Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Την βοήθεια σας για την επιλογή aftermarket πίσω αμορτισέρ μότο.(ΤDM 850)

  1. #1
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.433

    Question Την βοήθεια σας για την επιλογή aftermarket πίσω αμορτισέρ μότο.(ΤDM 850)

    Καλησπέρα κύριοι (και κυρίες,γιατί όχι),εννοώ τις γνώσεις σας,όχι οικονομική βοήθεια!
    Ένας μικρός πρόλογος για να προλάβω σκέψεις αρκετών,δεν μπορώ να αγοράσω καινούργια μοτοσυκλέτα αυτή τη στιγμή,τα μεταχειρισμένα που μου αρέσουν πάνε κοντά στο τάληρο περίπου ,δεκαετίας στην καλύτερη οπότε λέω να κάνω το γέρικο μου άλογο (1996) λίγο πιο μοντέρνο και ασφαλές με επεμβάσεις σε αναρτήσεις-φρένα.Δεν με ενδιαφέρουν καρίνες,προβολάκια,acrapovic κτλ.
    Χρήση καθημερινή,μεγάλες βόλτες,λίγες μεγαλύτερες βόλτες και που και που λίγο στροφιλίκι,δεν ψάχνω το απόλυτο.

    Επί της ουσίας τώρα,έχω βρει τα παρακάτω σε λογικές τιμές,όχι ''end game'' αλλά σίγουρα πολύ καλύτερα από τα τωρινά ερείπια.

    https://www.wilbers-shop.de/en/Motor...ck7cgcjmbt3513
    https://www.hagon-shocks.co.uk/catal...?PartNo=M62045
    https://www.car.gr/parts/view/892544...mz506-310tr-17 (τυχαία επιλογή από cargr,δεν το βρίσκω στο επίσημο site).

    Επειδή δεν γνωρίζω και το παραδέχομαι,μπορεί κάποιος με γνώσεις να τα ρίξει μια ματιά και να μου πει αν έχουν τις ίδιες ρυθμίσεις,πιο θεωρεί ''καλύτερο'',αν κάποιος έχει δοκιμάσει αναρτήσεις από τις συγκεκριμένες εταιρίες;
    Διάβασα κάποια πράγματα στο tdm φορουμ αλλά είναι κυρίως παλαιά θέματα.Για την επισκευή της πίσω ανάρτησης σε γνωστό συνεργείο και την τοποθέτηση νέου ελατηρίου τι άποψη έχετε;
    Η αλλαγή θα γίνει σε συνδυασμό με επώνυμα ελατήρια μπροστά και αλλαγή στην δαγκάνα των φρένων-σωληνάκια.Σκοπός μου είναι να τα πάρω όλα μαζί και να τα πάω για τοποθέτηση,ρύθμιση.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας ,καλές γιορτές.
    porca miseria.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    δες και αυτο http://www.nitron.co.uk/catalogue_it...4&prodID=74558

    το wilbers ειναι απο μια αρκετα μεγάλη εταιρια χωρις ρυθμισεις σιγουρα θα ειναι πολύ καλο. Για τα hagon δεν εχω αποψη, τα yss ειναι Low budget εχει ομως ρυθμιση. Τα νιτρον θεωρούνται αρκετα καλα για τα λεφτα τους και εχουν ρυθμισεις σε σχετικα χαμηλες τιμες. δεν πιστευω οτι σου χρειαζεται και πολύ η ρυθμιση αλλα εγω θα ηθελα να εχει.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα κύριοι (και κυρίες,γιατί όχι),εννοώ τις γνώσεις σας,όχι οικονομική βοήθεια!
    Ένας μικρός πρόλογος για να προλάβω σκέψεις αρκετών,δεν μπορώ να αγοράσω καινούργια μοτοσυκλέτα αυτή τη στιγμή,τα μεταχειρισμένα που μου αρέσουν πάνε κοντά στο τάληρο περίπου ,δεκαετίας στην καλύτερη οπότε λέω να κάνω το γέρικο μου άλογο (1996) λίγο πιο μοντέρνο και ασφαλές με επεμβάσεις σε αναρτήσεις-φρένα.Δεν με ενδιαφέρουν καρίνες,προβολάκια,acrapovic κτλ.
    Χρήση καθημερινή,μεγάλες βόλτες,λίγες μεγαλύτερες βόλτες και που και που λίγο στροφιλίκι,δεν ψάχνω το απόλυτο.

    Επί της ουσίας τώρα,έχω βρει τα παρακάτω σε λογικές τιμές,όχι ''end game'' αλλά σίγουρα πολύ καλύτερα από τα τωρινά ερείπια.

    https://www.wilbers-shop.de/en/Motor...ck7cgcjmbt3513
    https://www.hagon-shocks.co.uk/catal...?PartNo=M62045
    https://www.car.gr/parts/view/892544...mz506-310tr-17 (τυχαία επιλογή από cargr,δεν το βρίσκω στο επίσημο site).

    Επειδή δεν γνωρίζω και το παραδέχομαι,μπορεί κάποιος με γνώσεις να τα ρίξει μια ματιά και να μου πει αν έχουν τις ίδιες ρυθμίσεις,πιο θεωρεί ''καλύτερο'',αν κάποιος έχει δοκιμάσει αναρτήσεις από τις συγκεκριμένες εταιρίες;
    Διάβασα κάποια πράγματα στο tdm φορουμ αλλά είναι κυρίως παλαιά θέματα.Για την επισκευή της πίσω ανάρτησης σε γνωστό συνεργείο και την τοποθέτηση νέου ελατηρίου τι άποψη έχετε;
    Η αλλαγή θα γίνει σε συνδυασμό με επώνυμα ελατήρια μπροστά και αλλαγή στην δαγκάνα των φρένων-σωληνάκια.Σκοπός μου είναι να τα πάρω όλα μαζί και να τα πάω για τοποθέτηση,ρύθμιση.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας ,καλές γιορτές.
    Εμένα η άποψη μου είναι να φτιάξεις ΟΛΗ την ανάρτηση μπρος πίσω ΜΑΖΙ.
    Αν δεν ξέρεις και πολλά υπάρχουν 2 3 μαγαζιά στην Αθήνα που σε κάνουν σένιο επί τόπου.
    Θα έλεγα επέμβαση εσωτερική και ελατήριο στο μαμά παρά αλλαγή μ αυτά που έβαλες.
    Αν ταξιδεύεις κοίτα και την τηλεπροφόρτιση ελατηρίου


    Τα φρένα είναι πιο μπλεγμένη υπόθεση γιατί αν είναι πιο δυνατά μπλοκάρουν.
    (δεν διαθέτεις και ΑΒΣ)
    ανανήψαντας

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα κύριοι

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας ,καλές γιορτές.
    Σερβις και ενδεχόμενη βελτίωση στο μαμά αμορτισέρ, έχεις σκεφτεί; Υπάρχουν επαγγελματίες να διαλέξεις που προσφέρουν καλές υπηρεσίες.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.433
    Αυτό σκοπεύω να κάνω ,ταυτόχρονη επέμβαση ,επώνυμα ελατήρια μπροστά και νέο αμορτισέρ πίσω που θα τα κάνει μια αρχική ρύθμιση ο μάστορας κ αφού μου πει μερικά πράγματα ίσως να τα πειράξω ελαφριά μόνος μετά για δοκιμές.
    Με ενδιαφέρει η ασφάλεια κυρίως και να κάνω και λίγο παιχνίδι παραπάνω.Πεταμένα λεφτά μου λένε οι περισσότεροι αλλά χίλια ευρό κόστος αυτά + άλλα χίλια κ κάτι ψιλά ΑΝ πουληθει ποτέ η γρια+ κανα 500ρικο ακόμα πάλι γριά παίρνω και αμφιβόλου προελεύσεως.Χαλάλι της.

    Για την επισκευή του ''μαμα'' το σκέφτομαι,αρκετά παιδιά το έκαναν στη συγκεκριμένη μότο με aftermarket ελατήριο.Δεν είναι κακή ιδέα και σίγουρα ποιο οικονομική..Άσε που εκεί θα μου βάλουν και μπροστά σούστες.Χμ..
    porca miseria.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Αυτό σκοπεύω να κάνω ,ταυτόχρονη επέμβαση ,επώνυμα ελατήρια μπροστά και νέο αμορτισέρ πίσω που θα τα κάνει μια αρχική ρύθμιση ο μάστορας κ αφού μου πει μερικά πράγματα ίσως να τα πειράξω ελαφριά μόνος μετά για δοκιμές.
    Με ενδιαφέρει η ασφάλεια κυρίως και να κάνω και λίγο παιχνίδι παραπάνω.Πεταμένα λεφτά μου λένε οι περισσότεροι αλλά χίλια ευρό κόστος αυτά + άλλα χίλια κ κάτι ψιλά ΑΝ πουληθει ποτέ η γρια+ κανα 500ρικο ακόμα πάλι γριά παίρνω και αμφιβόλου προελεύσεως.Χαλάλι της.

    Για την επισκευή του ''μαμα'' το σκέφτομαι,αρκετά παιδιά το έκαναν στη συγκεκριμένη μότο με aftermarket ελατήριο.Δεν είναι κακή ιδέα και σίγουρα ποιο οικονομική..Άσε που εκεί θα μου βάλουν και μπροστά σούστες.Χμ..
    η αληθεια ειναι οτι "πετας" λεφτα σε ενα πολύ παλιο μοτορι αλλα αν σκοπευεις να το κρατησεις γιατι οχι?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Σερβις και ενδεχόμενη βελτίωση στο μαμά αμορτισέρ, έχεις σκεφτεί; Υπάρχουν επαγγελματίες να διαλέξεις που προσφέρουν καλές υπηρεσίες.
    ποιος το κάνει αυτο? σε αυτα τα αμορτισερ δεν εχω ακουσει κανεναν ελλαδα να τα ανοιγει κτλ.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.995
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Με ενδιαφέρει η ασφάλεια κυρίως και να κάνω και λίγο παιχνίδι παραπάνω.Πεταμένα λεφτά μου λένε οι περισσότεροι αλλά χίλια ευρό κόστος αυτά + άλλα χίλια κ κάτι ψιλά ΑΝ πουληθει ποτέ η γρια+ κανα 500ρικο ακόμα πάλι γριά παίρνω και αμφιβόλου προελεύσεως.Χαλάλι της.

    και μονο που πας να δωσεις σε εξτρα τοσα λεφτα οσα κοστιζει ολο το μηχανακι, ειναι φαουλ...
    εγω θα σου προτεινα να το πουλαγες και να κοιταγες τις επιλογες σου στην κατηγορια που θες...


    κακα τα ψεματα, τα tdm ειναι σκουπιδια...και τα 850 ειναι τα σκουπιδια των σκουπιδιων...

    δλδ αυτο ειναι κακο με 2500? και δεν ειναι και τοσο γρια...
    η αγγελια ειναι ενδεικτικη...
    πες κατηγορια που ψαχνεις και μηχανακι θα βρεθει...που θα ειναι νεοτερο απο το tdm, και σιγουρα καλυτερο...

    my 2 cents..

  8. #8
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.433
    Με γ....σες την ψυχολογία τώρα..Καλό φαίνεται το ''μπιπ''..Και μοιάζει με αυτό που έχω στο μυαλό μου,κάτι λίγο παραπάνω διασκεδαστικό.
    porca miseria.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.995
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Με γ....σες την ψυχολογία τώρα..Καλό φαίνεται το ''μπιπ''..Και μοιάζει με αυτό που έχω στο μυαλό μου,κάτι λίγο παραπάνω διασκεδαστικό.


    εμενα μου πηρε 2 λεπτα στο car να το βρω...ξερεις γιατι? γιατι πηγα ορθολογιστικα...
    εσυ δεν μπορουσες να το βρεις γιατι οπως ειπες "αυτα που μου αρεσουν" πανε 5 χιλιαρικα και ειναι τουαλχιστον 10ετιας..που σημαινει οτι ειχε κλειδωσει το μυαλο σου σε συγκεκριμενα μοντελα ή και κατηγορια...

    προτεραιοποιησε τις σκεψεις σου και βρες ενα νεοτερο* μηχανακι...κατα 99% θα ειναι καλυτερο απο το tdm850...ακομα και 400cc να ειναι...






    *ελεος δλδ τα μωρα που γεννηθηκαν το 1996, εχουν ενηλικωθει 5 χρονια τωρα...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Με γ....σες την ψυχολογία τώρα..Καλό φαίνεται το ''μπιπ''..Και μοιάζει με αυτό που έχω στο μυαλό μου,κάτι λίγο παραπάνω διασκεδαστικό.
    Το TDM είναι μηχανάκι και βόλτας και μεσαίου τουρισμού.
    Ιδανικό για Ελλάδα και Βαλκάνια.
    Αν κοιτάς το λάδι σου το μηχανάκι πραγματικά είναι ασταμάτητο και διαθέτει
    καλή κάλυψη για αέρα και βροχή.
    Επιδώσεις σπορ δεν έχει άρα σκέψου τι θες.
    Για μένα και για αυτά που κάνω δεν έχω βρει κανένα λόγο ν αλλάξω το 900
    130.000 και δεν έχω αλλάξει λάμπα.
    Μηχανάκια υπάρχουν πολλά και πάντα θα βγαίνουν όλο και πιο καλά
    το θέμα είναι ΕΣΥ τι θέλεις !
    ανανήψαντας

  11. #11
    βασικα..."αγαπουλα πουλα"...

    απο κει και περα εαν θες οπωσδηποτε να το κρατησεις και οι αναρτησεις σου δεν εχουν προβλημα,πηγαινε μια βολτα απο τον k-shock να σου αλλαξει ΜΟΝΟ λαδια μπροστα και πισω ,με κανα δυο κατοσταρικα και ασε την γρια στην ησυχια της...

    μην δωσεις χρημα για το οτιδηποτε,διοτι εαν βγαλει κατι το μηχανακι θα σιχτιριζεις την ωρα και την στιγμη που του ριξες χρημα...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    και μονο που πας να δωσεις σε εξτρα τοσα λεφτα οσα κοστιζει ολο το μηχανακι, ειναι φαουλ...
    εγω θα σου προτεινα να το πουλαγες και να κοιταγες τις επιλογες σου στην κατηγορια που θες...


    κακα τα ψεματα, τα tdm ειναι σκουπιδια...και τα 850 ειναι τα σκουπιδια των σκουπιδιων...

    δλδ αυτο ειναι κακο με 2500? και δεν ειναι και τοσο γρια...
    η αγγελια ειναι ενδεικτικη...
    πες κατηγορια που ψαχνεις και μηχανακι θα βρεθει...που θα ειναι νεοτερο απο το tdm, και σιγουρα καλυτερο...

    my 2 cents..
    τα gayadius πάνε 2.5 χαρτιά?! ω να σου γ....
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #13
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.433
    Και δεν παίρνεις ένα Shiver 750 με αυτά τα λεφτά...Είμαι ανώμαλος τι να κάνω.
    porca miseria.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Και δεν παίρνεις ένα Shiver 750 με αυτά τα λεφτά...Είμαι ανώμαλος τι να κάνω.
    Μπορείς πάντα να κάνεις ον οφ το 8,5.... (Αν περί ανωμαλίας ο λόγος)
    ανανήψαντας

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.995
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Και δεν παίρνεις ένα Shiver 750 με αυτά τα λεφτά...Είμαι ανώμαλος τι να κάνω.

    ωραιο το shiver και απο τα πιο δυνατα στην κατηγορια, αλλα δεν ξερω τι γινεται με αξιοπιστια...
    και er6N/er6F παιρνεις παντως...

    σ'αυτη την μεσαια naked κατηγορια, εχεις επιλογες...

    και vstrom παιρνεις σ'αυτα τα λεφτα, 10 χρονια νεοτερο απο το δικο σου, το οποιο ειναι σαφως καλυτερο...
    Τελευταία τροποποίηση από devil's animal; 22/12/2018 στις 08:57.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Την βοήθειά σας για wingrack kappa/givi παρακαλώ!
    από katsar στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2018, 16:28
  2. την βοηθεια σας για αγορα κρανους !
    από alkis1990 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2012, 12:14
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2006, 09:10
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2005, 19:28
  5. Λιγο την προσοχη σας για την εκδρομη!!!
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2005, 15:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF