Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 120

Θέμα: Προβολάκια ομίχλης: ΝΑΙ η ΟΧΙ Εχουν Ουσία ή περιττο ?

  1. #16
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.647
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Γενικά καμία (μα καμία) επέμβαση στο ηλεκτρικό κύκλωμα (κυρίως από άσχετους) δεν είχε αίσιο τέλος.
    Αν και καλά και σώνει θες να το κάνεις πάρε ένα ζευγάρι καλά λεντ (όχι κινεζιές και αλί μπαμπά) και πες σε κάποιον που ξέρει τι κάνει, να στα βάλει.
    Στην πόλη θα ενοχλείς πολύ τους άλλους και θα δείχνεις γελοίος.
    Σε κάτι θεοσκότεινα βουνά νύχτα με συννεφιά θα κάνουν δουλειά.
    Όσο πιο λίγο τ΄ ανάβεις τόσο πιο καλά για το μηχανάκι σου και για την τσέπη σου, κυρίως αν δεν είναι λεντ.
    Αν δεν τρέχεις στα βνα εγώ θα συμβούλευα κάτι άλλο να αγοράσεις.
    +675

  2. #17
    οι πιο μλκες είναι αυτοί που βάζουν xenon σε προβολείς κατόπτρου (ναι,και εσύ που το διαβάζεις τώρα,φίλε μου ) κι από κοντά ακολουθούν αυτοί που βάζουν επιπλέον φώτα,ομίχλης,γκαβομάρας όπως θες πες τα . αυτοί που βάζουν τα πανάκριβα touratech και τα ανάβουν και σε αστικό περιβάλλον δεν ξέρω σε ποιο λέβελ καγκουριάς εντάσσονται
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #18
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    αυτοί που βάζουν τα πανάκριβα touratech και τα ανάβουν και σε αστικό περιβάλλον δεν ξέρω σε ποιο λέβελ καγκουριάς εντάσσονται
    Και να'χεις μπεμβέ, πάει στο διάολο. Αλλά με βεστρόμ και τρανσάλπ, πού πας, ρε φίλε, με προβολάκια;

    +100 πόντοι καθυστέρησης αν είναι χρωματιστά.
    Life begins at 45°.

  4. #19
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.647
    Εγω θα έβαζα άλλους 100 για λεντ που αναβοσβήνει πισω

  5. #20
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    Μόνο βράδυ σε επαρχιακό μη φωτιζόμενο .....αλλιώς μονίμως στο off....

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KAGOURO Προβολή μηνύματος
    Μόνο βράδυ σε επαρχιακό μη φωτιζόμενο .....αλλιώς μονίμως στο off....
    Ε τοτε ποιο το νοημα να τα βαλεις; Εκει δε θα σε βλεπει κανενας να κανεις το εφε σου.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Τα ομίχλης δεν έχουν σκοπό να φωτίσουν έχουν σκοπό να φαίνονται.
    Για την αλήθεια του πράγματος: Δεν ισχύει αυτό που έγραψες. Οι προβολείς ομίχλης είναι για να βλέπει ο οδηγός, όταν έχει ομίχλη. Και για να βλέπουν το οχημά του βέβαια, αλλά κυρίως για να βλέπει ο ίδιος.

    Τι διαφορά έχουν οι προβολείς ομίχλης, και γιατί τους χρειαζόμαστε και δεν μας κάνουν οι κοινοί προβολείς μεσσαίας-μεγάλης σκάλας; Αρκεί να σκεφτείς τι είναι η ομίχλη, νερό σε πολύ μικρές σταγόνες, που αιωρούνται στον αέρα, σε μεγάλη ποσότητα.

    Τα κανονικά φώτα, είναι σχετικά ψηλά στο όχημα. Αυτό σε κανονικές συνθήκες αυξάνει την αποτελεσματικότητά τους, όσο πιο ψηλά είναι το φως στο όχημα, τόσο καλύτερα φωτίζει τον δρόμο. Όταν όμως έχει ομίχλη, το ίδιο ακριβώς ύψος που είναι πλεονέκτημα, γίνεται μειονέκτημα, γιατί το φως χτυπάει στα σταγονίδια νερού, αντακλάται, και επιστρέφει στα μάτια του οδηγού, τυφλώνοντάς τον. Σαν να σου έχουν βάλει ένα καθρέπτη μπροστά στο όχημα.

    Εδώ έρχονται οι προβολείς ομίχλης, οι οποίοι είναι ΧΑΜΗΛΑ στο όχημα. Το ΧΑΜΗΛΑ είναι που τους κάνει αποτελεσματικούς. Χάνουν λίγο σε αποτελεσματικότητα φωτός λόγω που είναι χαμηλά, ΑΛΛΑ όταν έχει ομίχλη, το φως που θα αντανακλαστεί από τα σταγονίδια βενζίνης, θα επιστρέψει στον προφυλακτήρα, ΟΧΙ στα μάτια του οδηγού.

    Και πάλι βέβαια, στην ομίχλη πάμε πολύ σιγά, πολύ προσεκτικά, οι προβολείς ομίχλης βοηθάνε λίγο, δεν εξαφανίζουν όμως την ομίχλη.

    Συνεχίστε...
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    545
    Για εμένα δεν έχουν απολύτως κανένα νοημα πέρα από την φιγούρα και το εφφέ. Η μόνη περίπτωση να σκεφτόμουν να έβαζα πρόσθετο φως σε δίκυκλο ήταν να κυκλοφορούσα εθνική με κακες συνθήκες ορατότητας. Σε αυτήν την περίπτωση θα έβαζα ένα παναλαφρο και δυνατό ποδηλατικό λεντ ( με μπαταρία από αυτά που αναβοσβηνουν) σε κάποιο κάγκελο της σχάρας (δηλαδή πίσω ) και θα έκανα την δουλειά μου.
    Πάντως απορώ που βλέπω τόσο πολυ κόσμο με προβολακια και τόσο λίγο κόσμο με κίτρινα γιλέκα ή λαχανί φωσφοριζε μπουφάν κτλ κτλ που πραγματικά κάνουν ΤΗΝ διαφορά για να σε βλέπει κάποιος μέσα στο φως ή στο ημίφως από όλες τις γωνιές.
    Νομίζω στην Γαλλια όλα αυτά τα κίτρινο φωσφοριζε ειναι υποχρεωτικά για τους μοτοσυκλετιστες.
    Τελευταία τροποποίηση από mia_zoi_kawa; 27/12/2018 στις 05:06.

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Πάντως απορώ που βλέπω τόσο πολυ κόσμο με προβολακια και τόσο λίγο κόσμο με κίτρινα γιλέκα ή λαχανί φωσφοριζε μπουφάν κτλ κτλ που πραγματικά κάνουν ΤΗΝ διαφορά για να σε βλέπει κάποιος μέσα στο φως ή στο ημίφως από όλες τις γωνιές.
    Εμεινα μ@λακας τη πρωτη φορα που είδα τη διαφορά σε φοσφωριζε μπουφαν σε πραγματικές συνθηκες.
    Από τότε δεν νιώθω άνετα φορώντας απλό.
    Τώρα για τα προβολακια έχουν χρήση σε εκτός δρόμου και εκτός πολης εκεί που δεν ενοχλείς τα υπόλοιπα οχήματα.

  10. #25
    Τρικύλινδρος Διφάναρος
    Εγγραφή
    16/09/2014
    Μηνύματα
    196
    Κατ' αρχήν χρόνια πολλά σε όλους με υγεία και χαρά.

    Στο θέμα μας, για το κάθε τι υπάρχει η χρήση, υπάρχει και η κατάχρηση.

    Για τα προβολάκια, αν κινείσαι αποκλειστικά εντός πόλης προφανώς και είναι κατάχρηση. Το μόνο που καταφέρνεις είναι να ενοχλείς και να τυφλώνεις τους άλλους οδηγούς και τους πεζούς.

    Αν κινείσαι νύχτα εκτός πόλης σε επαρχιακούς δρόμους χωρίς φωτισμό είναι πολύ χρήσιμα. Εγώ που το κάνω καθημερινά έχω βάλει τα μαμίσια της Triumph στο Tiger 800 (άρα κανένα πρόβλημα με τα ηλεκτρολογικά) και τα βρίσκω πολύ χρήσιμα. Τα έχω ρυθμίσει να φωτίζουν σχετικά κοντά και γεμίζουν την περιοχή μπροστά απο τη μηχανή που δεν φωτίζουν καλά τα κανονικά φώτα. Η δέσμη τους είναι και αρκετά πλατιά και είναι χρήσιμα στις στροφές στο σκοτάδι γιατί φωτίζουν το εσωτερικό της στροφής.

    Απόψή μου...
    The road less travelled, is less travelled for a reason...

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Και να'χεις μπεμβέ, πάει στο διάολο. Αλλά με βεστρόμ και τρανσάλπ, πού πας, ρε φίλε, με προβολάκια;

    +100 πόντοι καθυστέρησης αν είναι χρωματιστά.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Εγω θα έβαζα άλλους 100 για λεντ που αναβοσβήνει πισω
    Άσχετο αλλά εμένα μου άρεσε και εκείνη η μόδα με το μπλε φως κάτω απ το πάτωμα των αυτοκινήτων. Δεν ξέρω αν ήταν χρηστικό στην ομίχλη, (Μπορεί για να σε βλέπουν τα ελικόπτερα αν πέσεις ανάποδα στο χαντάκι) αλλά σίγουρα έδειχνε άνθρωπο με μεράκι και γούστο. Ειδικά αν ήταν συνδεδεμένο με το γούφερ και αναβόσβηνε με ρυθμό.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    To μπλε δεν ξέρω, το πράσινο ξέρω, ήταν scanner για μυρμήγκια.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    04/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Έχω βρεθεί αρκετές φορές σε πολύ πυκνή ομίχλη, ορατότητα μόνο μερικά μέτρα 2-5 μ. το πολύ, το συνηθέστερο στο τμήμα Μεγαλόπολης - Καλαμάτας, Νερόμυλος - Πύλος.
    Δεν έχω προβολάκια ομίχλης αλλά όποτε έμπαινα σε τέτοια κατάσταση ευχόμουν να τα είχα. Ειδικά σε επαρχιακούς δρόμους που δεν υπάρχουν ανακλαστικές διαγραμμίσεις κλπ. αλλά και σε χωματόδρομους κάτω από τέτοιες συνθήκες είναι αναγκαία.
    Τα καλά προβολάκια είναι πάρα πολύ ακριβά, της πλάκας έχουν υπερβολική διαφορά στην τιμή αλλά και στην απόδοση - αξιοπιστία.
    Πάντως οποιαδήποτε χρήση τους εκτός ομίχλης μόνο γέλωτα μου προκαλεί και μου θυμίζει τσίρκο ή χριστουγεννιάτικο δέντρο με λαμπιόνια ειδικά σε κάτι υπέρβαρες προπέλες που έχουν φορτώσει τα πάντα όλα από αξεσουάρ και η χρήση τους είναι να μην χαθούν στη διαδρομή κολονάκι - γλυφάδα με το κουστούμι τους.
    Mil. Spec.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiorgosLa Προβολή μηνύματος
    Άσχετο αλλά εμένα μου άρεσε και εκείνη η μόδα με το μπλε φως κάτω απ το πάτωμα των αυτοκινήτων. Δεν ξέρω αν ήταν χρηστικό στην ομίχλη, (Μπορεί για να σε βλέπουν τα ελικόπτερα αν πέσεις ανάποδα στο χαντάκι) αλλά σίγουρα έδειχνε άνθρωπο με μεράκι και γούστο. Ειδικά αν ήταν συνδεδεμένο με το γούφερ και αναβόσβηνε με ρυθμό.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Τα εχω 3 χρονια στη μηχανη και τα χρειαστικα μια φορα οπου και τα αναψα...Τα εβαλα και τα αναψα την πρωτη μερα να δω πος ειναι και μετα ξεχασα την ηπαρξη τους...
    μια από τα ιδια...αχρηστα χρηματα..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Eξουσιοδοτημένα συνεργεία Ναί ή Όχι;
    από Geo 25 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2007, 13:38
  2. Μαθητικές παρελάσεις... ναι ή όχι
    από Cpt. Haddock στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 141
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2006, 18:38
  3. Ιδιωτικά πλήρως αναγνωρισμένα Πανεπιστήμια: Ναι ή όχι ?
    από Nostra στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2006, 06:36
  4. ΛΆΣΤΙΧΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ( ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΗ)
    από sakisdani750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2006, 20:57
  5. fz1 ναι...αλλά όχι και ξεκράνωτη!!!
    από Jo.Da. στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2006, 13:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF