Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 120

Θέμα: Προβολάκια ομίχλης: ΝΑΙ η ΟΧΙ Εχουν Ουσία ή περιττο ?

  1. #106
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δε νομίζω οτι έχει νόημα να συζητάμε για προβολάκια ομίχλης σε αυτοκίνητα πέρα του γεγονότος ότι πολλοί τα ανάβουν για να φαίνεται το κουτί τους πιο "αγριο" (ειδικά σε συνδιασμό με τα φώτα θέσης και τις ψείρες στους υαλοκαθαριστήρες).

    Προβόλια ομίχλης σε μηχανή έχουν νόημα μόνο αν τοποθετηθούν χαμηλά. Και όταν λέμε χαμηλά εννοούμε χαμηλά, κάτω απ' το ύψος της ρόδας, διαφορετικά δεν έχουν νόημα! Οπότε σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να συζητήσουμε αυστηρά με κάποιο μοντέλο κατά νου.

    Η σύγχυση μάλλον προέρχεται λόγο λάθους διατύπωσης στον τίτλο και ίσως επειδή κάποιοι εσφαλμένα θεωρούν ότι τα προβολάκια ομίχλης δεν έχουν διαφορές απ' τα προβολάκια γενικότερα.

    Για να γίνω πιο συγκεκριμένος σε ότι έχω γράψει ως τώρα στο θρεντ...

    Το τενερέ έχει 50w για την μεγάλη σκάλα και άλλα τόσα για την μικρή σε δυο διαφορετικές λάμπες (δε θυμάμαι τι Η είναι αυτές). Όταν ανάψω τη μεγάλη έχει μέτριο προς το καλό φωτισμό μόνο μακριά, όταν ανάψω τη μικρή έχω μέτριο φωτισμό μόνο πολύ κοντά. Και στις δυο περιπτώσεις τα φώτα φρένων (όταν το εμπρός βυθίζεται), είναι μάλλον κακά προς άθλια. Σε περπτώσεις "βράδυ στο βουνό" και δε μιλάω για εντούρο ή χώμα αλλά για επαρχιακό με στροφές χωρίς φωτισμό, τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα. Δε βλέπω μακριά με τη μικρή σκάλα και δεν βλέπω αν υπάρχουν πέτρες ή σπασίματα κοντά όταν έχω τη μεγάλη. Αν βάλω λαστιχάκι στο κουμπί του σινιάλου και πηγαίνω και με τις δυο ανοιχτές τα πράγματα διορθώνονται ελαφρώς αλλά 1ον καίω 100w και δεύτερον αν συναντήσω κανένα αγροτικό στο απέναντι ρευμα δεν μπορώ τόσο εύκολα να σβήσω τη μεγάλη.

    Νομίζω δυο προβόλια λεντ θα λύσουν το πρόβλημα.
    Το σινιαλο σου, ειναι τυπου σκανδαλης;

    Εαν ναι, μπορεις να ανοιξεις το διακοπτη και να γεφυρωσεις τη μεγαλη σκαλα με τη μεσαια. Ετσι, οταν εχεις δυνατη σκαλα, θα εχεις και τα μεσαια χωρις να επηρεασεις το σινιαλο.

    Τα επιπλεον 55watt δεν ειναι προβλημα... τουλαχιστον για τα ηλεκτρικα. Για μονοφάναρο ομως ισως ειναι εαν η ποιοτητα κατασκευής ειναι της πλακας, μπορει να κλαις κατοπτρο ή κελυφος.
    (εαν εχεις H7, τοτε μιλαμε για 55watt η λαμπα)
    pew pew pew pew pew pew !!!

  2. #107
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος

    Για να γίνω πιο συγκεκριμένος σε ότι έχω γράψει ως τώρα στο θρεντ...

    Το τενερέ έχει 50w για την μεγάλη σκάλα και άλλα τόσα για την μικρή σε δυο διαφορετικές λάμπες (δε θυμάμαι τι Η είναι αυτές). Όταν ανάψω τη μεγάλη έχει μέτριο προς το καλό φωτισμό μόνο μακριά, όταν ανάψω τη μικρή έχω μέτριο φωτισμό μόνο πολύ κοντά. Και στις δυο περιπτώσεις τα φώτα φρένων (όταν το εμπρός βυθίζεται), είναι μάλλον κακά προς άθλια. Σε περπτώσεις "βράδυ στο βουνό" και δε μιλάω για εντούρο ή χώμα αλλά για επαρχιακό με στροφές χωρίς φωτισμό, τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα. Δε βλέπω μακριά με τη μικρή σκάλα και δεν βλέπω αν υπάρχουν πέτρες ή σπασίματα κοντά όταν έχω τη μεγάλη. Αν βάλω λαστιχάκι στο κουμπί του σινιάλου και πηγαίνω και με τις δυο ανοιχτές τα πράγματα διορθώνονται ελαφρώς αλλά 1ον καίω 100w και δεύτερον αν συναντήσω κανένα αγροτικό στο απέναντι ρευμα δεν μπορώ τόσο εύκολα να σβήσω τη μεγάλη.

    Νομίζω δυο προβόλια λεντ θα λύσουν το πρόβλημα.
    Αποστόλ',εγώ στο τενερέ όταν άναβα την μεγάλη σκάλα είχα κάνει πατέντα και δεν έσβηνε η μικρή.
    Κανένα θέμα με ανορθωτή,και μετά από πολλές χιλιάδες χλμ μέχρι και σήμερα.
    Πρόσθεσα και τα προβολάκια και έγινε η νύχτα μέρα κυριολεκτικά στα σημεία που δεν υπάρχει
    επαρκής φωτισμός,επαρχιακοί κτλ κτλ.
    Btw,τα προβολάκια κόστισαν 15 ευρώ το ένα()και ακόμη δουλεύουν μετά από
    4 χρόνια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	23602298_1592454167488140_1310783818_n.jpg 
Προβολές:	265 
Μέγεθος:	84,1 KB 
ID:	403409

  3. #108
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Ου ρε καγκουρα!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  4. #109
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Σε σοβαρές χώρες με δύσκολες συνθήκες πχ στην Σουηδία, με το που ανάβεις φώτα ομίχλης σβήνουν τα κανονικά. Είχα οδηγήσει ενα τέτοιο αυτοκίνητο και μου είχε κάνει εντύπωση.
    Οχι μόνο γίνεται αλλά έτσι θα έπρεπε να είναι παντού.
    Θα μου πείς εδω και τα περιπολικά με τα ομίχλης αναμμένα κυκλοφορούν συνήθως στην Ελλάδα, οπότε τι ψαχνουμε τώρα...
    Δεν φαντάζομαι να είχε να κάνει με τη χώρα ήταν μάλλον το αυτοκίνητο. Το s40 πχ που έχω δεν σβήνουν τα κανονικά. Επίσης τα φώτα ομίχλης μπροστά δεν είναι υποχρεωτικά. Και ενώ πολλές εταιρίες τα προσφέρουν δωρεάν σε κάποιες περιπτώσεις είναι έξτρα

  5. #110
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Btw,τα προβολάκια κόστισαν 15 ευρώ το ένα()και ακόμη δουλεύουν μετά από
    4 χρόνια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	23602298_1592454167488140_1310783818_n.jpg 
Προβολές:	265 
Μέγεθος:	84,1 KB 
ID:	403409
    Ήθελα να το γράψω πριν όταν αναφέρθηκε πιο πάνω από άλλο μέλος ότι τά φτηνά δεν κάνουν δουλειά.Και τα δικά μου τόσο κάνουν καί τά έχω 3 χρόνια και δουλεύουν μία χαρά.Βεβαια δεν τά χρησιμοποιώ αλλά όταν τα χρειαστικα με έβγαλαν ασπροπρωσοπο.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Εκτός δρόμου πάντως , κάνουν δουλειά (με απλά φώτα μια απλή λακούβα 2 cm βάθους μοιάζει με πηγάδι απο τη σκιά το βράδυ ) όσο παραπάνω φώς , τόσο καλύτερα .
    Στην πόλη εντάξει ... ότι και με τα κινεζοxenon

  7. #112
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Α και κάτι ακόμα , στο χώμα και για όραση ισχύει το αντίθετο απο ότι με την ομίχλη , όσο πιο ψηλά , τόσο καλύτερα . Χτυπάνε με γωνία το δρόμο και δεν δημιουργούν " τρομακτικές" σκιες

  8. #113
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Ρε για κοιτα ενας-ενας...φανερωθηκαν!

  9. #114
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Εννοείται οτι έχω , εννοείται οτι με βοηθάνε , εννοείται οτι δεν υπάρχει λόγος να τα ανάβω στη πόλη ...

  10. #115
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    παρακολουθώ την κουβέντα από την αρχή άλλα δεν έγραψα κάτι μέχρι να κάνω και εγώ την κίνηση μου.

    μιας και φέτος έχω σκοπό να συμμετάσχω στο 36ωρο το τελευταίο πράγμα που θέλω να μου συμβεί είναι αυτό που περιγράφει ο daz πιο πάνω.

    έτσι ξέροντας τι θέλω από ένα προβολακι και μετά από αρκετό ψάξιμο έφτασα εδώ.

    Συνημμένο 403378
    μπορεί να τα πείτε ογκώδες , ότι χαλάνε την μηχανή ότι είναι άσχημα , δεν πειράζει έμενα μου φτάνει αυτό.
    Συνημμένο 403379
    Συνημμένο 403380
    Πολυ καλη αγορα καμια σχεση η δεσμη με τα δικά μου
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20180909_213144 (1).jpg 
Προβολές:	182 
Μέγεθος:	72,4 KB 
ID:	403420

    Περιμενουμε όμως τυπο και κόστος!
    Και βεβαια ευχομενος ενα αξεχαστο 36ωρο!

  11. #116
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Αφού ζητάτε να μάθετε τι έβαλα, να λοιπόν.
    https://www.ebay.com/itm/20W-2000LM-...AAAOSwaWNZftyu

    Ο πωλητής τυχαίος.
    Δείτε διαστάσεις, είναι πραγματικά μεγάλα!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  12. #117
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Αφού ζητάτε να μάθετε τι έβαλα, να λοιπόν.
    https://www.ebay.com/itm/20W-2000LM-...AAAOSwaWNZftyu

    Ο πωλητής τυχαίος.
    Δείτε διαστάσεις, είναι πραγματικά μεγάλα!
    Плохая отсечка света в верхней области. В общем, слепят встречку.
    Bad light cut-off in the upper area. In general, blind oncoming.
    αυτό διαβάζω

  13. #118
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Μα είναι δυνατόν να θες να φωτίσεις σχεδόν στα 100 μέτρα και να περιμένεις να έχεις και cut off ώστε να μην ενοχλεί η δέσμη τους απέναντι?

    Έκανα μια δοκιμή και τα κατέβασα ώστε στα περίπου 10 μέτρα να μην φωτίζουν το προσκέφαλο από ένα αμάξι. Και πάλι φέγγουν πιο μοκρια από της μηχανής την δέσμη. Αλλά αυτό δεν με ενδιαφέρει, από το πρώτο μου ποστ δήλωσα γιατί σκοπό μπηκαν στην μηχανή και είναι ξεκάθαρο και από το μέρος που πήγα να κάνω δοκιμή.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  14. #119
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Οδήγηση μοτοσικλέτας με πυκνή ομίχλη.Μου συμβαίνει συχνά πρώτες πρωινες ωρες ,γυρνώντας απο τη δουλειά να έχει τόσο πυκνή ομίχλη
    που δε βλέπεις στα 5 μέτρα κυριολεκτικά.Εγώ το δρόμο τον ξέρω με κλειστά μάτια οπότε κουτσά στραβά θα φτάσω.Αλλά αυτό που με ανησυχεί λίγο
    είναι με μη στουκάρει κανένας από πίσω.Αρκεί άραγε μόνο το φως πίσω στην ουρά για τους οδηγούς που έρχονται απο πίσω?

  15. #120
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Οδήγηση μοτοσικλέτας με πυκνή ομίχλη.Μου συμβαίνει συχνά πρώτες πρωινες ωρες ,γυρνώντας απο τη δουλειά να έχει τόσο πυκνή ομίχλη
    που δε βλέπεις στα 5 μέτρα κυριολεκτικά.Εγώ το δρόμο τον ξέρω με κλειστά μάτια οπότε κουτσά στραβά θα φτάσω.Αλλά αυτό που με ανησυχεί λίγο
    είναι με μη στουκάρει κανένας από πίσω.Αρκεί άραγε μόνο το φως πίσω στην ουρά για τους οδηγούς που έρχονται απο πίσω?

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	λεδ.jpg 
Προβολές:	95 
Μέγεθος:	25,7 KB 
ID:	403429

    Ποδηλατου..15 ευρω.

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678

Παρόμοια θέματα

  1. Eξουσιοδοτημένα συνεργεία Ναί ή Όχι;
    από Geo 25 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2007, 13:38
  2. Μαθητικές παρελάσεις... ναι ή όχι
    από Cpt. Haddock στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 141
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2006, 18:38
  3. Ιδιωτικά πλήρως αναγνωρισμένα Πανεπιστήμια: Ναι ή όχι ?
    από Nostra στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2006, 06:36
  4. ΛΆΣΤΙΧΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ( ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΗ)
    από sakisdani750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2006, 20:57
  5. fz1 ναι...αλλά όχι και ξεκράνωτη!!!
    από Jo.Da. στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2006, 13:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF