Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 76

Θέμα: GSX-S 1000 Reinmeister εντισιο...

  1. #31
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Rein.. wellcome back.


    Καλοριζικη η Σουζουκαρα
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  2. #32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Aν θες να μπεις μοτέρ, τότε βρες από ebay και μια ηλεκτρονική από Κ5(εκτός και αν παίξει επαναπρογραμματισμός της μαμά είτε με πχ woolich είτε με φλασάρισμά της) ώστε να ωφεληθείς απ'τις βαλβίδες τιτανίου και να στροφάρεις ψηλά.

    Πάντως με αν δεν θες ν' ανοίξεις κινητήρα, τότε μια αλλαγή θέσεως δοχείου υπερχείλισης, έκκεντρα Κ5 από ebay και εξάτμιση (ίσως βρεις μια μετάχειρη Yoshi, στο κάτω κάτω μιλάμε για 10 ετών μηχανάκι,οπότε όλο και κάποιος θα τη δίνει),θα σου δώσει καλή απόδοση χωρίς μεγάλο κόστος και ταλαιπωρία.
    επαναπρογραμματισμο θα κανω οπως και να χει ρε συ...ειτε μπω μοτερ ειτε οχι...χαβαλες ειναι αυτο...το θεμα ειναι κατα ποσο θα μου την βαρεσει για να κατσω να ασχοληθω ουσιαστικα...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  3. #33
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από reinmeister Προβολή μηνύματος
    δεν εχει κανενα θεματακι με το γκαζι...μια χαρα ανοιγει...
    Το ρωτάω γιατι είχα διαβάσει ότι στις χαμηλές δεν ήταν τόσο ομαλό κ θα έβγαινε μια αναβάθμιση να το διορθώσει.

    Μην το πειράξεις καθόλου, άντε ένα εξατμίσακι. Μη χαλάσει αυτή η αρκουδοροπη!!!
    Αν έχει το κ5 που στροφαρει κ ψηλότερα φαντάσου αυτό...
    Ride(s) the wind of change...

  4. #34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Το ρωτάω γιατι είχα διαβάσει ότι στις χαμηλές δεν ήταν τόσο ομαλό κ θα έβγαινε μια αναβάθμιση να το διορθώσει.

    Μην το πειράξεις καθόλου, άντε ένα εξατμίσακι. Μη χαλάσει αυτή η αρκουδοροπη!!!
    Αν έχει το κ5 που στροφαρει κ ψηλότερα φαντάσου αυτό...
    βασικα καποια αμερικανικα κομματια ειχαν ενα θεμα με το ρελαντι ,το οποιο ηταν πολυ χαμηλά και πολλες φορες εσβηνε το μηχανακι...η σουζουκι εβγαλε εγκεφαλο αντικαταστασης ουσιαστικα,τον οποιο φορουσαν και ολα τα μεταγενεστερα...

    αυτο με το αποτομο γκαζι οπως ειπα και στο πρωτο ποστ απλα δεν ισχυει...ανοιγει οπως ακριβως πρεπει να ανοιγει ενα 1000αρι ss μοτερ των 150 ιππων...

    εγω θα το φτιαξω, οποτε πιστεψε με τιποτα δεν θα παθει η ροπη...το μονο κακο ξερεις πιο ειναι? οτι η πρωτη ηδη βγαζει σχεδον 150 χλμ. οποτε αντιλαμβανεσαι τι θα γινει με +2000 στροφες...θα 200αριζει η μαλακια με πρωτη...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  5. #35
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από reinmeister Προβολή μηνύματος
    βασικα καποια αμερικανικα κομματια ειχαν ενα θεμα με το ρελαντι ,το οποιο ηταν πολυ χαμηλά και πολλες φορες εσβηνε το μηχανακι...η σουζουκι εβγαλε εγκεφαλο αντικαταστασης ουσιαστικα,τον οποιο φορουσαν και ολα τα μεταγενεστερα...

    αυτο με το αποτομο γκαζι οπως ειπα και στο πρωτο ποστ απλα δεν ισχυει...ανοιγει οπως ακριβως πρεπει να ανοιγει ενα 1000αρι ss μοτερ των 150 ιππων...

    εγω θα το φτιαξω, οποτε πιστεψε με τιποτα δεν θα παθει η ροπη...το μονο κακο ξερεις πιο ειναι? οτι η πρωτη ηδη βγαζει σχεδον 150 χλμ. οποτε αντιλαμβανεσαι τι θα γινει με +2000 στροφες...θα 200αριζει η μαλακια με πρωτη...
    Κάποια στιγμή θα το κάνω ένα test ride (το αποφεύγω γιατί μετά βλέπω να το αφήνω το δικό μου) να το δω κ εγώ.
    Το 1000 πάντως μαμά είχε άψογη λειτουργία από ρελαντί κ με 6 ακόμα.

    Για την 1η μην ανησυχείς, το πολύ πολύ να πας κάνα 165-170

    Αν είχε λίγο καλύτερη σέλα πίσω θα είχα τσιμπήσει το F...εύκολα.
    Ride(s) the wind of change...

  6. #36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Κάποια στιγμή θα το κάνω ένα test ride (το αποφεύγω γιατί μετά βλέπω να το αφήνω το δικό μου) να το δω κ εγώ.
    Το 1000 πάντως μαμά είχε άψογη λειτουργία από ρελαντί κ με 6 ακόμα.

    Για την 1η μην ανησυχείς, το πολύ πολύ να πας κάνα 165-170

    Αν είχε λίγο καλύτερη σέλα πίσω θα είχα τσιμπήσει το F...εύκολα.
    180+ θα παει αλλα ας μην το κανουμε θεμα...

    αν το θεμα σου ειναι η σελα παρτο με κλειστα ματια...σου λεω καθεται ανετα 80-85 κιλα νοματαιος...ξεγελαει πολυ στο ματι...κι εγω ετσι την πατησα και μολις εβαλα δικαβαλο εμεινα μαλακας...

    υ.γ.θα πω μια μεγαλη κουβεντα για τα δεδομενα μου...μετα απο 60+ ιδιοκτητα μηχανακια και κανα δυο εκαντονταδες αλλα που εχω οδηγησει, αυτο ειναι το καλυτερο all arrounder μηχανακι που ειχα η εχω οδηγησει...

    ενα μουτρακι του λειπει μονο για να μπορεις να πας με σταθερα 180-200 χωρις να εισαι ο σβαρτζενεγκερ...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Ε α στο διαολο, να χω πιει τοσο πολυ δε παιζει ειναι νωρις ακομη.
    Οποτε ο rein ξαναγραφει κ μαλιστα πηρε σωβρακοφανελα μοτοσακο!
    Ρεεεεε, καλοταξιδο τρελεεεεεεεεε!!!!

  8. #38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από camen Προβολή μηνύματος
    Ε α στο διαολο, να χω πιει τοσο πολυ δε παιζει ειναι νωρις ακομη.
    Οποτε ο rein ξαναγραφει κ μαλιστα πηρε σωβρακοφανελα μοτοσακο!
    Ρεεεεε, καλοταξιδο τρελεεεεεεεεε!!!!
    βρε βρε ο καμενακος...να σου πω εχεις ακομη το απαυγασμα της ιταλικης τεχνολογιας που βλεπω στο αβαταρ σου?

    υ.γ. πλακα πλακα παραλιγο να χτυπησω ενα 1100 evo sp για να πιασω πελατες ντουκατακηδες αλλα στο τελος επικρατησε η λογικη...

    βεβαια,μπορει να μου την βαρεσει καποια στιγμη και να παρω κανα 1290 σουπερ δουκα για το v2 του πραγματος που μου χει κατσει στον λαιμο...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από reinmeister Προβολή μηνύματος
    βρε βρε ο καμενακος...να σου πω εχεις ακομη το απαυγασμα της ιταλικης τεχνολογιας που βλεπω στο αβαταρ σου?

    υ.γ. πλακα πλακα παραλιγο να χτυπησω ενα 1100 evo sp για να πιασω πελατες ντουκατακηδες αλλα στο τελος επικρατησε η λογικη...

    βεβαια,μπορει να μου την βαρεσει καποια στιγμη και να παρω κανα 1290 σουπερ δουκα για το v2 του πραγματος που μου χει κατσει στον λαιμο...
    Το εχω ναι, οχι του αβαταρ που ειναι απλα μια φωτο απο τα χρονια της νιοτης, αλλα το εχω 800ss.
    Παροπλισμενο νομικα βεβαια , αλλα προσεγμενο σαν την πρωτη αγαπη κ παντοτινη, μπουμπουναει!
    Εχω κ cagiva elefant 900 πλεον βεβαια

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από camen Προβολή μηνύματος
    Το εχω ναι, οχι του αβαταρ που ειναι απλα μια φωτο απο τα χρονια της νιοτης, αλλα το εχω 800ss.
    Παροπλισμενο νομικα βεβαια , αλλα προσεγμενο σαν την πρωτη αγαπη κ παντοτινη, μπουμπουναει!
    Εχω κ cagiva elefant 900 πλεον βεβαια
    ελεος...βεβαια θα μου πεις,αλλος ανεβαινει μπουσουλωντας τα σκαλια της τηνου...μοζοχισμοι ειναι αυτοι οποτε δεν κρινω...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από reinmeister Προβολή μηνύματος
    ελεος...βεβαια θα μου πεις,αλλος ανεβαινει μπουσουλωντας τα σκαλια της τηνου...μοζοχισμοι ειναι αυτοι οποτε δεν κρινω...
    Θ πρεπε να παρω βεστρομ κ δε με πηγαινε η καρδια χαχαχα

  12. #42
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Με γεια!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από reinmeister Προβολή μηνύματος
    ...μετα απο 60+ ιδιοκτητα μηχανακια και κανα δυο εκαντονταδες αλλα που εχω οδηγησει...
    Πώς γίνεται να έχεις αγοράσει τόσο πολλές μοτοσυκλέτες; Να έχεις οδηγήσει 100, ΟΚ. Αν εργάζεσαι σε συνεργείο, αντιπροσωπεία ή στον ειδικό τύπο, είναι εφικτό. Αλλά 60+ αγορές;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Με γεια!


    Πώς γίνεται να έχεις αγοράσει τόσο πολλές μοτοσυκλέτες; Να έχεις οδηγήσει 100, ΟΚ. Αν εργάζεσαι σε συνεργείο, αντιπροσωπεία ή στον ειδικό τύπο, είναι εφικτό. Αλλά 60+ αγορές;
    μην σου κανει εντυπωση...ευκολο ειναι... και σκεψου οτι απο το 2006 και μετα εχω παρει μονο 4-5...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Καλά σε γιορτές βρήκες όρεξη για δουλειά; Δεν σου έφτανε η ησυχία που είχες;

    Καλόβολτο το μηχανατσι αλλά μην αρχίσουμε την κρυογεννετικη μετάλλου με ανοπτηση σε άμμο Σαχάρας και γάλα Βουργουνδίας. Ας παραμείνουμε στο καλό κι αξιόπιστο ΦΠΕ.

    Τελευταία τροποποίηση από virus; 24/12/2018 στις 05:44.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Πολύ καλό μηχανάκι, το κοίταζα και εγώ πριν πάρω το S1000R, δυστυχώς εκεί στην Σουζούκι κάτι έχουν πάθει με το design. Ειδικά το φαιρινγκάτο είναι άσχημο ρε γαμώτο. Παρόλα αυτά, τίμιο όπως όλα τα Σουζούκι. Μου κάνει εντύπωση που έχεις εντυπωσιαστεί τόσο από το μοτέρ του. Το S1000R το έχεις οδηγήσει για να σχολιάσεις διαφορές?

    Αυτό με τις αλλαγές μοτοσυκλετών αρχίζω να το ζω και εγώ, δεν ξέρω τι θέλω ακριβώς, έχω αλλάξει 3 σε λιγότερο από 2 χρόνια, πιστεύω ότι έχει να κάνει και με το ότι σαράντησα

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέο Gsx-r 1000 για το 2007
    από Tigas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2006, 17:02
  2. GSX-R 1000 Yoshimura
    από Kostas NL στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2006, 14:31
  3. gsx-r 1000 k5 turbo
    από nemethon στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 20:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF