Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 93

Θέμα: Αγορά middleweight naked

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Για τη χρηση που λες ξεχνας ντουκατια και λοιπα "εξωτικα". Το SV650 θα σε καλυψει, ειναι αξιοπιστο και εχει αραιη συντηρηση. Παντως επειδη εθιξες το θεμα οικονομια, η αληθεια ειναι πως ιδανικα θα ηταν να πηγαινες σε λιγοτερα κυβικα. Αυτο το εχεις υποψιν;

    https://www.car.gr/13473516-sym-wolf-300-19

  2. #32
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Ακόμα και με το Wolf (μου αρέσει το προηγούμενο 250άρι), αν υπολογίσεις το κόστος αγοράς της μοτοσυκλέτας, συνυπολογίζοντας τη χρονική και χιλιομετρική απαξίωσή της, το κόστος της ασφάλειας, των τελών κυκλοφορίας, το κόστος του εξοπλισμού ασφαλείας που θέλει κι αυτός ανανέωση, τα service, το κόστος της αλλαγής ελαστικών ανά δύο χρόνια το πολύ, δε νομίζω ότι μπορεί να βγει κάποιος κερδισμένος οικονομικά, αν αποφασίσει να συντηρεί αμάξι και μοτοσυκλέτα, αντί να συντηρεί μόνο το αμάξι. Εκτός αν πάρει παπί ή κανένα CBF125.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #33
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Όπως τα λένε είναι,η μοτο θέλει λάστιχα,λάδια,ρουλεμάν σε τιμόνια τροχούς κτλ πολύ πιο συχνα από το αυτοκίνητο αν την κυκλοφορείς,αν κάνεις μια βόλτα κάθε σ/κ αλλάζει το πράμα.Εξαρτάτε από την βόλτα και πάλι βεβαια,εγώ πχ έκανα το '18 περίπου 12.000 χλμ,βάλε αλλαγή λάδια κάθε 3.000 από 4 λίτρα, φθορές σε ελαστικά,αλυσίδες τζιτζιλι μιτζιλι,ε γάματα που λένε.
    when life gets complicated... i ride.

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ρε συ καρατεκα;
    Αλήθεια συμβουλεψες κάποιο νέο να πάρει νοικιαρικο;;;
    Στο μότο.γρ;;;
    Ρε σεις,είπαμε...
    Να έχουμε και λίγο αίσθηση του που γράφουμε.
    Εγώ τον έκοψα ότι ψάχνει οικονομία... Να δω πού θα καταλήξει...

  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2018
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Εγώ τον έκοψα ότι ψάχνει οικονομία... Να δω πού θα καταλήξει...
    Μάλλον στο sv650...οικονόμικο,ωραίο σχετικά vfm

  6. #36
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexkokki Προβολή μηνύματος
    1)Suzuki SV 650:value for money και πολύ καλή κατανάλωση αλλά χωρίς χαρτογραφηση και traction control
    2)Honda CB300r νταξει εμφανισιακα το αγαπημενο μου.. Δεν έχει χαρτογράφηση και δεν έχει και gear indicator που για νέο αναβάτη νομίζω είναι αναγκαίο. Περιμενω το 650r τον απριλιο αλλα ουτε και αυτο θα χει χαρτογράφηση Επίσης γύρω στα 5.000 παίρνω το 1) με τα δίπλα κυβικα
    3)aprilia shiver 900 ίσως αυτό που τα έχει όλα απλά είναι 900 κυβικα.1η μηχανή ξέρω γω μη σκοτωθω. Επίσης από κατανάλωση δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα .καλή εμφάνιση αλλά δε τρελαινομαι
    4)ducati monster 821 νταξ ο απολυτος έρωτάς. Απλα να σκασω 11.000 ειναι αδύνατον θα πρεπει να παω με δοσεις και λεω αξιζει να πληρωσω τοσο ακριβα το brand?επίσης έχω ακούσει ότι ζεσταίνεται πολύ
    Έχω τσεκάρει mt-07 z650 και τα αποκλείω.
    SV650. Χαρτογραφήσεις και traction control δε σου χρειάζονται. Μάθε να οδηγείς σωστά.
    Life begins at 45°.

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Μεταχειρισμένο 250αρι που κυκλοφορεί πολυ και πουλιεται ευκολα. Απο ιδιωτη με ενα 2500αρι και τα λεμε του χρονου.

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2018
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    SV650. Χαρτογραφήσεις και traction control δε σου χρειάζονται. Μάθε να οδηγείς σωστά.
    Συγγνώμη αλλά αποτι διαβάζω το traction control βοηθάει στην ασφάλεια του αναβάτη καθώς ρυθμίζει την πρόσφυση του τροχού στο οδόστρωμα (Εκτός των άλλων).Οπότε το θεωρώ λίγο άστοχο το "μαθε να οδηγείς σωστά " όταν έχει να κάνει με νέες τεχνολογίες που βοηθάνε τον αναβάτη. Είναι σαν να μένω στην Ισλανδία και να μου λες "μη πάρεις αμάξι με ABS στα χιόνια,μαθε να φρενάρεις "

  9. #39
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexkokki Προβολή μηνύματος
    Συγγνώμη αλλά αποτι διαβάζω το traction control βοηθάει στην ασφάλεια του αναβάτη καθώς ρυθμίζει την πρόσφυση του τροχού στο οδόστρωμα (Εκτός των άλλων).Οπότε το θεωρώ λίγο άστοχο το "μαθε να οδηγείς σωστά " όταν έχει να κάνει με νέες τεχνολογίες που βοηθάνε τον αναβάτη. Είναι σαν να μένω στην Ισλανδία και να μου λες "μη πάρεις αμάξι με ABS στα χιόνια,μαθε να φρενάρεις "
    Ναι, ακριβώς το ίδιο είναι. Πολύ πετυχημένη αναλογία.

    Εντάξει, πάρε κάτι με traction control τότε. Γιατί έβαλες το SV 650 και το CBR στη λίστα, αφού δεν έχουν αυτά που θες; Η απάντηση ήταν βάσει της δικής σου λίστας.
    Life begins at 45°.

  10. #40
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2018
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ναι, ακριβώς το ίδιο είναι. Πολύ πετυχημένη αναλογία.

    Εντάξει, πάρε κάτι με traction control τότε. Γιατί έβαλες το SV 650 και το CBR στη λίστα, αφού δεν έχουν αυτά που θες; Η απάντηση ήταν βάσει της δικής σου λίστας.
    Δεν είπα ότι είναι ακριβώς το ίδιο ούτε ότι έχουν την ίδια αξία. Απλά λέω ότι είναι καλοδεχούμενες οι τεχνολογίες που βοηθάνε τον αναβάτη.Επισης στη λίστα έβαλα και με ΤC (Shiver 900).

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Πάρε ένα ΧΤ 500 και μια καλή ασφάλεια ζωής.
    Μόλις φας αρκετές τούμπες και νομίζεις πως έμαθες
    πέτατο
    και πάρε το Απρίλια σίβερ 900 αν θες ακόμα να κάνεις μηχανάκι

    υγ1
    Μην πάρεις ΚΑΝΕΝΑ μηχανάκι 2ο χέρι από ΚΑΝΕΝΑ έμπορο
    μόνο από φίλο ή γνωστό ή τέλος πάντως σοβαρό άνθρωπο

    υγ2
    Δεν είμαι κακός, ρεαλιστής είμαι.
    ανανήψαντας

  12. #42
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexkokki Προβολή μηνύματος
    Δεν είπα ότι είναι ακριβώς το ίδιο ούτε ότι έχουν την ίδια αξία. Απλά λέω ότι είναι καλοδεχούμενες οι τεχνολογίες που βοηθάνε τον αναβάτη.Επισης στη λίστα έβαλα και με ΤC (Shiver 900).
    Ναι, αλλά μας δίνεις μια λίστα με 4 μηχανάκια που σ'αρέσουν, σου προτείνουμε το ένα από αυτά και η απάντηση είναι "αυτό δεν έχει traction control, το οποίο θεωρώ απαραίτητο". Σκέψου το λίγο και ξαναέλα.

    Καλοδεχούμενες είναι, ναι. Απαραίτητες, όμως, δεν είναι. Κατ'εμέ. Και το SV 650 είναι η καλύτερη επιλογή από αυτά που πρότεινες, για έναν αρχάριο αναβάτη, για τη χρήση και την οικονομία που θες και με προοπτική να το κρατήσεις 3, 4, 5 χρόνια εύκολα, χωρίς να το βαρεθείς. Αν θεωρείς το TC απαραίτητο, κακώς έβαλες στη λίστα σου αυτό το μηχανάκι. Αν δεν το θεωρείς απαραίτητο, μεγειές.

    Aprilia δε θα πρότεινα σε κανέναν, όχι μόνο σε αρχάριο για πρώτο μηχανάκι. Για τον ίδιο ακριβώς λόγο, δεν παίρνεις ούτε Ducati. Όταν, μετά από μερικά χρόνια, ξέρεις ακριβώς τι θες και τι παίρνεις, τότε το ξανασκέφτεσαι.
    Life begins at 45°.

  13. #43
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2018
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ναι, αλλά μας δίνεις μια λίστα με 4 μηχανάκια που σ'αρέσουν, σου προτείνουμε το ένα από αυτά και η απάντηση είναι "αυτό δεν έχει traction control, το οποίο θεωρώ απαραίτητο". Σκέψου το λίγο και ξαναέλα.

    Καλοδεχούμενες είναι, ναι. Απαραίτητες, όμως, δεν είναι. Κατ'εμέ. Και το SV 650 είναι η καλύτερη επιλογή από αυτά που πρότεινες, για έναν αρχάριο αναβάτη, για τη χρήση και την οικονομία που θες και με προοπτική να το κρατήσεις 3, 4, 5 χρόνια εύκολα, χωρίς να το βαρεθείς. Αν θεωρείς το TC απαραίτητο, κακώς έβαλες στη λίστα σου αυτό το μηχανάκι. Αν δεν το θεωρείς απαραίτητο, μεγειές.

    Aprilia δε θα πρότεινα σε κανέναν, όχι μόνο σε αρχάριο για πρώτο μηχανάκι. Για τον ίδιο ακριβώς λόγο, δεν παίρνεις ούτε Ducati. Όταν, μετά από μερικά χρόνια, ξέρεις ακριβώς τι θες και τι παίρνεις, τότε το ξανασκέφτεσαι.
    Που είπα "αυτό δεν έχει traction control, το οποίο θεωρώ απαραίτητο".Απλα ήθελα να τονίσω ότι η εκμάθηση της οδήγησης δεν αντικαθιστα τα τεχνολογικά προτερήματα που μπορεί να έχουν κάποιες μηχανές.Οταν λες "μαθε να οδηγας " είναι σαν να λες ότι αν πάρω εξαρχής κάτι με TC δε θα μάθω να οδηγαω,το οποίο θεώρησα λίγο άστοχη τοποθέτηση και γιαυτο το ανελυσα. Τεσπα όλα καλά, Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

  14. #44
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Ναι, η εκμάθηση της οδήγησης κάνει ακριβώς αυτό. Καθιστά άχρηστα τα βοηθήματα. Γιατί βοηθήματα είναι, όχι "τεχνολογικά προτερήματα". Μάντεψε γιατί εφευρέθηκαν αυτά τα βοηθήματα εξ αρχής. Δε θα απαντήσω, θα σε αφήσω να το σκεφτείς.

    Ναι, αν πάρεις κάτι με TC και το σύστημα επεμβαίνει συχνά, σημαίνει ότι δεν ξέρεις να οδηγείς. Αν έχει διακοσμητικό ρόλο, δεν υπήρχε λόγος να το έχεις έτσι κι αλλιώς. Αλλά ας μην κάνουμε αυτή τη συζήτηση, γιατί, προφανώς, το θέμα είναι υποκειμενικό. Εγώ, προσωπικά, θεωρώ παντελώς άχρηστο το TC σε μηχανάκι 70 αλόγων. Πιθανότατα και σε μεγαλύτερα.

    Το θέμα, ωστόσο, είναι απλά ότι το SV είναι η καλύτερη επιλογή στη λίστα σου. Αν θεωρείς το TC deal breaker, πας αλλού. Αλλά μην ελπίζεις ότι θα βρεις πολλά, καλά TC (και χαρτογραφήσεις!) σε οικονομικά, μέσης κατηγορίας μηχανάκια. Σε αφήνω να μαντέψεις, ξανά, γιατί συμβαίνει αυτό.
    Life begins at 45°.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.259
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexkokki Προβολή μηνύματος
    Που είπα "αυτό δεν έχει traction control, το οποίο θεωρώ απαραίτητο".Απλα ήθελα να τονίσω ότι η εκμάθηση της οδήγησης δεν αντικαθιστα τα τεχνολογικά προτερήματα που μπορεί να έχουν κάποιες μηχανές.Οταν λες "μαθε να οδηγας " είναι σαν να λες ότι αν πάρω εξαρχής κάτι με TC δε θα μάθω να οδηγαω,το οποίο θεώρησα λίγο άστοχη τοποθέτηση και γιαυτο το ανελυσα. Τεσπα όλα καλά, Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
    Καλά στα λεει ο ο μοντεχρήστος.Ειδικά στην εκμαθηση μοτοσικλέτας πρέπει να μάθεις χωρίς ηλεκτρονικά βοηθήματα.
    Η λογική είναι να μάθεις απο τα λάθη σου αν συνέχεια επεμβαίνει το ηλεκτρονικό πως θα καταλάβεις οταν κανεις λάθος?
    Μην μπαινεις στη λογική του να νομίζεις αλλο η θεωρια και αλλο η πράξη.Θα δεις με τι μηχανακι θα κανεις μαθήματα και θα καταλαβεις

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα 1ης μηχανης Street/Naked.
    από SuperKots στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2014, 01:49
  2. Αγορά μτχ Naked 250cc - Συμβουλές / Ερωτήσεις από/πρός αρχάριο !
    από ZauZ στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2011, 02:54
  3. Αγορά μεταχειρισμένου naked ή street
    από ectel στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2010, 22:44
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2005, 08:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF