Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 30

Θέμα: mix 2 fork oils

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παιδιά το έχουμε βάλει στο προγραμμα με τον Πέτρο και τον κουκ. Ελπίζω με το που πάρει επιτέλους ο Πέτρος το καινούργιο θα κάνουμε το μάθημα με τον Sai. Καιρού επιτρεποντος. Το κακό με τα μαθήματα ή τα track day ξέρετε πιο είναι για μένα; Ο πολύς κόσμος... Γιαυτο ούτε το έχω κάνει ούτε και βλεπω να το κάνω. Φοβάμαι πολύ την μ@λ@κι@ των άλλων που δεν ξερω.

    Στο έχω ξαναπεί ότι αν δεν έριχνα τα χιλιάρικα που λες στο τραξιον δεν θα την εμπιστευόμουν ποτέ ξανα. Είχα δυο επιλογές ή αυτό ή rsv4 (το μόνο που μου αρέσει από 1000αρι) είναι καθαρά ψυχολογικό αλλά αυτός είμαι.

    Επιτέλους δούλεψε... σήμερα το έβγαλα μετά από πολύ καιρό να το δοκιμάσω. Μετά από πολύ ταλαιπωρία... κάποια στιγμή θα κάνω ένα θέμα γενικά με ότι έχω κάνει πάνω στο μηχανακι.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Σου εχω πει πολλες φορες οτι εχεις πολυ ταλεντο, αλλα μονο αυτο δε φτανει.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    κάποια στιγμή θα κάνω ένα θέμα γενικά με ότι έχω κάνει πάνω στο μηχανακι.
    Οταν ανοιξεις το θεμα, ξεκινα γραφοντας "Με λενε Γιωργο και οι φιλοι μου μου λενε πως εχω μεγαλο ταλεντο. Πιανει παντα στο moto.gr.

    Ρε ασε τα tc και τα slick και παμε να παρουμε δυο IMR, να παμε back to basics. Και πριν μπουμε καν Ρυσιο, πρωτα προπονηση μονο στο παρκινγκ με κωνους.

  3. #18
    Καταλήξαμε δηλαδή ότι μίξη μεταξυ δυο λαδιων θα αποφέρει μη επιθυμητό αποτελεσμα?

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.738
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα,
    Ειναι στο προγραμμα πριν αρχισουν οι ζεστες να γινει γενικο σερβις στις αναρτησεις και η ερωτηση ειναι

    Μπορω να αναμειξω 2 λαδια αναρτησης για μπροστα ιδιας μαρκας απλα διαφορετικο Viscosity σε 50-50 αναλογια?

    Θελω να βαλω ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα με το λαδι που προτεινει η ohlins. Απλα το ohlins εχει 50 ευρω με 19 Viscosity ενω ας πουμε
    https://pim.liqui-moly.de/pidoc/P000...ht-23.0-en.pdf
    https://pim.liqui-moly.de/pidoc/P003...ht-18.0-en.pdf

    πανω κατω θα βγει το ιδιο με πολυ λιγοτερα λεφτα.

    κατι ακομη...
    τι συμπεριφορα εχει η αναρτηση αν τις αλλαξεις το Viscosity?
    Για χρηση αποκλειστικα πιστα τι θα προτεινατε?
    Φυσικά και μπορείς να αναμίξεις, και μάλιστα και σε άλλες αναλογίες, με σκοπό την οποιαδήποτε ρευστότητα ανάμεσα σε ένα μικρό και ένα μεγάλο νούμερο.

    Έστω ότι εχεις λάδι ανάρτησης μικρό νούμερο L, μεγάλο νούμερο H και θέλεις να φτιάξεις V κυβικά εκατοστά λάδι με Μ νούμερο, όπου προφανώς L<M<H.

    Τότε θα χρειαστείς:

    Από το L λάδι, V*(Η-Μ )/(H-L) κυβικά και από το H λάδι V*(M-L)/(H-L) κυβικά.

    Αναμιγνύοντας αυτά θα έχεις V κυβικά με Μ νούμερο ρευστότητα.

    ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.

    Θέλεις να φτιάξεις 540 ml λάδι 11.5W και έχεις στην διάθεσή σου 10W και 15W.

    Θα βάλεις Η=15, L=10, V=540 και M=11.5 στους παραπάνω τύπους.

    Έτσι θα χρειαστείς 540*(15-11.5)/(15-10)= 378 ml από το 10W λάδι και 540*(11.5-10)/(15-10)= 162ml από το 15W λάδι, και θα έχεις φτιάξει τα 540ml με 11.5W που ήθελες.


    Τώρα για τα άλλα ερωτήματα, φυσικά και μπορείς να βάλεις ότι λάδι του εμπορίου θεωρείς καλό. Η Liqui Moly είναι πολύ σοβαρή εταιρία, από τις μεγαλύτερες στα λιπαντικά μοτοσυκλετών.

    Το πρόβλημα είναι ότι το 10w για παράδειγμα της μιας εταιρίας, ενδεχομένως, δεν είναι ακριβώς το ίδιο με το 10w μιας άλλης εταιρίας. Έτσι ακόμα και αν θέλεις να πετύχεις το ίδιο w με άλλη μάρκα λαδιού, ενδέχεται το νούμερο που θα φτιάξεις εσύ από άλλη εταιρία να είναι λίγο πιο λεπτόρευστο ή πιο πυκνόρευστο από αυτό της Ohlins.

    Που μας οδηγεί στο τελευταίο σου ερώτημα, τι επίπτωση έχει το άλλο ιξώδες: Η πρώτη και πιο άμεση επίπτωση, είναι ότι διαφορετική ρευστότητα, αλλάζει τις αποσβέσεις, πιο παχύρευστο τις κάνει πιο αργές, πιο λεπτόρευστο τις κάνει πιο γρήγορες.

    Δλδ μεταθέτει τις ρυθμίσεις των αποσβέσεων. Δλδ εκεί που με ένα λάδι, η απόσβεση δουλεύει όπως την θέλεις στα π.χ. 5 κλικ, με το άλλο πιο λεπτόρευστο θα θέλει στα 7 κλικ.

    Βάζοντας τώρα εσύ άλλο λάδι, από της Ohlins ενδέχεται να έχει διαφορά στην πραγματική ρευστότητα, και να θέλει άλλα κλικ στις ρυθμίσεις.

    Πέραν αυτού, ούτε χημικά παράγει η Ohlins, ούτε έχει χρυσάφι μέσα το λάδι της, δεν θα βρεις δλδ κάποια ειδοποιό διαφορά.

    ΕΓΩ θα το δοκίμαζα το άλλο λάδι, και για λόγους ιδεολογίας στην τελική, γιατί είναι και παντελώς κοροιδία τα 50 ευρώ για υδραυλικό λάδι.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Κοροϊδία είναι συμφωνώ. Πες μου όμως ένα συνθετικό λάδι με viscosity 19 στους 40 βαθμούς αυστηρά (θέλω όπως είπα να ξεκινησω από το ‘0’) χωρις μίξη και θα το πάρω αύριο το πρωί.

  6. #21
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Πολυ καλο λαδι ειναι και το racing της torco...

    Η συμπεριφορα της αναρτησης με αλλαγη ρευστοτητας λαδιου δεν ειναι απλα μια μεταθεση προς το πιο μαλακο η πιο σκληρο. Οι γρηγορες αντιδρασεις επιρεαζονται πολυ περισσοτερο απο τις αργες. Το αποτελεσμα ειναι συνηθως κακο εκτος κι αν το βαλβινγκ ειναι αλλου γι αλλου απο την μανα του. Μαλιστα, οι επιτυχημενες αλλαγες ειναι συνηθως αυτες που απαιτουν πιο λεπτα λαδια. Η αλλαγες με παχυτερο λαδι ειναι συνωνυμες με το "βαζω αλλα προβληματα κατω απο το χαλί"

    Επισης.....το ποια ειναι η ρευστοτητα ενος λαδιου σε καποιες θερμοκρασιες, δεν εχει καμια σχεση με το πως αυτο δουλευει σε συνθηκες αναρτησης, οποτε οι πινακες που κυκλοφορουν συγκρινοντας τα W διαφορων λαδιων με βαση ρευστοτητες ειναι εντελως αχρηστοι (και ακυροι).
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 23/12/2018 στις 01:00.

  7. #22
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    Κοροϊδία είναι συμφωνώ. Πες μου όμως ένα συνθετικό λάδι με viscosity 19 στους 40 βαθμούς αυστηρά (θέλω όπως είπα να ξεκινησω από το ‘0’) χωρις μίξη και θα το πάρω αύριο το πρωί.
    Δεν λεει τιποτα το ποια ειναι η ρευστοτητα ενος λαδιου σε x βαθμους.....

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.738
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Πολυ καλο λαδι ειναι και το racing της torco...

    Η συμπεριφορα της αναρτησης με αλλαγη ρευστοτητας λαδιου δεν ειναι απλα μια μεταθεση προς το πιο μαλακο η πιο σκληρο. Οι γρηγορες αντιδρασεις επιρεαζονται πολυ περισσοτερο απο τις αργες. Το αποτελεσμα ειναι συνηθως κακο εκτος κι αν το βαλβινγκ ειναι αλλου γι αλλου απο την μανα του. Μαλιστα, οι επιτυχημενες αλλαγες ειναι συνηθως αυτες που απαιτουν πιο λεπτα λαδια. Η αλλαγες με παχυτερο λαδι ειναι συνωνυμες με το "βαζω αλλα προβληματα κατω απο το χαλί"

    Επισης.....το ποια ειναι η ρευστοτητα ενος λαδιου σε καποιες θερμοκρασιες, δεν εχει καμια σχεση με το πως αυτο δουλευει σε συνθηκες αναρτησης, οποτε οι πινακες που κυκλοφορουν συγκρινοντας τα W διαφορων λαδιων με βαση ρευστοτητες ειναι εντελως αχρηστοι (και ακυροι).
    Πολύ σωστός σε όλα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #24
    Έχεις κανένα on board της ανθρωπιάς?
    Εάν ναι βάλτο...

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.738
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    Κοροϊδία είναι συμφωνώ. Πες μου όμως ένα συνθετικό λάδι με viscosity 19 στους 40 βαθμούς αυστηρά (θέλω όπως είπα να ξεκινησω από το ‘0’) χωρις μίξη και θα το πάρω αύριο το πρωί.
    Γιατί σε νοιάζει τι κάνει στους 40 βαθμούς ή ακόμα χειροτερα στους 100 που δίνουν κάποιοι πίνακες, θα φτάσει ποτέ το πηρούνι (όχι το αμορτισερ πισω, το πηρούνι) εκεί;

    Μην τρελαίνεσαι στην υπερβολή, και στην τελική 10 ευρώ το λίτρο κάνει το λάδι, έβαλες το Χ και δεν δούλεψε; Άλλα 10 ευρω, αδειάζεις βάζεις άλλο. Δεν έχτισες σπίτι.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Γιατί σε νοιάζει τι κάνει στους 40 βαθμούς ή ακόμα χειροτερα στους 100 που δίνουν κάποιοι πίνακες, θα φτάσει ποτέ το πηρούνι (όχι το αμορτισερ πισω, το πηρούνι) εκεί;

    Μην τρελαίνεσαι στην υπερβολή, και στην τελική 10 ευρώ το λίτρο κάνει το λάδι, έβαλες το Χ και δεν δούλεψε; Άλλα 10 ευρω, αδειάζεις βάζεις άλλο. Δεν έχτισες σπίτι.
    Δεν είναι τόσο εύκολο όσο το λες. Δεν το κάνω μόνος. Για να το κανεις μόνος σε αυτά τα μπροστινά πρέπει να έχεις κάποια ειδικά εργαλεία. Από το να βγάλεις τροχό μπροστά μέχρι να ξεβοδωσεις το από πάνω.
    Με νοιάζει να έχει την ίδια συμπεριφορά. Μπορω να το μετρήσω αλλιώς; Αυτά τα νούμερα δίνει η ohlins αυτά και οι άλλες εταιρίες. Τώρα αν είναι διαφορετικά σε πραγματικές συνθήκες και ας έχουν τον ίδιο αριθμό δεν το ξερω. Αυτό περισσότερο με κάνει να πάω για το ohlins.

    Δεν έχω άλλο βίντεο τις προκοπής δυστυχώς.

  12. #27
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι τόσο εύκολο όσο το λες. Δεν το κάνω μόνος. Για να το κανεις μόνος σε αυτά τα μπροστινά πρέπει να έχεις κάποια ειδικά εργαλεία. Από το να βγάλεις τροχό μπροστά μέχρι να ξεβοδωσεις το από πάνω.
    Με νοιάζει να έχει την ίδια συμπεριφορά. Μπορω να το μετρήσω αλλιώς; Αυτά τα νούμερα δίνει η ohlins αυτά και οι άλλες εταιρίες. Τώρα αν είναι διαφορετικά σε πραγματικές συνθήκες και ας έχουν τον ίδιο αριθμό δεν το ξερω. Αυτό περισσότερο με κάνει να πάω για το ohlins.

    Δεν έχω άλλο βίντεο τις προκοπής δυστυχώς.
    Τα λαδια ανηκουν στην κατηγορια ρευστων που ονομαζονται "μη νευτωνικα".
    Επι το λαικοτερον, η ρευστοτητα αλλαζει αναλογως των τασεων. Υπαρχουν πχ μη νευτωνικα ρευστα που ειναι σα νερακι και οταν τα χτυπας με σφυρι γινονται στιγμιαια σα τσιμεντο. Η ρευστοτητα τωρα ενος υγρου μετριεται απο την ταχυτητα ροης μεσα απο σωληνα δεδομενης διατομης υπο δεδομενη (νομιζω ατμοσφαιρικη) πιεση. Οπως καταλαβαινεις λοιπον, δεν εχει νοημα να στεκεσαι σε νουμερα οπως ρευστοτητες σε δεδομενες θερμοκρασιες γιατι δεν εμπεριεχουν την πληροφορια της συμπεριφορας των υγρων αυτων σε συνθηκες μεταβαλομενης και ομολογουμενως πολυ υψηλοτερης πιεσης απο την ατμοσφαιρικη.

    Απο την αλλη, οσο πιο λεπτο ειναι το λαδι τοσο πιο γραμμικη, προβλεψιμη και συνεπης ειναι η λειτουργια της αναρτησης. Αν θες λοιπον να βελτιωσεις την λειτουργια της αναρτησης σου και με δεδομενο πως στην ελλαδα δεν υπαρχει κανεις που να μπορει να κανει ενα καλο valving, θα σου προτεινα να ψαξεις για ετοιμη λυση απο αξιοπιστο οικο που να περιλαμβανει σωστα ελατηρια για την χρηση και βαρος σου, ροδελες και να βασιζεται σε το πολυ 5αρι λαδι.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Εδώ είστε κύριοι (τουλάχιστον όσoι έχετε στοιχειώδες μαθηματικό υπόβαθρο:
    α)Ανάμιξη λαδιών.Note: You should only mix oils of the same brand and formulation
    https://www.widman.biz/English/Calcu.../Mixtures.html

    β)Υπολογισμός συντελεστή ιξώδους (Viscocity Index VI)
    https://www.widman.biz/English/Calcu...isc-index.html

    To revalving εξαρτάται από βάρος αναβάτη+μηχανής+χρήση+ΙΞΩΔΕΣ.

    Οπότε απ' τον πίνακα με τα ιξώδη διαλέγετε ένα επιθυμητό ιξώδες στους 40 ή στους 100 Κελσίου.
    Βρίσκετε το ποσοστό απ'το ένα λάδι.

    Μετά με το ποσοστό που βρήκατε υπολογίζετε το ιξώδες στους 100 ή 40 αντίστοιχα.

    Τα βάζετε στο 2ο λινκ και ιδού το Viscocity Index!

    Πολύ καλά λάδια είναι τα Rockoil.

  14. #29
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    α)Ανάμιξη λαδιών.Note: You should only mix oils of the same brand and formulation
    Says who...??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    [...]https://streamable.com/sautf
    Έμαθα με τον κακό τρόπο... Σορρυ για την κακή κλίση τις κάμερας...
    [...]
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    Θοδωρη οι τιμές που είχα για sag ήταν τότε 30 μπροστά 20 πίσω. Ήταν σαν σανίδα. Σε ξένα φόρουμ μιλάνε για 40-30. Πάντα για rider sag μιλάω. Πιστεύω ήταν ένα από τους 3 λόγους που τελικά είχα την πτώση. Οι άλλοι δυο ήταν χωρίς κουβέρτες πίεσα στον δεύτερο γυρο και ο 3ος και πιο ηλίθιος λόγος ήταν πως ήθελα να δω 28.

    εγώ εδώ βλέπω (όσο μπορώ να δω δλδ) άνοιγμα γκαζιού χωρίς σήκωμα μηχανής/μείωση κλίσης. δεν είχες "δει" ακόμα έξοδο στροφής κι άρα δεν μπορούσες να σηκώσεις αλλά επιχείρησες να επιταχύνεις κρατώντας την γραμμή σου. κάτι ανάλογο είχα κάνει στην 15 όταν είχα χάσει την γραμμή από την 14 αλλά προσπάθησα να επιταχύνω κανονικά στην 15 προσπαθώντας να κρατήσω την γραμμή μου (κοινώς,έστριβα ακόμα,δεν είχα την επιθυμητή κατεύθυνση) αλλά ευτυχώς χωρίς τούμπα.https://streamable.com/khfkk

    για τα λάδια ναι, έχω δει/ακούσει ότι αναμιγνύεις για επιθυμητό ιξώδες αν δεν υπάρχει. θα το έκανα κι εγώ αλλά με ίδιας μάρκας λάδι (μόνο και μόνο για ψυχολογικούς λόγους )
    Τελευταία τροποποίηση από RaGe_Raptor; 28/12/2018 στις 17:10.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. FORK OIL 15W?
    από hector στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2012, 22:55
  2. tm 144 mx mix oil
    από sakisam στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2011, 10:51
  3. mix the oils!
    από fantacid στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2007, 00:04
  4. Suzuki fork oil code?
    από SF στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2005, 15:13
  5. Cbr600rr Fork Oil Capacity
    από sp71 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2004, 09:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF