Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 93

Θέμα: Αγορά middleweight naked

  1. #46
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2018
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ναι, η εκμάθηση της οδήγησης κάνει ακριβώς αυτό. Καθιστά άχρηστα τα βοηθήματα. Γιατί βοηθήματα είναι, όχι "τεχνολογικά προτερήματα". Μάντεψε γιατί εφευρέθηκαν αυτά τα βοηθήματα εξ αρχής. Δε θα απαντήσω, θα σε αφήσω να το σκεφτείς.

    Ναι, αν πάρεις κάτι με TC και το σύστημα επεμβαίνει συχνά, σημαίνει ότι δεν ξέρεις να οδηγείς. Αν έχει διακοσμητικό ρόλο, δεν υπήρχε λόγος να το έχεις έτσι κι αλλιώς. Αλλά ας μην κάνουμε αυτή τη συζήτηση, γιατί, προφανώς, το θέμα είναι υποκειμενικό. Εγώ, προσωπικά, θεωρώ παντελώς άχρηστο το TC σε μηχανάκι 70 αλόγων. Πιθανότατα και σε μεγαλύτερα.

    Το θέμα, ωστόσο, είναι απλά ότι το SV είναι η καλύτερη επιλογή στη λίστα σου. Αν θεωρείς το TC deal breaker, πας αλλού. Αλλά μην ελπίζεις ότι θα βρεις πολλά καλά TC (και χαρτογραφήσεις!) σε οικονομικά, μέσης κατηγορίας μηχανάκια. Σε αφήνω να μαντέψεις, ξανά, γιατί συμβαίνει αυτό.
    Όχι έτσι όπως το θέτεις,απ'τη στιγμή που έχεις εμπειρία δε μπορώ να εκφέρω άποψη.Οταν με το καλό μπω στη φάση θα ρθω να διαφωνήσουμε!

  2. #47
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Το traction control και οι χαρτογρφήσεις δεν υπάρχουν ακόμα σε πολλές μοτοσυκλέτες μέτριας ισχύος και τιμής, οπότε περιορίζεις πολύ τις επιλογές σου αν το θεωρείς απαραίτητο.

    Δεν είναι πολύ σημαντικά σε μοτοκλέτες κάτω από 80 ίππους. Σε αντίθεση με το ABS, δεν τα θεωρώ απαραίτητα σε αυτή την κατηγορία. Δεν προσπαθώ να τα απαξιώσω, αλλά υπάρχουν πιο σημαντικά χαρακτηριστικά στα οποία θα πρέπει να εστιάσεις την προσοχή σου.

    Για αρχή κάνε πολλά μαθήματα οδήγησης, οδήγα μόνο ήρεμος και ξεκούραστος και ξόδεψε πολλά χρήματα σε ένδυση προστασίας αναβάτη.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    @Alexkokki αν σε διευκολύνει κάπως, traction control σε μοτοσυκλέτες μικρότερες ή ίσες των 750cc και με ιπποδύναμη από 75-80 ίππους και κάτω υπάρχει μόνο στα V-Strom 650, NC750, BMW F700/F750 GS, Triumph Street Twin, Moto Guzzi V7 και σε κάποια scooters(x-max 300/400, beverly 350 sp.touring, Forza 300, C400X καθώς και σε όλα τα μεγάλα και πιο ακριβά), αν δεν ξεχνάω κάποιες.Σε μοτοσυκλέτες με μεγαλύτερο κυβισμό και ιπποδύναμη είναι σαφώς πιο απαραίτητο γι'αυτό και πολλές από αυτές διατίθενται με εργοστασιακό TC.
    Προσωπικά, θεωρώ καλοδεχούμενη την ύπαρξή του, πόσο μάλλον για τους ελληνικούς δρόμους.Ωστόσο, αν ήμουν στη θέση σου δε θα απέρριπτα ένα sv650 για να κινηθώ π.χ. για ένα Street triple ή ένα GSXS 750 με μοναδικό κριτήριο αυτό

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Βάλε και το Yamaha DT230 Lanza στα μοτό με traction control
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexkokki Προβολή μηνύματος
    Μάλλον στο sv650...οικονόμικο,ωραίο σχετικά vfm
    Να ξέρεις ότι θα καίς περίπου όσο με ένα μικρό αυτοκίνητο.

  6. #51
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Να ξέρεις ότι θα καίς περίπου όσο με ένα μικρό αυτοκίνητο.
    Επίσης θα δίνεις 300€ κάθε δύο χρόνια για λάστιχα. Σαν νέος οδηγός μοτοσυκλέτας θα δώσεις πάνω από 600€ για ετήσια ασφάλεια του οχήματος, αν βάλεις και κλοπή και μιλάμε για καινούριο SV650. Τα επόμενα έτη θα είσαι περίπου στα 500€ ετησίως, άλλα 55€ για τέλη κυκλοφορίας και άλλα 25€ για ΚΤΕΟ ανά δύο έτη, από το 4ο έτος και μετά. Στα service θα δίνεις τουλάχιστον 200€ ανά 12.000 km. Αν δεν έχεις γκαράζ, θα πρέπει να νοικιάσεις, διότι δεν αφήνουμε μοτοσυκλέτες στο δρόμο το βράδυ. Μάλλον θα χρειαστείς συναγερμό (200€+), και καμιά κουλούρα ή disc lock (άλλα 70€).

    Τονίζω πάλι το κόστος αγοράς χειμερινού & θερινού εξοπλισμού ασφαλείας αναβάτη, που είναι κοντά στο χιλιάρικο. Αυτό έχεις σαν πρώτο μέλημα και μετά την αγορά μοτοσυκλέτας.

    Δεν προσπαθώ να σε αποθαρρύνω, διότι είναι τόση η ομορφιά του μοτοσυκλετισμού που τα χρήματα τα αξίζει με το παραπάνω. Απλά προσπαθώ να κάνω σαφές, ότι μπαίνοντας στον κόσμο της μοτοσυκλέτας, με όχημα μεσαίου κυβισμού, θα πρέπει στον προϋπολογισμό σου να έχεις αφήσει ένα σημαντικό ποσό για το νέο σου απόκτημα, διότι ανέφερες ότι θέλεις να εξοικονομήσεις χρήματα σε σχέση με τη μετακίνηση μόνο με αμάξι, κάτι το οποίο δεν πρόκειται να συμβεί.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #52
    Fish Το avatar του/της nopattern
    Εγγραφή
    08/10/2014
    Μηνύματα
    191
    Αυτό με την ασφάλεια και νέος οδηγός δεν είναι ντεφάκτο. Δεν ξέρω πως ακριβώς δουλεύει το σύστημα, και ενώ περίμενα και εγώ ως νέα οδηγός μοτοσικλέτας να πληρώνω κερατιατικα την ασφάλεια, τελικά ΔΕΝ προσμετρηθηκε καθόλου η ημερομηνία επέκτασης του διπλώματος, αλλά η αρχική, που ήταν του αυτοκινήτου 20 χρόνια πίσω. Έτσι μαζί με κάλυψη για κλοπή πληρώνω 400 ευρώ το χρόνο και είμαι χαρούμενη. Anyway, πιο χαρούμενη από το να πλήρωνα χ παραπάνω λόγω νεότητας.
    Dreams are for doers.

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Επίσης θα δίνεις 300€ κάθε δύο χρόνια για λάστιχα. Σαν νέος οδηγός μοτοσυκλέτας θα δώσεις πάνω από 600€ για ετήσια ασφάλεια του οχήματος, αν βάλεις και κλοπή και μιλάμε για καινούριο SV650. Τα επόμενα έτη θα είσαι περίπου στα 500€ ετησίως, άλλα 55€ για τέλη κυκλοφορίας και άλλα 25€ για ΚΤΕΟ ανά δύο έτη, από το 4ο έτος και μετά. Στα service θα δίνεις τουλάχιστον 200€ ανά 12.000 km. Αν δεν έχεις γκαράζ, θα πρέπει να νοικιάσεις, διότι δεν αφήνουμε μοτοσυκλέτες στο δρόμο το βράδυ. Μάλλον θα χρειαστείς συναγερμό (200€+), και καμιά κουλούρα ή disc lock (άλλα 70€).

    Τονίζω πάλι το κόστος αγοράς χειμερινού & θερινού εξοπλισμού ασφαλείας αναβάτη, που είναι κοντά στο χιλιάρικο. Αυτό έχεις σαν πρώτο μέλημα και μετά την αγορά μοτοσυκλέτας.

    Δεν προσπαθώ να σε αποθαρρύνω, διότι είναι τόση η ομορφιά του μοτοσυκλετισμού που τα χρήματα τα αξίζει με το παραπάνω. Απλά προσπαθώ να κάνω σαφές, ότι μπαίνοντας στον κόσμο της μοτοσυκλέτας, με όχημα μεσαίου κυβισμού, θα πρέπει στον προϋπολογισμό σου να έχεις αφήσει ένα σημαντικό ποσό για το νέο σου απόκτημα, διότι ανέφερες ότι θέλεις να εξοικονομήσεις χρήματα σε σχέση με τη μετακίνηση μόνο με αμάξι, κάτι το οποίο δεν πρόκειται να συμβεί.
    wtf? δεν θα δινει τοσα τι του λες του ανθρωπου?

  9. #54
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    wtf? δεν θα δινει τοσα τι του λες του ανθρωπου?
    Ακόμα κι αν δε δίνει τόσα, αν αγοράζει μοτοσικλέτα για να κάνει οικονομία, είναι λάθος κίνηση. Οι μοτοσικλέτες δεν είναι οικονομικές. Γι'αυτό υπάρχουν τα παπιά.
    Life begins at 45°.

  10. #55
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nopattern Προβολή μηνύματος
    Αυτό με την ασφάλεια και νέος οδηγός δεν είναι ντεφάκτο. Δεν ξέρω πως ακριβώς δουλεύει το σύστημα, και ενώ περίμενα και εγώ ως νέα οδηγός μοτοσικλέτας να πληρώνω κερατιατικα την ασφάλεια, τελικά ΔΕΝ προσμετρηθηκε καθόλου η ημερομηνία επέκτασης του διπλώματος, αλλά η αρχική, που ήταν του αυτοκινήτου 20 χρόνια πίσω. Έτσι μαζί με κάλυψη για κλοπή πληρώνω 400 ευρώ το χρόνο και είμαι χαρούμενη. Anyway, πιο χαρούμενη από το να πλήρωνα χ παραπάνω λόγω νεότητας.
    Τότε κάποιο λάθος έκανε η δική σου ασφαλιστική ή η δική μου (Interamerican), διότι όταν πήρα τη μοτοσυκλέτα είχα πολλά χρόνια οδήγησης αυτοκινήτου στην πλάτη μου, αλλά μου είπαν ότι υπάρχουν αυξημένα ασφάλιστρα ως νέος οδηγός της συγκεκριμένης κατηγορίας (Α). Το είχα συζητήσει τότε πολύ το θέμα και μάλιστα είχα καταλήξει ότι δε με συνέφερε να κάνω ετήσια ασφάλιση, διότι στους έξι μήνες συμπλήρωνα ένα έτος κατοχής του διπλώματος. Οπότε έκανα μία 6μηνη με όρους νέου οδηγού και κατόπιν πήγα σε ετήσιο συμβόλαιο.

    Τώρα πώς δίνεις 400€, ενώ δίνω 500€ για μοτοσυκλέτες πρακτικά ίδιου κόστους, δεν ξέρω. Με έχουν πιάσει κότσο μάλλον.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    wtf? δεν θα δινει τοσα τι του λες του ανθρωπου?
    Ας μας πει τότε τι δίνει η fish πιο πάνω. Δε νομίζω ότι έχουν μεγάλη απόκλιση από την πραγματικότητα όσα γράφω, αλλά είμαι ανοικτός σε διορθώσεις. Το σημαντικό είναι να καταλάβει ο υποψήφιος αγοραστής τι θα συναντήσει. Όπως είχε γραφτεί πριν από λίγο καιρό στο forum, αν πάρεις ακριβότερη μοτοσυκλέτα από τις οικονομικές σου δυνατότητες, καταλήγεις να σκέφτεσαι να τη βγάλεις βόλτα ή να την πουλήσεις. Σκοπός είναι να πάρεις κάτι που θα είναι χαμηλότερα από τις οικονομικές σου δυνατότητες ώστε να το χαίρεσαι συνέχεια. Να ζεις με αυτή και όχι να ζεις γι' αυτή.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 24/12/2018 στις 21:25.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Επίσης θα δίνεις 300€ κάθε δύο χρόνια για λάστιχα. Σαν νέος οδηγός μοτοσυκλέτας θα δώσεις πάνω από 600€ για ετήσια ασφάλεια του οχήματος, αν βάλεις και κλοπή και μιλάμε για καινούριο SV650. Τα επόμενα έτη θα είσαι περίπου στα 500€ ετησίως, άλλα 55€ για τέλη κυκλοφορίας και άλλα 25€ για ΚΤΕΟ ανά δύο έτη, από το 4ο έτος και μετά. Στα service θα δίνεις τουλάχιστον 200€ ανά 12.000 km. Αν δεν έχεις γκαράζ, θα πρέπει να νοικιάσεις, διότι δεν αφήνουμε μοτοσυκλέτες στο δρόμο το βράδυ. Μάλλον θα χρειαστείς συναγερμό (200€+), και καμιά κουλούρα ή disc lock (άλλα 70€).

    Τονίζω πάλι το κόστος αγοράς χειμερινού & θερινού εξοπλισμού ασφαλείας αναβάτη, που είναι κοντά στο χιλιάρικο. Αυτό έχεις σαν πρώτο μέλημα και μετά την αγορά μοτοσυκλέτας.

    Δεν προσπαθώ να σε αποθαρρύνω, διότι είναι τόση η ομορφιά του μοτοσυκλετισμού που τα χρήματα τα αξίζει με το παραπάνω. Απλά προσπαθώ να κάνω σαφές, ότι μπαίνοντας στον κόσμο της μοτοσυκλέτας, με όχημα μεσαίου κυβισμού, θα πρέπει στον προϋπολογισμό σου να έχεις αφήσει ένα σημαντικό ποσό για το νέο σου απόκτημα, διότι ανέφερες ότι θέλεις να εξοικονομήσεις χρήματα σε σχέση με τη μετακίνηση μόνο με αμάξι, κάτι το οποίο δεν πρόκειται να συμβεί.
    Νομίζω πως τα παραλές λίγο. 600 ευρώ ασφάλεια?Δίνω 340 το χρόνο για 2 μοτοσικλέτες με οδική.1000 ευρώ για εξοπλισμο?Ενα κρανάκι με 200 ευρώ 2 μπουφανάκια cordura στο κατοσταρικο το ένα ενα ζευγαρι γαντια 50 και ενα ζευγαρι μποτακια
    80 με 100.

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Μαγκες το παιδι οδηγαει Ibiza turbo με 150 αλογατα. Ειναι μερακλης ο ανθρωπος, δε θα μασησει για 5 διφραγκα παραπανω.

  13. #58
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Τότε μπορούμε σίγουρα να εγγυηθούμε ότι αν πάρει το Suzuki θα είναι πιο οικονομικό σε λάδι.

    Τα σέρβις μιας μοτοσικλέτας είναι, γενικά, πιο φθηνά, αλλά πολύ πιο συχνά, οπότε σπάνια κερδίζεις κάτι σε σχέση με ένα αυτοκίνητο. Το πιθανότερο είναι να χάνεις κιόλας.
    Life begins at 45°.

  14. #59
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Τι προτείνετε στο παιδί ρε;ντροπή σας! Πλάκα κάνω.Το λοιπόν έχετε κάπου δίκιο και κάπου άδικο κατ εμέ...
    Μικρά κυβικά για να μάθει πιο άνετα (να μην έχει τόσο γκάζι/ροπές κτλπ) αλλά και γυμνό,και όμορφο και αξιόπιστο.
    Πάρε φίλε μου το Sym wolf 250 και θα ηρεμήσεις με όλα αυτά....Μεγάλο παπί....με μηδενική κατανάλωση.Και άμα δεν το στουκάρεις να κοπεί...θα σου φύγει σχετικά εύκολα.
    Είχα 2 και έδωσα το ένα.VFM σε αντίθεση με άλλα μηχανάκια της...καταραμένης (παθών)....
    Και πάμε στα κόστη...
    120 ευρώ λάστιχα στην διετία,110 ευρώ ετήσια ασφάλεια κατανάλωση παπιού (ανάλογα τον καρπό σου) 3,12lt/100khm εντός πόλης,και αν πάς σε ανταλακτικά aftermarket (πιο καλά απο τα μαμά) σου βγαίνει και πιο οικονομικό το σέρβις.
    Λάδια θα μάθεις να αλλάζεις μόνος σου (είναι πιο εύκολο από παπί) με 2,5 λίτρα περίπου με αλλαγή φίλτρου,9 ευρώ γνήσιο φίλτρο, τακάκια 50 ευρώ 1 ζευγάρι εμπρός και ένα πίσω τα μαμά (τα ferodo είναι πιο φτηνά αν θυμάμαι καλά είναι στα 39 τα 2 ζευγάρια και είναι ferodo....) και πάει λέγοντας....Κόστος αγοράς περίπου 2.000 σαν μοτό σε καλή κατάσταση και πατάς πολλά 250....αλλά αυτά εν καιρό.....Και μοντέλο 2012++

    Tέλη 22 ευρώ το έτος υπολόγισε,κανα 30? το κτεο ...δεν έχω περάσει ποτέ εγω κτεο (άλλοι τα πλερώνουν )...Αλλά λίγο πολύ αυτά είναι τα κόστη για όλες τις μικρές μοτο.
    Σε παπί πας πιο χαμηλά σε πολλά (ίδια κτεο/ασφάλειες/τελη) αλλά δεν θες παπί (αν και θα στο πρότεινα μέχρι να μπεις στο κλίμα των 2 τροχών και να πας σε κάτι πιο μεγάλο σιγά σιγά......)
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 25/12/2018 στις 04:24.

  15. #60
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2018
    Μηνύματα
    23
    Λοιπόν για έξοδα για το αμάξι για σύγκριση....

    Σερβις:250 ευρώ/χρόνο (θα αλλάξει αυτό από του χρόνου γιατί με γδαρανε στο εξουσιοδοτημένο, θα πάω σε εξειδικευμένο που κάνεις τα ίδια χωρίς να χάσεις εγγύηση)
    Τελη:90 ευρώ
    ΚΤΕΟ:περνάει του χρόνου που κλείνω 4ετια δε ξέρω πόσο είναι
    Λάστιχα:μου χαν σκάσει 2 σε λακκούβα και πλήρωσα 300 επειδή είναι χαμηλού προφίλ και κοστίζουν.Νομιζω κάθε 4 χρόνια κανονικά αλλάζεις αν δεν τα καις και εισαι εγκρατης οποτε 600/4 πες βαρια 150 το χρόνο.
    Λάδι:εδώ δε τίθεται ζήτημα μου καψε λόγω tsi τον πρώτο χρόνο αλλά προσμετράται στο σέρβις δε καίει λάδια.
    Έξτρα:έχω 58000 και θέλουν αλλαγή τα τακάκια ούτε αυτά ξέρω πόσο κοστίζουν
    Ασφάλεια:350 ευρώ/χρόνο
    Κατανάλωση:6.5 εντός 5.5 Εκτός οποτε 6 μέσος όρος ίσως λίγο παραπάνω και κάνω 20.000 περίπου τον χρόνο
    Αυτά δε ξέρω αν ξεχνάω κάτι

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα 1ης μηχανης Street/Naked.
    από SuperKots στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2014, 01:49
  2. Αγορά μτχ Naked 250cc - Συμβουλές / Ερωτήσεις από/πρός αρχάριο !
    από ZauZ στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2011, 02:54
  3. Αγορά μεταχειρισμένου naked ή street
    από ectel στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2010, 22:44
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2005, 08:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF