Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 112 από 112

Θέμα: Αγορά Tiger 1050

  1. #106
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Περίπου έχω καταλάβει την αίσθηση των δυο μηχανών και νομίζω πως αυτή την φορά θέλω λίγο πιο άνετη λειτουργία, όπως σωστά αναφέρει ο δόκτορ Τζων πιο πάνω, οπότε μάλλον ο Τίγρης θα είναι η επιλογή μου.

    Απλά δεν έχω αποφασίσει αν θα κινηθώ στο κάτω χρηματικό όριο των 1050 (άρα πρώτα μοντέλα με ότι αυτό συνεπάγεται για την αξιοπιστία τους) ή θα προσπαθήσω να πάω σε Tiger sport που όμως ξεφεύγουν αρκετά από τα λεφτά που θα ήθελα να δώσω. Κάτι ενδιάμεσο, δηλαδή tiger 1050 μετά το 2009-2010, το προτιμούσα αρχικά αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τελικα να δώσω 1000+ ευρώ επιπλέον για ίδιο μηχανάκι, ειδικά εφόσον θέλω να κινηθώ σχετικά οικονομικά. Θεωρώ πως το θέμα με τα πιστόνια θα έχει πλέον λυθεί, δηλ. όσα σπάσανε επισκευάστηκαν.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  2. #107
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Περίπου έχω καταλάβει την αίσθηση των δυο μηχανών και νομίζω πως αυτή την φορά θέλω λίγο πιο άνετη λειτουργία, όπως σωστά αναφέρει ο δόκτορ Τζων πιο πάνω, οπότε μάλλον ο Τίγρης θα είναι η επιλογή μου.

    Απλά δεν έχω αποφασίσει αν θα κινηθώ στο κάτω χρηματικό όριο των 1050 (άρα πρώτα μοντέλα με ότι αυτό συνεπάγεται για την αξιοπιστία τους) ή θα προσπαθήσω να πάω σε Tiger sport που όμως ξεφεύγουν αρκετά από τα λεφτά που θα ήθελα να δώσω. Κάτι ενδιάμεσο, δηλαδή tiger 1050 μετά το 2009-2010, το προτιμούσα αρχικά αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τελικα να δώσω 1000+ ευρώ επιπλέον για ίδιο μηχανάκι, ειδικά εφόσον θέλω να κινηθώ σχετικά οικονομικά. Θεωρώ πως το θέμα με τα πιστόνια θα έχει πλέον λυθεί, δηλ. όσα σπάσανε επισκευάστηκαν.
    Το sport ειναι κατα πολυ βελτιωμενο σε σχεση με το προηγουμενο οπως θυμαμαι. Μακρυτερο ψαλιδι, καλλιτερο μοτερ, καλλιτερες αναρτησεις.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #108
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Το sport ειναι κατα πολυ βελτιωμενο σε σχεση με το προηγουμενο οπως θυμαμαι. Μακρυτερο ψαλιδι, καλλιτερο μοτερ, καλλιτερες αναρτησεις.
    Ναι, σίγουρα καλύτερο και πιο σύγχρονο αλλά το χρηματικό άλμα είναι 2 χιλιάρικα τουλάχιστον (από το τάληρο και κάτω για παλιά Tiger 1050 σε 7+ για Tiger Sport).
    Δεν είναι αμελητέα η διαφορά και θέλω να την αποφύγω...

  4. #109
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Το Sport είναι πολύ πιο ωραίο αισθητικά τόσο λόγω μονόμπρατσου αλλά κυρίως λόγω χαμηλότερης θέση συνεπιβάτη που έφερε τη σέλα σε πιο ευθεία γραμμή. Προσωπικά η ψηλή θέση του αρχικού 1050 μου το έκανε άσχημο σα σύνολο. Επίσης έπαψε να είναι καγκουρομηχάνημα απ' όταν βγήκε το mt-09 και το tracer
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  5. #110
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δεν εχω οδηγησει τιγρη, αλλα η πισω αναρτηση των sm/smt/se ειναι κι αυτη για "πεταμα".
    για πέταμα οι αναρτήσεις του sm και του smt? ντάξει τουλάχιστον υπερβολικός. ειδικά αμα τις συγκρίνεις με οτιδήποτε άλλο συμβατικό μηχανάκι κυκλοφορούσε εκείνη την εποχή στα λεφτά τους. νομίζω οτι έχεις ρίξει τόσες ώρες ασχολίας πάνω τους για να τις τελειοποιήσεις που τις σιχάθηκες

    παντως αν θεωρείς αυτές τις 2 αναρτήσεις για πέταμα δε φαντάζεσαι τι σημαίνει Tiger

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Περίπου έχω καταλάβει την αίσθηση των δυο μηχανών και νομίζω πως αυτή την φορά θέλω λίγο πιο άνετη λειτουργία, όπως σωστά αναφέρει ο δόκτορ Τζων πιο πάνω, οπότε μάλλον ο Τίγρης θα είναι η επιλογή μου.

    ..
    οπότε η ερώτηση μεταξύ tiger και smt άσκοπη;

  6. #111
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    για πέταμα οι αναρτήσεις του sm και του smt? ντάξει τουλάχιστον υπερβολικός. ειδικά αμα τις συγκρίνεις με οτιδήποτε άλλο συμβατικό μηχανάκι κυκλοφορούσε εκείνη την εποχή στα λεφτά τους. νομίζω οτι έχεις ρίξει τόσες ώρες ασχολίας πάνω τους για να τις τελειοποιήσεις που τις σιχάθηκες

    παντως αν θεωρείς αυτές τις 2 αναρτήσεις για πέταμα δε φαντάζεσαι τι σημαίνει tiger
    Το αμορτισερ των εν λογω μηχανικιων ειναι βγαλμενο απο κτμ ...... sx80. Μικρο πιστονι, δεν ειναι pds, τρωει την ζεστη της αρκουδας απο το μοτερ/εξατμιση και ειναι φορεμενο σε μηχανακια χωρις μοχλικο. Του κανεις σερβις και σε 10-20κ χλμ ξαναθελει. Η κατασταση ειναι σαφως καλλιτερη στα sd 990 οπου το αμορτισερ ειναι κτηνος σε σχεση με των sm/smt/se.

    Δεν υπερβαλω!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #112
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    οπότε η ερώτηση μεταξύ tiger και smt άσκοπη;
    Γιατί άσκοπη?
    Ρωτάω και παίρνω γνώμες, βάσει των οποίων αντιλαμβάνομαι ότι το SMT είναι μια μοτοσυκλέτα που στην παρούσα φάση δεν θα μου κάτσει τόσο καλά. Γι' αυτό και έγραψα ότι μάλλον θα κινηθώ σε Tiger.

    Να σημειώσω εδώ ότι είχα 990 adv και μόλις έκανα τεστ ράιντ το νέο Tiger 1050 (νέο, τελωσπάντων ...) οπότε είχα στο μυαλό μου και μια σχετική εικόνα των δυο μοτοσυκλετών που ρωτάω.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά Tiger 1050 se ...
    από Kokhs362 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2018, 11:59
  2. Eρωτηση πριν την αγορα tiger 1050
    από phaethon77 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2011, 10:24
  3. Triumph Tiger 1050 2007
    από m1ke στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 78
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2008, 22:13
  4. test ride Triumph Tiger 1050
    από el_hymador στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2007, 03:39
  5. Περι Triumph Tiger 1050...
    από jimk στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2006, 14:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF