Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: ZUNDAPP KS 750

  1. #1

    ZUNDAPP KS 750

    zundapp ks 750 (τσουν-νταπ προφερεται στα γερμανικα,ζουντα στα ελληνικα κατα τας γραφας...

    κατα τα τελη του 1937 το τμημα εφοδιασμου του γερμανικου στρατου παρηγγειλε στις δυο δυνατοτερες γερμανικες εταιρειες της εποχης,zundapp και bmw μια μοτοσυκλεττα που να πληροι τα παρακατω χαρακτηριστικα...

    1) οφελιμο φορτιο 500 κιλων,δηλαδη οσο τρεις στρατιωτες με πληρη εξοπλισμο και οπλισμο...

    2)με πληρες φορτιο θα επρεπε να μπορει να διατηρει σταθερα 80 χιλιομετρα με μεγιστη ταχυτητα τα 95...

    3)δυνατοτητα κινησης με 3 χιλιομετρα ετσι ωστε να μπορει να κινειται παραλληλα με το στρατιωτικο ρυθμο πορειας...

    4) τουλαχιστον 150 χιλιοστα αποσταση απο το εδαφος

    5)λαστιχα cross country 4.5" X 16"

    6)ικανο χωρο μεταξυ ελαστικων-φτερων για τοποθετηση αλυσιδων χιονιου...

    το κοστος δεν ηταν ουσιαστικος παραγοντας στην κατασκευη...

    αρχικα η zundapp προσπαθησε να τροποποιησει τα υπαρχον πολιτικο μοντελο της ks 600 ,διαπιστωνοντας οτι οι μετατροπες σε κινητηρα και πλαισιο ηταν τοσες πολλες που καθιστουσαν αναγκαια την σχεδιαση εξ ολοκληρου νεας μοτοσυκλεττας...

    οπερ και εγενετο...
    δημιουργηθηκε ενα κτηνωδες σασι με σωληνες κυκλικης διατομης κι ενας κινητηρας με 700 κυβικα αρχικα,με καταληξη στα 751 με σηκωμενους κυλινδρους κατα 5 μοιρες (170 συνολικες μοιρες στροφαλου)...

    υδραυλικα (!!!) ταμπουρα παντου ,με διαφορετικης διαμετρου τρομπες σε πισω τροχο και τροχο καλαθιου,22 και 19 ετσι ωστε το φρεναρισμα να ειναι ομοιογενες...

    τελικη μεταδοση με straigh cut γραναζια για μεγαλυτερη αξιοπιστια και κιβωτιο με 4 ταχυτητες με επιλογη αργου γρηγορου συν οπισθεν...
    70% της ισχυος μεταφεροταν στον πισω τροχο και 30% στον αντιστοιχο του καλαθιου με δυνατοτητα πληρους εμπλοκης...
    αντιστοιχως και η Bmw εφτιαξε το r 75...

    μετα απο εκτενεις δοκιμες ο στρατος απεφανθει οτι η zundapp ηταν μακραν ανωτερη κατασκευη απο αυτην της bmw και ζητησε απο την bmw να αντιγραψει με αδεια της zundapp την μοτοσυκλεττα και να την κατασκευασει ολοιδια...

    η bmw φυσικα αρνηθηκε αλλα υποχρεωθηκε απο τον στρατο να αντιγραψει τροχους,συστημα πεδησης και τελικη μεταδοση...
    επισης εβαλε και τις δυο εταιρειες να συμφωνησουν σε κατασκευη κοινων ανταλλακτικων μεταξυ των μοτοσυκλεττων,ετσι ωστε η παροχη να ειναι απροσκοπτη...

    αρχες του 1940 λοιπον η zundapp εγινε αποδεκτη απο τον γερμανικο στρατο...τα υπολοιπα ειναι ιστορια...

    υ.γ.δειτε το βιντεο για να δειτε στη πραξη τι ετσι πραγματικη επιχειρησιακη μοτοσυκλευυα...την εποχη που ο γορμανος ηξερε να φτιαχνει μηχανακια...

    https://www.youtube.com/watch?v=yZfibDVmQOs
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων ks750.jpg‎  
    frankly my dear, i dont give a damn...

  2. #2
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Πολύ ενδιαφέρον. Ευχαριστούμε για την παράθεση των πληροφοριών.


    Βέβαια δε θα την έπαιρνα, διότι με το καλάθι δεν μπορείς να κάνεις διήθηση.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Πολύ ενδιαφέρον. Ευχαριστούμε για την παράθεση των πληροφοριών.


    Βέβαια δε θα την έπαιρνα, διότι με το καλάθι δεν μπορείς να κάνεις διήθηση.
    μην προβληματιζεσαι...θα περνας απο πανω...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  4. #4
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Κάποιος είχε ανεβάσει στο forum video με αντίστοιχες ρώσικες σύγχρονες μοτοσυκλέτες με καλάθι που τις είχαν βγάλει off road. Πιο εντυπωσιακό όμως μου φαίνεται αυτό.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Και ελληνική παρουσίαση από τον γνωστό κρητικό
    https://youtu.be/2wy3Pqkl-JY

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Κάπου εδώ μέσα είχα βάλει μια φωτό από το συγκεκριμένο που το έχει φίλος του γαμπρού μου χωρίς το καλάθι, για το οποίο όπως μας είπε, του ζητάνε 10k γιούρια από Γερμανία....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Κάπου εδώ μέσα είχα βάλει μια φωτό από το συγκεκριμένο που το έχει φίλος του γαμπρού μου χωρίς το καλάθι, για το οποίο όπως μας είπε, του ζητάνε 10k γιούρια από Γερμανία....
    λιγα ειναι,εκτος εαν δεν ειναι εντελως original...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από reinmeister Προβολή μηνύματος
    λιγα ειναι,εκτος εαν δεν ειναι εντελως original...
    original μεν, εντελώς χρέπι δε..... μα εντελώς όμως
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    original μεν, εντελώς χρέπι δε..... μα εντελώς όμως
    φιλος μου ειχε μια του ρωσσικου μετωπου με τον αετο του τριτου ραιχ χτυπημενο στα καρτερ σε απολυτως original κατασταση και με κανονικη πινακιδα...ηρθαν με το πρωτο αεροπλανο απο γερμανια , του εσκασαν 70 μεγαλα και χαιρετησαν...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  10. #10
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Έχω ακούσει για 40.000 € έως 60.000 € για τις αντίστοιχες BMW με καλάθι. Κάποια τις αγοράζουν επειδή τις γουστάρουν, αλλά τα τελευταία χρόνια έχει γίνει μόδα η επένδυση σε κλασσικά αμάξια και μοτοσυκλέτες. Τα δημοσιεύματα επενδυτικών συμβούλων εδώ και πέντε χρόνια αναφέρουν τέτοιες επενδύσεις, όχι μόνο ως σχετικά σίγουρες, αλλά και με μεγάλο κέρδος σε βάθος δεκαετίας (x3 σε κάποια αμάξια). Το ρίσκο είναι να μη σου κλέψουν το όχημα και να μην το τρακάρεις, επειδή θα πρέπει να κυκλοφορεί ενίοτε, ώστε να μη σκουριάσει.

    Προσωπικά ποτέ δε μου άρεσε η διαδικασία της ανακατασκευής, ούτε της συντήρησης οχήματος για το οποίο θα πρέπει να ψάχνεις ανταλλακτικά σε όλο τον πλανήτη. Θαυμάζω όμως όσους το κάνουν. Δε θα έπαιρνα αντίκα, ούτε θα ήθελα να κυκλοφορώ κάτι τέτοιο με δύο, τρεις ή τέσσερις ρόδες.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 26/12/2018 στις 03:28.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #11
    βασικα εχει γινει μοδα μια και το καθε τελειωμενο χιπστερι που σεβεται τον εαυτο του,πεταει χρημα σε οτι σκουπιδι του πλασαρουν...κατα συνεπεια παρασυρεταο και η κανονικη αγορα κλασσικων...

    προσωπικα ειμαι λατρης των κλασσικων,καθαρα λογω κατασκευης ,σχεδιασης και καινοτομιων εποχης...ειχα στην κατοχη μου τρια τα οποια ανακατασκευασα και πουλησα με πολυ μεγαλο κερδος και δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο...

    βολτες δεν χρειαζονται...οι δυνατοι συλλεκτες εχουν χωρους με απολυτως ελεγχομενες περιβαλλοντικες συνθηκες και μερικους δουλους να γυρνανε λιγο μοτερ και να τα τσουλανε μερικα μετρα εννιοτε...

    υ,γ, τα χιπστερια ειναι μαστιγα...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από reinmeister Προβολή μηνύματος
    βασικα εχει γινει μοδα μια και το καθε τελειωμενο χιπστερι που σεβεται τον εαυτο του,πεταει χρημα σε οτι σκουπιδι του πλασαρουν...κατα συνεπεια παρασυρεταο και η κανονικη αγορα κλασσικων...

    προσωπικα ειμαι λατρης των κλασσικων,καθαρα λογω κατασκευης ,σχεδιασης και καινοτομιων εποχης...ειχα στην κατοχη μου τρια τα οποια ανακατασκευασα και πουλησα με πολυ μεγαλο κερδος και δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο...

    βολτες δεν χρειαζονται...οι δυνατοι συλλεκτες εχουν χωρους με απολυτως ελεγχομενες περιβαλλοντικες συνθηκες και μερικους δουλους να γυρνανε λιγο μοτερ και να τα τσουλανε μερικα μετρα εννιοτε...

    υ,γ, τα χιπστερια ειναι μαστιγα...
    Στην αλλοδαπή αυτά αδελφέ, τουλάχιστον ότι αφορά δίτροχα...
    Kατά σύμπτωση αυτή την εποχή παρακολουθώ jay leno's garage.Τον γουστάρω τον τύπο ,άξιος

  13. #13
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Μια χαρά σε βόλεψε εσένα ή μάστιγα πάντως
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Στην αλλοδαπή αυτά αδελφέ, τουλάχιστον ότι αφορά δίτροχα...
    Kατά σύμπτωση αυτή την εποχή παρακολουθώ jay leno's garage.Τον γουστάρω τον τύπο ,άξιος

    συχνα πυκνα τον βλεπω κι εγω...καμμενο παληκαρι...επισης,με net worth 400 μυρια τον θαυμαζω απεριοριστα
    ...


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά σε βόλεψε εσένα ή μάστιγα πάντως
    μπα...ειναι πολλα χρονια πισω η ιστορια,οποτε δεν ειχε ξεκινησει ακομη να τους βαραει η μαλακια...

    τωρα ρε συ με χαλαει...θελω να παρω ενα bmw r100s να το τουμπανιασω και οι ηλιθιοι ζητανε 4 -5 χιλιαρικα για σκουπιδια,οταν προ 10ετιας ντρεπονταν ακομη και να τα χαρισουν.
    ..
    frankly my dear, i dont give a damn...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από reinmeister Προβολή μηνύματος

    συχνα πυκνα τον βλεπω κι εγω...καμμενο παληκαρι...επισης,με net worth 400 μυρια τον θαυμαζω απεριοριστα
    ...




    μπα...ειναι πολλα χρονια πισω η ιστορια,οποτε δεν ειχε ξεκινησει ακομη να τους βαραει η μαλακια...

    τωρα ρε συ με χαλαει...θελω να παρω ενα bmw r100s να το τουμπανιασω και οι ηλιθιοι ζητανε 4 -5 χιλιαρικα για σκουπιδια,οταν προ 10ετιας ντρεπονταν ακομη και να τα χαρισουν.
    ..
    Τα τρώει σωστά πάντως
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2430700

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Zundapp ks 601 '58
    από nionio$ στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2012, 10:38
  2. Z 750???????
    από lagel στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2004, 17:11
  3. neo varadero 750?
    από solman στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 08:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF