Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 120

Θέμα: Προβολάκια ομίχλης: ΝΑΙ η ΟΧΙ Εχουν Ουσία ή περιττο ?

  1. #76
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Όποιον δεν τον έχει πιάσει η νύχτα στο βουνό δεν ξέρει πόσο σημαντικά μπορεί να είναι.

    Ωραίος ο Σμόλικας και η Βαλια κίρνα αλλά αντί να βγω εγνατία όσο ήταν ακόμα νωρίς είπα να γυρίσω από φλαμπουράρι να βγω χαμηλότερα προς Ιωάννινα και να πάρω το δρόμο της επιστροφής προς τα κάτω.
    Το τελευταίο φως με βρήκε στο περιβόλι ή ακόμα πιο πριν. Μέχρι να φτάσω βοβούσα έκανα σλάλομ ανάμεσα σε κοτρώνια διαφόρων μεγεθών, οδηγόντας σε σφιχτό στροφιλίκι με τα φώτα του τενερέ. Priceless!
    Από κει και έπειτα τα πράγματα ήταν λίγο καλύτερα γιατί τουλάχιστον δεν υπήρχαν διάσπαρτες πέτρες στο δρόμο!

    Ανάλογες δύσκολες περιπτώσεις μου έχουν τύχει όλες τις φορές που με βρήκε το σκοτάδι στο βουνό. Άλλες φορές είχαμε και βροχή στο πρόγραμμα! Ούτε τα στοκ φώτα του gs1200 βοηθούσαν την κατάσταση ούτε τα δικά μου!

    Πέρα απ' αυτά, είχα διαβάσει ότι με βάση κάποιες έρευνες, 3 φώτα τοποθετημένα σε σχήμα τριγωνικό παραπέμπουν στο σχήμα του ανθρώπινου προσώπου και μπορεί να μαγνητίσει τα μάτια ενός αφηρημένου οδηγού που κοιτάει αριστερά, δεξιά σε μια διασταύρωση για να περάσει απέναντι και να αφυπνίσει τον εγκέφαλό του. Δε θυμάμαι που το είχα διαβάσει, σε κανένα περιοδικό θα ήταν όταν ακόμα υπήρχαν κάτι λίγα (υπάρχουν ακόμα?).
    Sent from me using a computer.

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Όποιον δεν τον έχει πιάσει η νύχτα στο βουνό δεν ξέρει πόσο σημαντικά μπορεί να είναι.

    Ωραίος ο Σμόλικας και η Βαλια κίρνα αλλά αντί να βγω εγνατία όσο ήταν ακόμα νωρίς είπα να γυρίσω από φλαμπουράρι να βγω χαμηλότερα προς Ιωάννινα και να πάρω το δρόμο της επιστροφής προς τα κάτω.
    Το τελευταίο φως με βρήκε στο περιβόλι ή ακόμα πιο πριν. Μέχρι να φτάσω βοβούσα έκανα σλάλομ ανάμεσα σε κοτρώνια διαφόρων μεγεθών, οδηγόντας σε σφιχτό στροφιλίκι με τα φώτα του τενερέ. Priceless!
    Από κει και έπειτα τα πράγματα ήταν λίγο καλύτερα γιατί τουλάχιστον δεν υπήρχαν διάσπαρτες πέτρες στο δρόμο!

    Ανάλογες δύσκολες περιπτώσεις μου έχουν τύχει όλες τις φορές που με βρήκε το σκοτάδι στο βουνό. Άλλες φορές είχαμε και βροχή στο πρόγραμμα! Ούτε τα στοκ φώτα του gs1200 βοηθούσαν την κατάσταση ούτε τα δικά μου!

    Πέρα απ' αυτά, είχα διαβάσει ότι με βάση κάποιες έρευνες, 3 φώτα τοποθετημένα σε σχήμα τριγωνικό παραπέμπουν στο σχήμα του ανθρώπινου προσώπου και μπορεί να μαγνητίσει τα μάτια ενός αφηρημένου οδηγού που κοιτάει αριστερά, δεξιά σε μια διασταύρωση για να περάσει απέναντι και να αφυπνίσει τον εγκέφαλό του. Δε θυμάμαι που το είχα διαβάσει, σε κανένα περιοδικό θα ήταν όταν ακόμα υπήρχαν κάτι λίγα (υπάρχουν ακόμα?).
    Δε ξερω γιατι αλλα μου θημισες ιστοριες xfiles
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Συνημμένο 402433

    Και κάνουν και γαμω τις δουλειές γιατί "δείχνουν" στα τύφλα σημεία..

    Μακάρι να βάλουν κι άλλοι κατασκευαστές σωστά προβολακια, τουλάχιστον στα τουριστικά μοντέλα, γιατί είναι πολύ χρήσιμα όταν κατεβαίνεις πχ νύχτα τον τυμφρηστο
    Ωραια φαση φαινονται.Και κανεις δεν μπορει να μιλησει για τσιρκο στα συγκεκριμενα.Μακαρι να τα ιοθετησουν και αλοι κατασκευαστες.
    Καποτε επεσε στα χερια μου ενα σουπερ τενερε 750 1991 που το κρατησα για κανα χρονο.Οταν ανβα τη μεγαλη σκαλα το ενα απο τα 2 φαναρια εβγαζε κιτρινο παρα πολυ δυνατο φος.Ισος ειχε και αυτο απο τη μανα του κατι σαν προβολεα ομιχλης.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #79
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Εγώ 2 φιλαράκια που είχαν βάλει σε varadero ο ένας τα πέταξε γτ και άχρηστα του ήταν και βραχυκυκλώματα είχε και ο δεύτερος δεν τα σύνδεσε ποτέ. Απλά τα άφησε να φαίνονται οτι υπάρχουν.
    Όσο για τη χρησιμότητα κ αυτό νομίζω οτι είναι λίγο αμφίβολο για του προβολείς ομίχλης. Εγώ που κάνω μεταφορές με μινι βαν που έχει ομίχλης κάθε μέρα και έτυχε πολλές φορές (ειδικά το πρωί πριν σηκωθεί ψηλά ο ήλιος ή το βράδυ με το που σκοτεινιάσει τελείως) δεν μπορώ να πω οτι με βοήθησαν και πολύ. Και το φορτηγό το έχει στον βασικό εξοπλισμό του που σημαίνει οτι έχουν κάνει μελέτες πάνω στο θέμα.
    Εμμ... εγώ φωνάζω χρόνια τώρα! Πάει ο άλλος να βάλει προβόλια σε μηχανή με φανάρια αυτοκινήτου. Και εγώ είχα βάλει αυτά της givi και τώρα έχουν πιάσει μια καλή γωνία στην αποθήκη, καλά που μου το θυμίσατε να βάλω μια αγγελία να τα ξεφορτωθώ.

  5. #80
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    παρακολουθώ την κουβέντα από την αρχή άλλα δεν έγραψα κάτι μέχρι να κάνω και εγώ την κίνηση μου.

    μιας και φέτος έχω σκοπό να συμμετάσχω στο 36ωρο το τελευταίο πράγμα που θέλω να μου συμβεί είναι αυτό που περιγράφει ο daz πιο πάνω.

    έτσι ξέροντας τι θέλω από ένα προβολακι και μετά από αρκετό ψάξιμο έφτασα εδώ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	267 
Μέγεθος:	103,2 KB 
ID:	403378
    μπορεί να τα πείτε ογκώδες , ότι χαλάνε την μηχανή ότι είναι άσχημα , δεν πειράζει έμενα μου φτάνει αυτό.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	261 
Μέγεθος:	39,5 KB 
ID:	403379
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	263 
Μέγεθος:	54,1 KB 
ID:	403380
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  6. #81
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    και μια με την μηχανή να γέρνει ανάμεσα στα ποδιά μου σαν να στρίβει. δείτε το σκοτάδι στα δεξιά , εκεί ακριβός που πρέπει να κοιτάς.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	258 
Μέγεθος:	36,8 KB 
ID:	403381
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5.jpg 
Προβολές:	259 
Μέγεθος:	56,9 KB 
ID:	403382

    φυσικά και δεν θα ανάβουν εντός πόλης και σε δρόμους με κυκλοφορία και φωτισμό μιας και δεν χρειάζονται.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  7. #82
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Τελικα καταλαβα οτι οχι μονο χρειαζονται...ειναι οπως και δηποτε..αναγκη να μπουνε...
    σε δρομους σκοτεινους οπου προτεραιοτητα δεν εχει το πρασινο..
    η οποιος ΔΕΝ εχει στοπ...αλλα οποιος εχει LADA
    ΕΑΝ ΕΓΙΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟς !

  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    παρακολουθώ την κουβέντα από την αρχή άλλα δεν έγραψα κάτι μέχρι να κάνω και εγώ την κίνηση μου.

    μιας και φέτος έχω σκοπό να συμμετάσχω στο 36ωρο το τελευταίο πράγμα που θέλω να μου συμβεί είναι αυτό που περιγράφει ο daz πιο πάνω.

    έτσι ξέροντας τι θέλω από ένα προβολακι και μετά από αρκετό ψάξιμο έφτασα εδώ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	267 
Μέγεθος:	103,2 KB 
ID:	403378
    μπορεί να τα πείτε ογκώδες , ότι χαλάνε την μηχανή ότι είναι άσχημα , δεν πειράζει έμενα μου φτάνει αυτό.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	261 
Μέγεθος:	39,5 KB 
ID:	403379
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	263 
Μέγεθος:	54,1 KB 
ID:	403380
    Συγνώμη για το άσχετο αλλά αν ξέρεις καμιά πληροφορία για το 36αωρο θα ήθελα πολύ να τη μάθω.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  9. #84
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Συγνώμη για το άσχετο αλλά αν ξέρεις καμιά πληροφορία για το 36αωρο θα ήθελα πολύ να τη μάθω.
    Στο σαιτ της μοτογκουζι θα ανακοινώσουν ημερομηνία κάποια στιγμή τέλος Φεβρουαρίου πιθανών.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Όποιον δεν τον έχει πιάσει η νύχτα στο βουνό δεν ξέρει πόσο σημαντικά μπορεί να είναι.

    Ωραίος ο Σμόλικας και η Βαλια κίρνα αλλά αντί να βγω εγνατία όσο ήταν ακόμα νωρίς είπα να γυρίσω από φλαμπουράρι να βγω χαμηλότερα προς Ιωάννινα και να πάρω το δρόμο της επιστροφής προς τα κάτω.
    Το τελευταίο φως με βρήκε στο περιβόλι ή ακόμα πιο πριν. Μέχρι να φτάσω βοβούσα έκανα σλάλομ ανάμεσα σε κοτρώνια διαφόρων μεγεθών, οδηγόντας σε σφιχτό στροφιλίκι με τα φώτα του τενερέ. Priceless!
    Από κει και έπειτα τα πράγματα ήταν λίγο καλύτερα γιατί τουλάχιστον δεν υπήρχαν διάσπαρτες πέτρες στο δρόμο!
    Έπρεπε λοιπόν να αράξεις στο περιβόλι στην πλατεία, ταβέρνα, έχει δωμάτια απο πάνω ωραίο μοσχάρι...

  11. #86
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Συγνώμη για το άσχετο αλλά αν ξέρεις καμιά πληροφορία για το 36αωρο θα ήθελα πολύ να τη μάθω.
    Κρατάει 36 ώρες. Παρακαλώ.

  12. #87
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Σε ορεινό στροφιλίκι, νύχτα και με κακό καιρό, σε χωμάτινες νυχτερινές ή σε βομβαρδισμένους επαρχιακούς, φυσικά και χρειάζονται. Εχω ενα σετ στο 1150 και με εχουν βοηθήσει πολύ σε ζόρικες καταστάσεις. Αλλά θελει να ειναι από αυτά που απλώνουν τη δέσμη.

    Μέσα στην πόλη δεν τα ανάβω ποτέ, μόνο αν με βρει καμμιά καταιγίδα.

    (Επιπλέον αν καεί η λάμπα σε ταξίδι στον κανονικό προβολέα, είναι ας πούμε μια λύση μέχρι να την αλλάξεις).

  13. #88
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Για την αλήθεια του πράγματος: Δεν ισχύει αυτό που έγραψες. Οι προβολείς ομίχλης είναι για να βλέπει ο οδηγός, όταν έχει ομίχλη. Και για να βλέπουν το οχημά του βέβαια, αλλά κυρίως για να βλέπει ο ίδιος.

    Τι διαφορά έχουν οι προβολείς ομίχλης, και γιατί τους χρειαζόμαστε και δεν μας κάνουν οι κοινοί προβολείς μεσσαίας-μεγάλης σκάλας; Αρκεί να σκεφτείς τι είναι η ομίχλη, νερό σε πολύ μικρές σταγόνες, που αιωρούνται στον αέρα, σε μεγάλη ποσότητα.

    Τα κανονικά φώτα, είναι σχετικά ψηλά στο όχημα. Αυτό σε κανονικές συνθήκες αυξάνει την αποτελεσματικότητά τους, όσο πιο ψηλά είναι το φως στο όχημα, τόσο καλύτερα φωτίζει τον δρόμο. Όταν όμως έχει ομίχλη, το ίδιο ακριβώς ύψος που είναι πλεονέκτημα, γίνεται μειονέκτημα, γιατί το φως χτυπάει στα σταγονίδια νερού, αντακλάται, και επιστρέφει στα μάτια του οδηγού, τυφλώνοντάς τον. Σαν να σου έχουν βάλει ένα καθρέπτη μπροστά στο όχημα.

    Εδώ έρχονται οι προβολείς ομίχλης, οι οποίοι είναι ΧΑΜΗΛΑ στο όχημα. Το ΧΑΜΗΛΑ είναι που τους κάνει αποτελεσματικούς. Χάνουν λίγο σε αποτελεσματικότητα φωτός λόγω που είναι χαμηλά, ΑΛΛΑ όταν έχει ομίχλη, το φως που θα αντανακλαστεί από τα σταγονίδια βενζίνης, θα επιστρέψει στον προφυλακτήρα, ΟΧΙ στα μάτια του οδηγού.

    Και πάλι βέβαια, στην ομίχλη πάμε πολύ σιγά, πολύ προσεκτικά, οι προβολείς ομίχλης βοηθάνε λίγο, δεν εξαφανίζουν όμως την ομίχλη.

    Συνεχίστε...

    Από την εμπειρία μου στο αυτοκίνητο που χρησιμοποιώ πια πολύ συχνότερα φώτα ομίχλης λόγω καιρού δεν έχω δει σχεδόν καμία διαφορά στο πώς εγώ βλέπω. Αυτό που κάνει διαφορά (και το χω δοκιμάσει αρκετές φορές σε δρόμους μέσα σε βουνά μόνος μου) είναι η κανονική σκάλα κι οι προβολείς. Όντως εκεί φαίνεται αυτό που λες. Τώρα αν υπήρχε η δυνατότητα να ανάβουν ΜΟΝΟ τα ομίχλης δεν ξέρω τι θα γινόταν αλλά αυτό στα αμάξια δεν γίνεται

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    ΑΤώρα αν υπήρχε η δυνατότητα να ανάβουν ΜΟΝΟ τα ομίχλης δεν ξέρω τι θα γινόταν αλλά αυτό στα αμάξια δεν γίνεται
    Γίνεται. Όταν έχεις αναμμένη τη μικρή σκάλα, τότε ανάβουν τα φώτα ομίχλης.

    Τα φώτα ομίχλης δεν βοηθούν ακριβώς στο να βλέπουμε μέσα στην ομίχλη αλλά λειτουργούν επικουρικά με τις λευκές (ή κίτρινες) γραμμές του οδοστρώματος.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  15. #90
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Από την εμπειρία μου στο αυτοκίνητο που χρησιμοποιώ πια πολύ συχνότερα φώτα ομίχλης λόγω καιρού δεν έχω δει σχεδόν καμία διαφορά στο πώς εγώ βλέπω. Αυτό που κάνει διαφορά (και το χω δοκιμάσει αρκετές φορές σε δρόμους μέσα σε βουνά μόνος μου) είναι η κανονική σκάλα κι οι προβολείς. Όντως εκεί φαίνεται αυτό που λες. Τώρα αν υπήρχε η δυνατότητα να ανάβουν ΜΟΝΟ τα ομίχλης δεν ξέρω τι θα γινόταν αλλά αυτό στα αμάξια δεν γίνεται
    Σε σοβαρές χώρες με δύσκολες συνθήκες πχ στην Σουηδία, με το που ανάβεις φώτα ομίχλης σβήνουν τα κανονικά. Είχα οδηγήσει ενα τέτοιο αυτοκίνητο και μου είχε κάνει εντύπωση.
    Οχι μόνο γίνεται αλλά έτσι θα έπρεπε να είναι παντού.
    Θα μου πείς εδω και τα περιπολικά με τα ομίχλης αναμμένα κυκλοφορούν συνήθως στην Ελλάδα, οπότε τι ψαχνουμε τώρα...
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Eξουσιοδοτημένα συνεργεία Ναί ή Όχι;
    από Geo 25 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2007, 14:38
  2. Μαθητικές παρελάσεις... ναι ή όχι
    από Cpt. Haddock στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 141
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2006, 19:38
  3. Ιδιωτικά πλήρως αναγνωρισμένα Πανεπιστήμια: Ναι ή όχι ?
    από Nostra στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2006, 07:36
  4. ΛΆΣΤΙΧΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ( ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΗ)
    από sakisdani750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2006, 21:57
  5. fz1 ναι...αλλά όχι και ξεκράνωτη!!!
    από Jo.Da. στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2006, 14:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF