Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 93

Θέμα: Αγορά middleweight naked

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2018
    Μηνύματα
    23

    Αγορά middleweight naked

    Γειά σας παιδιά είμαι 29 και θελω απτον νεο χρόνο να παρω δίπλωμά και να πάρω μηχανή. Την ηλικία την αναφέρω γιατί θέλω και εκεί γνώμες. Έχω ακούσει ότι αν δεν οδηγείς από μικρός μηχανή όσο μεγαλώνεις δεν μπορείς να διαχειριστείς τον τελείως διαφορετικό κόσμο της μηχανής. Βέβαια από 18 ειμαι πολλές ώρες με το αμάξι (ειμαι διανομέας) οποτε έχω κάποια εμπειρία στα τρελά των ελληνικών δρόμων.
    Για την επιλογή μηχανής τώρα. Έχω δει πολλές που με έχουν γοητεύσει η κάθε μία για διαφορετικό λόγο. Αυτό που ψάχνω είναι να είναι οικονομική όσο γίνεται στη κατανάλωση αλλά να μπορώ και να έχω μια (συγκρατημένη) δύναμη κυρίως Εκτός πόλης. Γι'αυτό και έχω δει ότι τα riding modes με τη χαρτογράφηση βοηθάνε στις εναλλαγές του "ύφους " οδήγησης. Οπότε σας λέω τι έχω κατά νου και αν θέλετε προσθεστε
    1)Suzuki SV 650:value for money και πολύ καλή κατανάλωση αλλά χωρίς χαρτογραφηση και traction control
    2)Honda CB300r νταξει εμφανισιακα το αγαπημενο μου.. Δεν έχει χαρτογράφηση και δεν έχει και gear indicator που για νέο αναβάτη νομίζω είναι αναγκαίο. Περιμενω το 650r τον απριλιο αλλα ουτε και αυτο θα χει χαρτογράφηση Επίσης γύρω στα 5.000 παίρνω το 1) με τα δίπλα κυβικα
    3)aprilia shiver 900 ίσως αυτό που τα έχει όλα απλά είναι 900 κυβικα.1η μηχανή ξέρω γω μη σκοτωθω. Επίσης από κατανάλωση δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα .καλή εμφάνιση αλλά δε τρελαινομαι
    4)ducati monster 821 νταξ ο απολυτος έρωτάς. Απλα να σκασω 11.000 ειναι αδύνατον θα πρεπει να παω με δοσεις και λεω αξιζει να πληρωσω τοσο ακριβα το brand?επίσης έχω ακούσει ότι ζεσταίνεται πολύ
    Έχω τσεκάρει mt-07 z650 και τα αποκλείω.
    Σόρρυ για το σεντόνι απλά έχω φάει σκαλωμα και θελω να γουστάρω για καιρό ίσως και για χρόνια με τη 1η μου μηχανή.
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexkokki Προβολή μηνύματος
    Γειά σας παιδιά είμαι 29 και θελω απτον νεο χρόνο να παρω δίπλωμά και να πάρω μηχανή. Την ηλικία την αναφέρω γιατί θέλω και εκεί γνώμες. Έχω ακούσει ότι αν δεν οδηγείς από μικρός μηχανή όσο μεγαλώνεις δεν μπορείς να διαχειριστείς τον τελείως διαφορετικό κόσμο της μηχανής. Βέβαια από 18 ειμαι πολλές ώρες με το αμάξι (ειμαι διανομέας) οποτε έχω κάποια εμπειρία στα τρελά των ελληνικών δρόμων.
    Για την επιλογή μηχανής τώρα. Έχω δει πολλές που με έχουν γοητεύσει η κάθε μία για διαφορετικό λόγο. Αυτό που ψάχνω είναι να είναι οικονομική όσο γίνεται στη κατανάλωση αλλά να μπορώ και να έχω μια (συγκρατημένη) δύναμη κυρίως Εκτός πόλης. Γι'αυτό και έχω δει ότι τα riding modes με τη χαρτογράφηση βοηθάνε στις εναλλαγές του "ύφους " οδήγησης. Οπότε σας λέω τι έχω κατά νου και αν θέλετε προσθεστε
    1)Suzuki SV 650:value for money και πολύ καλή κατανάλωση αλλά χωρίς χαρτογραφηση και traction control
    2)Honda CB300r νταξει εμφανισιακα το αγαπημενο μου.. Δεν έχει χαρτογράφηση και δεν έχει και gear indicator που για νέο αναβάτη νομίζω είναι αναγκαίο. Περιμενω το 650r τον απριλιο αλλα ουτε και αυτο θα χει χαρτογράφηση Επίσης γύρω στα 5.000 παίρνω το 1) με τα δίπλα κυβικα
    3)aprilia shiver 900 ίσως αυτό που τα έχει όλα απλά είναι 900 κυβικα.1η μηχανή ξέρω γω μη σκοτωθω. Επίσης από κατανάλωση δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα .καλή εμφάνιση αλλά δε τρελαινομαι
    4)ducati monster 821 νταξ ο απολυτος έρωτάς. Απλα να σκασω 11.000 ειναι αδύνατον θα πρεπει να παω με δοσεις και λεω αξιζει να πληρωσω τοσο ακριβα το brand?επίσης έχω ακούσει ότι ζεσταίνεται πολύ
    Έχω τσεκάρει mt-07 z650 και τα αποκλείω.
    Σόρρυ για το σεντόνι απλά έχω φάει σκαλωμα και θελω να γουστάρω για καιρό ίσως και για χρόνια με τη 1η μου μηχανή.
    Ευχαριστώ
    Απο ότι καταλαβαίνω δεν έχεις ξεκινήσει ακόμα μαθήματα αρα δεν πολυ είσαι υποψιασμένος.Για το αν θα μάθεις μη μασάς, αν αφιερώσεις χρόνο μια χαρά θα μάθεις
    απλά σε μεγαλύτερες ηλικίες ο χρόνος πιέζει περισσότερο.
    Για την πρώτη σου μηχανή απέφυγε το καινούριο γιατι θα τη ρίξεις και είναι κρίμα πόσο μάλλον ένα 821.Πάρε κάτι φτηνό και ελαφρύ με καλή μεταπωλητική αξία.
    Ξεκίνα μαθήματα δες πώς θα πάει και εδώ είναι όλα τα παιδιά για ότι χρειαστείς.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2018
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Απο ότι καταλαβαίνω δεν έχεις ξεκινήσει ακόμα μαθήματα αρα δεν πολυ είσαι υποψιασμένος.Για το αν θα μάθεις μη μασάς, αν αφιερώσεις χρόνο μια χαρά θα μάθεις
    απλά σε μεγαλύτερες ηλικίες ο χρόνος πιέζει περισσότερο.
    Για την πρώτη σου μηχανή απέφυγε το καινούριο γιατι θα τη ρίξεις και είναι κρίμα πόσο μάλλον ένα 821.Πάρε κάτι φτηνό και ελαφρύ με καλή μεταπωλητική αξία.
    Ξεκίνα μαθήματα δες πώς θα πάει και εδώ είναι όλα τα παιδιά για ότι χρειαστείς.
    Προτάσεις?εννοώ για ελαφρύ και με μεταπωλητικη αξία.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες στο forum, με το καλό να πάρεις το δίπλωμα!
    Έχοντας αποκλείσει τα MT-07, Z650 και τα πιο δυνατά γυμνά των 110+ ίππων(ΜΤ-09, St.triple, GSXS 750, Z800/Z900), οι επιλογές σου είναι είτε το cb300 ως entry level είτε η αναμονή για το cb650r. Αφού σου αρέσει όμως και το sv, είναι μια καλή επιλογή για μεταχειρισμένο ή καινούριο.
    Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά και στα KTM 390 Duke, Kawasaki Er6.
    Ενδιαφέρεσαι μόνο για γυμνό;

  5. #5
    Καλωσήρθες.

    1) Μήν κολλάς στις χαρτογραφήσεις, η μόνη χαρτογράφηση που έχεις είναι το δεξί σου χέρι και το τί μυαλά κουβαλάς.
    2) Βλέπω ότι σ αρέσουν γυμνά με στρογγυλό φανάρι γενικά, οπότε μιας που δεν έχεις και εμπειρία απο 2κυκλο, θα σου πρότεινα να πάς για ένα μτχ CB500 πρώτα (σαν αυτά που κάναν μάθημα οι σχολές), και αφού δείς τι παίζει, αποφασίζεις.
    3) Τα ΜΤ/Ζ , τα έχεις αποκλείσει για τον παραπάνω, ή άλλο λόγο ?

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2018
    Μηνύματα
    23
    Ναι μόνο γυμνό. Πολύ καλο το KTM αλλά πολύ επιθετική εμφάνιση. Δλδ πάω για κατι πιο "γήινο ",κατά βάση με στρογγυλό φανάρι, ή να μην είναι πολύ supersport εμφανισιακά αν με πιάνεις...

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2018
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gerokost Προβολή μηνύματος
    Καλωσήρθες.

    1) Μήν κολλάς στις χαρτογραφήσεις, η μόνη χαρτογράφηση που έχεις είναι το δεξί σου χέρι και το τί μυαλά κουβαλάς.
    2) Βλέπω ότι σ αρέσουν γυμνά με στρογγυλό φανάρι γενικά, οπότε μιας που δεν έχεις και εμπειρία απο 2κυκλο, θα σου πρότεινα να πάς για ένα μτχ CB500 πρώτα (σαν αυτά που κάναν μάθημα οι σχολές), και αφού δείς τι παίζει, αποφασίζεις.
    3) Τα ΜΤ/Ζ , τα έχεις αποκλείσει για τον παραπάνω, ή άλλο λόγο ?
    Ναι κυρίως για τη χαρτογράφηση Και λόγω εμφάνισης. Όχι ότι είναι άσχημα αλλά το sv που είναι σ'αυτη την οικογένεια είναι και πιο ωραίο (λόγω στρογγυλου φαναριου για μένα) και λίγο πιο φθηνό και πιο οικονομικό στη κατανάλωση

  8. #8
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Καλώς να ορίσεις στον κόσμο των 2 τροχών.
    Δείχνεις αρκετά μπερδεμένος (αναφερεις μιντλγουεητ γυμνα αλλά βάζεις απο 300 μέχρι 900κ.ε. στο ζύγι) αλλά αυτό είναι και λογικό.
    +1 στο μεταχειρισμένο πρώτο σου. όχι ότι sony και ντε θα το τσακίσεις το καινούριο,απλά έχει περισσότερες πιθανότητες ως νούμπι.

    Γυμνα με στρογγυλό φανάρι μεσσαία, πολλά.
    το cb500 εξαιρετικό, τα Bros επίσης, το ερ5 της Καβα, το παλιο χόρνετ 600 και η λίστα δε σταματα.

    Α και κατι ακόμα που το διαβάζουμε πολύ απο νέους εδω.
    Βγάλε απο το μυαλό σου ότι κουβαλάς πολύ εμπειρία στο δρόμο με αμάξι. Δεν θα σε βοηθήσει εδώ.
    Είναι άλλος (πολύ πιο εκτεθειμένος) κόσμος το μηχανάκι, οπότε και αναγκάζεσαι να προσέχεις περισσότερα πράγματα.
    Με το καλό το δίπλωμα και εδω ειμαστε.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2018
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Καλώς να ορίσεις στον κόσμο των 2 τροχών.
    Δείχνεις αρκετά μπερδεμένος (αναφερεις μιντλγουεητ γυμνα αλλά βάζεις απο 300 μέχρι 900κ.ε. στο ζύγι) αλλά αυτό είναι και λογικό.
    +1 στο μεταχειρισμένο πρώτο σου. όχι ότι sony και ντε θα το τσακίσεις το καινούριο,απλά έχει περισσότερες πιθανότητες ως νούμπι.

    Γυμνα με στρογγυλό φανάρι μεσσαία, πολλά.
    το cb500 εξαιρετικό, τα Bros επίσης, το ερ5 της Καβα, το παλιο χόρνετ 600 και η λίστα δε σταματα.

    Α και κατι ακόμα που το διαβάζουμε πολύ απο νέους εδω.
    Βγάλε απο το μυαλό σου ότι κουβαλάς πολύ εμπειρία στο δρόμο με αμάξι. Δεν θα σε βοηθήσει εδώ.
    Είναι άλλος (πολύ πιο εκτεθειμένος) κόσμος το μηχανάκι, οπότε και αναγκάζεσαι να προσέχεις περισσότερα πράγματα.
    Με το καλό το δίπλωμα και εδω ειμαστε.
    Το ότι έχω εμπειρία με το αμάξι το λέω ως αντισταθμιστικο παράγοντα στο ότι δεν έχω ακουμπήσει μηχανή. Το ξέρω ότι είναι τελείως διαφορετικός κόσμος. 2 φορές ανέβηκα σε μια kle ενός φίλου μου 1η-2α και ένιωσα σαν εξωγήινος. Σε πάρκινγκ τώρα μιλάμε. Φαντάσου στο δρόμο. Απλά λόγω αμαξιού βλέπω τα κούλα.Αυτο ήθελα να πω. Βλέπω πως μεταχειρίζονται τις μηχανές τα αμάξια. Και το αντίστροφο. Βλέπω ότι πρέπει να ξεχάσω οτι έχει ο άλλος στοπ οποτε περναω γιατί έχω αμάξι οποτε και να με στουκαρει απλά θα με πληρώσει γιατί θα φταίει. Με τη μηχανή δεν υπάρχουν έχω προτεραιότητα. Τετοια πραγματάκια δλδ κοιτάω τώρα.θα κοιτάξω αυτά που μου πες (και το άλλο το παιδί για την cb500).θενξ

  10. #10
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Α γεια σου.
    Με το μηχανακι,ειδικά στο αστικό τοπίο το τι προβλέπει ο κ.ο.κ. με το τι κάνεις είναι πολλές φορές διαφορετικο.
    Σαν άγραφο νομο επεδίωξε το "να φτάσω".
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #11
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Καλημέρα .Αν και ''κουτάκιας'' μου αρέσει η νοοτροπία σου,'' Με τη μηχανή δεν υπάρχουν έχω προτεραιότητα.'' κτλ.
    Στα του θέματος σου τώρα, όπως είπαν και άλλοι συνάδελφοι μηχανόβιοι μην κολλάς σε χαρτογραφήσεις κινητήρα κτλ απαραίτητα,όχι πως δεν είναι καλοδεχούμενα αλλά εκατομμύρια αναβάτες μάθαμε χωρίς αυτά,χωρίς abs κτλ.
    Από τις 4 επιλογές που έγραψες μου αρέσει πολύ το Sv650 σαν μότο για εσένα,καλή τιμή σε καινούργιο ,ωραίο Look ρετρο επιθετικό,στρίβει καλά λένε (έχω δει φωτογραφίες μέλους του φόρουμ,δεν το καβάλησα),γενικά affordable που λένε και στην εξωτική Ηλεία

    300cc μότο δεν θα αγόραζα ποτέ αλλά δεν θα είναι η πρώτη μου μοτο οπότε ίσως για νεοεισερχόμενο να είναι καλή επιλογή,από την άλλη 6 χιλιάρικα για 300cc moto;;;Ειδικά αφού λες ότι θέλεις να γουστάρεις ίσως και για χρόνια το μοτόρι.Θα αρχίσουν σιγά σιγά και οι πιο μεγάλες εκδρομές..

    Στο κόστος τώρα υπολόγισε και τον εξοπλισμό του αναβάτη έτσι;Κράνος,ένα μπουφαν κτλ, καλό θα ήταν,(πολύ καλό δηλαδη) να παρακολουθήσεις και μερικά μαθήματα ,γίνονται στην Αθήνα συχνά-πυκνά.
    Καλό είναι να κάνουμε όνειρα,μας κρατάνε ζωντανούς,πάρε με το καλό πρωτα το δίπλωμα σου.Οι πρώτες βόλτες μέσα στην κίνηση ίσως σε τρομάξουν λίγο αλλά συνηθίζεις πολύ γρήγορα.

    Καλές βόλτες όπου και να καταλήξεις ,σε ζηλεύω (με την καλή έννοια) όπως και οποιονδήποτε που έχει αυτές τις ανησυχίες ,περιμένω πως και πως την μέρα που θα ανοίξω το δικό μου ποστ
    porca miseria.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2018
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα .Αν και ''κουτάκιας'' μου αρέσει η νοοτροπία σου,'' Με τη μηχανή δεν υπάρχουν έχω προτεραιότητα.'' κτλ.
    Στα του θέματος σου τώρα, όπως είπαν και άλλοι συνάδελφοι μηχανόβιοι μην κολλάς σε χαρτογραφήσεις κινητήρα κτλ απαραίτητα,όχι πως δεν είναι καλοδεχούμενα αλλά εκατομμύρια αναβάτες μάθαμε χωρίς αυτά,χωρίς abs κτλ.
    Από τις 4 επιλογές που έγραψες μου αρέσει πολύ το Sv650 σαν μότο για εσένα,καλή τιμή σε καινούργιο ,ωραίο Look ρετρο επιθετικό,στρίβει καλά λένε (έχω δει φωτογραφίες μέλους του φόρουμ,δεν το καβάλησα),γενικά affordable που λένε και στην εξωτική Ηλεία

    300cc μότο δεν θα αγόραζα ποτέ αλλά δεν θα είναι η πρώτη μου μοτο οπότε ίσως για νεοεισερχόμενο να είναι καλή επιλογή,από την άλλη 6 χιλιάρικα για 300cc moto;;;Ειδικά αφού λες ότι θέλεις να γουστάρεις ίσως και για χρόνια το μοτόρι.Θα αρχίσουν σιγά σιγά και οι πιο μεγάλες εκδρομές..

    Στο κόστος τώρα υπολόγισε και τον εξοπλισμό του αναβάτη έτσι;Κράνος,ένα μπουφαν κτλ, καλό θα ήταν,(πολύ καλό δηλαδη) να παρακολουθήσεις και μερικά μαθήματα ,γίνονται στην Αθήνα συχνά-πυκνά.
    Καλό είναι να κάνουμε όνειρα,μας κρατάνε ζωντανούς,πάρε με το καλό πρωτα το δίπλωμα σου.Οι πρώτες βόλτες μέσα στην κίνηση ίσως σε τρομάξουν λίγο αλλά συνηθίζεις πολύ γρήγορα.

    Καλές βόλτες όπου και να καταλήξεις ,σε ζηλεύω (με την καλή έννοια) όπως και οποιονδήποτε που έχει αυτές τις ανησυχίες ,περιμένω πως και πως την μέρα που θα ανοίξω το δικό μου ποστ
    Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!Και για τις συμβουλές.Μαλλον για sv 650 αν δεν πάρω μεταχειρισμένο.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2018
    Μηνύματα
    23
    Α λοιπόν βρήκα μεταχειρισμένο KTM 390 15' που είναι πιο ωραίο κατ'εμέ απ'το καινούργιο και καινούργιο το Daytona R310.Ποια η γνώμη σας?

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Από τη στιγμή που έχεις την οικονομική δυνατότητα να αγοράσεις KTM ή Suzuki και μάλιστα καινούριο, δεν υπάρχει λόγος να κοιτάζεις Daytona, κατά την άποψή μου
    Όσο για το δίλημμα 390 Duke ή sv650...καλό θα είναι να τα οδηγήσεις αν μπορείς και τα δύο(ή έστω να τα καβαλήσεις) διότι είναι δεδομένο ότι θα βρεις διαφορές!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexkokki Προβολή μηνύματος
    Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!Και για τις συμβουλές.Μαλλον για sv 650 αν δεν πάρω μεταχειρισμένο.
    Και το sv βρίσκεται ελαφρώς μεταχειρισμένο, αν θέλεις να γλιτώσεις κάποια χρήματα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Εφόσον μιλάμε για 0 εμπειρία εγώ θα έπαιρνα το δίπλωμα και μετά θα έβρισκα να νοικιάσω.
    Απο παπάκι μέχρι ss.
    Βάλε και τη full extra ασφάλεια και δές τι σου κάνει κλικ.

    Αν νιώθεις άνετα παίρνεις και απο test drive.

    Σίγουρα με ABS και μεταχειρισμένο να μπορείς να πειραματιστείς με λιγότερο άγχος.

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα 1ης μηχανης Street/Naked.
    από SuperKots στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2014, 01:49
  2. Αγορά μτχ Naked 250cc - Συμβουλές / Ερωτήσεις από/πρός αρχάριο !
    από ZauZ στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2011, 02:54
  3. Αγορά μεταχειρισμένου naked ή street
    από ectel στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2010, 22:44
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2005, 08:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF