Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 112

Θέμα: Στρώσιμο καινούριας μηχανής 250.

  1. #91
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    ηταν μονο για τα αρχικα χλμ...τωρα πλεον ενω ειναι καθε 6000....τα αλλαζω καθε 3000....
    θεωρω μικρο το εξοδο της αγορας λαδιου μπροστα στην αξιοπιστια του κινητηρα!
    εαν σκεφτεις καποιος που καπνιζει ενα πακετο την ημερα με 4.60 σε μια εβδομαδα δινει 32.20 ευρω...
    εγω που δεν ειμαι καπνιστης εχω βγαλει τα εξοδα της λιπανσης...για τα 3000 χλμ που κανω αλλαγη
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Μόνο εσυ ξέρεις τι σχέση έχει το διάστημα αλλαγής λαδιών με το κάπνισμα.
    Φυσικά μπορείς να τα αλλάζεις όποτε θέλεις, αλλά δεν παύει να είναι πλεονασμός και τζάμπα λεφτά το να αλλάζεις λάδια σε ένα απλό μηχανάκι στις 3000 χλμ, εκτός κι αν βάζεις απλό ορυκτέλαιο οπότε καλά κάνεις.
    Θυμίζει έντονα το ανέκδοτο με έναν τύπο που ρώτησε τον φίλο του "πόσα πακέτα καπνίζεις την μέρα;"
    -" 2 πακέτα"
    -" αν δεν κάπνιζες, θα είχες φεράρι τώρα"
    -"εσύ καπνίζεις;"
    -'Οχι"
    -"που έχεις παρκάρει την Φεράρι;"
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #92
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Θυμίζει έντονα το ανέκδοτο με έναν τύπο που ρώτησε τον φίλο του "πόσα πακέτα καπνίζεις την μέρα;"
    -" 2 πακέτα"
    -" αν δεν κάπνιζες, θα είχες φεράρι τώρα"
    -"εσύ καπνίζεις;"
    -'Οχι"
    -"που έχεις παρκάρει την Φεράρι;"
    ===================================
    Το θεμα ειναι....οτι το καταλαβες

  3. #93
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Στο θεμα της υπερβολης στις αλλαγες λαδιων υπαρχει και περιβαλλοντολογικη προεκταση. Κυριολεκτικα προκειται για κατασπαταληση πορων χωρις λογο, οι οποιοι μετα μαλιστα χρειαζονται και ειδικη επεξεργασια για να πεταχτουν.

    Το "δικαιωμα μου να αλλαζω λαδια οποτε θελω" ειναι αντιστοιχο με το "δικαιωμα μου να παιρνω το αμαξι για καθε μετακινηση" ή το "δικαιωμα μου να χρησιμοποιω πλαστικες σακουλες σε ολες τις αγορες μου". Ειναι οντως δικαιωματα μας ολα αυτα (κανεις δε θα σε σταματησει) αλλα ισως πρεπει να ειμαστε λιγο πιο υπευθυνοι ως καταναλωτες.
    Υπό το ίδιο σκεπτικό θεωρώ ότι είναι και οι σύγχρονες αναφορές των κατασκευαστών οχημάτων για ελάχιστο χρόνο προθέρμανσης των κινητήρων. Το έγραψα και στο σχετικό νήμα.

    Αυτό σηκώνει μεγάλη κουβέντα. Γενικά μιλώντας, το περιβαλλοντικό μας αποτύπωμα είναι τεράστιο σε σχέση με έναν τριτοκοσμικό άνθρωπο ή με τον προπάππου μας. Ακόμα και το να έχεις ένα απλό αμάξι, έχει μεγάλες περιβαλλοντικές επιπτώσεις. Πόσο εύκολα όμως θα το απαρνούμασταν για να προστατέψουμε το περιβάλλον; Για να μην αναφέρω πολλές after market αγωνιστικού τύπου εξατμίσεις, χωρίς καταλύτη.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #94
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Υπό το ίδιο σκεπτικό θεωρώ ότι είναι και οι σύγχρονες αναφορές των κατασκευαστών οχημάτων για ελάχιστο χρόνο προθέρμανσης των κινητήρων. Το έγραψα και στο σχετικό νήμα.

    Αυτό σηκώνει μεγάλη κουβέντα. Γενικά μιλώντας, το περιβαλλοντικό μας αποτύπωμα είναι τεράστιο σε σχέση με έναν τριτοκοσμικό άνθρωπο ή με τον προπάππου μας. Ακόμα και το να έχεις ένα απλό αμάξι, έχει μεγάλες περιβαλλοντικές επιπτώσεις. Πόσο εύκολα όμως θα το απαρνούμασταν για να προστατέψουμε το περιβάλλον; Για να μην αναφέρω πολλές after market αγωνιστικού τύπου εξατμίσεις, χωρίς καταλύτη.
    Ρε συ νεοσσε, τι τριτοκοσμικοι ανθρωποι και προπαππουδες λες παλι;
    Δεν ειπαμε να αφησει κανεις το μηχανακι του, να σταματησει να λουζεται και να γινει vegan. Απλα να μην κανει ασκοπες σπαταλες. Οπως να πεταει τα λαδια του στο ενα τριτο της ζωης τους, να βαραει κοφτες ενω ειναι σταματημενος στο φαναρι με νεκρα, κοκ. Απλα πραγματα, λογικα. Δε χρειαζεται να ειναι μεγαλη κουβεντα ολα τα θεματα εδω μεσα, Jesus.

  5. #95
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Το περιβαλλοντικό αποτύπωμα ενός τριτοκοσμικού παίζει να είναι και χειρότερο/μεγαλυτερο, άλλα διαφορετική κουβέντα αυτή.

    Θεωρώ μετά από πολλές αναγνώσεις όλα αυτά τα χρόνια, ότι το στρώσιμο πρέπει να γίνεται με φυσιολογική χρήση της μοτοσυκλέτας χωρίς σταθερό γκάζι, εκτός και αν υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες στο μανιουαλ του κατασκευαστή.

    Το ίδιο και η συντήρηση, να ακολουθει τις οδηγίες του κατασκευαστή.

    Μιλάμε φυσικά για τον μέσο χρήστη και φυσιολογικά δίκυκλα..

    Η ψυχοσύνθεση και τα λεγόμενα του εκάστοτε ιδιοκτήτη ίδιου δικύκλου με το δικό μας ,δεν αποτελεί τον γενικό μπουσουλα που οφείλουμε να ακολουθούμε.

  6. #96
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Το ιδανιμο στρωσιμο γινεται χρησιμοποιωντας ολο το φασμα των στροφων, μαλακο και αποτομο ανοιγμα, χρηση ολων των ταχυτητων, σε ολες τις συνθηκες (κρυο, ζεστη, βροχη, υγρασια κ.ο.κ.). Ο κινητηρας πρεπει να παρει προοδευτικα μια γευση απο τα παντα. Αυτο δεν μπορει να συμβει οπότε ιδανικο στρωσιμο δεν υπαρχει.

  7. #97
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    348
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Το ιδανιμο στρωσιμο γινεται χρησιμοποιωντας ολο το φασμα των στροφων, μαλακο και αποτομο ανοιγμα, χρηση ολων των ταχυτητων, σε ολες τις συνθηκες (κρυο, ζεστη, βροχη, υγρασια κ.ο.κ.). Ο κινητηρας πρεπει να παρει προοδευτικα μια γευση απο τα παντα. Αυτο δεν μπορει να συμβει οπότε ιδανικο στρωσιμο δεν υπαρχει.
    Βροχηηηη; βοήθεια!!

  8. #98
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    πιό πάνω γράφετε για αλλαγή λαδιών κ τίς κάνετε σύμφωνα με οτι γράφει το manual ...
    θα γράψω ενα μικρό σεντονάκι ,εχω ενα yamaha serow 225 τού 1989 ,το manual γράφει αλλαγή λαδιών κάθε 6.000 χλμ ...
    γιά οσους δέν γνωρίζουν το serow ειναι 223 κυβικά με αερόψυκτο κινητήρα κ παίρνει 1100ml λάδι κ επειδή εχει υγρό κάρτερ ,
    δηλ.τό λάδι κάνει 2 εργασίες ταυτόχρονα κ για να λιπαίνει το μοτέρ κ για απαλλαγή θερμότητος τού μοτέρ μέσω τού λαδιού αλλά κ για το σασμάν τού κιβωτίου ταχυτήτων ,οπότε το λάδι αυτό πρέπει να ειναι σε πολύ καλή κατάσταση για να ανταπεξέρχεται σε αυτές τίς συνθήκες κ ειδικά το καλοκαίρι με τίς ζέστες κλπ ,
    το εχω 12 χρόνια κ ειναι σίγουρα μέσα στά 20 -30 καλύτερα πού υπάρχουν στήν ελλάδα από εμφάνιση αλλά κ απο μοτέρ . εχω δοκιμάσει λάδια ,yamalube (τα πουλάει η yamaha) bel ray - motul - torco - castrol - valvoline - κ liqui molly,20w50 η 15w50 για καλοκαίρι κ 10w40 για χειμώνα ,κάθε 1500 χλμ το πολύ θέλουν αλλαγμα ,γιατί στό φωνάζει ...δέν κουμπώνουν ευκολα οι ταχύτητες ζεσταίνεται πιό ευκολα το μοτέρ ,αν λοιπόν ακολουθούσα το manual αλλαγή κάθε 6.000xlm η 5 η 4.000 χλμ ,απλά δεν θα ειχα εν ζωή το serow εδώ κ 10 χρόνια τουλάχιστον ,κ σε 2 φίλους μαστόρια πού το πάω μού λένε λόγω αερόψυκτου μοτέρ αλλαγή 1300-1500 το ανώτερο ...οπότε για το serow τουλάχιστον το manual ειναι για τα σκουπίδια...οσον αφορά τίς αλλαγές λαδιών ,κ βέβαια κάθε φορά μπαίνει νέο φίλτρο λαδιού .

  9. #99
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    πιό πάνω γράφετε για αλλαγή λαδιών κ τίς κάνετε σύμφωνα με οτι γράφει το manual ...
    θα γράψω ενα μικρό σεντονάκι ,εχω ενα yamaha serow 225 τού 1989 ,το manual γράφει αλλαγή λαδιών κάθε 6.000 χλμ ...
    γιά οσους δέν γνωρίζουν το serow ειναι 223 κυβικά με αερόψυκτο κινητήρα κ παίρνει 1100ml λάδι κ επειδή εχει υγρό κάρτερ ,
    δηλ.τό λάδι κάνει 2 εργασίες ταυτόχρονα κ για να λιπαίνει το μοτέρ κ για απαλλαγή θερμότητος τού μοτέρ μέσω τού λαδιού αλλά κ για το σασμάν τού κιβωτίου ταχυτήτων ,οπότε το λάδι αυτό πρέπει να ειναι σε πολύ καλή κατάσταση για να ανταπεξέρχεται σε αυτές τίς συνθήκες κ ειδικά το καλοκαίρι με τίς ζέστες κλπ ,
    το εχω 12 χρόνια κ ειναι σίγουρα μέσα στά 20 -30 καλύτερα πού υπάρχουν στήν ελλάδα από εμφάνιση αλλά κ απο μοτέρ . εχω δοκιμάσει λάδια ,yamalube (τα πουλάει η yamaha) bel ray - motul - torco - castrol - valvoline - κ liqui molly,20w50 η 15w50 για καλοκαίρι κ 10w40 για χειμώνα ,κάθε 1500 χλμ το πολύ θέλουν αλλαγμα ,γιατί στό φωνάζει ...δέν κουμπώνουν ευκολα οι ταχύτητες ζεσταίνεται πιό ευκολα το μοτέρ ,αν λοιπόν ακολουθούσα το manual αλλαγή κάθε 6.000xlm η 5 η 4.000 χλμ ,απλά δεν θα ειχα εν ζωή το serow εδώ κ 10 χρόνια τουλάχιστον ,κ σε 2 φίλους μαστόρια πού το πάω μού λένε λόγω αερόψυκτου μοτέρ αλλαγή 1300-1500 το ανώτερο ...οπότε για το serow τουλάχιστον το manual ειναι για τα σκουπίδια...οσον αφορά τίς αλλαγές λαδιών ,κ βέβαια κάθε φορά μπαίνει νέο φίλτρο λαδιού .
    Γιατι να αλαζεις καθε 1500 χλμ το φιλτρο λαδιου?
    Πολυ ωραιος σκυλος το σεροου.Με ενα γραναζακι μεγαλυτερο πισω κανει τα παντα στο χωμα...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #100
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    πιό πάνω γράφετε για αλλαγή λαδιών κ τίς κάνετε σύμφωνα με οτι γράφει το manual ...
    θα γράψω ενα μικρό σεντονάκι ,εχω ενα yamaha serow 225 τού 1989 ,το manual γράφει αλλαγή λαδιών κάθε 6.000 χλμ ...
    γιά οσους δέν γνωρίζουν το serow ειναι 223 κυβικά με αερόψυκτο κινητήρα κ παίρνει 1100ml λάδι κ επειδή εχει υγρό κάρτερ ,
    δηλ.τό λάδι κάνει 2 εργασίες ταυτόχρονα κ για να λιπαίνει το μοτέρ κ για απαλλαγή θερμότητος τού μοτέρ μέσω τού λαδιού αλλά κ για το σασμάν τού κιβωτίου ταχυτήτων ,οπότε το λάδι αυτό πρέπει να ειναι σε πολύ καλή κατάσταση για να ανταπεξέρχεται σε αυτές τίς συνθήκες κ ειδικά το καλοκαίρι με τίς ζέστες κλπ ,
    το εχω 12 χρόνια κ ειναι σίγουρα μέσα στά 20 -30 καλύτερα πού υπάρχουν στήν ελλάδα από εμφάνιση αλλά κ απο μοτέρ . εχω δοκιμάσει λάδια ,yamalube (τα πουλάει η yamaha) bel ray - motul - torco - castrol - valvoline - κ liqui molly,20w50 η 15w50 για καλοκαίρι κ 10w40 για χειμώνα ,κάθε 1500 χλμ το πολύ θέλουν αλλαγμα ,γιατί στό φωνάζει ...δέν κουμπώνουν ευκολα οι ταχύτητες ζεσταίνεται πιό ευκολα το μοτέρ ,αν λοιπόν ακολουθούσα το manual αλλαγή κάθε 6.000xlm η 5 η 4.000 χλμ ,απλά δεν θα ειχα εν ζωή το serow εδώ κ 10 χρόνια τουλάχιστον ,κ σε 2 φίλους μαστόρια πού το πάω μού λένε λόγω αερόψυκτου μοτέρ αλλαγή 1300-1500 το ανώτερο ...οπότε για το serow τουλάχιστον το manual ειναι για τα σκουπίδια...οσον αφορά τίς αλλαγές λαδιών ,κ βέβαια κάθε φορά μπαίνει νέο φίλτρο λαδιού .
    ====================================
    τελικα δεν ειμαι ο μονος...το λαδι ειναι η καρδια η ζωη...η ανασα στο μοτερ...αυτο πιστευω....αλλωστε να βαζετε στο μυαλο σας οτι ο κινητηρας σε σταση συνεχιζει να ''καταπονητε'' χωρις να γραφει χλμ.
    πολλες φορες ενω γυρναω απο εκδρομουλα το καλοκαιρι ...μπαινοντας αθηνα και ενω το μοτερ ειναι στα φουλ του..μπουκαρεις στην κινηση και εκει τα βλεπει ολα ποσο μαλλον ενα αεροψυκτο...
    λαδακι συχνα παιδια !!
    κανονας !

  11. #101
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    πιό πάνω γράφετε για αλλαγή λαδιών κ τίς κάνετε σύμφωνα με οτι γράφει το manual ...
    θα γράψω ενα μικρό σεντονάκι ,εχω ενα yamaha serow 225 τού 1989 ,το manual γράφει αλλαγή λαδιών κάθε 6.000 χλμ ...
    γιά οσους δέν γνωρίζουν το serow ειναι 223 κυβικά με αερόψυκτο κινητήρα κ παίρνει 1100ml λάδι κ επειδή εχει υγρό κάρτερ ,
    δηλ.τό λάδι κάνει 2 εργασίες ταυτόχρονα κ για να λιπαίνει το μοτέρ κ για απαλλαγή θερμότητος τού μοτέρ μέσω τού λαδιού αλλά κ για το σασμάν τού κιβωτίου ταχυτήτων ,οπότε το λάδι αυτό πρέπει να ειναι σε πολύ καλή κατάσταση για να ανταπεξέρχεται σε αυτές τίς συνθήκες κ ειδικά το καλοκαίρι με τίς ζέστες κλπ ,
    το εχω 12 χρόνια κ ειναι σίγουρα μέσα στά 20 -30 καλύτερα πού υπάρχουν στήν ελλάδα από εμφάνιση αλλά κ απο μοτέρ . εχω δοκιμάσει λάδια ,yamalube (τα πουλάει η yamaha) bel ray - motul - torco - castrol - valvoline - κ liqui molly,20w50 η 15w50 για καλοκαίρι κ 10w40 για χειμώνα ,κάθε 1500 χλμ το πολύ θέλουν αλλαγμα ,γιατί στό φωνάζει ...δέν κουμπώνουν ευκολα οι ταχύτητες ζεσταίνεται πιό ευκολα το μοτέρ ,αν λοιπόν ακολουθούσα το manual αλλαγή κάθε 6.000xlm η 5 η 4.000 χλμ ,απλά δεν θα ειχα εν ζωή το serow εδώ κ 10 χρόνια τουλάχιστον ,κ σε 2 φίλους μαστόρια πού το πάω μού λένε λόγω αερόψυκτου μοτέρ αλλαγή 1300-1500 το ανώτερο ...οπότε για το serow τουλάχιστον το manual ειναι για τα σκουπίδια...οσον αφορά τίς αλλαγές λαδιών ,κ βέβαια κάθε φορά μπαίνει νέο φίλτρο λαδιού .
    Λέει μόνο ανά 6000χλμ ή λέει και χρονικό περιθώριο πχ τα περισσότερα λένε κάθε τόσα χλμ ή ένα χρόνο.
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  12. #102
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    δηλ.τό λάδι κάνει 2 εργασίες ταυτόχρονα κ για να λιπαίνει το μοτέρ κ για απαλλαγή θερμότητος τού μοτέρ μέσω τού λαδιού αλλά κ για το σασμάν τού κιβωτίου ταχυτήτων ,οπότε το λάδι αυτό πρέπει να ειναι σε πολύ καλή κατάσταση για να ανταπεξέρχεται σε αυτές τίς συνθήκες κ ειδικά το καλοκαίρι με τίς ζέστες κλπ ,
    Σε όλες τις μηχανές το λάδι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Η μόνη διαφορά που έχει η δική σου είναι οτι έχει κάτι τεράστιες ψύκτρες για να ψύχεται το μοτέρ απ' τον αέρα ενώ οι υδρόψυκτες έχουν νερό και ψυγεία. Κατα τ' άλλα όλες οι μηχανές ψύχονται και απ' το λάδι και απ' την βενζίνη. Επίσης οι περισσότερες μηχανές έχουν υγρό κάρτερ /συμπλέκτη.

    αν λοιπόν ακολουθούσα το manual αλλαγή κάθε 6.000xlm η 5 η 4.000 χλμ ,απλά δεν θα ειχα εν ζωή το serow εδώ κ 10 χρόνια τουλάχιστον
    Που το ξέρεις?
    Sent from me using a computer.

  13. #103
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Σε όλες τις μηχανές το λάδι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Η μόνη διαφορά που έχει η δική σου είναι οτι έχει κάτι τεράστιες ψύκτρες για να ψύχεται το μοτέρ απ' τον αέρα ενώ οι υδρόψυκτες έχουν νερό και ψυγεία. Κατα τ' άλλα όλες οι μηχανές ψύχονται και απ' το λάδι και απ' την βενζίνη. Επίσης οι περισσότερες μηχανές έχουν υγρό κάρτερ /συμπλέκτη.



    Που το ξέρεις?
    Καλά... Είναι δυνατόν να μην ξέρεις ότι όσα ξέρει ο Έλληνας επισκευαστής/κάτοχος μοτερ πάσης φύσεως, δεν τα ξέρουν τα εργοστάσια που τα κατασκεύασαν;;; έλεος ρε σουπιά....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #104
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Δεν έχει και τόσο άδικο ο φίλος με το serow,στο παλιό (1996) 850 tdm το manual γράφει κάθε 6.000 χλμ,στις 2.500-3000χλμ περίπου τα motul 5100 (15-50) αρχίζει και τα καίει,όπως και κάθε ορυκτέλαιο που δοκίμασα.
    Όσοι δεν ξέρουν και δεν συμπληρώνουν-αλλάζουν νωρίς;Το σπάσανε,μα το μανουαλ λέει έτσι και έτσι...
    Τώρα βέβαια στις καινουργιες μοτοσυκλέτες ίσως είναι διαφορετικά τα πράγματα.
    when life gets complicated... i ride.

  15. #105
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Καλορίζικο το μηχανάκι -βάλε και καμιά φωτό-και καλή χρονιά σε όλους!

    Στρώσιμο ακολούθησα αυτό που έλεγε: Να μην ξεπεράσω τις 5000 στρ με οποιαδήποτε σχέση,οπότε μερικές Σουνιάδες αργότερα-άντε και μερικές στα Βίλια ήταν αρκετές να στρωθεί το μοτέρ μια χαρά.Ενδιάμεσα βέβαια υπήρχαν μικρές "παρεκτροπές" για στιγμιαίο τσίτωμα που γίνονταν όλο και πιο συχνές ΜΕΤΑ τα 2000 κμ.Το μοτέρ πάντως άσχετα με το στρώσιμο έδειξε τι μπορεί μετά τα 7000 κμ...Το ένιωθα ότι μπορούσε να στροφάρει πιο γρήγορα τότε συγκριτικά με τη λήξη του στρωσίματος.Και μέχρι τώρα παραμένει στο ίδιο μοτίβο...

    Το λάδι αλλάζεται κάπου ανάμεσα με το τι λέει το βιβλιαράκι του κατασκευαστή και με το τι συνθήκες επικρατούν εκεί που δουλεύει, το μοτέρ,πχ ένας κινητήρας με ίδιες ώρες λειτουργίας θα χρειαστεί λιγότερες αλλαγές στη Θεσσαλονίκη ή Μόσχα από το να δούλευε στην Αραβία. Στη δική μου μηχανή (Hornet 600)η Χόνδα λέει αλλαγές λαδιών κάθε 12000 κμ...Αρκετές φορές τα ξεπέρασα,αλλά και αρκετές φορές τα άλλαξα στα μισά....Πιθανότατα ο κατασκευαστής να μιλούσε για το ΜΕΓΙΣΤΟ ΟΡΙΟ ΚΜ τα 12000 κμ -σε οποιοδήποτε περιβάλλον-και από κει και πέρα ο καθένας να τα αλλάζει κατά το δοκούν (πιο ζέστες/σκόνη=συχνότερες αλλαγές)

    Μετά το στρώσιμο και μετά από διάφορες μάρκες λαδιών κατάληξα πως σε καμία περίπτωση εκτός εξαιρέσεων-λέγε με Repsol*- δε θα τα άλλαζα στα 1500 ή στα 2500.Είναι απλά σπατάλη...
    Από κει και πέρα ο καθένας όπως του κάθονται ψυχολογικά οι συχνές αλλαγές.


    *Δε ξέρω γιατί αλλά αυτά τα λάδια θέλαν αλλαγή από τα 2500 κμ....
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διαδικασία Αγοράς Καινούριας Μηχανής
    από vaggelis23 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2015, 20:22
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2014, 23:10
  3. Συνοδευτικά καινούριας μηχανής;
    από fonzareli στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2009, 08:58
  4. Αγορα καινουριας μηχανης
    από Kawa-Z στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2006, 00:41
  5. Στρώσιμο καινούριας μηχανής
    από ixnilatis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2005, 17:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF