Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 93

Θέμα: Αγορά middleweight naked

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Εφόσον μιλάμε για 0 εμπειρία εγώ θα έπαιρνα το δίπλωμα και μετά θα έβρισκα να νοικιάσω.
    Απο παπάκι μέχρι ss.
    Βάλε και τη full extra ασφάλεια και δές τι σου κάνει κλικ.

    Αν νιώθεις άνετα παίρνεις και απο test drive.

    Σίγουρα με ABS και μεταχειρισμένο να μπορείς να πειραματιστείς με λιγότερο άγχος.
    Θέλει 1 χρόνο να έχεις το δίπλωμα για να μπορεις να νοικιάσεις όχημα
    Που νοικιάζουν ss?Εκτός αν χρειαστεί να μεταναστεύσει στο miami

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Θέλει 1 χρόνο να έχεις το δίπλωμα για να μπορεις να νοικιάσεις όχημα
    Που νοικιάζουν ss?Εκτός αν χρειαστεί να μεταναστεύσει στο miami
    Για τον 1 χρόνο δε το ξέρω.
    Ας πάει για test drive αν τον αφήνουν εκεί.

    Για το ss όπως και το παπάκι προφανώς είναι για να δείξω τη γκάμα!


    Γενικά, αυτό που λέω είναι να δοκιμάσει τί του κάνει κλικ.
    Όχι μόνο στο μάτι αφού δεν έχει διανύσει σε 2τροχο ούτε 1 χιλιόμετρο!

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Γενικά, αυτό που λέω είναι να δοκιμάσει τί του κάνει κλικ.
    Όχι μόνο στο μάτι αφού δεν έχει διανύσει σε 2τροχο ούτε 1 χιλιόμετρο!
    Ε, προφανως ρε συ. Γιατι, ειναι κανεις που αγοραζει μηχανη χωρις να την οδηγησει ή εστω να ανεβει πανω της;

    Oh wait...

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    ναί!
    αυτόν που δε τον νοιάζει να την πουλήσει σε 6 μήνες και το έχει αποφασίσει πρίν την αγορά!

    άσε που αυτός που λές έχει περίπου 18 χρόνια εμπειρίας

    αλλά το ζητούμενο είναι να την πούμε στον άλλο?
    1ο σου ποστ στο νήμα και αντί να τον βοηθήσεις μου τη λές?

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2018
    Μηνύματα
    23
    Παιδιά chill. Δεν έχω εμπειρία ώστε και να κάτσω σε μηχανή μετά το δίπλωμα δεν θα χω κριτική σκέψη για να αποφασίσω αν η εν λόγω μηχανή είναι βολική κτλπ. Οπότε θα πάρω μια μεταχειρισμενη και βλέπουμε.βρηκα στα μεταχειρισμένα μια monster 696 του 11 με 45.000 km Και λέω να πάω προς τα κει. Βέβαια διάβασα ότι δεν είναι και ότι καλύτερο για νέο αναβατη μια monster αλλά εκτός το ότι τις γουστάρω μόνο που τις βλέπω, τον πρώτο καιρό θα μαι τόσο χεσμεντε που θα την καβαλάω στην γειτονιά μου οποτε θα τη συνηθίσω. Βασικά με οποιαδήποτε μηχανή και αν επιλέξω αυτό θα κανω...

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    αλλά το ζητούμενο είναι να την πούμε στον άλλο?
    1ο σου ποστ στο νήμα και αντί να τον βοηθήσεις μου τη λές?
    Δηλαδη εσυ που προτεινες να οδηγησει ενοικιαζομενο (ενω δεν γινεται να νοικιασει) βοηθας;
    Αραξε και ασε τους moderators να κρινουν αν καποιο σχολιο δεν εχει θεση στη συζητηση.


    @Alexkokki
    Το monsterακι ωραια μηχανη παντως. Θα σου τα πει καλυτερα κι ο rainmike που το εχει. Με το καλο ο,τι παρεις!

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexkokki Προβολή μηνύματος
    Παιδιά chill. Δεν έχω εμπειρία ώστε και να κάτσω σε μηχανή μετά το δίπλωμα δεν θα χω κριτική σκέψη για να αποφασίσω αν η εν λόγω μηχανή είναι βολική κτλπ. Οπότε θα πάρω μια μεταχειρισμενη και βλέπουμε.βρηκα στα μεταχειρισμένα μια monster 696 του 11 με 45.000 km Και λέω να πάω προς τα κει. Βέβαια διάβασα ότι δεν είναι και ότι καλύτερο για νέο αναβατη μια monster αλλά εκτός το ότι τις γουστάρω μόνο που τις βλέπω, τον πρώτο καιρό θα μαι τόσο χεσμεντε που θα την καβαλάω στην γειτονιά μου οποτε θα τη συνηθίσω. Βασικά με οποιαδήποτε μηχανή και αν επιλέξω αυτό θα κανω...
    Αγορίνα μου καλά σε έκοψα εγώ ducatistiΣοβαρά τώρα το 696 είναι μια χαρά μηχανάκι για νέο αναβάτη.
    Ειναι πολυ ελαφρύ ευέλικτο ροπάτο και γενικά βοηθάει τον αναβάτη.Αν το πας ψόφια σκορτσάρει αρκετά .Γκάζια τρελά δεν έχει αλλά σαν νεος οδηγός δεν τα θες κιολας.Απο περιφερειακά
    φρένο δυνατο και προοδευτικό αναρτήσεις όχι κάτι σουπερ αλλα για βολτες και πολη μια χαρά.Να ξες ότι τα σερβις ψιλοπονανε στα ντουκάτι ,καθε 12000 χλμ κανα 400αρι θα φευγει στο χαλαρο.
    Αν σε ενδιαφέρει πάνε σε ενα εξουσιοδοτημένο να στο τσεκάρουν.Με 45000 χλμ πρέπει να σκεφτείς πολύ καλά τι θα πρέπει να αλλάξεις γιατι τα αναλώσιμα δεν ειναι και τα πλεον φτηνά.
    Πάντως μη μασας μονστερ υπάρχουν να φανε και οι κοτες
    Για οτι χρειαστείς εδώ θα είμαστε

  8. #23
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ε, προφανως ρε συ. Γιατι, ειναι κανεις που αγοραζει μηχανη χωρις να την οδηγησει ή εστω να ανεβει πανω της;
    Παρών. Ο λόγος αναφέρθηκε ήδη:
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexkokki Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω εμπειρία ώστε και να κάτσω σε μηχανή μετά το δίπλωμα δεν θα χω κριτική σκέψη για να αποφασίσω αν η εν λόγω μηχανή είναι βολική κτλπ.
    Είχα οδηγήσει τρεις μοτοσυκλέτες της σχολής οδηγών και η εμπειρία μου ήταν ελάχιστη. Ουσιαστικά όταν αγόρασα μοτοσυκλέτα κλήθηκα ο ίδιος να αποδεχτώ ότι αυτό που πήρα είναι όπως είναι και θα πρέπει να προσαρμοστώ ο ίδιος σε αυτό. Φυσικά είχα περάσει πάνω από ένα χρόνο ψάχνοντας τι μου αρέσει, να διαβάζω τεχνικά χαρακτηριστικά για να αποκτήσω άποψη και να ρωτάω τους πάντες που οδηγούσαν μοτοσυκλέτα για τη γνώμη τους. Με ελάχιστη εμπειρία, όση θεωρία και να έχεις διαβάσει, δεν μπορείς να αξιολογήσεις σημαντικές παραμέτρους.


    Οι Monster αρέσουν και σε εμένα. Ειδικά η 797 white με το κόκκινο πλαίσιο. Επειδή όμως ανέφερες δύο φορές οικονομικά όρια, ήτοι την τιμή κτήσης και την κατανάλωση, πρόσεξε το πιο πάνω post όπου αναφέρθηκε το υψηλό κόστος των service. Με το Monster θα πληρώνεις περισσότερα χρήματα για συντήρηση από ένα αυτοκίνητο, ενώ υπάρχουν μοτοσυκλέτες με πιο οικονομικά service. Μάλιστα σε μοτοσυκλέτα 45.000 χιλιομέτρων, το πιο πιθανό είναι να έχεις τακτικά υψηλό κόστος συντήρησης.

    Δεν αναφέρθηκε σε αυτό το νήμα το σημαντικότερο: Πρώτα υπολογίζεις το κόστος του απαραίτητου χειμερινού και θερινού εξοπλισμού ασφαλείας (κράνος, μπουφάν x 2, γάντια x 2, παντελόνι, μποτάκια ή μπότες x 2), ήτοι τουλάχιστον 800 ευρώ, μετά το κόστος των μαθημάτων και της εξέτασης, ύστερα το κόστος της ασφάλειας και τέλος το κόστος της μοτοσυκλέτας. Δεν έχει νόημα να ορίζεις τον προϋπολογισμό σου για μοτοσυκλέτα, αν δεν έχεις υπολογίσει το υψηλό κόστος των προαπαιτούμενων για να κυκλοφορείς ασφαλής και νόμιμος.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 23/12/2018 στις 22:55.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Παρών. Ο λόγος αναφέρθηκε ήδη:
    Ρε σεις, γιατι τα παιρνετε ολα τοις μετρητοις; Πειραγμα στον καρατεκα ηταν, που συμβουλευει τους αλλους να δοκιμαζουν τις μηχανες ενω ο ιδιος εκλεισε καινουρια μηχανη στα τυφλα. Αν και δεν τον βλεπω να πολυπαιρνει απο αστεια. Παρεμπιπτοντως, συμφωνω απολυτα μαζι σου και με τον OP. Οσο λιγοτερη η εμπειρια τοσο λιγοτερη και η χρησιμοτητα του test ride, αφου δεν εχεις ουσιαστικα μετρο συγκρισης για να καταλαβεις τι ειναι καλο και τι οχι.

    Ριχνοντας μια ματια στα 696 του car παντως αυτο με τα 45k δεν το βλεπω και το πιο value for money που παιζει. Εκτος κι αν ξερουμε κατι για τη συγκεκριμενη μηχανη που σε οδηγει προς τα εκει (πχ να ειναι γνωστου).

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Καλά κάνεις και κοιτάς αλλά χωρίς καθόλου εμπειρία ούτε καν σε σχολή παίζεις τελείως στα τυφλά.
    Παίζει να ερωτευτείς και το hornet η το gsr 600 της σχολής που λέει ο λόγος.Αποψή μου ,ένα 250 αράκι η
    ένα 300 αρακι παίζει να σε ανεβάσει πολύ γρηγορότερα σε αυτοπεποιθηση απο ένα 600 αρι.
    Το κρατάς ένα χρόνο το δίνεις.Για να καταλάβεις το μονστερ το ανταλλαξα με εμπορο, του εδωσα ενα
    νιντζα 250 πηρα το μονστερ.Το μονστερ το χε ενα χρονο πριν το δώσει. Το νιντζακι μου εφυγε σε ενα μηνα.
    Ελπίζω να καταλαβαίνεις τη διαφορά

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2018
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ρε σεις, γιατι τα παιρνετε ολα τοις μετρητοις; Πειραγμα στον καρατεκα ηταν, που συμβουλευει τους αλλους να δοκιμαζουν τις μηχανες ενω ο ιδιος εκλεισε καινουρια μηχανη στα τυφλα. Αν και δεν τον βλεπω να πολυπαιρνει απο αστεια. Παρεμπιπτοντως, συμφωνω απολυτα μαζι σου και με τον OP. Οσο λιγοτερη η εμπειρια τοσο λιγοτερη και η χρησιμοτητα του test ride, αφου δεν εχεις ουσιαστικα μετρο συγκρισης για να καταλαβεις τι ειναι καλο και τι οχι.

    Ριχνοντας μια ματια στα 696 του car παντως αυτο με τα 45k δεν το βλεπω και το πιο value for money που παιζει. Εκτος κι αν ξερουμε κατι για τη συγκεκριμενη μηχανη που σε οδηγει προς τα εκει (πχ να ειναι γνωστου).
    Ευχαριστώ που το τσεκαρες. Η αλήθεια είναι ότι την μηχανή τη θέλω για ώρες αιχμής καθημερινες που με το αμάξι ταλαιπωριεμαι και και φυσικά τα σουκου αν έχει ωραία μέρα να απολαμβάνω οδήγηση. Το θέμα είναι να πάρω μηχανή να γλιτώσω και κάποια χρήματα μακροπρόθεσμα έχοντας και το αμάξι.Τωρα αν είναι να σκάω τόσα λεφτά για service-συντήρηση (έχω seat Ibiza 150 hp και βλαστημησα που πήγα σε εξουσιοδοτημένο και έσκασα 250αρα) και να μου βγαίνει περισσότερο από ένα αμάξι τότε δύσκολο το monsteraki. Νόμιζα ότι το service κοστίζει πιο λίγο στη μηχανή. Αλλά λογικό βέβαια έχω ακούσει ότι η Ducati θεωρείται η "Porsche " των μηχανών...

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Δηλαδη εσυ που προτεινες να οδηγησει ενοικιαζομενο (ενω δεν γινεται να νοικιασει) βοηθας;
    Αραξε και ασε τους moderators να κρινουν αν καποιο σχολιο δεν εχει θεση στη συζητηση.
    εγώ είχα την πρόθεση να βοηθήσω
    βλέπεις τη χαοτική μας διαφορά?


    @OP
    ή βρίσκεις να οδηγήσεις μετά το δίπλωμα ή αγοράζεις κάτι που μπορεί να πουλήσεις μετά απο 500χλμ.
    Μή ξοδευτείς παραπάνω.
    Και όπως σου είπαν ο εξοπλισμός ασφάλειας για σένα είναι 110% απαραίτητος.



    Εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι και με 0 εμπειρία κάνοντας 500χλμ σε πόλη-εθνική-επαρχιακό
    καταλαβαίνεις μιά χαρά τη διαφορά street - on/off - scooter κλπ κλπ.

    Μήν το πάω παρακάτω να χρειαστεί και κανένα super market

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    φίλε μου μην παρεις monster για να είσαι μονιμως πρωτη δευτερα.Το μηχανάκι είναι αερόψυκτο ειδικά το καλοκαίρι θα ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες
    θα χάνεις λάδια απο παντου απο τσιμούχες και φλάτζες που έχουν ξεραθεί από τη ζέστη.Ασε που θα καις τα άντερα σου δεν αξιζει πραγματικά

  14. #29
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.594
    Ρε συ καρατεκα;
    Αλήθεια συμβουλεψες κάποιο νέο να πάρει νοικιαρικο;;;
    Στο μότο.γρ;;;
    Ρε σεις,είπαμε...
    Να έχουμε και λίγο αίσθηση του που γράφουμε.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #30
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexkokki Προβολή μηνύματος
    Το θέμα είναι να πάρω μηχανή να γλιτώσω και κάποια χρήματα μακροπρόθεσμα έχοντας και το αμάξι.Τωρα αν είναι να σκάω τόσα λεφτά για service-συντήρηση (έχω seat Ibiza 150 hp και βλαστημησα που πήγα σε εξουσιοδοτημένο και έσκασα 250αρα) και να μου βγαίνει περισσότερο από ένα αμάξι τότε δύσκολο το monsteraki. Νόμιζα ότι το service κοστίζει πιο λίγο στη μηχανή. Αλλά λογικό βέβαια έχω ακούσει ότι η Ducati θεωρείται η "Porsche " των μηχανών...
    Χρήματα θα χάσεις σίγουρα. Δύσκολα θα βρεις μοτοσυκλέτα μεσαίου κυβισμού με χαμηλό κόστος service. Μόνο αν πάρεις παπί ή scooter μέχρι 300 κυβικά, δε θα σου φύγουν πολλά χρήματα. Οι μοτοσυκλέτες γενικά έχουν ακριβά service και κόστος χρήσης (ασφάλεια, λάστιχα, εξοπλισμός ασφαλείας). Ακόμα και η κατανάλωση καυσίμου είναι συγκρίσιμη με αμάξι σε πολλά μοντέλα μοτοσυκλετών μεσαίου κυβισμού.

    Άρα, αν ο στόχος σου είναι η οικονομία, θα πρέπει να πας σε παπί. Διαφορετικά σε scooter ή μοτοσυκλέτα μέχρι 300cc, αλλά και πάλι δε νομίζω ότι μπορείς να γλιτώσεις πολλά λεφτά σε σχέση με το να είχες μόνο αυτοκίνητο.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 24/12/2018 στις 00:10.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα 1ης μηχανης Street/Naked.
    από SuperKots στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2014, 02:49
  2. Αγορά μτχ Naked 250cc - Συμβουλές / Ερωτήσεις από/πρός αρχάριο !
    από ZauZ στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2011, 03:54
  3. Αγορά μεταχειρισμένου naked ή street
    από ectel στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2010, 23:44
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2005, 09:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF