Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 112 από 112

Θέμα: Στρώσιμο καινούριας μηχανής 250.

  1. #106
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Καλορίζικο το μηχανάκι -βάλε και καμιά φωτό-και καλή χρονιά σε όλους!

    Στρώσιμο ακολούθησα αυτό που έλεγε: Να μην ξεπεράσω τις 5000 στρ με οποιαδήποτε σχέση,οπότε μερικές Σουνιάδες αργότερα-άντε και μερικές στα Βίλια ήταν αρκετές να στρωθεί το μοτέρ μια χαρά.Ενδιάμεσα βέβαια υπήρχαν μικρές "παρεκτροπές" για στιγμιαίο τσίτωμα που γίνονταν όλο και πιο συχνές ΜΕΤΑ τα 2000 κμ.Το μοτέρ πάντως άσχετα με το στρώσιμο έδειξε τι μπορεί μετά τα 7000 κμ...Το ένιωθα ότι μπορούσε να στροφάρει πιο γρήγορα τότε συγκριτικά με τη λήξη του στρωσίματος.Και μέχρι τώρα παραμένει στο ίδιο μοτίβο...

    Το λάδι αλλάζεται κάπου ανάμεσα με το τι λέει το βιβλιαράκι του κατασκευαστή και με το τι συνθήκες επικρατούν εκεί που δουλεύει, το μοτέρ,πχ ένας κινητήρας με ίδιες ώρες λειτουργίας θα χρειαστεί λιγότερες αλλαγές στη Θεσσαλονίκη ή Μόσχα από το να δούλευε στην Αραβία. Στη δική μου μηχανή (Hornet 600)η Χόνδα λέει αλλαγές λαδιών κάθε 12000 κμ...Αρκετές φορές τα ξεπέρασα,αλλά και αρκετές φορές τα άλλαξα στα μισά....Πιθανότατα ο κατασκευαστής να μιλούσε για το ΜΕΓΙΣΤΟ ΟΡΙΟ ΚΜ τα 12000 κμ -σε οποιοδήποτε περιβάλλον-και από κει και πέρα ο καθένας να τα αλλάζει κατά το δοκούν (πιο ζέστες/σκόνη=συχνότερες αλλαγές)

    Μετά το στρώσιμο και μετά από διάφορες μάρκες λαδιών κατάληξα πως σε καμία περίπτωση εκτός εξαιρέσεων-λέγε με Repsol*- δε θα τα άλλαζα στα 1500 ή στα 2500.Είναι απλά σπατάλη...
    Από κει και πέρα ο καθένας όπως του κάθονται ψυχολογικά οι συχνές αλλαγές.


    *Δε ξέρω γιατί αλλά αυτά τα λάδια θέλαν αλλαγή από τα 2500 κμ....
    Ευχαριστώ φίλε μου! Θα δω για τις φώτο γιατί ακόμη δεν έχω βγάλει είναι η αλήθεια... Στα 7000 χιλιόμετρα άνοιξε το μοτέρ; Πολύ μου φαίνεται! Πάντα όρθιος και συ! Εχτές το βράδυ κοιταγα το manual και έγραφε για αλλαγή λαδιων στα πρώτα 500 χιλιόμετρα. Ο εμπορας όμως μου είπε να κάνω την αλλαγή στα 1000 χιλιόμετρα. Πως και έτσι; 2) Στο manual μου ακόμη δε λέει για τι σπρέι να βάλω στην αλυσίδα για λαδωμα; Ξέρεις κάποιο ειδικό καλό; Στο Σούνιο βόλτα το καλοκαίρι είναι απίστευτα!

  2. #107
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Ο έμπορας είναι κατασκευαστής; Δε νομίζω....ακόμα και ο πιο ταπεινός μηχανικός έχει μακράν περισσότερες κατασκευαστικές γνώσεις από τον καλύτερο έμπορο...Αν λοιπόν το εργοστάσιο λέει στα 500 άλλαξέ τα στα 500! Άντε να ξεχαστείς και να πας στα 550 δε τρέχει τίποτα..
    Το ίδιο και στην επόμενη αλλαγή,άλλαζε όποτε σου λέει,χωρίς όμως να περνάς το μέγιστο όριο χιλιομέτρων ή χρόνου. Στην τελική αν έχεις ανφιβολίες στείλε mail στο εργοστάσιο να σου στείλουν σαφείς οδηγίες στρωσίματος και συντήρησης.

    Στην αλυσίδα τώρα.... Το σπρέυ είναι απλά ευκολία για μεγάλα ταξίδια και πρακτικό να το κουβαλάς....Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις λάδι 90άρι (βαλβολίνη) κάθε 250-300 κμ και τίποτα άλλο...Ψιλομπελάς μεν αλλά εγγυημένη μακροζωία δε....Και όταν λέμε μακροζωία λέμε για 50-60000κμ χωρίς καν τέντωμα...

    Ναι,το μοτέρ στο Hornet "άνοιξε" μετά τα 7000κμ...-όχι ότι με πείραξε ιδιαίτερα αυτό-και μάλιστα έδειξε και την υψηλότερη τελική (248 κοντέρ,περίπου 220 πραγματικά)από τότε το μακρινό 2006 μέχρι και στις μέρες μας-και 90000κμ μετά- το κοντέρ δείχνει άνετα τα 238 - 244 όταν ζητηθούν...

    Εύχομαι να το χαρείς όσο πάει! Και γράψε και μετρήσεις κατανάλωσης να ξέρουμε...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  3. #108
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Ο έμπορας είναι κατασκευαστής; Δε νομίζω....ακόμα και ο πιο ταπεινός μηχανικός έχει μακράν περισσότερες κατασκευαστικές γνώσεις από τον καλύτερο έμπορο...Αν λοιπόν το εργοστάσιο λέει στα 500 άλλαξέ τα στα 500! Άντε να ξεχαστείς και να πας στα 550 δε τρέχει τίποτα..
    Το ίδιο και στην επόμενη αλλαγή,άλλαζε όποτε σου λέει,χωρίς όμως να περνάς το μέγιστο όριο χιλιομέτρων ή χρόνου. Στην τελική αν έχεις ανφιβολίες στείλε mail στο εργοστάσιο να σου στείλουν σαφείς οδηγίες στρωσίματος και συντήρησης.

    Στην αλυσίδα τώρα.... Το σπρέυ είναι απλά ευκολία για μεγάλα ταξίδια και πρακτικό να το κουβαλάς....Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις λάδι 90άρι (βαλβολίνη) κάθε 250-300 κμ και τίποτα άλλο...Ψιλομπελάς μεν αλλά εγγυημένη μακροζωία δε....Και όταν λέμε μακροζωία λέμε για 50-60000κμ χωρίς καν τέντωμα...

    Ναι,το μοτέρ στο Hornet "άνοιξε" μετά τα 7000κμ...-όχι ότι με πείραξε ιδιαίτερα αυτό-και μάλιστα έδειξε και την υψηλότερη τελική (248 κοντέρ,περίπου 220 πραγματικά)από τότε το μακρινό 2006 μέχρι και στις μέρες μας-και 90000κμ μετά- το κοντέρ δείχνει άνετα τα 238 - 244 όταν ζητηθούν...

    Εύχομαι να το χαρείς όσο πάει! Και γράψε και μετρήσεις κατανάλωσης να ξέρουμε...
    Ευχαριστώ φίλε μου! 240 κοντέρ ούτε στα όνειρα μου χαχα... Κατανάλωση ακόμη δεν έχω εικόνα. Με το που έχω θα ανεβάσω με τη μία!

  4. #109
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    334
    Φωτογραφίες πως ανεβάζουμε;

  5. #110
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Ο έμπορας είναι κατασκευαστής; Δε νομίζω....ακόμα και ο πιο ταπεινός μηχανικός έχει μακράν περισσότερες κατασκευαστικές γνώσεις από τον καλύτερο έμπορο...Αν λοιπόν το εργοστάσιο λέει στα 500 άλλαξέ τα στα 500! Άντε να ξεχαστείς και να πας στα 550 δε τρέχει τίποτα..
    Το ίδιο και στην επόμενη αλλαγή,άλλαζε όποτε σου λέει,χωρίς όμως να περνάς το μέγιστο όριο χιλιομέτρων ή χρόνου. Στην τελική αν έχεις ανφιβολίες στείλε mail στο εργοστάσιο να σου στείλουν σαφείς οδηγίες στρωσίματος και συντήρησης.

    Στην αλυσίδα τώρα.... Το σπρέυ είναι απλά ευκολία για μεγάλα ταξίδια και πρακτικό να το κουβαλάς....Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις λάδι 90άρι (βαλβολίνη) κάθε 250-300 κμ και τίποτα άλλο...Ψιλομπελάς μεν αλλά εγγυημένη μακροζωία δε....Και όταν λέμε μακροζωία λέμε για 50-60000κμ χωρίς καν τέντωμα...

    Ναι,το μοτέρ στο Hornet "άνοιξε" μετά τα 7000κμ...-όχι ότι με πείραξε ιδιαίτερα αυτό-και μάλιστα έδειξε και την υψηλότερη τελική (248 κοντέρ,περίπου 220 πραγματικά)από τότε το μακρινό 2006 μέχρι και στις μέρες μας-και 90000κμ μετά- το κοντέρ δείχνει άνετα τα 238 - 244 όταν ζητηθούν...

    Εύχομαι να το χαρείς όσο πάει! Και γράψε και μετρήσεις κατανάλωσης να ξέρουμε...
    ====================================
    Στην αλυσιδα βαζω αυτο......https://www.mrlmidlands.co.uk/elkalu...bricant-M-1132
    χρονια...μα χρονια δοκιμασμενο δεν εχει σχεση με καποια εταιρια που βγαζει ειδη για δικυκλα αλλα ειναι για μηχανες τυπογραφιας.
    μιλαμε οτι οι αλυσιδες μπορει να δουλευουν πανω απο μια εβδομαδα λογω φορτου εργασιας και οι θερμοκρασιες ανεβαινουν τρελα.
    Καποια στιγμη που ξεμεινα μου λεει ενα συναδελφος...βαλε απο αυτο...
    στην αρχη τον κοροιδευα.
    τωρα αναθεμα με εαν χρειαστηκα ποτε αλυσιδα στις μηχανες που ειχα...ειναι βιομηχανικης παραγωγης και οχι ευρειας καταναλωσης.
    εαν ξερεται καποιον που ασχολειτε με τυπογραφικα....ζητηστε του και δοκιμαστε...μια δοκιμη αξιζει !

    sorry για το spam για αλλο θεμα

  6. #111
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    ====================================
    Στην αλυσιδα βαζω αυτο......https://www.mrlmidlands.co.uk/elkalu...bricant-M-1132
    χρονια...μα χρονια δοκιμασμενο δεν εχει σχεση με καποια εταιρια που βγαζει ειδη για δικυκλα αλλα ειναι για μηχανες τυπογραφιας.
    μιλαμε οτι οι αλυσιδες μπορει να δουλευουν πανω απο μια εβδομαδα λογω φορτου εργασιας και οι θερμοκρασιες ανεβαινουν τρελα.
    Καποια στιγμη που ξεμεινα μου λεει ενα συναδελφος...βαλε απο αυτο...
    στην αρχη τον κοροιδευα.
    τωρα αναθεμα με εαν χρειαστηκα ποτε αλυσιδα στις μηχανες που ειχα...ειναι βιομηχανικης παραγωγης και οχι ευρειας καταναλωσης.
    εαν ξερεται καποιον που ασχολειτε με τυπογραφικα....ζητηστε του και δοκιμαστε...μια δοκιμη αξιζει !

    sorry για το spam για αλλο θεμα
    Εδώ που το βρίσκουμε;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #112
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    μονο σε ειδη εξοπλισμου και συντηρησης τυπογραφικων μηχανων

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678

Παρόμοια θέματα

  1. Διαδικασία Αγοράς Καινούριας Μηχανής
    από vaggelis23 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2015, 21:22
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2014, 00:10
  3. Συνοδευτικά καινούριας μηχανής;
    από fonzareli στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2009, 09:58
  4. Αγορα καινουριας μηχανης
    από Kawa-Z στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2006, 01:41
  5. Στρώσιμο καινούριας μηχανής
    από ixnilatis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2005, 18:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF