Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 112

Θέμα: Στρώσιμο καινούριας μηχανής 250.

  1. #76
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Το ντιαρ μια μερα μου επεσε στο γκρεμο...
    Πάλι καλά που δεν έφυγες κι εσύ. Πώς έφυγε το μηχανάκι στο γκρεμό;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #77
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Πάλι καλά που δεν έφυγες κι εσύ. Πώς έφυγε το μηχανάκι στο γκρεμό;
    Δεν ήταν ΚΤΜ.

  3. #78
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι υπερβολικό να αλλάζουμε λάδια κάθε 1.500 χιλιόμετρα, σε μοτοσυκλέτα που δεν είναι για αγωνιστική χρήση;
    ηταν μονο για τα αρχικα χλμ...τωρα πλεον ενω ειναι καθε 6000....τα αλλαζω καθε 3000....
    θεωρω μικρο το εξοδο της αγορας λαδιου μπροστα στην αξιοπιστια του κινητηρα!
    εαν σκεφτεις καποιος που καπνιζει ενα πακετο την ημερα με 4.60 σε μια εβδομαδα δινει 32.20 ευρω...
    εγω που δεν ειμαι καπνιστης εχω βγαλει τα εξοδα της λιπανσης...για τα 3000 χλμ που κανω αλλαγη

  4. #79
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Potis Προβολή μηνύματος
    Τι moto. Έχεις εσύ φίλε μου ?
    versys x300

  5. #80
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    348
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    versys x300
    Οικονομικό και αξιόπιστο!

  6. #81
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    ηταν μονο για τα αρχικα χλμ...τωρα πλεον ενω ειναι καθε 6000....τα αλλαζω καθε 3000....
    θεωρω μικρο το εξοδο της αγορας λαδιου μπροστα στην αξιοπιστια του κινητηρα!
    εαν σκεφτεις καποιος που καπνιζει ενα πακετο την ημερα με 4.60 σε μια εβδομαδα δινει 32.20 ευρω...
    εγω που δεν ειμαι καπνιστης εχω βγαλει τα εξοδα της λιπανσης...για τα 3000 χλμ που κανω αλλαγη
    Πραγματικά αυτό που εμείς ξέρουμε καλύτερα απο το manual ποτέ δεν το κατάλαβα ρε παιδιά. Χωρίς να θέλω να την πω σε σένα φίλε μου πραγματικά περα απο ψυχολογικούς και μόνο λόγους δεν υπάρχει κανένα όφελος. Το λάδι έχει φτιαχτεί να αντέχει κάποια χλμ. Τήρησε αυτό και δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα με τον κινητήρα σου απο αυτό το θέμα τουλαχιστον.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Πάλι καλά που δεν έφυγες κι εσύ. Πώς έφυγε το μηχανάκι στο γκρεμό;
    Δε θελω να χαλασω του παιδιου το θεμα γιαυτο δε θα μπω σε λεπτομεριες.Πηγα να βγαλω το φαραγγι που ειναι μονοπατι με γεφυρες ποταμια σκαλες και γκρεμια.Ενα φαραγγι που ειναι δυσβατο με τα ποδια.Στα μισα μου εφυγε ο μπροστινος σε κατι κατιφορικα βραχια και εγω πεταξα το μηχανακι για να μη με παρει μαζι του.Επεσε στο ποταμι .
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #83
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    Πραγματικά αυτό που εμείς ξέρουμε καλύτερα απο το manual ποτέ δεν το κατάλαβα ρε παιδιά. Χωρίς να θέλω να την πω σε σένα φίλε μου πραγματικά περα απο ψυχολογικούς και μόνο λόγους δεν υπάρχει κανένα όφελος. Το λάδι έχει φτιαχτεί να αντέχει κάποια χλμ. Τήρησε αυτό και δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα με τον κινητήρα σου απο αυτό το θέμα τουλαχιστον.
    =================================================
    Καλυτερα σιγουρα δεν ξερω..
    Το φρεσκο λαδι ομως...σιγουρα ειναι καλυτερο απο ενα λαδι που εχει κανει χιλιομετρα

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    =================================================
    Καλυτερα σιγουρα δεν ξερω..
    Το φρεσκο λαδι ομως...σιγουρα ειναι καλυτερο απο ενα λαδι που εχει κανει χιλιομετρα
    Καλό το φρέσκο λάδι σίγουρα. Ακολουθούμε όμως τις οδηγίες γιατί δεν ξέρουμε τα όρια της υπερβολής. Δηλαδή εγώ που έχω περισσότερα χρήματα από σένα και δεν με νοιάζει αυτό το... μικροέξοδο, αλλάζω λάδια κάθε απόγευμα στις έξη και τέταρτο. Εσύ ο ίδιος δεν θα με πεις χαζό, η υπερβολικό?


    ΥΓ. Για τους φτωχούς εδώ μέσα. Μην αρχίσετε να μου ζητάτε δανικά!!! Παράδειγμα ήταν. Δεν έχω μια.

  10. #85
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    ηταν μονο για τα αρχικα χλμ...τωρα πλεον ενω ειναι καθε 6000....τα αλλαζω καθε 3000....
    θεωρω μικρο το εξοδο της αγορας λαδιου μπροστα στην αξιοπιστια του κινητηρα!
    εαν σκεφτεις καποιος που καπνιζει ενα πακετο την ημερα με 4.60 σε μια εβδομαδα δινει 32.20 ευρω...
    εγω που δεν ειμαι καπνιστης εχω βγαλει τα εξοδα της λιπανσης...για τα 3000 χλμ που κανω αλλαγη
    Μόνο εσυ ξέρεις τι σχέση έχει το διάστημα αλλαγής λαδιών με το κάπνισμα.
    Φυσικά μπορείς να τα αλλάζεις όποτε θέλεις, αλλά δεν παύει να είναι πλεονασμός και τζάμπα λεφτά το να αλλάζεις λάδια σε ένα απλό μηχανάκι στις 3000 χλμ, εκτός κι αν βάζεις απλό ορυκτέλαιο οπότε καλά κάνεις.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #86
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Στο θεμα της υπερβολης στις αλλαγες λαδιων υπαρχει και περιβαλλοντολογικη προεκταση. Κυριολεκτικα προκειται για κατασπαταληση πορων χωρις λογο, οι οποιοι μετα μαλιστα χρειαζονται και ειδικη επεξεργασια για να πεταχτουν.

    Το "δικαιωμα μου να αλλαζω λαδια οποτε θελω" ειναι αντιστοιχο με το "δικαιωμα μου να παιρνω το αμαξι για καθε μετακινηση" ή το "δικαιωμα μου να χρησιμοποιω πλαστικες σακουλες σε ολες τις αγορες μου". Ειναι οντως δικαιωματα μας ολα αυτα (κανεις δε θα σε σταματησει) αλλα ισως πρεπει να ειμαστε λιγο πιο υπευθυνοι ως καταναλωτες.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 02/01/2019 στις 17:27. Αιτία: ορθογραφια

  12. #87
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Στο θεμα της υπερβολης στις αλλαγες λαδιων υπαρχει και περιβαντολλογικη προεκταση. Κυριολεκτικα προκειται για κατασπαταληση πορων χωρις λογο, οι οποιοι μετα μαλιστα χρειαζονται και ειδικη επεξεργασια για να πεταχτουν.

    Το "δικαιωμα μου να αλλαζω λαδια οποτε θελω" ειναι αντιστοιχο με το "δικαιωμα μου να παιρνω το αμαξι για καθε μετακινηση" ή το "δικαιωμα μου να χρησιμοποιω πλαστικες σακουλες σε ολες τις αγορες μου". Ειναι οντως δικαιωματα μας ολα αυτα (κανεις δε θα σε σταματησει) αλλα ισως πρεπει να ειμαστε λιγο πιο υπευθυνοι ως καταναλωτες.
    ========================================================
    Συμφωνω οτι πρεπει να υπαρχει υπευθυνοτητα...απο μερος μου τουλαχιστον τα λαδια μαζευονται και δινονται για διαχειριση και ανακυκλωση
    και δεν τα βαζω οπως κανουν πολλοι μεσα στα μπουκαλια που αδειαζουν απο το φρεσκο λαδι...και τα πεταω στον καδο με τα κοινα οικιακα σπουπιδια!
    Ευχομαι φιλε μου και εσυ να κανεις την διαχειρηση που πρεπει οσον αφορα τα επιπεδα υγιεινης και να μην κανεις καταχρηση σε ειδη καθαρισμου....καθως επισης και σωστη και εμπεριστατωμενη αξιολογηση υλικων για την παρασκευη αυτων που θες και να μην πεταγοντε υλικα τζαμπα .....
    γιατι στην εργασια σου ειναι μεγαλα κομματια και τα δυο !

  13. #88
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Άμα είναι να διαβάζω τέτοια βαθυστόχαστα σχόλια με βλέπω να το μετανιώνω που ανέφερα ότι είμαι μάγειρας.

    Το παραπάνω σχόλιο το έγραψα για να το διαβάσει κανένας που δεν έχει σκεφτεί κι αυτή τη παράμετρο, να το λάβει κι αυτό υπόψιν. Κατά τα λεγόμενά σου εσύ το έχεις σκεφτεί ήδη και δε σε απασχολεί, οπότε μάλλον δεν πήγαινε για σένα.

  14. #89
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiorgosLa Προβολή μηνύματος
    Καλό το φρέσκο λάδι σίγουρα. Ακολουθούμε όμως τις οδηγίες γιατί δεν ξέρουμε τα όρια της υπερβολής. Δηλαδή εγώ που έχω περισσότερα χρήματα από σένα και δεν με νοιάζει αυτό το... μικροέξοδο, αλλάζω λάδια κάθε απόγευμα στις έξη και τέταρτο. Εσύ ο ίδιος δεν θα με πεις χαζό, η υπερβολικό?


    ΥΓ. Για τους φτωχούς εδώ μέσα. Μην αρχίσετε να μου ζητάτε δανικά!!! Παράδειγμα ήταν. Δεν έχω μια.
    Δεν μας ειπες ποσα χλμ κανεις μεσα στο 24ωρο για να καταλαβουμε...
    Ride(s) the wind of change...

  15. #90
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Κολλάς ενα δυνατό μαγνήτη πάνω στο φίλτρο και τέλος.
    Η ιδέα είναι να συγκρατήσει τυχόν ρινισματα από το να γυροφερνουν μέσα από τις διόδους του λαδιού.
    Το αν Έχει νόημα ή οχι, Είναι ντημπεηταμπλ.
    (Στο δικό μου έχω βάλει)
    ΓΑΥΡΟς και στο δικο μου εχω βαλει μαγνητη και μαγνητικη ταπα.αλλα καπου στο μπευ ειχα δει οτι υπαρχει μαγνητης που κουμπονει σε ολοι την επιφανεια του φιλτρου.αυτα .καλη χρονια να εχουμε.

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διαδικασία Αγοράς Καινούριας Μηχανής
    από vaggelis23 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2015, 20:22
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2014, 23:10
  3. Συνοδευτικά καινούριας μηχανής;
    από fonzareli στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2009, 08:58
  4. Αγορα καινουριας μηχανης
    από Kawa-Z στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2006, 00:41
  5. Στρώσιμο καινούριας μηχανής
    από ixnilatis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2005, 17:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF