Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 112

Θέμα: Στρώσιμο καινούριας μηχανής 250.

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    334

    Στρώσιμο καινούριας μηχανής 250.

    Χαιρετώ ξανά την ομάδα! Όπως λέει και ο τίτλος πήρα χθες ένα καινούριο 250ρι. Διαβασα στο manual για το στρώσιμο της. Λέει να μην υπερβαινεις τις 5000 στροφές, και να μην ξεπεράσεις τα 70 μέχρι τα πρώτα χίλια χιλιόμετρα. Ομαλό ανέβασμα των στροφών κτλ.Αυτο είναι εξαταχυτο. Δεν γράφει αν το σωστό είναι να πηγαίνω μέχρι 3η ταχύτητα ή 4η ή 5ή για τα πρώτα 1000 χιλιόμετρα ( για 6η δεν το συζητώ) ; Έχει σημασία αυτό ή οι ομάλες αυξομοιωσεις των στροφών είναι που παίζουν κυρίως ρόλο; Μπορεί να είναι και χαζή η ερώτηση... Είναι η πρώτη μου εμπειρία μετά από 50ρι... Καλή χρονιά σε όλους!!!!!!

  2. #2
    Scooteroμέλος Το avatar του/της Dimos35
    Εγγραφή
    18/07/2007
    Μηνύματα
    230
    Πρώτα απ' όλα να ξέρεις μια και είσαι πότης, ότι οδήγηση και αλκοόλ δεν πάνε μαζί
    Καλορίζικο και καλά χιλιόμετρα.

    Πάμε.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Potis Προβολή μηνύματος
    Λέει να μην υπερβαινεις τις 5000 στροφές, και να μην ξεπεράσεις τα 70 μέχρι τα πρώτα χίλια χιλιόμετρα. Ομαλό ανέβασμα των στροφών κτλ.
    Αυτό ακριβώς θα κάνεις, δεν γίνεται πιο ξεκάθαρο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Potis Προβολή μηνύματος
    Δεν γράφει αν το σωστό είναι να πηγαίνω μέχρι 3η ταχύτητα ή 4η ή 5ή για τα πρώτα 1000 χιλιόμετρα ( για 6η δεν το συζητώ)
    Δεν το γράφει γιατί δεν παίζει ρόλο στο στρώσιμο. Όλες τις ταχύτητες θα πρέπει να τις βάζεις. Αλίμονο αν μείνεις μόνο στις 3 πρώτες.
    Καλή χρονιά και σε εσένα.

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Θέλει και το κιβώτιο το στρώσιμο του...άρα παίζεις με όλες τις σχέσεις.
    Αποφεύγεις όσο δυνατόν κίνηση σε εθνικές οδούς όπου πας παρατεταμένα με ίδια σχέση και χλμ.... το να κάνεις 1000 χλμ (Αθήνα_Σαλόνικα και πίσω, π.χ..) δεν λέγεται στρώσιμο.Καλή χρονιά και σε σένα, καλόβολτο να είναι και πάντα όρθιος!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Φιλε ευχομαι να το κρατησεις για χρονια το μηχανακι που πηρες.Καλοριζικο.
    Αλλα θελω να μου απαντησεις σε καποια ερωτηματα:
    Γιατι αγορασες μηχανη 28/12/2018;.Δεν θα ηταν καλυτερο να περιμενες 5-6 μερες να μπει ο χρονος,για να γραφει στην αδεια σου οτι το αγορασες το 2019;.Δηλαδη πληρωσες τελη 2018 για τρεις μερες;.Φυσικα μαλλον οχι.
    Πληρωσες τα τελη του 2019.
    Αξιζει για 3-4 μερες να κυκλοφορεις παρανομα και να φοβασε τα μπλοκα απο το να περιμενες 5-6 μερες πριν την αγορασεις;.
    Φυσικα ολα αυτα τα γραφω φιλικα παντα.Αλλα θα ηθελα να ξερω το σκεφτικο σου.

  5. #5
    μπορει να ηταν προσφορα και να μην το ταξινομησε ακομα

  6. #6
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Το πιο σημαντικό απ' όλα είναι το ομαλό ανέβασμα στροφών.

    Το θέμα είναι να μην υπάρχει μεγάλο φορτίο στον κινητήρα είτε είμαστε με σταθερό γκάζι είτε όχι.
    Sent from me using a computer.

  7. #7
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Φιλε ευχομαι να το κρατησεις για χρονια το μηχανακι που πηρες.Καλοριζικο.
    Αλλα θελω να μου απαντησεις σε καποια ερωτηματα:
    Γιατι αγορασες μηχανη 28/12/2018;.Δεν θα ηταν καλυτερο να περιμενες 5-6 μερες να μπει ο χρονος,για να γραφει στην αδεια σου οτι το αγορασες το 2019;.Δηλαδη πληρωσες τελη 2018 για τρεις μερες;.Φυσικα μαλλον οχι.
    Πληρωσες τα τελη του 2019.
    Αξιζει για 3-4 μερες να κυκλοφορεις παρανομα και να φοβασε τα μπλοκα απο το να περιμενες 5-6 μερες πριν την αγορασεις;.
    Φυσικα ολα αυτα τα γραφω φιλικα παντα.Αλλα θα ηθελα να ξερω το σκεφτικο σου.
    Φιλε εισαι εκτος θεματος απαντησε σε αυτο που ρωταει το παληκαρι ΑΝ ΘΕΣ ΚΙ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ (ειδαλως ασε αλλους να κανουν αυτη τη δουλεια) κι ασε την γνωμη σου για οταν σου ζητηθει.

    Κι οπως ειπες πιο πανω (χρησιμοποιω τα λογια σου) ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ

    Φιλε @Poti καλοριζικο κανε ο,τι ακριβως σου ειπαν τα παιδια και το μανουαλι και να προσεχεις να την χαρεις! Υ.γ και μη πινεις οταν οδηγεις εννοειται

  8. #8
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Καλοτάξιδη η μοτοσυκλέτα! Ποια είναι;

    Μου κάνει εντύπωση που σε 250άρι βάζει όριο τα 70 km/h στα πρώτα 1.000 km.

    Κάπου είχα ακούσει, αλλά δεν μπορώ να το τεκμηριώσω, ότι αν αγοράσεις αμάξι ή μοτοσυκλέτα το τελευταίο δεκαπενθήμερο του έτους, πληρώνεις απευθείας τα τέλη κυκλοφορίας του επόμενου έτους.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Κάπου είχα ακούσει, αλλά δεν μπορώ να το τεκμηριώσω, ότι αν αγοράσεις αμάξι ή μοτοσυκλέτα το τελευταίο δεκαπενθήμερο του έτους, πληρώνεις απευθείας τα τέλη κυκλοφορίας του επόμενου έτους.
    Δε ισχύει.... Πληρώνεις το έτος που βγήκε η πινακίδα. Το πιο πιθανό κατ εμέ, την αγόρασε και θα βγάλει την πινακίδα με το νέο έτος. Ακόμα και έτσι να μην είναι, κλαιν μαιν, πολύ μικρό το κόστος...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Τι μηχανή πήρες;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimos35 Προβολή μηνύματος
    Πρώτα απ' όλα να ξέρεις μια και είσαι πότης, ότι οδήγηση και αλκοόλ δεν πάνε μαζί
    Καλορίζικο και καλά χιλιόμετρα.

    Πάμε.

    Αυτό ακριβώς θα κάνεις, δεν γίνεται πιο ξεκάθαρο.


    Δεν το γράφει γιατί δεν παίζει ρόλο στο στρώσιμο. Όλες τις ταχύτητες θα πρέπει να τις βάζεις. Αλίμονο αν μείνεις μόνο στις 3 πρώτες.
    Καλή χρονιά και σε εσένα.
    Έλα φίλε μου το σιχαίνομαι το αλκοόλ... αχ αχ ειρωνεία έτσι ? Φίλε σήμερα δοκίμασα να βάλω μέχρι 5η ως τα 70 χιλιόμετρα την ώρα Τραβάει ο κινητήρας δίχως να κομπιαζει ή να σκορτσαρει είναι η αλήθεια ! 6ή αδυνατώ να βάλω με τέτοια ταχύτητα!

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    ξεχνα το μανουαλ. Οδηγας μονος σου χωρις συνεπιβάτη. Ζεσταίνεις λιγο το μηχανάκι γιατι ειναι χειμώνας 1 λεπτάκι και μετά οδηγας κανονικά χωρις να ανοιγεις βιαια το γκάζι η να πλησιάζεις στα κοκκινα.

    τα χλμ τα γράφει γιατι το μηχανάκι εκτος απο μοτερ εχει και άλλα πραγματα που μπορει να πανε στραβα στα 140χαω. το μοτερ ειναι το τελευταιο που τους ενδιαφερει. Αν κάνεις πανω απο 100χλμ μπορεις να το ξεχάσεις και αυτο.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Θέλει και το κιβώτιο το στρώσιμο του...άρα παίζεις με όλες τις σχέσεις.
    Αποφεύγεις όσο δυνατόν κίνηση σε εθνικές οδούς όπου πας παρατεταμένα με ίδια σχέση και χλμ.... το να κάνεις 1000 χλμ (Αθήνα_Σαλόνικα και πίσω, π.χ..) δεν λέγεται στρώσιμο.Καλή χρονιά και σε σένα, καλόβολτο να είναι και πάντα όρθιος!
    Ευχαριστώ φίλε μου! Όλοι οι μοτοσικλετιστες πάντα όρθιοι να είμαστε γιατί ακούμε διαφορά δυστυχώς.... Εθνική οδό δε το σκέφτομαι ακόμη... Στη πόλη κινηθηκα σήμερα και παραλιακή! Έπαιξα με όλες πέραν της 6ης! Άσε που αν βγω με αυτό εθνική οδό μάλλον θα πηγαίνω σαα μεθυσμένος λόγω του αέρα!!!

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Φιλε ευχομαι να το κρατησεις για χρονια το μηχανακι που πηρες.Καλοριζικο.
    Αλλα θελω να μου απαντησεις σε καποια ερωτηματα:
    Γιατι αγορασες μηχανη 28/12/2018;.Δεν θα ηταν καλυτερο να περιμενες 5-6 μερες να μπει ο χρονος,για να γραφει στην αδεια σου οτι το αγορασες το 2019;.Δηλαδη πληρωσες τελη 2018 για τρεις μερες;.Φυσικα μαλλον οχι.
    Πληρωσες τα τελη του 2019.
    Αξιζει για 3-4 μερες να κυκλοφορεις παρανομα και να φοβασε τα μπλοκα απο το να περιμενες 5-6 μερες πριν την αγορασεις;.
    Φυσικα ολα αυτα τα γραφω φιλικα παντα.Αλλα θα ηθελα να ξερω το σκεφτικο σου.
    Ευχαριστώ φίλε μου το εύχομαι και γω αυτό! Βρήκα προσφορά. Μόνο του 19 πλήρωσα εγώ. Συν το γεγονός ότι ήθελα παραμονες Πρωτοχρονιάς να το έχω ( εγκεφαλικό δικό μου δηλαδή) !! Κατ αλλά καλά τα λες.

  15. #15
    ολες τις ταχυτητες να βαζεις , να δουλεψει και η 6η κανονικα

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διαδικασία Αγοράς Καινούριας Μηχανής
    από vaggelis23 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2015, 21:22
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2014, 00:10
  3. Συνοδευτικά καινούριας μηχανής;
    από fonzareli στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2009, 09:58
  4. Αγορα καινουριας μηχανης
    από Kawa-Z στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2006, 01:41
  5. Στρώσιμο καινούριας μηχανής
    από ixnilatis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2005, 18:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF