Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 71

Θέμα: σοκαριστικό video με σοβαρό τραυματισμό μοτοσυκλετιστή στήν κόρινθο

  1. #31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Έκανα ελιγμό. Αλλά είναι και θέμα τύχης, μπορεί να αντιδράσει αψυχολόγητα ένας πεζός. Με έναν που τρόμαξε κι έκανε αναστροφή στη μέση του δρόμου, ξέρεις ότι είμαστε στα δικαστήρια. Κι εκεί έκανα σωστό ελιγμό, αλλά άλλαξε κατεύθυνση.

    Τέλος πάντων, γενικά στα @@ μου, δε θα γίνω ποτέ ούτε ο ένας, ούτε ο άλλος, απλά σκεφτείτε το λίγο κι από τις 2 πλευρές.
    Για να έχεις 1sec να αντιδράσεις στα 10 μέτρα πρέπει να πηγαίνεις κάτω από 40km/h. Από αυτή την ταχύτητα και πάνω θέλει πολύ μεγάλες ικανότητες και φυσικά τύχη για να αποφύγεις εμπόδιο στα 10 μέτρα.. Όχι ότι εσύ δεν έχεις και τα δύο

    Ναι, πάντα θα υπάρχει ο απρόσεκτος πεζός, το πιτσιρίκι, ο σκύλος, το ποδήλατο, η γιαγιά κλπ κλπ εμπόδια μέσα σε μια ΠΌΛΗ.
    Και σε όλους τους παραπάνω, η πόλη ανήκει πολύ περισσότερο.
    Για αυτό, κατά την γνώμη μου, όποιος νομίζει ότι επειδή καβαλάει ένα όχημα μέσα σε μια ΠΌΛΗ , του ανήκει οτιδήποτε έχει άσφαλτο, κάνει μεγάλο λάθος.

    Στο συγκεκριμένο βίντεο, η μλκια είναι ξεκάθαρα του οδηγού της μοτο, δυστυχώς την πλήρωσε με την ζωή του και δυστυχώς κόστισε σοβαρά και σε δύο ακόμα ανθρώπους

  2. #32
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Για να έχεις 1sec να αντιδράσεις στα 10 μέτρα πρέπει να πηγαίνεις κάτω από 40km/h. Από αυτή την ταχύτητα και πάνω θέλει πολύ μεγάλες ικανότητες και φυσικά τύχη για να αποφύγεις εμπόδιο στα 10 μέτρα.. Όχι ότι εσύ δεν έχεις και τα δύο

    Ναι, πάντα θα υπάρχει ο απρόσεκτος πεζός, το πιτσιρίκι, ο σκύλος, το ποδήλατο, η γιαγιά κλπ κλπ εμπόδια μέσα σε μια ΠΌΛΗ.
    Και σε όλους τους παραπάνω, η πόλη ανήκει πολύ περισσότερο.
    Για αυτό, κατά την γνώμη μου, όποιος νομίζει ότι επειδή καβαλάει ένα όχημα μέσα σε μια ΠΌΛΗ , του ανήκει οτιδήποτε έχει άσφαλτο, κάνει μεγάλο λάθος.

    Στο συγκεκριμένο βίντεο, η μλκια είναι ξεκάθαρα του οδηγού της μοτο, δυστυχώς την πλήρωσε με την ζωή του και δυστυχώς κόστισε σοβαρά και σε δύο ακόμα ανθρώπους
    Οι πόλεις ανήκουν σε όλους. Και στους πεζούς, και στα ζώα, και στους εποχούμενους. Γι αυτό κι έχουμε κανόνες. Αν κάποιος δεν τους τηρεί, τότε φταίει.

    Αν δεν μας αρέσουν τότε τους αλλάζουμε. Αν δεν αλλάζουν και εξακολουθούμε να μην μας αρέσουν τότε μετακομίζουμε στην έρημο.

    Αλλιώς, δίκιο έχει ο ισχυρός, όπως στη ζούγκλα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Οι πόλεις ανήκουν σε όλους. Και στους πεζούς, και στα ζώα, και στους εποχούμενους. Γι αυτό κι έχουμε κανόνες. Αν κάποιος δεν τους τηρεί, τότε φταίει.

    Αν δεν μας αρέσουν τότε τους αλλάζουμε. Αν δεν αλλάζουν και εξακολουθούμε να μην μας αρέσουν τότε μετακομίζουμε στην έρημο.

    Αλλιώς, δίκιο έχει ο ισχυρός, όπως στη ζούγκλα.
    Ναι, μόνο που για να είσαι πεζός, γιαγιά, παιδί δεν δίνεις εξετάσεις ούτε βγάζεις δίπλωμα ούτε έχεις κανόνες αυστηρούς και ποινές βαριές για να κυκλοφορήσεις.
    Οι εποχούμενοι έχουν. Γιατί;
    Για να μην γίνουμε ζούγκλα όπως λες. Γιατί ο εποχούμενος έχει ισχυρό "όπλο" και η μλκια του μπορεί να σκοτώσει πολύ κόσμο..

    Οπότε, ναι, όποιος εποχούμενος θέλει να την δει Rossi ή Hamilton, υπάρχει και η έρημος...

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Για να έχεις 1sec να αντιδράσεις στα 10 μέτρα πρέπει να πηγαίνεις κάτω από 40km/h. Από αυτή την ταχύτητα και πάνω θέλει πολύ μεγάλες ικανότητες και φυσικά τύχη για να αποφύγεις εμπόδιο στα 10 μέτρα.. Όχι ότι εσύ δεν έχεις και τα δύο

    Ναι, πάντα θα υπάρχει ο απρόσεκτος πεζός, το πιτσιρίκι, ο σκύλος, το ποδήλατο, η γιαγιά κλπ κλπ εμπόδια μέσα σε μια ΠΌΛΗ.
    Και σε όλους τους παραπάνω, η πόλη ανήκει πολύ περισσότερο.
    Για αυτό, κατά την γνώμη μου, όποιος νομίζει ότι επειδή καβαλάει ένα όχημα μέσα σε μια ΠΌΛΗ , του ανήκει οτιδήποτε έχει άσφαλτο, κάνει μεγάλο λάθος.

    Στο συγκεκριμένο βίντεο, η μλκια είναι ξεκάθαρα του οδηγού της μοτο, δυστυχώς την πλήρωσε με την ζωή του και δυστυχώς κόστισε σοβαρά και σε δύο ακόμα ανθρώπους
    E χμ ξέρεις χρειάζεται και ένα μηχανάκι ...

  5. #35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    E χμ ξέρεις χρειάζεται και ένα μηχανάκι ...
    Εγώ νομίζω ότι δούλεψε το abs αλλά ντρέπεται να το πει...

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Εγώ νομίζω ότι δούλεψε το abs αλλά ντρέπεται να το πει...
    Για τώρα μιλάω που έχει μόνο abs (fiesta), αλλά όχι μηχανάκι

  7. #37
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Ναι, μόνο που για να είσαι πεζός, γιαγιά, παιδί δεν δίνεις εξετάσεις ούτε βγάζεις δίπλωμα ούτε έχεις κανόνες αυστηρούς και ποινές βαριές για να κυκλοφορήσεις.
    . ...
    Λάθος. Υπάρχουν κανόνες και ποινές. Αλλά αν η γριά βγει στο μαύρο σκοτάδι με μαύρα και περάσει το δρόμο που δεν έχει φώτα και την καρφώσει μηχανάκι που πάει με 40 γιατί πραγματικά δεν την είδε τ'οτε φταίει το κωλόπαιδο που τρέχει και τη σκότωσε τη γιαγιούλα.

    Ή ο γέρος στην Καλλιρόης που ενώ μου πετάχτηκε απο το πουθενά (κι ευτυχώς είμαι κουλός και δεν έχω και γρήγορο μηχανάκι) κι άλλαξε πορεία και γνώμη 3 φορές ο καρι@λης και τελικά σώθηκε γιατί Αλλάχ Ακμπάρ...
    Όπως και η κοπελιά που προσπάθησε να περάσει πριν χρόνια την παραλιακή, όχι απο διάβαση αλλά στη μέση του πουθενά και βρήκαν το ένα της πόδι 50μ πιο κάτω πάνω σε ένα μπλακόνι, εκεί έφταιγε ο πλούσιος με την Πόρσε (λες κι αν την είχε κοψει Λάντα θα υπήρχε διαφορά)...

    Και δεν υπάρχει τελειωμός...

    Υπάρχουν κανόνες. Και μάλιστα είναι και καλοί. Αλλά δεν εφαρμόζονται είτε από τους μεν είτε από τους δε. Καλά, αυτό το αστείο που λέγεται τροχονομική αστυνόμευση κρατάει χρόνια εδώ που είμαστε ακόμα σε επίπεδα Αιγύπτου και Μπαγκλαντές.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #38
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Δεν ήταν 10 μέτρα κυριολεκτικά, αλλά περίπου 2 δευτερόλεπτα αντίδρασης. Πραγματικά οι πεζοί θεωρούν ότι φαίνονται τη νύχτα. ΔΕ φαίνονται. Έχω δει πεζό να τρέχει βραδιάτικα κάθετα στη Συγγρού...

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν ήταν 10 μέτρα κυριολεκτικά, αλλά περίπου 2 δευτερόλεπτα αντίδρασης. Πραγματικά οι πεζοί θεωρούν ότι φαίνονται τη νύχτα. ΔΕ φαίνονται. Έχω δει πεζό να τρέχει βραδιάτικα κάθετα στη Συγγρού...

    Δεν βολευουν στο τρεξιμο οι γοβες

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    τι συζητάτε?

    γενικά με ξέρετε. ειμαι υπέρμαχος του "survival of the fittest" και "να αφαιρέσουμε τις προειδοποιητικές πινακίδες και να αφήσουμε το πρόβλημα να λυθεί μονο του" και οτι οσοι δεν έχουν το αίσθημα της αυτοσυντήρησης καλα να πάθουν.
    Και πολλες φορες κοιταω πισω τις μαλακιες που εχω κανει και απορώ με την κολοφαρδια μου και ζω ακομα.

    είναι κανένας που να πιστεύει οτι ο τυπος που παει με 150-180 στην ιερα οδο πιωμένος δικαβαλος θα πήγαινε σπιτι του σώος? αν δεν έβρισκε τον πεζο θα έπεφτε σε καποιο αυτοκίνητο, κολωνα κτλπ κτλπ και γίνονται άπειρα τέτοια κάθε μερα.
    κουβεντιάζουμε λοιπόν γιατι έπεσε σε κάποιον πεζό.
    ε ας προσεχε και ο πεζός ο αλλος θα πέθαινε ετσι κιαλιος αν οχι εκει, εκεινη την ημερα σιγουρα καποια στιγμη στο κοντινο μελλον.

  11. #41
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Οι πόλεις ανήκουν σε όλους. Και στους πεζούς, και στα ζώα, και στους εποχούμενους. Γι αυτό κι έχουμε κανόνες. Αν κάποιος δεν τους τηρεί, τότε φταίει.

    Αν δεν μας αρέσουν τότε τους αλλάζουμε. Αν δεν αλλάζουν και εξακολουθούμε να μην μας αρέσουν τότε μετακομίζουμε στην έρημο.

    Αλλιώς, δίκιο έχει ο ισχυρός, όπως στη ζούγκλα.
    Στην θεωρια οι κανονες εχουν μεγαλη διαφορα με την πραξη......

    ( Πχ ποτε δεν καταλαβα γιατι πρεπει παντα να πληρωνω τον ταριφα.... που επεσα απο πισω του και με εστειλε στο νοσοκομειο οταν φρεναρε κοκαλο απο τα 50 κμ... επειδη νομιζε οτι ειδε ενα χερι να του κανει νοημα...)

    Ο πεζος (συμφωνα με τους κανονες ) εχει παντα δικιο...

    Σε ακραιες καταστασεις θα παρει συνυπευθυνοτητα αλλα μεχρι εκει...!!


    Κατα τα αλλα στο συγκεκριμενο θεμα......

    Ο τυπος δεν προλαβε να κανει τιποτα.... Τον πηρε τον πεζο μαζι με οσα πηγαινε....

    Και πηγαινε με τοσα ωστε η ι. οδος να εχει γινει μονοπατι στο οπτικο του πεδιο ( ουτε μπετονιερα δεν θα εβλεπε οχι πεζο) και δεν νομιζω να το αμφισβητει κανεις μας αυτο....!

  12. #42
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Στην θεωρια οι κανονες εχουν μεγαλη διαφορα με την πραξη......
    Σύμφωνοι.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    ( Πχ ποτε δεν καταλαβα γιατι πρεπει παντα να πληρωνω τον ταριφα.... που επεσα απο πισω του και με εστειλε στο νοσοκομειο οταν φρεναρε κοκαλο απο τα 50 κμ... επειδη νομιζε οτι ειδε ενα χερι να του κανει νοημα...)
    Γιατί δεν άφησες τόσο χώρο ωστε να ελιχθείς ή να σταματήσεις.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Ο πεζος (συμφωνα με τους κανονες ) εχει παντα δικιο...
    Όχι, αυτό διευκρινίζεται στο δικαστήριο.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Σε ακραιες καταστασεις θα παρει συνυπευθυνοτητα αλλα μεχρι εκει...!!
    Όχι.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος

    Κατα τα αλλα στο συγκεκριμενο θεμα......

    Ο τυπος δεν προλαβε να κανει τιποτα.... Τον πηρε τον πεζο μαζι με οσα πηγαινε....

    Και πηγαινε με τοσα ωστε η ι. οδος να εχει γινει μονοπατι στο οπτικο του πεδιο ( ουτε μπετονιερα δεν θα εβλεπε οχι πεζο) και δεν νομιζω να το αμφισβητει κανεις μας αυτο....!
    Σύμφωνοι.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #43
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Ο πεζος (συμφωνα με τους κανονες ) εχει παντα δικιο...

    Σε ακραιες καταστασεις θα παρει συνυπευθυνοτητα αλλα μεχρι εκει...!!
    Λυπάμαι, αλλά όχι. 6 μήνες φυλάκιση καβάτζωσε στην περίπτωσή μου, και δεν ήταν καθόλου ακραία. Φυσικά έχασε και το αστικό. Αλλά το moto.gr ξέρει πάντα καλύτερα.

  14. #44
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος

    Γιατί δεν άφησες τόσο χώρο ωστε να ελιχθείς ή να σταματήσεις.

    Μεταξυ μας μιλαμε....Ξερεις πολυ καλα τι εννοω... Και εσυ και εγω και ολοι μας...!

    Όχι, αυτό διευκρινίζεται στο δικαστήριο.

    Δεν υπαρχει μια... Μα μια αθωοτικη αποφαση για οδηγο... Σε διαβεβαιω...!

    ΥΓ...Σε προσωπικη μου εμπειρια με φορτηγακι που βγηκε απο πεζοδρομο ενω κινομουν επι της πετρου ραλλυ...

    Τον πληρωσα με δικαστικη αποφαση 100% διοτι τον ειχα ..... Δεξια ...!! ( Λογο πεζοδρομου δεν υπηρχαν πινακιδες σημανσης stop κλπ....

  15. #45
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Λυπάμαι, αλλά όχι. 6 μήνες φυλάκιση καβάτζωσε στην περίπτωσή μου, και δεν ήταν καθόλου ακραία. Φυσικά έχασε και το αστικό. Αλλά το moto.gr ξέρει πάντα καλύτερα.
    Ποιος την καβατζωσε..?? ( Και εαν ο πεζος....Ο οδηγος τι καβατζωσε...?? )

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Video με αντοχές αντικλεπτικών αλυσίδων
    από athandim στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2021, 16:25
  2. Modenas Kristar 125cc με ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα...
    από aian στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2016, 16:43
  3. Μια "μαγκιά" που κατέληξε με σοβαρό τραυματισμό
    από Johnny_Nik στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2012, 20:39
  4. σοβαρο τροχαιο εχθες στην λεωφορο βαρης
    από alfa156 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2008, 16:12
  5. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2006, 11:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF