Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: mix 2 fork oils

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230

    mix 2 fork oils

    Καλησπερα,
    Ειναι στο προγραμμα πριν αρχισουν οι ζεστες να γινει γενικο σερβις στις αναρτησεις και η ερωτηση ειναι

    Μπορω να αναμειξω 2 λαδια αναρτησης για μπροστα ιδιας μαρκας απλα διαφορετικο Viscosity σε 50-50 αναλογια?

    Θελω να βαλω ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα με το λαδι που προτεινει η ohlins. Απλα το ohlins εχει 50 ευρω με 19 Viscosity ενω ας πουμε
    https://pim.liqui-moly.de/pidoc/P000...ht-23.0-en.pdf
    https://pim.liqui-moly.de/pidoc/P003...ht-18.0-en.pdf

    πανω κατω θα βγει το ιδιο με πολυ λιγοτερα λεφτα.

    κατι ακομη...
    τι συμπεριφορα εχει η αναρτηση αν τις αλλαξεις το Viscosity?
    Για χρηση αποκλειστικα πιστα τι θα προτεινατε?

  2. #2
    Για να μην κατσω να γραψω ολοκληρο κατεβατο, η απλη απαντηση ειναι να δωσεις το 50αρικο και να βαλεις το ολινς...δεν αλλαζεις λαδια αναρτησεων καθε μηνα,οποτε δωσε το 50αρικο και ξεμπερδευε...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  3. #3
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.627
    Δεν είναι απλά (ή μόνο αν προτιμάς) θέμα ονομαστικού ιξώδους η συμπεριφορά των πηρουνολαδων.
    Στην θεωρία, ναι μπορεί να κάνεις πρόσμιξη για πετύχεις ενα ιξώδες που δεν προσφέρεται στο εμπόριο αλλά νομίζω περισσότερο μπλέκεις παρά διευκολύνεσαι.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    ουσιαστικα αυτο που θελω ειναι να κανω ενα σερβις στις αναρτησεις. Να ξεκινησω απο το μηδεν και να αρχισω να 'παιζω' με αυτες γιατι δεν εχω ιδεα (εκτος απο το sag).
    Απλα θα ηθελα ως προς τα specs να ειναι τα σωστα και για το βαρος μου. Να κανω μια καλη αρχη. Τωρα εχω τις προτεινομενες ρυθμισεις απο την ohlins για πιστα αλλα θα ηθελα να αρχισω να βλεπω διαφορα πραγματακια.

    υ.γ. Την μιξη 2 λαδιων την ακουσα απο μηχανικο για να φτασουμε κοντα στο επιθυμητο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Τον πίνακα τον είχα βρει παλιότερα κατάφερα να τον ξαναβρώ.
    Έχει το ιξώδες από διαφορετικούς τύπους λαδιών στους 40 και στους 100'C
    Το 5W του ενός με του άλλου έχουν αρκετά μεγάλες διαφορές.

    https://www.reddirtriders.com/storag...ensionoils.pdf

  6. #6
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.278
    Μην παίζεις με τις αναρτήσεις εκτός αν ξέρεις 3 βασικα πραγματα όπως τι κάνει ακριβώς το καθένα και γιατί και τι επηρεάζει...θα μπερδευτείς πρώτον και παίζεις με την ακαιρεοτητα σου και της μηχανής αν αρχίσεις να πιέζεις στην πιστα..το ιξωδες αλλάζει τη συμπεριφορά της ανάρτησης αλλά όπως είπε ο Ρείν είναι ολόκληρο κατεβατό....δώσε το 50άρικό Κάνε τες σέρβις και βάλε τις ρυθμίσεις εκτός του σαγκ εκεί που σου δίνει η τραιουμφ για σπορ..Είναι υπέρ του δέοντος και για πίστα...αν πας πίστα..Σέρρες υποθέτω μπορείς εκεί στο τρακντει να ζητήσεις συμβουλές η ακόμα και να στις ρυθμίσουν ανάλογα ποιος το κάνει...φιλικά πάντα από κάποιον που το έχει ψάξει και σκαλίσει όσο δεν πάει σε δικά του μηχανάκια και σε φίλων και ακόμα δεν ξέρει ούτε το 20%....

    Υπ όψιν τα όχλινς και ειδικά οι καλές σειρές θέλουν συχνότερες αλλαγές στα λαδακια τους και σέρβις από τα απλά..ειδικά σε συνθήκες πίεσης τύπου τρακντει..δε θα μπω σε λεπτομέριες εδώ αλλά αν θες στείλε μου πμ να σου πω τι και πώς περίπου να έχεις ένα μπούσουλα...
    Τελευταία τροποποίηση από o teos; 22/12/2018 στις 19:54.
    Throttle that mysterious friend of ours

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Να σου πω. Το μηχανακι πατάει πια μόνο πίστα. Με τρέιλερ πάει με τρέιλερ γυρίζει.
    Μια ιδέα την έχω. Έχω διαβάσει αρκετά και μπορω να καταλάβω ως ένα μικρό βαθμό την κάθε αλλαγή στις αναρτήσεις. Όταν λεω να παιξω εννοώ αφού κάνω το σέρβις και βάλω αυτά που προτείνει η ohlins για πίστα θα αρχίσω από το σημείο 0. Έτσι θα αλλάζω ένα πράγμα την φορά και θα βλεπω εντυπώσεις στην οδήγηση ίσως και σημάδια στα ελαστικά.
    Αν υπάρχει κάπου αυτό το ολόκληρο κατεβατό θα ήθελα να το διαβάσω.
    Το 50αρικο θα το δώσω γιατί όπως είπα θέλω να ξεκινησω από την αρχή χωρίς αλλαγές και μετά βλέπουμε.

    Υ.γ. Αυτό με την πίεση έχεις πολύ δικιο τα λάθη στην ανάρτηση και γενικά κόστιςαν. Έβγαλα το συμπέρασμα ότι ένα γενικό σύνολο λαθών και επιπολαιότητας με εκανε να πληρώσω πολλα για traction control, κουβέρτες, σταντ, τρέιλερ κ.τ.λ.

  8. #8
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    Να σου πω. Το μηχανακι πατάει πια μόνο πίστα. Με τρέιλερ πάει με τρέιλερ γυρίζει.
    Μια ιδέα την έχω. Έχω διαβάσει αρκετά και μπορω να καταλάβω ως ένα μικρό βαθμό την κάθε αλλαγή στις αναρτήσεις. Όταν λεω να παιξω εννοώ αφού κάνω το σέρβις και βάλω αυτά που προτείνει η ohlins για πίστα θα αρχίσω από το σημείο 0. Έτσι θα αλλάζω ένα πράγμα την φορά και θα βλεπω εντυπώσεις στην οδήγηση ίσως και σημάδια στα ελαστικά.
    Αν υπάρχει κάπου αυτό το ολόκληρο κατεβατό θα ήθελα να το διαβάσω.
    Το 50αρικο θα το δώσω γιατί όπως είπα θέλω να ξεκινησω από την αρχή χωρίς αλλαγές και μετά βλέπουμε.

    Υ.γ. Αυτό με την πίεση έχεις πολύ δικιο τα λάθη στην ανάρτηση και γενικά κόστιςαν. Έβγαλα το συμπέρασμα ότι ένα γενικό σύνολο λαθών και επιπολαιότητας με εκανε να πληρώσω πολλα για traction control, κουβέρτες, σταντ, τρέιλερ κ.τ.λ.
    Φακ....ή ανάρτηση γενικά παίζει πολύ μεγαλύτερο ρόλο απ ότι πιστεύει ο κοσμος...θα στο πω απλά...όση δύναμη και να χει ένα μοτο αν δεν εχει καλές και σωστά ρυθμισμένες αναρτήσεις δεν θα τη μεταφέρει ποτέ σωστα στήν ασφαλτο....Επίσης τα καλύτερα φρένα να έχεις αν μπροστά είναι σουμιες το μηχανάκι παλι τα μούτρα σου θα φας και δε θα φρενάρεις σωστά ποτέ...εν ολίγοις..εφόσον απ ότι λες έχεις μια ιδέα ξεκινά με τις προτεινόμενες και ανάλογα τι σε χαλάει κάθε φορά κάνεις και την απαιτούμενη αλλαγη..τσέκαρε να ναι σωστα και τα ελατήρια για το βάρος σου εεε...Και να έχεις οπωσδήποτε και ελεύθερο σαγκ οχι μόνο με σένα...ότι θες εδώ είμαστε αν μπορούμε να βοηθήσουμε...χαβ φαν και μόλις άνοιξες το κουτί της Πανδώρας...
    Throttle that mysterious friend of ours

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    https://streamable.com/sautf
    Έμαθα με τον κακό τρόπο... Σορρυ για την κακή κλίση τις κάμερας...
    Αυτό με τα ελατήρια ας πούμε δεν ξερω. Από ότι διαβάζω από άλλους σε φόρουμ εξωτερικού με τα μανισια για το βάρος μου είμαι καλα.
    Όταν λες ελεύθερο σαγκ όχι μόνο με εμένα τι εννοεις; Δεν το καταλαβα.

  10. #10
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    https://streamable.com/sautf
    Έμαθα με τον κακό τρόπο... Σορρυ για την κακή κλίση τις κάμερας...
    Αυτό με τα ελατήρια ας πούμε δεν ξερω. Από ότι διαβάζω από άλλους σε φόρουμ εξωτερικού με τα μανισια για το βάρος μου είμαι καλα.
    Όταν λες ελεύθερο σαγκ όχι μόνο με εμένα τι εννοεις; Δεν το καταλαβα.
    Αουτςςς...περαστικά και αγύριστα....λοιπόν μπακ του μπεισικς...2 τιμές του σαγκ...Όταν είσαι εσύ επάνω στο μοτο και όταν το μοτο στέκεται μόνο του όρθιο..Πολύ μπακαλιστικα τώρα..θες γύρω στο 15 με 25mm με εσένα πάνω και 8 με 12 ελεύθερο για να έχεις συνολικό περίπου στο 25 με 35 mm αυτό είναι για πίσω και ανάλογα που το χρησιμοποιείς..πίστα το θες γύρω στο 25 με 30mm συνολο...μπροστά είναι το ανάποδο..θες με εσένα 20 με 25mm και ελεύθερο 10 με 15mm...οι τιμές είναι κατα προσέγγιση...ας πούμε εγώ στο ντειτονα Έχω 30mm συνολο πίσω 20 με μένα πάνω και 10mm ελεύθερο..Και 35mm μπροστά...Τώρα θα σε μπέρδεψώ αλλά προσπαθώ να σου εξηγήσω κάτι που θέλει ολόκληρη μελέτη γιατί αφορά τη γεωμετρία το στήσιμο τον τρόπο οδηγησης του καθένα κλπ κλπ κλπ...το ελεύθερο είναι πολύ σημαντικό ειδικα πισω γιατί βοηθάει στο να μην τερματίσει το αμορτισερ ποτέ και σε χτυπάει το μοτο(πως αλλιώς να το πω)...αν εσείς ελατήρια σωστα για σένα θα πιάσεις το σωστό σαγκ χωρίς να θυσιάσεις κάτι..ας πούμε θα έχεις συνολο πίσω 30mm έχοντας 20 με σένα και 10 ελεύθερο....πολλοί πάνε και τσιτονουν το ελατήριο πίσω για να πιάσουν το 30 ας πούμε επειδή κάπου το διάβασαν με αποτέλεσμα να χάνουν όλο το ελεύθερο σαγκ συμπιέζοντας τέρμα το ελατήριο...ξανά λέω σε μπερδεύω γιατί αυτή η κουβέντα πρέπει να γίνει Αφού έχεις κατανοήσει γιατί θες σωστα ελατήρια και τι κάνει το σαγκ και το κάθε τι στις αναρτήσεις...

    Αν είσαι ελαφρύς για το ελατήριο σου δε θα μπορείς με τίποτα να φτάσεις στο εύρος γιατί μόνιμα θα είναι πολύ σφιχτό αντίστοιχα αν είσαι πολύ βαρύς θα έχεις υπερβολικό σαγκ της τάξεως του 40 45 ας ουμε και δε θα μπορείς να το κατεβάσεις σωστα...θα σφίξεις θα σφίξεις μέχρι που θα πάει στο 38 ας πούμε αλλά εκείνη τη στιγμή έχεις δώσει τέτοια πίεση στο ελατήριο και έχεις μηδενίσει το στατικό η ελεύθερο σαγκ με αποτέλεσμα να είσαι σε ένα καταπέλτη ετοιμος να γίνει η στραβή...ελπίζω να βγάζω νόημα...οπότε θες το σωστό ελατήριο για το βάρος σου...
    Throttle that mysterious friend of ours

  11. #11
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.278
    Αν ήσουν Αθήνα θα πίναμε ένα καφέ να σου δώσω τα βασικά να τα καταλάβεις και θα κάναμε και ένα ρυθμισμά επιτόπου..Στην πράξη βγάζουν περισσότερο νόημα...
    Throttle that mysterious friend of ours

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Θοδωρη οι τιμές που είχα για sag ήταν τότε 30 μπροστά 20 πίσω. Ήταν σαν σανίδα. Σε ξένα φόρουμ μιλάνε για 40-30. Πάντα για rider sag μιλάω. Πιστεύω ήταν ένα από τους 3 λόγους που τελικά είχα την πτώση. Οι άλλοι δυο ήταν χωρίς κουβέρτες πίεσα στον δεύτερο γυρο και ο 3ος και πιο ηλίθιος λόγος ήταν πως ήθελα να δω 28.

  13. #13
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.278
    Μην παίρνεις σα γνώμονα ότι λένε...τα νούμερα είναι τελείως τυπικά και είναι σαν να λέμε ένα εύρος..Έχει να κάνει με το πώς οδηγάς δηλαδή έχεις σταθερό ρυθμό ή είσαι τέρμα γκάζι τσίτα φρένα κλπ κλπ και μετά μπαίνουν στο παιχνίδι τα υδραυλικά μαζί με το σαγκ....άλλο κεφάλαιο τεράστιο ...εν πάση περιπτώσει επειδή όπως είπαμε στην αρχή το θέμα αναρτήσεις είναι μεγάλο..Ίσως είναι χειρότερο και από λαδοκουβεντα..θέλει να κατανοήσεις τον κάνει τί και που και γιατί και μετά να το ψάξεις και να σκαλήσεις..πρεπει να παρακολουθείς τη διαδρομή στο μπροστινό με ένα ziptie και τη φθορα στα λάστιχα σου που μαρτυράει τα πάντα...σωστές πιέσεις προφανώς και πάει λέγοντας...
    Throttle that mysterious friend of ours

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Γιωργο δεν επεσες ουτε λογω ελαστικων, ουτε λογω αναρτησεων, ουτε λογω ελλειψης tc. Επεσες για το λογο που σου ειπε ο kouk. Λαθος νοοτροπια. Κατεβαινεις δυο δευτερολεπτα τη φορα, χωρις να κανεις κτημα σου κανεναν απο αυτους τους χρονους. Σου εχω πει πολλες φορες οτι εχεις πολυ ταλεντο, αλλα μονο αυτο δε φτανει.

    Ξεκινησες να ριχνεις χιλιαρικα στο εργαλειο και δεν εχεις ξοδεψει ουτε ενα ευρω να κανεις ενα μαθημα, να σου δειξει ενας ανθρωπος που ξερει πεντε πραγματα. Και το κυριοτερο να σου μεταφερει μια σωστη νοοτροπια.

    Ακομα κι αν τα ειχες στην εντελεια ολα αυτα για τα οποια γκρινιαζεις (αναρτησεις, φρενα, tc, λαστιχα, κτλ, κτλ, κτλ) ξερεις ποια θα ηταν η μονη διαφορα; Οτι αντι να πεσεις προσπαθωντας για το 28 θα επεφτες τη μεθεπομενη φορα προσπαθωντας για το 27 ή το 26. Τα εργαλεια εχουν παντα ορια, οσο καλα κι αν ειναι.

    Κατι τελευταιο. Η πτωση δεν ειναι κατι κακο, ειναι αναγκαιο στο σπορ που διαλεξες. Το θεμα ειναι να εχεις και καποιο οφελος απο το πεσιμο, να μαθαινεις κατι δηλαδη για την οδηγηση σου. Εκει ειναι το κριμα, οτι η πτωση αυτη ναι μεν δε στοιχισε πολλα, αλλα δεν βλεπω να σου εχει κανει και καλο. Δες το ξανα το πραγμα και δες το αλλιως. Σου τα λεω (και) εδω γιατι πιστευω πως ισως ετσι να δωσεις λιγο παραπανω βαση.

  15. #15
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.278
    Ο μέσίε έχει μεγάλο δίκιο...Δεν ξέρω τις λεπτομέριες αλλά να ξέρεις υπάρχει κόσμος που οδηγάει κάτι μαμά cbr600 του 2004 και πάει καλύτερα από οποιοδήποτε υπερφτιαγμενο μηχανάκι..Είναι μεγάλο πράγμα να "ξέρεις"...ψησου και κάνε κάνα σχολείο...Εγώ το έχω βάλει στο καλεντάρι του νέου έτους ήδη στο χουντρα να κάνω και τα 3...


    Πάντως ανετα να ξέρετε πέφτεις από λάθος σεταπ...ειδικα όταν είναι τόσο ακραίο...ας πούμε το 20mm που είπε πίσω συνολο είναι τραγικά λίγο....Όταν η ανάρτηση δεν χρησιμοποιεί όλο το εύρος λειτουργίας της είναι επικυνδινο αρκετά....
    Τελευταία τροποποίηση από o teos; 22/12/2018 στις 22:56.
    Throttle that mysterious friend of ours

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. FORK OIL 15W?
    από hector στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2012, 22:55
  2. tm 144 mx mix oil
    από sakisam στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2011, 10:51
  3. mix the oils!
    από fantacid στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2007, 00:04
  4. Suzuki fork oil code?
    από SF στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2005, 15:13
  5. Cbr600rr Fork Oil Capacity
    από sp71 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2004, 09:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF