Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 112

Θέμα: Στρώσιμο καινούριας μηχανής 250.

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    Στο δικο μου παντως...εκτος απο το στρωσιμο....του αλλαξα και λαδια εκτος απο τα 1000....στις 2500 και στις 4000....στις 6000 πηγα για σερβις....επισης στο φιλτρο εχω και μαγνητες....υπερβολικος μπορει να πειτε...οκ...ο καθενας οτι μπορει κανει....η δεν κανει!


    Μπράβο DRAKONET!.Αυτό θα πει να προσέχεις την μηχανή σου. Το Φεβρουάριο θα χρειαστώ την γνώμη σου στο δίλημμα:honda 500x 2019 vs kawasaki x 300 2019. Να είσαι καλά.

  2. #47
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δε θεωρώ ότι έχω κάνει το ιδανικό στρώσιμο, αλλά θεωρώ ότι πρόσεξα πολύ τη μοτοσυκλέτα κατά τη διάρκειά του. Έκανα αυτό που αναφέρεις αυτό όταν πέρασα τα 1600 χιλιόμετρα που αναγράφει το εγχειρίδιο. Το λυπόμουν απίστευτα, αλλά σε κάποιες ευθείες ανέβασα μερικές φορές 7-8000 στροφές και μία φορά το πήγα και στις 9500 rpm. Μάλιστα πήγα και πορεία σε αυτοκινητόδρομο με 6500 rpm. Δε μου αρέσει καθόλου να πιέζω κινητήρες, αλλά το έκανα επειδή έπρεπε. Τώρα φυσικά το έχω μπουκωμένο, διότι σπάνια ξεπερνάει τις 5.000 rpm. Συνήθως κινούμαι 2500 με 4000 rpm (ναι, ξέρω, πρέπει να πάρω μοτοσυκλέτα diesel).




    Γι' αυτό σε αγαπάμε. Παρεμπιπτόντως, στην παραπάνω πρόταση είναι σχεδόν όλα σωστά. Μόνοι οι τόνοι λείπουν και ένα "ν" (ή ένα "γ" στην αρχή του "κατάφερα" ).
    Αυτό που είπα στην αρχή και αυτό που είπε και ο Άρης (σαπιλας) είναι τα σωστά.

    Α, και ω, λεωφορεία
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #48
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Καλοτάξιδο!! Να το χαρείς!!
    Στρωστο όπως λέει το manual.
    Τα 70 χλμ το λέει το manual?
    Οι στροφες δείχνουν το ζόρι του Κινητήρα.
    Δλδ, σε μια κατηφορική ευθεία μπορεί να έχεις 5000 στροφες με 6η και 100 χλμ. Οκ θα είσαι..

    Κάνε πολύ γρήγορα τα πρώτα χίλια χλμ για να ξεμπερδεύεις και να το χαρείς!
    Προσπάθησε να τα κάνεις σε επαρχιακους δρόμους που έχουν συχνές εναλλαγές ταχυτήτων και παράλληλα μαθαίνεις καλύτερα το νέο μηχανάκι
    Ευχαριστώ φίλε μου! Τα 70 χιλιόμετρα μου το είπε ο εμπορας. Λες να τον παραβλεψω.. ? Χαχα Το manual λέει μόνο να μην υπερβαινεις τις 5000 στροφές. Λόγω βροχής έχω ξενερώσει.. Άστα..

  4. #49
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    Καλοριζικο.....να ξερεις ειμαι FAN του εναλακτικου και δη τετοιων δικυκλων που ξεφευγουν απο το κατεστημενο(ιαπωνικο)
    Θα δεις οτι θα το ευχαριστηθεις!
    Το κρανακι σου μπουφαν και τα ρεστα και βολταριζε...εδω θα ειμαστε να διαβασουμε οτι γραψεις...με πολυ περιεργεια καθως ειναι κατι νεο και διαφορετικο
    απο οτι κοιταμε συνηθως !
    =======================================
    Ευχαριστώ φίλε μου!

  5. #50
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Καλημερα.Καλοριζηκο φυλε μου.Ποσο το πηρες το μηχανακι?
    Οταν ηθελα να στροσω ενα κτμ που πηρα επειδη καθομουν σε αναμμενα καρβουνα τη κηριακη διαλεξα διαδρομη 400 χιλιομετρα(ηρακλειο-φαλασαρνα)και στο ρεπο μου (ηρακλειο-βαι)αλλα 400 χιλιομετρα.Ετσι σε μια βδομαδα το εστρωσα και ξεκινησα να το γαμω
    Ευχαριστώ φίλε μου! 3290 έκανε. Πόσα κυβικά το KTM σου ? Και δε κρατιέμαι....

  6. #51
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω τι λάστιχα βάζει η συγκεκριμένη εταιρεία,αλλά τώρα πια ακόμα και τα μεγαλύτερα ονόματα βάζουν πλαστικά κινέζικα.Αν ισχύει αυτό και στο δικό σου,αλλάξέ τα χθες,είναι επικίνδυνα.

    Καλές βόλτες!
    Σε ευχαριστώ!

  7. #52
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Φίλε Potis έκλεισα 5 μήνες που έχω το daytona remix,2450 χιλιόμετρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν ήταν 250 κυβικά σαν το δικό σου θα ήταν σούπερ.Μονο τα λάστιχα του στην βροχή, ειδικά σε στροφές θέλουν προσοχή.
    Οι διαστάσεις στο δικό μου είναι 110/70/17 μπροστά και 130/70/17 πίσω. Οι δικές σου ποιες είναι;.
    Φαίνεται ωραίο μότο! Πρέπει να το τσεκάρω να σου πω φίλε μου για τα λάστιχα.....

  8. #53
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    Στο δικο μου παντως...εκτος απο το στρωσιμο....του αλλαξα και λαδια εκτος απο τα 1000....στις 2500 και στις 4000....στις 6000 πηγα για σερβις....επισης στο φιλτρο εχω και μαγνητες....υπερβολικος μπορει να πειτε...οκ...ο καθενας οτι μπορει κανει....η δεν κανει!
    Τα σέρβις που λένε μικρό και μεγάλο κάθε πότε γίνονται ( πόσα χιλιόμετρα) ?

  9. #54
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    334
    Ερώτηση κάθε πόσα χιλιόμετρα Λαδωνεις φίλε μου την αλυσίδα σου. Μου είπαν κάθε 250 χιλιόμετρα. Ισχύει αυτό ? ( φίλος μου το είπε)

  10. #55
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    334
    Έχε τε να προτείνετε κάνα γυαλιστικο για τα πλαστικά παιδιά ?

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Φίλε μου εγώ προσωπικά κάθε 500 χιλιόμετρα ρίχνω λαδακι σπρέι στην αλυσίδα αλλά μπορεί και πιο συχνά (αν τύχει και περάσω πολλούς χωματόδρομους με σκόνη,το χειμώνα λόγο υγρασίας,λίγο δύσκολο). Αυτό που πρέπει να θυμάσαι είναι ότι ψεκάζεις, το κάνεις βόλτα με τα χέρια σβηστό(εκτός και αν έχεις ορθοστάτη και γυρίσεις την ρόδα με το χέρι) για να πάει παντού το λάδι και ΠΕΡΙΜΈΝΕΙΣ κάνα 20λεπτο να στεγνώσουν τα χημικά που έχει μέσα το σπρέι. Γιατί αν ρίξεις σπρέι αλυσίδας και μετά από κάνα 5λεπτο το πάρεις βόλτα θα στο πετάξει όλο το λάδι στην ζαντα .
    Από γυαλιστικο δεν ξέρω να σου πω.

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    αυτο το λεει στο μανιουαλ....το δικο μου καθε 6000 ειναι το μικρο..και καθε 12000 το μεγαλο....
    η αλυσιδα απο την αλλη...αναλογα που πας...και πως πας....να ξερεις ομως φαινεται και οπτικα εαν παει να ''στεγνωσει'' οποτε το βοηθας !

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Potis Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ φίλε μου! Τα 70 χιλιόμετρα μου το είπε ο εμπορας. Λες να τον παραβλεψω.. ? Χαχα Το manual λέει μόνο να μην υπερβαινεις τις 5000 στροφές. Λόγω βροχής έχω ξενερώσει.. Άστα..
    Πάντως Potis σε καταλαβαίνω, που έχεις ξενερώσει. Εγώ τον Μάιο του 2017, μόλις είχα στρώσει το sym gts 300. Ήθελα να το ανοίξω λίγο,να δω τι αγόρασα.
    Πέντε μέρες έβρεχε,σαν να ήταν χειμώνας.
    Υπομονή.

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Πάντως Potis σε καταλαβαίνω, που έχεις ξενερώσει. Εγώ τον Μάιο του 2017, μόλις είχα στρώσει το sym gts 300. Ήθελα να το ανοίξω λίγο,να δω τι αγόρασα.
    Πέντε μέρες έβρεχε,σαν να ήταν χειμώνας.
    Υπομονή.
    Ψέματα.3 η 4 μέρες έβρεχε.

  15. #60
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.595
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διαδικασία Αγοράς Καινούριας Μηχανής
    από vaggelis23 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2015, 21:22
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2014, 00:10
  3. Συνοδευτικά καινούριας μηχανής;
    από fonzareli στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2009, 09:58
  4. Αγορα καινουριας μηχανης
    από Kawa-Z στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2006, 01:41
  5. Στρώσιμο καινούριας μηχανής
    από ixnilatis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2005, 18:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF