Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 102

Θέμα: Α.μ.Ε.Α (με αφορμή το ποστ του Λεωνίδα)

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    ειναι δεδομενο οτι δεν δημοσιοποιεις φωτο ατομου η πινακιδας για κανενα λογο
    επισης δεν βριζεις και δεν χειροδικεις
    το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να καλεσεις αστυνομια....αλλο αν θα ερθει η οχι

  2. #62
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Όταν ο νόμος δημιουργεί ανηθικότητα είναι υποχρέωση μας να κινηθούμε εναντίον του.

  3. #63
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Ειναι ο γνωστος που εκανε διακοπες στο Dubai για την αλλαγη του χρονου.
    Αυτος ειχε παρκαρει οντως. Νομιζω στον Σκλαβενιτη στην Γλυφαδα.
    Ride(s) the wind of change...

  4. #64
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Η αυτοδικία είναι η χειρότερη μορφή "δικαιοσύνης".

  5. #65
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Μια περαστική γυναίκα παρατήρησε πως ένας οδηγός πάρκαρε το όχημα του σε ειδικές θέσεις για ΑΜΕΑ. Αφού του ζήτησε ευγενικά να το μετακινήσει καθώς δεν προοριζόταν για αυτόν η θέση, εκείνος δε δέχτηκε και η γυναίκα τον φωτογράφισε και ανέβασε την φωτογραφία του στο προφίλ της στο Facebook.
    Το θέμα πήρε μεγάλες διαστάσεις και ο οδηγός έκανε μήνυση.

    Η υπόθεση εκδικάστηκε τελικά και το δικαστήριο ζήτησε τη διαγραφή της φωτογραφίας και επέβαλλε αποζημίωση 15.000€ υπέρ του οδηγού, για παραβίαση του ΓΚΠΔ και του Ν. 4624/2019...

    Πηγή
    Είχα γράψει σχετικά, όταν ο karellen (νομίζω; ) είχε ανεβάσει μια φωτό με ένα αμάξι πάνω σε πεζοδρόμιο με τις πινακίδες να φαίνονται και είχα πει ότι ελοχεύει κίνδυνος.... Το άρθρο ισχύει, το είχα διαβάσει στο ιν.γρ
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #66
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    δεν κάνει την δουλεια του το κράτος, οι πωλήτες που εκνευρίζονται πλέον απο το κράτος κράζουν τους παραβάτες και μετά πάλι το κράτος καλύπτει τους παραβάτες και ριχνει πρόστιμο στους άλλους. ντροπη

  7. #67
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Είχα γράψει σχετικά, όταν ο karellen (νομίζω; ) είχε ανεβάσει μια φωτό με ένα αμάξι πάνω σε πεζοδρόμιο με τις πινακίδες να φαίνονται και είχα πει ότι ελοχεύει κίνδυνος.... Το άρθρο ισχύει, το είχα διαβάσει στο ιν.γρ
    O karellen την είχε σβήσει

  8. #68
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    O karellen την είχε σβήσει
    Εξ ου και το νομίζω
    Δεν θυμάμαι ποιος την είχε βάλει και μου την είπε κιόλας για μινιμόντιγκ.... τεσπά όλοι καταλάβαμε ελπίζω πόσο επικίνδυνο (για την τσέπη....) Είναι η αλόγιστη δημοσίευση προσωπικών δεδομένων....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #69
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Συγνώμη αλλά ο δημόσιος διασυρμός είναι ποινικό αδίκημα.
    Τιμωρείται και πρέπει να τιμωρείται, όποιος ευτελίζει και διασύρει τον οποιοδήποτε, σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης ή αλλού. Είτε έχει 1000 δίκια, είτε όχι!

    Η δημόσια προβολή επιτρέπεται μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις, όπως πχ βιαστές και μόνο μετά από απόφαση δικαστηρίου.

    Δε γίνεται ο καθένας να μπορεί παραβιάζει προσωπικά δεδομένα και να διασύρει τον οποιοδήποτε, με βάση τα δικά του προσωπικά κριτήρια.

    Στις μέρες μας το θέμα έχει πάρει τεράστιες διαστάσεις και αν δε μπει φρένο θα πάρει ακόμα μεγαλύτερες. Όλοι είμαστε με ένα κινητό στο χέρι, δε γίνεται να στήνουμε λαικά δικαστήρια κάτω από φωτογραφίες σε fb και twitter, επειδή κάτι δε συνάδει με τις πεποιθήσεις μας.

    Καθημερινά ευτελίζονται 10αδες γυναίκες επειδή... έτσι! Πρώην "γκόμενα" κάποιου, ο οποίος αποφάσισε να βγάλει διάφορες προσωπικές φωτόγραφίες της σε ροζ σελίδες.
    Δε γίνεται σήμερα να τρώω σοκολάτα την ώρα που περνάει ο επιτάφιος και αυριο να βλέπω τα μούτρα μου σε όλο το fb, με σχόλια τύπου "μούλικο θα σε λιντσάρουμε", επειδή μια θεούσα με έβγαλε φωτό και κάποιος θρήσκος ένιωσε οργή και προσβολή.

    Δε με νοιάζει αν κάποιος πάρκαρε σε θέση ΑΜΕΑ, αν κλώτσησε σκύλο ή αν κατούρησε στο κατόφλι κάποιου. Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να δημοσιοποιεί φωτογραφίες, πρόσωπα, πινακίδες ή βίντεο αν δεν υπάρχει η απαραίτητη αδεια ή απόφαση δικαστηρίου.
    Sent from me using a computer.

  10. #70
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    ... τεσπά όλοι καταλάβαμε ελπίζω πόσο επικίνδυνο (για την τσέπη....) Είναι η αλόγιστη δημοσίευση προσωπικών δεδομένων....
    Κάποιο κοριτσάκι στη Θεσσαλονίκη είχε αυτοκτονήσει γιατί δεν άντεξε τον διασυρμό από τον πρώην της.







    Συχνά βλέπω στο fb "αυτός είναι ο τάδε που έκανε το τάδε". Εντωμεταξύ δεν υπάρχει καταδικαστική απόφαση ή οτιδήποτε. Που και να υπήρχε, πάλι θα ήταν παράνομο γιατί ο άνθρωπος δε βίασε κανένα 5χρονο ούτε κάποια νομική αρχή αποφάσισε την δημόσια προβολή του, για να προστατευθεί το κοινό.

    Άυριο θα βγει ο μπούφος που θα βάλει φωτό στο fb, "αυτός είναι ο κύριος που αφήνει το σκύλο του να γαβγίζει στο μπαλκόνι" , "αυτός δεν έκατσε προσοχή στην σημαία", "αυτόν τον άκουσα να βρίζει τα θεία", "κλώτσησε αδέσποτο", "πέταξε μπανανόφλουδα".

    Πολύ καλά έκανε αυτός που πάρκαρε σε αμεα και μήνυσε τον οποιονδήποτε δημοσιοποίησε τη φωτογραφία σε ΜΚΔ.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 25/03/2021 στις 12:19.
    Sent from me using a computer.

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    11/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Ο Γερμανός οδηγός που δεν κάνει παραβάσεις νομίζετε ότι το κάνει επειδή δεν είναι μαλακας και γαϊδούρι; ΟΧΙ απλά ξέρει ότι αν κάνει την μαλακια θα πληρώσει. Επειδή η αστυνομία κάνει την δουλειά της εδώ και πάρα πολλά χρόνια οι Γερμανοί έχουν μεγαλώσει γενιές με αυτήν την νοοτροπία και η σωστή οδηγική συμπεριφορά τους βγαίνει αβίαστα. Ο κουμπάρος μου πήγε με την οικογένειά του Γερμανία βρήκε δουλειά οδηγός. Μέσα σε πέντε μήνες ξαναγύρισε πίσω γιατί πήρε πολλές κλήσεις και θα του έπαιρναν το δίπλωμα και επομένως δεν θα μπορούσε να δουλέψει. Μην νομίζετε ότι έκανε τίποτα τρομερό απλά έλεγε όριο πχ. 60 αυτός πήγαινε με 80 κλικ φωτό, έλεγε 100 πήγαινε 120 κλικ φωτό. Σε μια κλήση σε επαρχιακό που πήγαινε αρκετά πιο πολύ από το όριο του είπανε ότι πρέπει να περάσει από ψυχολόγο γιατί έτρεχε πολύ πιο πάνω από το όριο και αυτό δεν είναι φυσιολογικό. Δηλαδή αν κάνεις σοβαρή μαλακια σε παιρνούν από έλεγχο μην είσαι τρελός γιατί μόνο ένας τρελός τρέχει τόσο πολύ γιαυτους. Πιστεύω και εδώ αν αποφασίσει η πολιτική ηγεσία και ξεκινήσει ο έλεγχος κλικ φωτό κλήση κτλπ και όλο αυτό έχει μια συνέχεια και συνέπεια σε μερικά χρόνια θα αποκτήσουμε και εμείς σωστή οδηγική συμπεριφορά και ράμπες ελεύθερες θα έχουμε και δεν θα σφάζουμε κόκκινα και στοπ κτλπ.

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros 650 Προβολή μηνύματος
    Ο Γερμανός οδηγός που δεν κάνει παραβάσεις νομίζετε ότι το κάνει επειδή δεν είναι μαλακας και γαϊδούρι; ΟΧΙ απλά ξέρει ότι αν κάνει την μαλακια θα πληρώσει. Επειδή η αστυνομία κάνει την δουλειά της εδώ και πάρα πολλά χρόνια οι Γερμανοί έχουν μεγαλώσει γενιές με αυτήν την νοοτροπία και η σωστή οδηγική συμπεριφορά τους βγαίνει αβίαστα. Ο κουμπάρος μου πήγε με την οικογένειά του Γερμανία βρήκε δουλειά οδηγός. Μέσα σε πέντε μήνες ξαναγύρισε πίσω γιατί πήρε πολλές κλήσεις και θα του έπαιρναν το δίπλωμα και επομένως δεν θα μπορούσε να δουλέψει. Μην νομίζετε ότι έκανε τίποτα τρομερό απλά έλεγε όριο πχ. 60 αυτός πήγαινε με 80 κλικ φωτό, έλεγε 100 πήγαινε 120 κλικ φωτό. Σε μια κλήση σε επαρχιακό που πήγαινε αρκετά πιο πολύ από το όριο του είπανε ότι πρέπει να περάσει από ψυχολόγο γιατί έτρεχε πολύ πιο πάνω από το όριο και αυτό δεν είναι φυσιολογικό. Δηλαδή αν κάνεις σοβαρή μαλακια σε παιρνούν από έλεγχο μην είσαι τρελός γιατί μόνο ένας τρελός τρέχει τόσο πολύ γιαυτους. Πιστεύω και εδώ αν αποφασίσει η πολιτική ηγεσία και ξεκινήσει ο έλεγχος κλικ φωτό κλήση κτλπ και όλο αυτό έχει μια συνέχεια και συνέπεια σε μερικά χρόνια θα αποκτήσουμε και εμείς σωστή οδηγική συμπεριφορά και ράμπες ελεύθερες θα έχουμε και δεν θα σφάζουμε κόκκινα και στοπ κτλπ.

    Όλα σωστά, εκτός από μια μικρή (και άσχετη με το θέμα) παρατήρηση. Μέχρι πρότινος δεν έπαιρνες πόντο με +20 από το όριο. Εδώ και καποιο καιρό όμως ναι και συγκεκριμένα από τα +16 με τον νέο κοκ.
    (Έχω κι εγω το ιστορικο μου!)

    Κατά τα άλλα γι'αυτό λέω συνέχεια ότι για την κατάντια στους ελληνικούς δρόμους φταίει κυρίως η αστυνομία (ή η τροχαία τελοσπάντων) ακριβώς γιατί δεν κάνουν το αυτονόητο. Όλοι κρυβόμαστε πίσω από την "κακή" παιδεία.
    Άμα φας 3-4 κλήσεις μια χαρά συμμορφώνεσαι. Αυτή είναι η πικρή αλήθεια. Το έχω ζήσει και στην Ελλάδα.

    Δεν θυμαμαι ποιος μου είχε πει για το λόγο που παίρνει κλήση και ο πεζός αν συληφθεί να περνάει διαβάσεις με κόκκινο. Επειδή έτσι δίνει το κακό παράδειγμα στα παιδιά!
    Έχω δει με τα μάτια μου γονέα να μαθαίνει στο παιδί πότε να περνάει απέναντι όταν υπάρχει φανάρι. Και καθημερινά βλέπω όλους τους γονείς με τα παιδάκια τους να σέβονται τα όποια φανάρια.

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    μια απλή απορία παίδες ....
    η ρωσία σαν χωρα ειναι πιο μπροστα απο εμας η εμείς οι ελληναραδες ειμαστε οι μαγκες κ τα αρχι@ια του πλανήτη κ ειμαστε πολυ πίσω ...
    αν παρκαραν σε θεση αμεα ηθελα να δω τι θα γινόταν στη ρωσία ,οταν π.χ. για απαγορευση διευλεσης αυτοκινητων βαζουν καποια ατομα που ενδιαφερονται για την νομιμότητα αυτα τα γνωστά πλέον αυτοκολητα πανω στο παρ μπριζ ....
    αυτο στο video θα ηθελα να το δω πολύ σύντομα η εστω καποια στιγμη κ στην ελλάδα ...αλλά ουτε μια στο δισεκατομμύριο να γίνει.....
    απλά το φαντάζεσται ....χαχαχα θα ειχαμε τουλάχιστον 20 νεκρούς την ημέρα φυσικά απο τους μάγκες αρχιδατο@υς παραβάτες .....
    δειτε το τυχαίο αυτο video μετα το μεση εχει κ καποιες ψιλές απο τον παραβατη μπρατσαρά ....βλέπω κ καμερες κ spray πιπεριού για αμυνα τελικά η ελλάδα που ειναι στον βοθρο η στο βαθρο ...ακου καμερες κ spray πιπεριού
    https://youtu.be/VHeV77BVHQ0?t=54
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 25/03/2021 στις 12:41.

  14. #74
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    μια απλή απορία παίδες ....
    η ρωσία σαν χωρα ειναι πιο μπροστα απο εμας η εμείς οι ελληναραδες ειμαστε οι μαγκες κ τα αρχι@ια του πλανήτη κ ειμαστε πολυ πίσω ...
    αν παρκαραν σε θεση αμεα ηθελα να δω τι θα γινόταν στη ρωσία ,οταν π.χ. για απαγορευση διευλεσης αυτοκινητων βαζουν καποια ατομα που ενδιαφερονται για την νομιμότητα αυτα τα γνωστά πλέον αυτοκολητα πανω στο παρ μπριζ ....
    αυτο στο video θα ηθελα να το δω πολύ σύντομα η εστω καποια στιγμη κ στην ελλάδα ...αλλά ουτε μια στο δισεκατομμύριο να γίνει.....
    απλά το φαντάζεσται ....χαχαχα θα ειχαμε τουλάχιστον 20 νεκρούς την ημέρα φυσικά απο τους μάγκες αρχιδατο@υς παραβάτες .....
    δειτε το τυχαίο αυτο video μετα το μεση εχει κ καποιες ψιλές απο τον παραβατη μπρατσαρά ....βλέπω κ καμερες κ spray πιπεριού για αμυνα τελικά η ελλάδα που ειναι στον βοθρο η στο βαθρο ...ακου καμερες κ spray πιπεριού
    https://youtu.be/VHeV77BVHQ0?t=54
    Θα ηθελες να δεις πολιτοφυλακη ή αυτοδικια αν καταλαβα καλα απο το βιντεο?

  15. #75
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Λέο το άρθρο βρωμάει λίγο ψέμα για κλικοθηρικους σκοπούς.
    Μου θυμίζει τις ιστορίες ότι κάποιος κάπου κάποτε έκανε κάτι που του γύρισε μπούμερανγκ και μετά δέκα κουταβάκια πέθαναν επειδή δεν προώθησε το μήνυμα.
    Ανυπόγραφο, όπως κάθε μπουρδέλο σάιτ τη σήμερον και με καμία ρεαλιστικη αναφορά στο υποθετικό συμβάν.
    Ψέμα ή όχι το συγκεκριμένο δεν είναι καθόλου απίθανο, είναι ασυσχέτιστες παραβάσεις που όμως επιφέρουν διαφορετικά πρόστιμα, πιθανότατα να τιμωρήθηκε κι ο οδηγός με το όποιο (μικρό) πρόστιμο προβλέπεται.
    Το καλύτερο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να ειδοποιείς τη αστυνομία και να ελπίζεις ότι θα βάλουν επιτόπου πρόστιμο

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2007, 10:22
  2. Με αφορμή το Top Gear...
    από villy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2006, 10:34
  3. Με αφορμή το ατύχημα...
    από The Martian στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2005, 11:29
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2005, 13:19
  5. με αφορμή το z750...
    από frapes στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2004, 17:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF