Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 76

Θέμα: GSX-S 1000 Reinmeister εντισιο...

  1. #61
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από reinmeister Προβολή μηνύματος

    ..συνηθως λεω οταν η συζητηση παει σε traction-abs- streering damper, μαθετε να οδηγατε, αλλα that's just me...
    Κάτσε να σε "περιλάβει" ο καρατεκας...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #62
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Κάτσε να σε "περιλάβει" ο καρατεκας...
    Και πολλαπλασιάζονται. Έχουμε τουλάχιστον 3 νέους τελευταία.
    Life begins at 45°.

  3. #63
    και οπως ειπεν ο Κυριος..."Αφησε πετρο τα παιδια να ρθουν κοντα μου"...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από reinmeister Προβολή μηνύματος
    και οπως ειπεν ο Κυριος..."Αφησε πετρο τα παιδια να ρθουν κοντα μου"...
    Και κάτι καθολικοί παπάδες έτσι λέγανε στα οικοτροφεία

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από reinmeister Προβολή μηνύματος
    γιατι να κανω προφιλ,οταν υπαρχουν,πρακτικα τσαμπα,οι μαμα εκκεντροφοροι του gsxr , η αν θελω κατι περισσοτερο,εχω τα τρια προφιλ της yoshimura?
    Διότι πριν σκέφτηκες πολύ καλή βελτίωση με στόχο τα 200 και ροϊκές κλπ.
    Οι μαμά του γσχρ είναι σαφώς καλοί αλλά εσύ πας για το επιπλέον, σωστά;

    Αφού θα το κάνεις τοπ, γιατί να μην πας φουλ καστομιά;

    YΓ: έχεις τα Yoshi προφίλ;
    Εννοείς βύθισμα και διάρκεια ή ΚΑΙ το σχήμα της ράμπας;

    Για πε...

  6. #66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Διότι πριν σκέφτηκες πολύ καλή βελτίωση με στόχο τα 200 και ροϊκές κλπ.
    Οι μαμά του γσχρ είναι σαφώς καλοί αλλά εσύ πας για το επιπλέον, σωστά;

    Αφού θα το κάνεις τοπ, γιατί να μην πας φουλ καστομιά;

    YΓ: έχεις τα Yoshi προφίλ;
    Εννοείς βύθισμα και διάρκεια ή ΚΑΙ το σχήμα της ράμπας;

    Για πε...
    λαθος..
    ειπα οτι θα κανω ροικη οπωσδηποτε εφ οσον ανοιξω μοτερ κι οτι αναλογως κεφιων θα δω σε τι επιπεδο θα φτασω...

    δεν υπαρχει κανεις απολυτως λογος για καστομια απο την στιγμη που στο εμποριο υπαρχουν δοκιμασμενες λυσεις και δεν μιλαμε για υπερβολες εφ οσον θα περιοριστουμε στα 200 κατω στην καλυτερη...

    ακομη και προφιλ-πατρον να σου δωσω απο γιοσιμουρα σου ειναι παντελως αχρηστο εφ οσον μιλαμε για reprofiling που περιοριζεσαι σε πρωτο σταδιο,η αν εισαι ανθρωπος που παρνει ρισκα ,οριακα δευτερο...

    απο κει και μετα μιλαμε για καταστακευη εκκεντροφορου απο το 0 οποτε φανταζομαι οτι ξερεις τι κραμα ατσαλιου χρησιμοποιει η yoshi,το ειδος της βαφης ,δηλαδη εαν ειναι επιφανειακη η ολικη,τον τροπο βαφης ετσι ωστε να μπορεσεις να αναπαραγεις με ακριβεια τα επιπεδα ακαμψιας καθως και την ανοχη σε κρουστικα και κυριως στρεπτικα φορτια...μεχρι εδω ειναι τα ευκολα...

    η συνεχεια περιλαμβανει την θεωρια με βαση την οποια θα σχεδιαστει ο εκκεντροφορος την οποια θα μου επιτρεψεις να κρατησω για παρτη μου...

    υ.γ. πεταξου μια βολτα απο τον γνωστο μπουμπη και παρακαλεσε τον να σου πει τι προφιλ yoshi εχει...αν εχει κεφια μπορει και να σου πει...απο κει και μετα δεν σε ξερω δεν με ξερεις...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από reinmeister Προβολή μηνύματος
    λαθος..
    ειπα οτι θα κανω ροικη οπωσδηποτε εφ οσον ανοιξω μοτερ κι οτι αναλογως κεφιων θα δω σε τι επιπεδο θα φτασω...

    δεν υπαρχει κανεις απολυτως λογος για καστομια απο την στιγμη που στο εμποριο υπαρχουν δοκιμασμενες λυσεις και δεν μιλαμε για υπερβολες εφ οσον θα περιοριστουμε στα 200 κατω στην καλυτερη...

    ακομη και προφιλ-πατρον να σου δωσω απο γιοσιμουρα σου ειναι παντελως αχρηστο εφ οσον μιλαμε για reprofiling που περιοριζεσαι σε πρωτο σταδιο,η αν εισαι ανθρωπος που παρνει ρισκα ,οριακα δευτερο...

    απο κει και μετα μιλαμε για καταστακευη εκκεντροφορου απο το 0 οποτε φανταζομαι οτι ξερεις τι κραμα ατσαλιου χρησιμοποιει η yoshi,το ειδος της βαφης ,δηλαδη εαν ειναι επιφανειακη η ολικη,τον τροπο βαφης ετσι ωστε να μπορεσεις να αναπαραγεις με ακριβεια τα επιπεδα ακαμψιας καθως και την ανοχη σε κρουστικα και κυριως στρεπτικα φορτια...μεχρι εδω ειναι τα ευκολα...

    η συνεχεια περιλαμβανει την θεωρια με βαση την οποια θα σχεδιαστει ο εκκεντροφορος την οποια θα μου επιτρεψεις να κρατησω για παρτη μου...

    υ.γ. πεταξου μια βολτα απο τον γνωστο μπουμπη και παρακαλεσε τον να σου πει τι προφιλ yoshi εχει...αν εχει κεφια μπορει και να σου πει...απο κει και μετα δεν σε ξερω δεν με ξερεις...
    Είχες λείψει, σοβαρά...

    Ξανά μανά welcome back!


  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Κοιτα που μια μια εμφανιζεστε ολες οι κυριες σιγουλια σιγουλια

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από reinmeister Προβολή μηνύματος
    μην σου κανει εντυπωση...ευκολο ειναι... και σκεψου οτι απο το 2006 και μετα εχω παρει μονο 4-5...
    Εγώ στη θέση σου αφού έχεις εξοικειωθεί με τα μοντέρνα σχήματα ,θα περίμενα για το κατάνα

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από reinmeister Προβολή μηνύματος
    λαθος..
    ειπα οτι θα κανω ροικη οπωσδηποτε εφ οσον ανοιξω μοτερ κι οτι αναλογως κεφιων θα δω σε τι επιπεδο θα φτασω...

    δεν υπαρχει κανεις απολυτως λογος για καστομια απο την στιγμη που στο εμποριο υπαρχουν δοκιμασμενες λυσεις και δεν μιλαμε για υπερβολες εφ οσον θα περιοριστουμε στα 200 κατω στην καλυτερη...

    ακομη και προφιλ-πατρον να σου δωσω απο γιοσιμουρα σου ειναι παντελως αχρηστο εφ οσον μιλαμε για reprofiling που περιοριζεσαι σε πρωτο σταδιο,η αν εισαι ανθρωπος που παρνει ρισκα ,οριακα δευτερο...

    απο κει και μετα μιλαμε για καταστακευη εκκεντροφορου απο το 0 οποτε φανταζομαι οτι ξερεις τι κραμα ατσαλιου χρησιμοποιει η yoshi,το ειδος της βαφης ,δηλαδη εαν ειναι επιφανειακη η ολικη,τον τροπο βαφης ετσι ωστε να μπορεσεις να αναπαραγεις με ακριβεια τα επιπεδα ακαμψιας καθως και την ανοχη σε κρουστικα και κυριως στρεπτικα φορτια...μεχρι εδω ειναι τα ευκολα...

    η συνεχεια περιλαμβανει την θεωρια με βαση την οποια θα σχεδιαστει ο εκκεντροφορος την οποια θα μου επιτρεψεις να κρατησω για παρτη μου...

    υ.γ. πεταξου μια βολτα απο τον γνωστο μπουμπη και παρακαλεσε τον να σου πει τι προφιλ yoshi εχει...αν εχει κεφια μπορει και να σου πει...απο κει και μετα δεν σε ξερω δεν με ξερεις...
    Μόνο ρεπροφάιλινγκ, σε καμμία περίπτωση κατασκευή απ' το 0!

    Και το ρεπροφάιλινγκ πάλι δεν είναι παίξε γέλασε: πρέπει να δεις με τον ήδη υπάρχον εκκεντροφόρο τί μέγεθος καπελώτων χρειάζεσαι ώστε να έχεις το ελάχιστο επιτρεπτό διάκενο βαλβίδων.

    Μετά κοιτάς μέχρι τί μέγεθος υπάρχουν διαθέσιμα ώστε ν' αποφασίσεις πόσο θ' αυξήσεις το βύθισμα στην καλύτερη περίπτωση.

    Απ' την άλλη όμως δεν μπορείς ν' αυξήσεις πάρα πολύ το βύθισμα ακόμα και αν δεν έχεις θέμα με ελατήρια/επαφή με έμβολο διότι με πολύ παχύ καπελώτο, η καπελωτοθήκη θα κάθεται υπερβολικά ψηλά:
    τα πλαϊνά της τοιχώματα δε θα μπαίνουν πολύ βαθιά στην τρύπα κάτι που δεν είναι ό,τι καλύτερο από πλευράς σταθερότητάς της όταν τρώει σφαλιάρα απ' το λοβό του έκκεντρου
    (τί είπα πάλι ρε... ).

    Καλός ο μπούμπης αλλά και για τον χουρδάκη έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από γνωστό με γσχρ 1000.
    Λένε ότι αν έχει κέφια του πας την κεφαλή,του λες την απόσταση που έχεις μετρήσει βαλβίδα/έμβολο και σου κάνει προφίλ πάρα πολύ καλό!

  11. #71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Εγώ στη θέση σου αφού έχεις εξοικειωθεί με τα μοντέρνα σχήματα ,θα περίμενα για το κατάνα
    περυσι που πηρα το ρημαδι δεν ειχε παρουσιαστει το κατανα...βεβαια,αν με εκαιγε το θεμα , που δεν με απασχολει ποσως, η αλλαγη ειναι πανευκολη...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  12. #72
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Μόνο ρεπροφάιλινγκ, σε καμμία περίπτωση κατασκευή απ' το 0!

    Και το ρεπροφάιλινγκ πάλι δεν είναι παίξε γέλασε: πρέπει να δεις με τον ήδη υπάρχον εκκεντροφόρο τί μέγεθος καπελώτων χρειάζεσαι ώστε να έχεις το ελάχιστο επιτρεπτό διάκενο βαλβίδων.

    Μετά κοιτάς μέχρι τί μέγεθος υπάρχουν διαθέσιμα ώστε ν' αποφασίσεις πόσο θ' αυξήσεις το βύθισμα στην καλύτερη περίπτωση.

    Απ' την άλλη όμως δεν μπορείς ν' αυξήσεις πάρα πολύ το βύθισμα ακόμα και αν δεν έχεις θέμα με ελατήρια/επαφή με έμβολο διότι με πολύ παχύ καπελώτο, η καπελωτοθήκη θα κάθεται υπερβολικά ψηλά:
    τα πλαϊνά της τοιχώματα δε θα μπαίνουν πολύ βαθιά στην τρύπα κάτι που δεν είναι ό,τι καλύτερο από πλευράς σταθερότητάς της όταν τρώει σφαλιάρα απ' το λοβό του έκκεντρου
    (τί είπα πάλι ρε... ).

    Καλός ο μπούμπης αλλά και για τον χουρδάκη έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από γνωστό με γσχρ 1000.
    Λένε ότι αν έχει κέφια του πας την κεφαλή,του λες την απόσταση που έχεις μετρήσει βαλβίδα/έμβολο και σου κάνει προφίλ πάρα πολύ καλό!
    δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα...πολυ χοντρικα τα βασικα για να ξεκαθαρισει λιγο η κατασταση...

    βασικα το reprofiling γινεται με δυο τροπους...ειτε "κατεβαζοντας" την βαση του εκκεντροφορου,ειτε με hardwelding προσθετωντας δηλαδη μεταλλο στα εκκεντρα..

    αυτο γινεται με σκληρο χρωμιο,ειτε με διαδικασια μπανιου χρωμιου , ειτε με spray gun και στην συνεχεια ρεκτιφιε στις επιθυμητες διαστασεις...και οι δυο περιπτωσεις ειναι σκατα...

    οι μαμα εκκεντροφοροι ΠΑΝΤΑ εχουν επιφανειακη βαφη...συνηθως ;απο 0,1 mm εως το πολυ 0,5...στι πλειστον των περιπτωσεων φαγωματος η βαφη παει περιπατο...αυτο σημαινει οτι αυτοματως αλλα ζουν ταα χαρακτηριστικα διαστολης του εκκεντρου, οποτε τα διακενα πανε περιπατο...αν εχεις οφβερες γνωσεις μεταλλουργιας και τεραστια πειρα, με βαση το υλικο,πολυ χοντρικα μπορεις να μαθεις την διαφορα που θα εχεις στις διαστολες...

    πιστεψε με,στην ελλαδα σχεδον κανεις δεν εχει τις γνωσεις η την εμπειρια...

    παμ παρακατ...

    λες "το ελαχιστο δυνατο διακενο"...μεγα λαθος...το διακενο δεν θα κριθει απο το επιθυμητο βυθισμα και διαρκεια,αλλα απο τις διαστολες του εκκεντρου...με απλα λογια βαζεις τα μεγαλυτερα επιτρεπομενα και κανεις τον σταυρο σου...βεβαια τα μαστορια κανουν αυτο που εγραψες εσυ, οποτε οταν μετα απο 10000χλμ το εκκεντρο εχει κανει φθορα η απαντηση ειναι "φιλαρακι φτιαγμενο μοτερ ειναι τι θες τωρα?...για να μην μιλησω για το τι κανουν με χρονισμους και τραβαμε τα βυζια μας...

    hard welding... σαφως καλυτερη περιπτωση μια και δεν τρως τον εκκεντροφορο,αλλα προσθετεις μεταλλο οποτε πρακτικα αλλαζεις εκκεντροφορο με μεγαλυτερα εκκεντρα...το προβλημα εδω ειναι το εξης...κανονικα,πριν την κολληση πρεπει να γινει ανοπτυση του εκκεντροφορου-αποσκληρυνση μπακαλιστικα και μετα,αφου κολληθει το σκληρο χρωμιο βαφη απο την αρχη...βεβαια εδω προκυπτει το αλλο προβλημα μια και το εκκεντρο αποτελειται απο δυο διαφορετικα μεταλλα,οποτε γινεται το μπαχαλο της αλεπους...επισης σου λεω εγγυημενα οτι ΚΑΝΕΙΣ κατασκευαστης προφιλ εκκεντροφορων δεν κανει ανοπτυση-βαφη...ουτε carpenter ουτε muzzy- ουτε web cams για να πιασουμε τους πιο γνωστους...το γιατι δεν κανουν ειναι ενα αλλο ζητημα καθαρα μεταλλουργικο οποτε δεν επεκτεινομαι...

    εχουν πολλα ακομη στραβα αυτες οι διαδικασιες αλλα τα βασικα ειναι τα παραπανω...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  13. #73
    αποσταση βαλβιδας εμβολου? φανταζομαι οτι εννοεις την ελαχιστη αποσταση μεταξυ βαλβιδας-εμβολου η οποια βρισκεται σε πολυ συγκεμενες μοιρες ειτε ΠΑΝΣ ειτε ΜΑΝΣ για τον εισαγωγης και ΠΚΝΣ και ΜΚΝΣ για τον εξαγωγης...η μονη περιπτωση που θα μπορουσε να ξερει ο κατασκευαστης του προφιλ ποια θα ειναι ,μετα το reprofiling η ελαχιστη αποσταση βαλβιδας-εμβολου,ιεναι εφ οσον του πεις τις ακριβεις μοιρες των δυο μετρησεων...

    και παλι φυσικα αυτο αφορα μονο το κομματι ασφαλειας...με την κεφαλη μονο στο χερι δεν μπορει να κρινει χριστο για την σχεδιαση του προφιλ...

    βασικοτατοι παραγοντες στην σχεδιαση,ειναι η στατικη συμπιεση του μοτερ ,η γωνια σφηνωσης μπιελας-στροφαλου και ο λογος μπιελας-στροφαλου που προκυπτει απο την διαιρεση της αποστασης μεταξυ των κεντρων των κομβιων της μπιελας και μηκους μεταξυ νοητου αξονα του στροφαλλου και κεντρου κομβιου στροφαλου...

    με ακομη πιο απλα λογια...οσο πιο κοντη ειναι η μπιελα,τοσο περισσοτερο οξεια ειναι η γωνια σφηνωσης.κατα συνεπεια το εμβολο παραμενει μικροτερο χρονο κοντα στο ΑΝΣ ,αρα χρειαζεσαι εκκεντροφορο με μαγαλυτερο βυθισμα ετσι ωστε να "προλαβει" ο κινητηρας να ρουφηξει την μεγαλυτερη δυνατη ποσοτητα μιγματος στην μοναδα χρονου...το ακριβως αντιθετο συμβαινει με μακρυα μπιελα...θες εκκεντροφορο με μεγαλυτερη διαρκεια παρα βυθισμα...

    το γιατι ισχυουν τα παραπανω δεν θα το αιτιολογησω,γιατι θα ξημερωσουμε,αλλα οποιος ξερει τα βασικα της ρευστομηχανικης θα καταλαβει...αλλαωστε το θρεντ δεν ειναι τεχνικο για να μπουμε σε λεπτομερειες και οπως προειπα,καποια πραγματα δεν γραφονται...

    αυτα που λες,αγορινα,ειναι λιγα απο τα απολυτως βασικα στην σχεδιαση ενος εκκενροφορου,οποτε σντιλαμβανεσαι γιατι προτεινω ετοιμες λυσεις επωνυμων κατασκευαστων κι εφοσον μιλαμε για σουζουκι η γιοσιμουρα ειναι μονοδρομος,οσο περιοριζεσαι στην 200αρα κατω απο 1000αρι...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Το' ξερα ότι είναι αδύνατο να τα πω όλα μ' ένα ποστ αλλά παρεσύρθην!

    Ναι, εννοούσα μόνο τρώγοντας το βασικό κύκλο, έχεις δίκιο για το ρίσκο του χαρντγουέλντινγκ.
    Τρως το βασικό κύκλο και μετά κάνεις βαφή, βαρβαριστί κέις χάρντενινγκ.

    Λάθος κατάλαβες στο περί ελαχίστου διακένου:δεν είπα να χρησιμοποιήσεις το ελάχιστο διάκενο όταν δέσεις το μηχανάκι και το βάλεις μπροστά.
    Είπα χρησιμοποιείς το ελάχιστο διάκενο ώστε κοιτώντας μετά μέχρι τί μέγεθος υπάρχουν διαθέσιμα καπελώτα ώστε ν' αποφασίσεις πόσο θ' αυξήσεις το βύθισμα στην καλύτερη περίπτωση.

    Πχ έστω έχεις καπελώτο 1,70 και το ελάχιστο επιτρεπτό διάκενο.
    Αν τα καπελώτα υπάρχουν μέχρι 3,2, τότε μπορείς ιδανικά ν'αυξήσεις το βύθισμα κατά 3,2-1,7=1,5mm αν φας τον βασικό κύκλο 1,5mm και βάλεις καπελώτο 3,2mm.

    Φυσικά όταν το δέσεις θα βάλεις καπελώτο πχ 3,1mm ώστε να μην είσαι στο σφιχτό όριο.

    Το διάκενο εξαρτάται από πολλά και προφανώς αν σακατέψεις το έκκεντρο θ' απομείνει με πολύ λιγότερο υλικό να διαχειριστεί την ίδια(ή και ελαφρώς αυξημένη) παραγόμενη θερμότητα.
    Εκεί όντως υπάρχει θέμα.
    Οπότε δεν κάνουμε τρελλό γδάρσιμο και ποντάρουμε στο ότι η σουζούκι ξέρει ότι κάποιοι παλαβοί θα κάνουν ρεπροφάιλινγκ με χαδάκια...

    Για την ιστορία ο γνωστός με το γσχρ έκανε ρεπροφάιλινγκ επειδή μετά από ροϊκή (δε την έκανε στον χουρδάκη), αλλαγή οδηγών και βαλβ τζομπ αφαιρέθηκε τόσο πολύ υλικό που με καπελώτο 1,2 ήταν στο ελάχιστο όριο!
    Κρίμα να πάει χαμένο τόσο χρήμα,οπότε το έκανε και έμεινε πολύ ευχαριστημένος.Είχε ήδη ρυθμιζόμενα γρανάζια οπότε δεν ήταν κάτι τραγικό.

    Τον ρώτησε στατική σχέση συμπίεσης, απόσταση εμβόλου βαλβίδας ΕΙΣ και ΕΞ για κάθε μοίρα πριν και μετά το ΑΝΣ, τον ρώτησε τί κέντρα λοβών είχε επιλέξει έριξε και μια ματιά στην κεφαλή και του το' κανε.
    Του είπε όμως ρητά να δουλέψει στα κέντρα λοβών όχι τ' αρχικά, αλλά αυτά που θα του έλεγε ο ίδιος(ξανατσεκάροντας ξανά φυσικά την απόσταση βαλβίδα- έμβολο).

    Πάντως πολλές φορές η σουζούκι χρησιμοποιεί γιόσι προφίλ(ή κοντινό) στους αντικαταστάτες πολλών μοντέλων της!

    Κουφάλες ντάνιελ σαν!


    YΓ: δεν έχω στείλει προσωπικά εκεντροφόρο μου στο εν λόγω μαγαζί,δε τον ξέρω προσωπικά, δε με πληρώνει.
    Απλά παραθέτω επιτυχημένη βελτίωση.
    Τελευταία τροποποίηση από kostaspetrou; 25/12/2018 στις 00:15.

  15. #75
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Το' ξερα ότι είναι αδύνατο να τα πω όλα μ' ένα ποστ αλλά παρεσύρθην!

    Ναι, εννοούσα μόνο τρώγοντας το βασικό κύκλο, έχεις δίκιο για το ρίσκο του χαρντγουέλντινγκ.
    Τρως το βασικό κύκλο και μετά κάνεις βαφή, βαρβαριστί κέις χάρντενινγκ.

    Λάθος κατάλαβες στο περί ελαχίστου διακένου:δεν είπα να χρησιμοποιήσεις το ελάχιστο διάκενο όταν δέσεις το μηχανάκι και το βάλεις μπροστά.
    Είπα χρησιμοποιείς το ελάχιστο διάκενο ώστε κοιτώντας μετά μέχρι τί μέγεθος υπάρχουν διαθέσιμα καπελώτα ώστε ν' αποφασίσεις πόσο θ' αυξήσεις το βύθισμα στην καλύτερη περίπτωση.

    Πχ έστω έχεις καπελώτο 1,70 και το ελάχιστο επιτρεπτό διάκενο.
    Αν τα καπελώτα υπάρχουν μέχρι 3,2, τότε μπορείς ιδανικά ν'αυξήσεις το βύθισμα κατά 3,2-1,7=1,5mm αν φας τον βασικό κύκλο 1,5mm και βάλεις καπελώτο 3,2mm.

    Φυσικά όταν το δέσεις θα βάλεις καπελώτο πχ 3,1mm ώστε να μην είσαι στο σφιχτό όριο.

    Το διάκενο εξαρτάται από πολλά και προφανώς αν σακατέψεις το έκκεντρο θ' απομείνει με πολύ λιγότερο υλικό να διαχειριστεί την ίδια(ή και ελαφρώς αυξημένη) παραγόμενη θερμότητα.
    Εκεί όντως υπάρχει θέμα.
    Οπότε δεν κάνουμε τρελλό γδάρσιμο και ποντάρουμε στο ότι η σουζούκι ξέρει ότι κάποιοι παλαβοί θα κάνουν ρεπροφάιλινγκ με χαδάκια...

    Για την ιστορία ο γνωστός με το γσχρ έκανε ρεπροφάιλινγκ επειδή μετά από ροϊκή (δε την έκανε στον χουρδάκη), αλλαγή οδηγών και βαλβ τζομπ αφαιρέθηκε τόσο πολύ υλικό που με καπελώτο 1,2 ήταν στο ελάχιστο όριο!
    Κρίμα να πάει χαμένο τόσο χρήμα,οπότε το έκανε και έμεινε πολύ ευχαριστημένος.Είχε ήδη ρυθμιζόμενα γρανάζια οπότε δεν ήταν κάτι τραγικό.

    Τον ρώτησε στατική σχέση συμπίεσης, απόσταση εμβόλου βαλβίδας ΕΙΣ και ΕΞ για κάθε μοίρα πριν και μετά το ΑΝΣ, τον ρώτησε τί κέντρα λοβών είχε επιλέξει έριξε και μια ματιά στην κεφαλή και του το' κανε.
    Του είπε όμως ρητά να δουλέψει στα κέντρα λοβών όχι τ' αρχικά, αλλά αυτά που θα του έλεγε ο ίδιος(ξανατσεκάροντας ξανά φυσικά την απόσταση βαλβίδα- έμβολο).

    Πάντως πολλές φορές η σουζούκι χρησιμοποιεί γιόσι προφίλ(ή κοντινό) στους αντικαταστάτες πολλών μοντέλων της!

    Κουφάλες ντάνιελ σαν!


    YΓ: δεν έχω στείλει προσωπικά εκεντροφόρο μου στο εν λόγω μαγαζί,δε τον ξέρω προσωπικά, δε με πληρώνει.
    Απλά παραθέτω επιτυχημένη βελτίωση.
    σου γραφω κατεβατο για να σου εξηγησω τα βασικα που πρεπει να ληφθουν υπ οψιν στην σχεδιαση ενος εκκεντροφορου και μου απαντας οτι θα τον φαμε οσο χωραει,αλλα θα αφησουμε ενα περιθωριο για να μην σκορπισει...

    ας πουμε λοιπον οτι δεν συνεννοουμαστε και να το αφησουμε εδω...

    υ.γ και για να μην εχουμε παρεξηγησεις...πουθενα δεν υπονοησα οτι τα αναφερομενα ονοματα ξερουν η δεν ξερουν την δουλεια τους παρα απαντουσα στα δικα σου γραφομενα...

    αλλως τε ,δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε κανεναν για να μου σχεδιασει κατι...παντα σχεδιαζω μονος μου οτι χρειαστω και απλα το δινω στον εκαστοτε για να το κατασκευασει με βσση τα δικα μου σχεδια...κατα συνεπεια δεν με αφορουν,οποτε και δεν ξερω τις γνωσεις των αναφερομενων...
    Τελευταία τροποποίηση από reinmeister; 25/12/2018 στις 00:44.
    frankly my dear, i dont give a damn...

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέο Gsx-r 1000 για το 2007
    από Tigas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2006, 17:02
  2. GSX-R 1000 Yoshimura
    από Kostas NL στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2006, 14:31
  3. gsx-r 1000 k5 turbo
    από nemethon στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 20:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF