Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 53 από 53

Θέμα: Αγορά FZS 1000 για παιχνίδι

  1. #46
    Ναι αυτοί είμαστε.

    Υπερβολικοί μέχρι εκεί που δεν παίρνει.

    Ο τελεγονος είναι σωστός σε αυτά που λέει αλλά πιάνουν τα χέρια του αρκετά πάνω από τον μέσο όρο.


    Μετά το άλλο που διάβασα
    Ότι 2000ρικα μηχανάκι θέλει κ άλλα 2000ρικα επισκευές κ σέρβις είναι υπερβολή στην καλύτερη η τρομερά μαλακισμενη αγορά


    Σε κανένα μηχανάκι ποτε
    Είτε το πιο παλιό του 88
    Ειτε τα άλλα δύο παλιά του 94 κ του 96 δεν έχω αλλάξει / χρειαστεί τσιμουχακια βαλδιδων,


    Μην είμαστε υπερβολικοί
    Ένα μεταχειρισμένο θέλει
    Ένα μεγάλο σέρβις
    Κ ότι και αν χρειαστεί κάποια αναλώσιμα


    Τα υπόλοιπα μου φαίνονται ότι το πάμε για ανακατασκευή κ παντρειά σε μηχανάκι που θα μείνει μαζί μου χρόνια.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Η αλήθεια βρίσκεται όπως πάντα κάπου στη μέση.
    Κάποιος που σκοπέυει να πάρει ένα μηχανάκι στα 2000 παρατημένο full
    και θέλει να το κάνει ασφαλή και λειτουργικό,χρειάζεται σαφώς να πιάνουν
    τα χέρια του.Χρειάζεται χώρο και εργαλεία ,έτσι να μην χρειαστεί εκτός απο
    τα αναλώσιμα να πληρώσει ένα κάρο κερατιάτικα στο συνεργείο για περαστικά.
    Αυτά όμως δεν είναι για όλους.Ο μέσος χρήστης μοτοσικλέτας άντε να
    αλλάξει τα λάδια μόνος του.Εκεί οι τιμές που αναφέρει ο devils είναι απόλυτα λογικές.
    Κανένας δε θα σου κάνει δουλειά για την ψυχή της μάνας του.
    Εν κατακλείδι οι ανακατασκεύες-μετατροπές-παρατημένα μηχανάκια είναι γιαυτους
    που το κατέχουν και έχουν τις υποδομές και το μεράκι να ασχοληθούν,οι
    υπόλοιπο ''κοινοί θνητοί ''περιοριζόμαστε σε μετάχειρα που δεν θέλουν ένα σκασμό
    πράγματα για να οδηγηθούν.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από V-TEC Προβολή μηνύματος
    Ναι αυτοί είμαστε.

    Υπερβολικοί μέχρι εκεί που δεν παίρνει.

    Ο τελεγονος είναι σωστός σε αυτά που λέει αλλά πιάνουν τα χέρια του αρκετά πάνω από τον μέσο όρο.


    Μετά το άλλο που διάβασα
    Ότι 2000ρικα μηχανάκι θέλει κ άλλα 2000ρικα επισκευές κ σέρβις είναι υπερβολή στην καλύτερη η τρομερά μαλακισμενη αγορά


    Σε κανένα μηχανάκι ποτε
    Είτε το πιο παλιό του 88
    Ειτε τα άλλα δύο παλιά του 94 κ του 96 δεν έχω αλλάξει / χρειαστεί τσιμουχακια βαλδιδων,


    Μην είμαστε υπερβολικοί
    Ένα μεταχειρισμένο θέλει
    Ένα μεγάλο σέρβις
    Κ ότι και αν χρειαστεί κάποια αναλώσιμα


    Τα υπόλοιπα μου φαίνονται ότι το πάμε για ανακατασκευή κ παντρειά σε μηχανάκι που θα μείνει μαζί μου χρόνια.
    Για πάνω από τον μέσο όρο με προσωπικό συνεργείο βαφείο στο σπίτιι μπορεί και να ισχύει. Για μηχανάκι του 88 ή του 96 που έχει ξανασυντηρηθεί ή ανακατασκευαστεί πρόσφατα ,τουλάχιστον μια φορά και δεν θα ταξιδέψει ποτέ πάλι μπορεί και να ισχύει.Ενα τέτοιο μηχανάκι θα το πάρεις 1 με 1,5 χιλ και ας έχει σκάσει 2 ο προηγούμενος.Στο συγκεκριμένο τα 650 για επισκευές δεν ισχύουν με τίποτα. Μπορεί και να μην χρειάζεται κάτι στο μοτέρ προς το παρόν αλλά τα υπόλοιπα τα έχει φάει η αρμυρα και η ακινησία.Αν οι ηλεκτροστατικές και χρωμιώσεις είναι τσάμπα θέλω κι εγώ.

  4. #49
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.877
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα και χρόνια πολλά!
    Τις τελευταίες μέρες σκέφτομαι μηπως αγοράσω ένα fazer 1000, το πρώτο, το καρμπυρατεράτο. Δεν ξέρω γιατί μου έχει κολλήσει, πάντα μου άρεσε σαν μηχανάκι και το θεωρώ μια πολύ ενδιαφέρουσα βάση για να "παίξω". Αναβαθμίσεις, φρεσκαρίσματα, γενικά να ασχολούμαι μιας και οι βόλτες είναι πολυ λίγες πλέον...
    Μηχανολογικά δεν είμαι και πολύ καταρτισμένος αλλά τσουκου τσούκου κάτι θα καταφέρνω. Θα χώνουμε και κανέναν γνωστό, θα στέλνουμε και σε κάνα μάστορα, θα υπάρχει μια ασχολία δηλαδή.
    Είμαι σίγουρος ότι σαν μηχανάκι θα είναι αξιόλογο ακόμα και σήμερα!
    Για πείτε καμία γνώμη, ρίξτε κράξιμο, συμβουλές, προτάσεις, γιορτές έχουμε....
    Καλα το σκεφτεσαι και το μηχανακι ειναι κολλημα και μοναδικο.
    Απο κει και περα, λαδια χανουν απο τσιμουχακια βαλβιδων αν δεν θες να συμπληρωνεις λαδι πρεπει να προχωρησεις σ επισκευη,λογικα θα πρεπει να τσεκαρεις και αλλα πραγματα στο μοτερ,οποτε μπορει να ξεφυγεις.
    Αναρτησεις σιγουρα θα χει ταλαιπωρημενες οποτε και κει θα χρειαστεις καποια χρηματα,εγω εκανα επισκευη στο πισω για λιγο καιρο ηταν οκ και μετα εγινε παλι σουμιες.
    Επισης δεν παυει να ειναι ενα 1000 μ ακριβα τελη,ακριβη συντηρηση και οταν ταξιδευεις με 180-200,μπολικη βενζινα.
    Το μηχανακι διαφερει,ταξιδευει μ οποιοδηπωτε μηχανακι SS παρεα,εχει καλη καλυψη(αμα κουμπωσεις και λιγο)ροπαρα σουπερ,κανεις και τα καγκουριλικια σου.
    Εγω εκανα κοντα στα 100.000 χλμ. και περα απο λαδια,λαστιχα, τακακια και σερβις δεν εκανα τπτ αλλο.Και πιστα το εβαζα,και 36ωρα πηγα και καθημερινη μετακινηση.
    Τελικα το εδωσα σχεδον τζαμπα λογω κρισης και αδυναμιας να το μετακινησω καθημερινα οπως εκανα παλια.
    Το μηχανακι ειναι καWλα αλλα...
    Τα βαζεις κατω τα ζυγιζεις και αποφασιζεις.

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Ασχετο-σχετικο.

    https://www.car.gr/20574670-suzuki-sv-1000s

    Μιας και ειμαι στο car καθε μερα τον τελευταιο καιρο, εχω το νου μου γενικοτερα.

  6. #51
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ασχετο-σχετικο.

    https://www.car.gr/20574670-suzuki-sv-1000s

    Μιας και ειμαι στο car καθε μερα τον τελευταιο καιρο, εχω το νου μου γενικοτερα.
    +1074

    Καλό και φτηνό και πολύ ωραίο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #52
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ασχετο-σχετικο.

    https://www.car.gr/20574670-suzuki-sv-1000s

    Μιας και ειμαι στο car καθε μερα τον τελευταιο καιρο, εχω το νου μου γενικοτερα.
    Εντυπωσιακά τα τεχνικά χαρακτηριστικά του, θυμίζουν επιδόσεις Ducati. Δεν ήξερα για το συγκεκριμένο μοντέλο και δεν το περίμενα από τη Suziki.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Όντως ωραίο μηχανάκι και τίμιο. Είχε ο κουμπάρος μου το γυμνό και ήταν ευχαριστημένος. Όταν το οδήγησα, μου φάνηκε λίγο άχρωμο σε σχέση με το Tuono που είχα τότε, στα λεφτά που παίζουν τώρα βέβαια, είναι ταμάμ!!

    Για την ιστορία, μάλλον μου πέρασε η φάση με το Fazer. Αφού κρατάω το KTM που είναι ωραίο και άνετο, τώρα σκέφτομαι ( θεωρητικά πάντα) για κάνα φθηνό παιχνιδομηχανάκι για Μέγαρα και καμιά γρήγορη βόλτα...
    Ένα street/spees triple, ένα tuono 1ης γενιάς κτλ... Και το SV δεν είναι κακό αλλά θέλει περισσότερη δουλειά στις αναρτήσεις.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Σκέψεις για αγορά FZR 1000 exup
    από Dalt0n στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2015, 09:28
  2. Καλό Site για αγορά PCIII USB για Vstrom DL 1000 K4
    από WWW στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2009, 13:02
  3. ΑΓΟΡΑ Fazer 1000
    από smavrid στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2005, 18:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF