Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 112

Θέμα: Αγορά Tiger 1050

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461

    Αγορά Tiger 1050

    Καλημέρα,
    Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με το Tiger 1050 μιας και σκέφτομαι να προβώ σε αγορά του ( πρέπει βέβαια να φύγει το 990 adventure πρώτα...)
    Από ότι ξέρω/θυμάμαι, μέχρι το 2013 έβγαινε η πρώτη γενιά, με αλλαγή στα όργανα το 2011 και επιπλέον στο fatbar τιμόνι, μαύρες δαγκάνες στο 2012 . Αλλαγές σε μοτέρ και άλλα περιφερειακά υπάρχουν?
    Επίσης, τελικά με τις ανατινάξεις μοτέρ στους πρώτους τίγρεις τι παίζει τελικά? Είναι όντως κάτι που πρέπει να περιμένεις ή ήταν από κακή χρήση, διορθώθηκε στα επόμενα? Πως μπορεί να ελεγχθεί?
    Αυτά, ότι άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    1ης γενιας 2007-2011
    2ης γενιας 2011-2013
    3ης γενιας 2013-σημερα...

    τα 1ης με τα 2ης τα ξεχωριζεις με το κοντερ συνηθως...το πρωτο εχει 3 κουμπια κατω και το 2ο εχει 2 κουμπια στα αριστερα..
    τα 3ης γενιας ειναι τα μονομπρατσα...και εχουν σαν χαρακτηριστικο το "sport"...

    τωρα οσον αφροα τις βλαβες του μοτερ, νομιζω ισχυαν για τα 1ης γενιας...φανταζομαι μιλας για τον 3ο κυλινδρο..

    επισης απο κατι λογια αριστερα-δεξια ειχα ακουσει οτι στις μεγαλες ζεστες παρουσιαζαν και αυτα θεμα με την μιζα, οπως το 800αρι tiger...

    κατι αλλο δεν γνωριζω και θα ηταν ενδιαφερον να μας ελεγαν οι κατοχοι και οι γνωστες, καθως αποτελει τον σοβαροτερο "αντιπαλο" του tracer 900...

    το μηχανακι παιζει καινουργιο στα 12 χιλιαρικα...τα οποια ειναι ΥΠΕΡ το δεοντος τιμια σε σχεση με αυτα που προσφερει και τα 11 του tracer που ειναι ανταγωνιστης...

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Έχω βρει ένα 2017 εδώ τοπικό με 20Κ χιλ αν ενδιαφέρεσαι

    Έμοιαζε για καινούργιο αλλά όταν ρώτησα μου είπαν ότι είναι μεταχειρο

    Αν θες να ρωτήσω τιμή μιας και δεν την είχε βγάλει αφού μολις είχε έρθει.

    Βέβαια καινούργιο εδώ έχει 13Κ όποτε το μεταχειρο λογικά θα το βγάλει κάτω από 10Κ (-30% το υπολογίζω) ένεκα ότι είναι η τοπική αντιπροσωπεία ΚΤΜ Triumph.

    Το κοίταγα για μένα αλλά τελικά δεν πήρα αυτό τον δρόμο

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Δεν σκέφτομαι για καινούργιο ή μτχ 10Κ, μπάτζετ κατάσταση 5-6Κ. Δηλαδή για μοντέλο έως 2011...
    Αλλιώς με 7Κ χτυπάω Tracer.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως, GogosLux, είχα κοιτάξει παλιότερα για εισαγωγή από εξωτερικό και νομίζω πως δεν συμφέρει με τα έξοδα εκτελωνισμού που παίζουν εδώ.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως, GogosLux, είχα κοιτάξει παλιότερα για εισαγωγή από εξωτερικό και νομίζω πως δεν συμφέρει με τα έξοδα εκτελωνισμού που παίζουν εδώ.
    Ναι δεν νομιζω να σε συμφέρει, ωραιο μηχανακι παντως.

    Με το καλο !

  6. #6
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.067
    Γενικά, έχουν ακουστεί θεματάκια για τα 1050. Δε θα το προτιμούσα. Και όλοι γνωρίζουμε το πρόβλημα της αντιπροσωπείας εδώ. Αν σ'αρέσει τόσο, πάρ'το, αλλά έχε τα παραπάνω υπόψη.
    Life begins at 45°.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Δεν γνωρίζω κάτι για την αντιπροσωπία. Χειρότερη από Aprilia???

  8. #8
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.067
    Δεν ξέρω. Δεν ασχολούμαι με ιταλικά.
    Life begins at 45°.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Δεν γνωρίζω κάτι για την αντιπροσωπία. Χειρότερη από Aprilia???
    για την αντιπροσωπεια δεν ξερω αλλα αυτο που ξερω, απο την εμπειρια οταν ειχα το 800XC; ειναι οτι δεν εχει συνεργεια και τα 1-2 που εχει και καλα ως ειδημων ειναι αμφιβόλου ποιοτητας.

    Αυτο στο πολυγωνο δεν ειναι κακο αλλα μου φαινεται καλυτερο αυτο στην μιχαλακοπουλου αν και δεν προλαβα να το δοκιμασω.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Δεν σκέφτομαι για καινούργιο ή μτχ 10Κ, μπάτζετ κατάσταση 5-6Κ. Δηλαδή για μοντέλο έως 2011...
    Αλλιώς με 7Κ χτυπάω Tracer.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως, GogosLux, είχα κοιτάξει παλιότερα για εισαγωγή από εξωτερικό και νομίζω πως δεν συμφέρει με τα έξοδα εκτελωνισμού που παίζουν εδώ.


    με 5-6 χιλιαρικα παντως δεν θα βρεις κατι της προκοπης...
    σιγουρα θα ειναι 1ης γενιας που σημαινει οτι θα εχει προβληματακια και δυστυχως δεν θα ειναι καλομεταχειρισμενο...ειδικα τα πρωτα τα επαιρναν ολοι οι καγκουραιοι, πρωην κατοχοι tdm, κλπ...


    κοιτα να ανεβασεις λιγο το budget για να βρεις κατι της προκοπης...τουλαχιστον πηγαινε για τα 2ης γενιας...

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Γνωρίζω προσωπικά ιδιοκτήτη 2007 που το πήρε παραμάσχαλα. Επίσης δεύτερος ιδιοκτήτης που δεν είχε θέμα με το μοτέρ, αλλά όταν ήρθε η ώρα να το δώσει ζοριστηκε πολύ και τελικά αναγκάστηκε να δεχτεί άσχετη ανταλλαγή που δεν τον ενδιέφερε για να μπορέσει να το διώξει.

    Γενικά, αυτά που το κάνουν φτηνό ως αγορά είναι τα ίδια που παίζει να σε χαλάσουν ως ιδιοκτήτη (βλάβες, αντιπροσωπία, μικρή ζήτηση ως μεταχειρισμένο).

    Τέλος, δεν ξέρω αν το έχεις οδηγήσει, αλλά προσωπικά μουυ φάνηκε αρκετά αδιάφορο οδηγικά, αλλά αυτό είναι και θέμα γούστου. Κακά τα ψέματα πάντως, αν υπάρχει οικονομική στενότητα για τα λεφτά του αγοράζεις πολύ μηχανή. Το θέμα είναι τι γίνεται μετά. Εγώ δεν θα την έκανα την κίνηση, έχοντας δει τις δύο περιπτώσεις που προείπα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Καλά, και τι μηχανάκι φεύγει σήμερα? Όλα δύσκολα είναι...
    Όντως δύσκολο να βρεις "καθαρό" Tiger, από την άλλη δεν νομίζω ότι έχω και πολλές επιλογές στα θέλω μου και στο μπάτζετ μου.

    Είμαι μια βασανισμένη μηχανόβια ψυχή που αν ξεκινήσω θέμα με το τι μηχανή να πάρω, θα κλάψουν μανούλες, θα τελειώσουν τα ψυχοφάρμακα σε όλα τα φαρμακεία της Αττικής και θα πέσει ο σέρβερ του moto.gr

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Εγώ τη σπιρτάδα και το νεύρο που περίμενα να έχει δεν την είδα πάντως όταν το οδήγησα. Με άλλα λόγια ΚΤΜ 990 δεν είναι. Άρα μήπως να κοιτούσες για καμία πιο συμβατική λύση, που δε θα σε βάλει και σε περιπέτειες; Με λιγότερα από τα λεφτά που λες παίρνεις προσεγμένο V-Strom 1000 πχ.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Vstrom? 1000? E, όχι!

    Πέρα από την πλάκα, αν ήταν για μηχανή που να κυκλοφορώ καθημερινά, ίσως το σκεφτόμουν. Θέλω όμως μια μηχανή δρόμου που να βγάζει γούστα την μια φορά στις τόσες που θα την κυκλοφορήσω, να έχει μια στοιχειώδη κάλυψη αέρα για να καλύπτει σχετικά άνετα χλμ Εθνικής όπου χρειάζεται, γουστάρω και λίγο ιδιαιτερότητα, να την βλέπω στο γκαράζ και να γουστάρω. Με μπάτζετ στα 5-6Κ ίσως και λίγο παραπάνω για κάτι που αξίζει. Μηχανάκια τέτοια υπάρχουν. Ο βαθμός δυσκολίας έγκειται στο γεγονός ότι είμαι σχεδόν 2μ και θέλω και λίγο άνεση. Μετά από πολλά χρόνια σε naked/ss, τώρα που ήρθε στα χέρια μου το 990 adv και ξεδιπλώθηκα λίγο, μου καλάρεσε....Γεράματα??

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    το 990 adv και ξεδιπλώθηκα λίγο, μου καλάρεσε....Γεράματα??
    Και σε τι δεν σε καλυπτει το 990?

    Για να καταλάβω, μιας και για μενα το 990 βγαζει πιο πολλα γουστα απο το 1050.

    Ασε που μπορεις να το εχεις dual, να κανεις και λιγο χωμα να κανεις και επαρχιακο και ταξιδάκι.

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά Tiger 1050 se ...
    από Kokhs362 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2018, 11:59
  2. Eρωτηση πριν την αγορα tiger 1050
    από phaethon77 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2011, 10:24
  3. Triumph Tiger 1050 2007
    από m1ke στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 78
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2008, 22:13
  4. test ride Triumph Tiger 1050
    από el_hymador στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2007, 03:39
  5. Περι Triumph Tiger 1050...
    από jimk στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2006, 14:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF