Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 93

Θέμα: Αγορά middleweight naked

  1. #61
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexkokki Προβολή μηνύματος
    Κατανάλωση:6.5 εντός 5.5 Εκτός οποτε 6 μέσος όρος ίσως λίγο παραπάνω και κάνω 20.000 περίπου τον χρόνο

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Οι μοτοσυκλέτες είναι πιο ακριβές από τα αυτοκίνητα σε χρήση-συντήρηση, όταν συγκρίνουμε κόστος GSXR1000 στην Αθήνα με κανά VW Lupo στην επαρχία. Βάλε μια πραγματικά μεσσαία μοτοσυκλέτα με πραγματικά μεσσαίο αυτοκίνητο για παράδειγμα, στον ίδιο χώρο π.χ. στην κίνηση της Αθήνας, και είναι χάος η διαφορά, το αυτοκίνητο είναι ΔΙΠΛΑΣΙΟ κόστος χρήσης και συντήρησης, για να μην πούμε τα πρακτικά ζητήματα, κάθε μέρα ουρά, κάθε μέρα 7 λεπτά να φτάσεις στο φανάρι που είναι στα 80 μέτρα απόσταση, γύρω-γύρω όλοι να παρκάρεις...

    Οι τιμές του Νεοσσού παραπάνω είναι ΕΚΤΟΣ ΤΟΠΟΥ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΥ, π.χ. 300 ευρώ λάστιχα; Για τ'όνομα...

    ΕΙΔΙΚΑ, ο έμπειρος ιδιοκτήτης που κάνει τις εργασίες συντήρησης μόνος του , όλες ή εστω τις πιο συνήθεις-απλές από αυτές, έχει ελάχιστο κόστος συντήρησης, κάτι που στο αυτοκίνητο ΔΕΝ γίνεται αν δεν έχεις σπίτι με ειδικό-μεγάλο χώρο, ειδικά εργαλεία, εργαλεία για το βάρος των εξαρτημάτων των αυτοκινήτων κ.ο.κ. οπότε πάλι κόστος το αυτοκίνητο.

    Το αυτοκίνητο είναι πολύ πιο ακριβό και γραφειοκρατικά, τέλος κυκλοφορίας, ετήσιο τεκμήριο διαβίωσης και εξαιτίας του φορολογία εισοδήματος για όσους δεν έχουν μεγαλύτερο πραγματικό εισόδημα από το τεκμαρτό, πολύ μεγαλύτερο ασφάλιστρο κ.ο.κ. Όταν ένα CBR600F έχει ας πούμε τέλος 55 ευρώ, τεκμήριο μηδέν, ασφάλεια 85 ευρώ το εξάμηνο, και ένα αμάξι 1600 κυβικά, έχει τέλος 240, ετήσιο τεκμήριο 6400 ευρώ (που αυτό και μόνο σε βάζει σε φορολογητέα κλίμακα), και κανά 300ρι το χρόνο ασφάλεια, τι σύγκριση να κάνουμε;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #63
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Αν και επιμένω ότι αφού έχεις 0 εμπειρία δεν μπορείς να ξέρεις τί σου κάνει (εκτός απο το μάτι) είτε βρίσκεις να δοκιμάσεις είτε αγοράζεις με σκοπό την άμεση αλλαγή. Δηλαδή μεταχειρισμένο.

    Μία άλλη επιλογή είναι το Honda CB500F το οποίο έχει πολύ χαμηλή κατανάλωση σε σχέση με τα >600κυβικά.
    Ακριβό βέβαια και για μένα πληρώνεις πολύ το όνομα Honda αλλά δεν παύει να είναι πολύ καλό για την κατηγορία του.

    Πάντως ποτέ δε θα πρότεινα σε κάποιον να ξεκινήσει με >300 κυβικά.

  4. #64
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Αν και επιμένω ότι αφού έχεις 0 εμπειρία δεν μπορείς να ξέρεις τί σου κάνει (εκτός απο το μάτι) είτε βρίσκεις να δοκιμάσεις είτε αγοράζεις με σκοπό την άμεση αλλαγή. Δηλαδή μεταχειρισμένο.

    Μία άλλη επιλογή είναι το Honda CB500F το οποίο έχει πολύ χαμηλή κατανάλωση σε σχέση με τα >600κυβικά.
    Ακριβό βέβαια και για μένα πληρώνεις πολύ το όνομα Honda αλλά δεν παύει να είναι πολύ καλό για την κατηγορία του.

    Πάντως ποτέ δε θα πρότεινα σε κάποιον να ξεκινήσει με >300 κυβικά.
    Εγώ πάλι ποτέ δεν θα πρότεινα σε κάποιον να ξεκινήσει με κάτι άλλο απο παπί (Japan μεταχείρω) ή μοτό 125cc (πχ CBF 125)

  5. #65
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Νομιζω το θεμα δεν ειναι ποιο ειναι πιο οικονομικο αλλα το οτι η μοτοσυκλετα εχει εξοδα.ΔΕΝ ειναι οικονομικο μεσο οταν αφορα τις μοτοσυκλετες που ειπε οτι τον ενδιαφερουν.Κανενα παπακι,κανενα μοτοσυκλετακι 125-250 cc ισως.
    when life gets complicated... i ride.

  6. #66
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.097
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexkokki Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν για έξοδα για το αμάξι για σύγκριση....

    Σερβις:250 ευρώ/χρόνο (θα αλλάξει αυτό από του χρόνου γιατί με γδαρανε στο εξουσιοδοτημένο, θα πάω σε εξειδικευμένο που κάνεις τα ίδια χωρίς να χάσεις εγγύηση)
    Τελη:90 ευρώ
    ΚΤΕΟ:περνάει του χρόνου που κλείνω 4ετια δε ξέρω πόσο είναι
    Λάστιχα:μου χαν σκάσει 2 σε λακκούβα και πλήρωσα 300 επειδή είναι χαμηλού προφίλ και κοστίζουν.Νομιζω κάθε 4 χρόνια κανονικά αλλάζεις αν δεν τα καις και εισαι εγκρατης οποτε 600/4 πες βαρια 150 το χρόνο.
    Λάδι:εδώ δε τίθεται ζήτημα μου καψε λόγω tsi τον πρώτο χρόνο αλλά προσμετράται στο σέρβις δε καίει λάδια.
    Έξτρα:έχω 58000 και θέλουν αλλαγή τα τακάκια ούτε αυτά ξέρω πόσο κοστίζουν
    Ασφάλεια:350 ευρώ/χρόνο
    Κατανάλωση:6.5 εντός 5.5 Εκτός οποτε 6 μέσος όρος ίσως λίγο παραπάνω και κάνω 20.000 περίπου τον χρόνο
    Αυτά δε ξέρω αν ξεχνάω κάτι
    Κάτσε... έχεις αυτοκίνητο 150 αλόγων, αγοράζεις λάστιχα των 600€ και έχεις μέση κατανάλωση 6 λ/100χλμ; Κάτι δεν πάει καλά εδώ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    ΕΙΔΙΚΑ, ο έμπειρος ιδιοκτήτης που κάνει τις εργασίες συντήρησης μόνος του , όλες ή εστω τις πιο συνήθεις-απλές από αυτές, έχει ελάχιστο κόστος συντήρησης, κάτι που στο αυτοκίνητο ΔΕΝ γίνεται αν δεν έχεις σπίτι με ειδικό-μεγάλο χώρο, ειδικά εργαλεία, εργαλεία για το βάρος των εξαρτημάτων των αυτοκινήτων κ.ο.κ. οπότε πάλι κόστος το αυτοκίνητο.
    Ναι, επίσης αν κατασκευάζεις μόνος σου τα ανταλλακτικά και τα αναλώσιμα της μοτοσικλέτας, δεν έχεις καθόλου κόστος, ενώ του αυτοκινήτου κατασκευάζονται πιο δύσκολα, άρα είναι ακριβότερο.

    Σέρβις αυτοκινήτου: 100-120€/έτος.
    Σέρβις μοτοσικλέτας: 40-50€ μικρό + 150-180€ μεγάλο. Ανά έτος.
    Λάστιχα αυτοκινήτου: 300-350€ τετράδα.
    Λάστιχα μοτοσικλέτας: 200-250€ το ζευγάρι.
    Ασφάλεια αυτοκινήτου, ΜΙΚΤΗ, με κλοπή, τα πάντα: 550€/έτος.
    Ασφάλεια μοτοσικλέτας, ΟΧΙ μικτή (λολ), με κλοπή: 500€/6μηνο.
    Τέλη αυτοκινήτου: 165€/έτος.
    Τέλη μοτοσικλέτας: 55€/έτος.

    Έλα τι. Και μιλάω για αυτοκίνητο μερικές κατηγορίες πιο πάνω από τη μοτοσικλέτα. Αν βάλουμε στο παιχνίδι ένα μικρομεσαίο, νορμάλ αμαξάκι, γεια σας.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 25/12/2018 στις 20:18.
    Life begins at 45°.

  7. #67
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.017
    Ρε να ανοίξω ενα συνεργειο και μια ασφαλιστικη τοτε. Εγω που κανω 30κ χλμ το χρονο δεν δινω τοσα. Ααφαλεια χωρις κλοπη 160 μαξ εχω δωσει για χρονο εκτος απο μια χρονια που εκανε μαλακια ο ασφαλιστης και εδωσα 180 σε χιλιαρι.

  8. #68
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.097
    Απλή ασφάλεια, με οδική, έδινα 170€/έτος και για το μηχανάκι και για το αυτοκίνητο. Ουσιαστικά μόνο στα τέλη κυκλοφορίας είναι πιο ακριβό ένα αυτοκίνητο (για οχήματα παρόμοιας κατηγορίας) κι εκεί είναι πολύ μικρή η διαφορά πλέον, με τα νέα τέλη βάσει ρύπων. Όλα τα υπόλοιπα πάγια είναι παρόμοια ή ακριβότερα για τη μοτοσικλέτα. Τα "το φτιάχνω μόνος μου" δε μετράνε. Μιλάμε πάντα για τιμές συνεργείου σε όλες τις περιπτώσεις.
    Life begins at 45°.

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Κάτσε να στο πω αλλοιώς.

    Μένω Πόρτο Ράφτη.

    Μια βόλτα με το VFR750, τύπου athens by night*, πάει 10 ευρώ.

    Μια βόλτα με το αμάξι, ΤΟ ΙΔΙΟ δρομολόγιο, πάει 20-25.

    Και ΔΕΝ έχω βάλει έξοδα συντήρησης και γραφειοκρατικά έξοδα, που είναι η μέρα με την νύχτα (διπλά το αμάξι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ).

    Για συντήρηση δεν το συζητάμε, και δεν συζητάμε να κυνηγάει το αμάξι να πηγαίνει σαν μοτοσυκλέτα ε; Γιατί εκεί πάμε 3πλά και 4πλά έξοδα το αμάξι.




    *=μεσογειακά προς κέντρο Αθήνας και παραλιακά επιστροφή.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #70
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.097
    Τι αμάξι; Στην κατηγορία του VFR750 είναι ένα απλό Corolla 1.4 ή ένα Civic ας πούμε.

    Στην κατανάλωση, πιθανότατα υπερέχουν οι μοτοσικλέτες (όχι πολύ), αλλά δε μιλήσαμε ποτέ για κατανάλωση, αλλά για πάγια έξοδα.



    Να στο θέσω εγώ αλλιώς. Βόλτα μέχρι Λαύριο και πίσω, με σβέλτη οδήγηση, το ΜΤ μου έκαιγε περίπου 13-15€, ενώ το ST θα κάψει 18-20€, αλλά το ΜΤ είναι 75 άλογα και το ST είναι 200. Αν το οδηγάω με μισό γκάζι, τα ίδια θα κάψει, μπορεί και λιγότερα.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 25/12/2018 στις 21:11.
    Life begins at 45°.

  11. #71
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Τη Γκυριακή που πήγα Πόρτο Ράφτη με το ποδήλατο, έκαψα ένα τοστ και μία μακαρονάδα.

    Σε ανοικτό δρόμο, προφανώς η μοτοσυκλέτα θα κάψει λιγότερο από το αμάξι. Αν όμως τη χρησιμοποιείς μέσα στην κίνηση, η ψαλίδα της κατανάλωσης κλείνει. Αλλά και πάλι μιλάμε μόνο για το καύσιμο. Στα λοιπά έξοδα συντήρησης ανά km και ανά έτος, τα απλά αυτοκίνητα είναι πιο οικονομικά από τις μοτοσυκλέτες μεσαίου κυβισμού. Υπενθυμίζω το βασικό, ότι αν πάρεις μοτοσυκλέτα ως δεύτερο όχημα, δεν κάνεις οικονομία, διότι υπάρχουν έξοδα που τρέχουν με το χρόνο και όχι τη χρήση, τα οποία πληρώνεις για δύο οχήματα. Άρα δεν πετυχαίνεις οικονομία αγοράζοντας μοτοσυκλέτα 650cc, εάν κρατήσεις και το αμάξι σου.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 25/12/2018 στις 21:36.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #72
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2018
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Τη Γκυριακή που πήγα Πόρτο Ράφτη με το ποδήλατο, έκαψα ένα τοστ και μία μακαρονάδα.

    Σε ανοικτό δρόμο, προφανώς η μοτοσυκλέτα θα κάψει λιγότερο από το αμάξι. Αν όμως τη χρησιμοποιείς μέσα στην κίνηση, η ψαλίδα της κατανάλωσης κλείνει. Αλλά και πάλι μιλάμε μόνο για το καύσιμο. Στα λοιπά έξοδα συντήρησης ανά km και ανά έτος, τα απλά αυτοκίνητα είναι πιο οικονομικά από τις μοτοσυκλέτες μεσαίου κυβισμού. Υπενθυμίζω το βασικό, ότι αν πάρεις μοτοσυκλέτα ως δεύτερο όχημα, δεν κάνεις οικονομία, διότι υπάρχουν έξοδα που τρέχουν με το χρόνο και όχι τη χρήση, τα οποία πληρώνεις για δύο οχήματα. Άρα δεν πετυχαίνεις οικονομία αγοράζοντας μοτοσυκλέτα 650cc, εάν κρατήσεις και το αμάξι σου.
    Αν συνηθίσω με τη μηχανή,το αμάξι θα το παίρνω μόνο στις βροχές,όταν κουβαλάω το μουσικο όργανο και αντε Παρασκευή-Σάββατο βράδυ που πίνουν και τρέχουν σαν μουρλοι. Οπότε μειώνεται η χρήση του αμαξιού αρα και τα σέρβις αραιώνουν (έχοντας ως γνώμονα τα km και όχι τον χρόνο καθώς θα ειμαι Εκτός εγγύησης, Δε ξέρω αν λέω κουταμάρα σ'αυτό) Όπως επίσης και η φθορά των αναλώσιμων του αμαξιου αλλά και του ίδιου του αμαξιού. Επίσης θα ψαχτω για ακόμα πιο φθηνή ασφάλεια στο αμάξι γιατί θα δώσω βάση για τη μηχανή.Στη τελική μπορεί να είμαι στα ίδια αν συνυπολογίσουμε εκτος των παγιων και την επένδυση στην αγορά και στον εξοπλισμό αλλά θα κερδίσω σε 2 πράγματα:
    1)απόλαυση οδηγική
    2)ΧΡΟΝΟΣ.δεν αντέχω άλλο για απόσταση 3km να την κάνω σχεδόν κάθε μέρα όσο πηγαινε-ελα Χαλκίδα
    Τεσπα κοιτάω και μήπως την κάνω με κανένα σκουτερακι για αρχή αλλά αν είναι να επενδύσω σε κάτι το θέμα είναι να γουστάρω κιόλας πολυ γιατί θα χάνω κάποιες άλλες ανέσεις στο αμαξι (καφεδια, μουσικούλα αιρκοντισιον και τα ρέστα) γιαυτο και εξαρχής δήλωσα για μηχανη. Τεσπα να μη σας κουράζω. Σε κάνα μήνα θα ξεκινήσω μαθήματα, μόλις το πάρω θα ενημερώσω...Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον από όλους παρόλο που είμαι νουμπας

  13. #73
    παρε ενα sv οπως σου προτειναν που ειναι δικυλινδρακι v και ο παλμος του μοτερ βοηθαει στο να μην χαζοσπιναρει σε ατσαλα ανοιγματα αρχαριου...επισης ειναι ευκολοτατο για εκμαθηση και αξιοπρεπεστατο για να κανεις και την πλακα σου οποτε γουσταρεις...επισης ειναι πολυ φθηνο καινουριο...

    προσωπικα σκουτερ δεν θα παιρνα ποτε,διοτι ακομη και το σπιτι δουλεια θελω να ειναι διασκεδαστικο...με το καλο οπως σου την βαρεσει...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  14. #74
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexkokki Προβολή μηνύματος
    Αν συνηθίσω με τη μηχανή,το αμάξι θα το παίρνω μόνο στις βροχές,όταν κουβαλάω το μουσικο όργανο και αντε Παρασκευή-Σάββατο βράδυ που πίνουν και τρέχουν σαν μουρλοι. Οπότε μειώνεται η χρήση του αμαξιού αρα και τα σέρβις αραιώνουν (έχοντας ως γνώμονα τα km και όχι τον χρόνο καθώς θα ειμαι Εκτός εγγύησης, Δε ξέρω αν λέω κουταμάρα σ'αυτό) Όπως επίσης και η φθορά των αναλώσιμων του αμαξιου αλλά και του ίδιου του αμαξιού. Επίσης θα ψαχτω για ακόμα πιο φθηνή ασφάλεια στο αμάξι γιατί θα δώσω βάση για τη μηχανή.Στη τελική μπορεί να είμαι στα ίδια αν συνυπολογίσουμε εκτος των παγιων και την επένδυση στην αγορά και στον εξοπλισμό αλλά θα κερδίσω σε 2 πράγματα:
    1)απόλαυση οδηγική
    2)ΧΡΟΝΟΣ.δεν αντέχω άλλο για απόσταση 3km να την κάνω σχεδόν κάθε μέρα όσο πηγαινε-ελα Χαλκίδα
    Τεσπα κοιτάω και μήπως την κάνω με κανένα σκουτερακι για αρχή αλλά αν είναι να επενδύσω σε κάτι το θέμα είναι να γουστάρω κιόλας πολυ γιατί θα χάνω κάποιες άλλες ανέσεις στο αμαξι (καφεδια, μουσικούλα αιρκοντισιον και τα ρέστα) γιαυτο και εξαρχής δήλωσα για μηχανη. Τεσπα να μη σας κουράζω. Σε κάνα μήνα θα ξεκινήσω μαθήματα, μόλις το πάρω θα ενημερώσω...Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον από όλους παρόλο που είμαι νουμπας
    Tα SCOOTER δεν ειναι μοτοσυκλέτες.Θα το συνηθήσεις με τον καιρό αυτό.Είναι μπανιέρες με ρόδες και φρικτές αναρτήσεις.Να δεις αυτό που σου είπα και θα με θυμηθείς.Και όσον αφορά την μεταπώληση να μην σε απασχολεί.Εχει.Sym Wolf 250.

  15. #75
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.017
    Παρε ενα σκουτερ 250 για αρχή. Θα κανεις τα πάντα και αργότερα παρε οποια μηχανη θες.

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα 1ης μηχανης Street/Naked.
    από SuperKots στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2014, 01:49
  2. Αγορά μτχ Naked 250cc - Συμβουλές / Ερωτήσεις από/πρός αρχάριο !
    από ZauZ στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2011, 02:54
  3. Αγορά μεταχειρισμένου naked ή street
    από ectel στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2010, 22:44
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2005, 08:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF