Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 72

Θέμα: Μετά το Gixxer τι?

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132

    Μετά το Gixxer τι?

    Χαιρετώ την όμορφη παρέα!

    Για όσους δεν γνωρίζουν, εδώ και περίπου 1.5 χρόνο είμαι κάτοχος ενός πανέμορφου GSXR 600 K8.

    Πριν το πάρω πολλά μέλη του φόρουμ μου είχαν δώσει τις απόψεις τους περί καταλληλότητας της μοτοσυκλέτας για την χρήση που κάνω (καθημερινό και μοναδικό μέσο μετακίνησης παντού και πάντα).

    True Story -> Στην καθημερινότητα (δουλειά σπίτι, σπίτι δουλειά) δεν με κουράζει ιδιαίτερα. Δέχομαι ότι το ταλαιπορώ στην κίνηση και στους άθλιους δρόμους της Αθήνας όμως. Σε ταξίδια άνω των 150-200χμ με ταλαιπωρεί αφάνταστα αν πηγαίνω με μια νορμάλ ταχύτητα (130-140 χμ/ώρα). Στην πίστα (Μέγαρα) μπορώ να πω ότι είναι το ιδανικό μηχανάκι που θα μπορούσε να έχει κάποιος.

    Μετά λοιπόν από αυτό το μικρό ίντρο, ήρθε η ώρα για την ερώτηση. Σκέφτομαι να το αλλάξω... Πίστα, πηγαίνω μια φορά το τετράμηνο και πλέον με την άφιξη του τέταρτου μέλους της οικογένειας σε λίγο καιρό, εκτιμώ ότι αυτός ο ρυθμός θα μειωθεί εκθετικά. Ταξιδάκια (μοτοβολτούλες) θα συνεχίσουν να υπάρχουν αλλά όπως είπα κουράζει. Σε μια βόλτα με παρέα δεν μπορείς να υποχρεώσεις τον άλλο να ταξιδεύει με 170 -180 χμ/ώρα απλά επειδή εσένα σου έχει κοπεί η μέση (ειδικά όταν η μηχανή του ταξιδεύει άνετα με 130-140). Θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ την μηχανή ως βασικό και μόνο μέσο μετακίνησης.

    Παρακαλώ λοιπόν ως προς την άποψή σας για τα παρακάτω,

    KTM 390 Adventure (Κούτα): Διαβάζω αρκετά καλά σχόλια για αξιοπιστία και ποίτητα κατασκευής. Μου αρέσει εμφανισιακά αρκετά. Καλύπτει το 90% των αναγκών μου (πίστα μάλλον θα αντικατασταθεί από χωμάτινες βολτούλες). Τα μπλιμπλικια του είναι αξιοπρόσεκτα για την τιμή του (ρυθμιζόμενες αναρτήσεις μπρος-πίσω, cornering abs, traction-control, κλπ). Είναι ελαφρύ, έχει μικρή κατανάλωση, ελπίζω να είναι λίγο παιχνιδιάρικο (σήμερα θα το κάνω test ride και θα σας πω απόψεις), βασικά είναι ταμάμ για την καθημερινότητά μου.

    Μεταχειρισμένο On-Off Αποκλείω μηχανάκια όπως V-Strom, Versys, NC, CB500X κλπ κλπ. Γενικά αποκλείω τις μοτοσυκλέτες που έχω βαρεθεί να βλέπω σε κάθε γωνιά του δρόμου. Ιδανικά θα σκεφτόμουν, 990 Adventure, F 800GS, R 1200GS... Όπως βλέπετε δεν υπάρχει συνοχή στο τι ζητάω. Αν πάω σε μεταχειρισμένο, θέλω να μου δίνει τη δυνατότητα να κάνω το κάτι παραπάνω. Αν πάω σε καινούργιο βλέπω ως μονόδρομο το 390 Adventure.

    Το budget είναι γύρω στα 6500 εκτός αν είναι κάτι πολύ καλό που θα εξέταζα μια άνοδο μέχρι τα 7000-7500.

    Δεκτή οποιαδήποτε άποψη όπως πάντα

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Αφού θα την χρησιμοποιείς ως βασικό και μόνο μέσο μετακινησης τότε F 800.Αρκετά οικονομικό στην αστική κατανάλωση και ούτε μεγάλο πρόβλημα με θερμοκρασίες σαν το ΚΤΜ. Αν μου έλεγες κυρίως ταξίδια θα σου πρότεινα το 1200.

  3. #3
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    καλορίζικο απλά !
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Σε καινουργιο sv650

    Μτχ καποιο τετρακυλινδρο φαση cb650 κλπ για τον απλουστατο λόγο ότι δεν θα χάσεις πολύ σε γκάζι σε σχέση με το gsxr ενώ θα σου κάνει όλα τα γούστα πιο ξεκούραστα.

    Το ΚΤΜ παρόλα αυτά φαίνεται να είναι η πιο ορθολογική επιλογή για καθημερινή χρήση (αν και προσωπικά το sv θα επέλεγα πάλι).

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Ευχαριστώ όλους για τις σύντομες απαντήσεις!

    @karellen Είναι όντως μια καλή επιλογή. Το έχω σοβαρά στο μυαλό μου αν δεν καταλήξω στο 390!

    @doctorasΕυχαριστώ πολύ Για ποιό μηχανάκι λέμε

    @motojojo Θα ήθελα κάτι σε On-Off προσανατολισμό κυρίως για να μην το ταλαιπορώ και ταλαιπορούμαι και εγώ από τις τάφρους (ε συγνώμη λακούβες ήθελα να πω) των δρόμων της Αθήνας. Επίσης θα ήθελα να έχει κάποια κάλυψη απ τον αέρα για άνετο ταξιδάκι (οπότε γυμνά αποκλείονται). Είπαμε, αν πάω σε μεταχειρισμένο ζητάω το κάτι παραπάνω. Επίσης το γκάζι δεν θα έλεγα ότι είναι αυτοσκοπός στην περίπτωσή μου.

  6. #6
    SV 650 κούτα.
    Τίμια τιμή γι'αυτό που παίρνεις. Με λίγο σκάλισμα σε αναρτήσεις , φρένα πάει τάπα στις πίστες.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  7. #7
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.278
    Mt07
    Σαφώς καλύτερη επιλογή από το 390
    Throttle that mysterious friend of ours

  8. #8
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MadMar Προβολή μηνύματος
    Χαιρετώ την όμορφη παρέα!

    Για όσους δεν γνωρίζουν, εδώ και περίπου 1.5 χρόνο είμαι κάτοχος ενός πανέμορφου GSXR 600 K8.

    Πριν το πάρω πολλά μέλη του φόρουμ μου είχαν δώσει τις απόψεις τους περί καταλληλότητας της μοτοσυκλέτας για την χρήση που κάνω (καθημερινό και μοναδικό μέσο μετακίνησης παντού και πάντα).

    True Story -> Στην καθημερινότητα (δουλειά σπίτι, σπίτι δουλειά) δεν με κουράζει ιδιαίτερα. Δέχομαι ότι το ταλαιπορώ στην κίνηση και στους άθλιους δρόμους της Αθήνας όμως. Σε ταξίδια άνω των 150-200χμ με ταλαιπωρεί αφάνταστα αν πηγαίνω με μια νορμάλ ταχύτητα (130-140 χμ/ώρα). Στην πίστα (Μέγαρα) μπορώ να πω ότι είναι το ιδανικό μηχανάκι που θα μπορούσε να έχει κάποιος.

    Μετά λοιπόν από αυτό το μικρό ίντρο, ήρθε η ώρα για την ερώτηση. Σκέφτομαι να το αλλάξω... Πίστα, πηγαίνω μια φορά το τετράμηνο και πλέον με την άφιξη του τέταρτου μέλους της οικογένειας σε λίγο καιρό, εκτιμώ ότι αυτός ο ρυθμός θα μειωθεί εκθετικά. Ταξιδάκια (μοτοβολτούλες) θα συνεχίσουν να υπάρχουν αλλά όπως είπα κουράζει. Σε μια βόλτα με παρέα δεν μπορείς να υποχρεώσεις τον άλλο να ταξιδεύει με 170 -180 χμ/ώρα απλά επειδή εσένα σου έχει κοπεί η μέση (ειδικά όταν η μηχανή του ταξιδεύει άνετα με 130-140). Θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ την μηχανή ως βασικό και μόνο μέσο μετακίνησης.

    Παρακαλώ λοιπόν ως προς την άποψή σας για τα παρακάτω,

    KTM 390 Adventure (Κούτα): Διαβάζω αρκετά καλά σχόλια για αξιοπιστία και ποίτητα κατασκευής. Μου αρέσει εμφανισιακά αρκετά. Καλύπτει το 90% των αναγκών μου (πίστα μάλλον θα αντικατασταθεί από χωμάτινες βολτούλες). Τα μπλιμπλικια του είναι αξιοπρόσεκτα για την τιμή του (ρυθμιζόμενες αναρτήσεις μπρος-πίσω, cornering abs, traction-control, κλπ). Είναι ελαφρύ, έχει μικρή κατανάλωση, ελπίζω να είναι λίγο παιχνιδιάρικο (σήμερα θα το κάνω test ride και θα σας πω απόψεις), βασικά είναι ταμάμ για την καθημερινότητά μου.

    Μεταχειρισμένο On-Off Αποκλείω μηχανάκια όπως V-Strom, Versys, NC, CB500X κλπ κλπ. Γενικά αποκλείω τις μοτοσυκλέτες που έχω βαρεθεί να βλέπω σε κάθε γωνιά του δρόμου. Ιδανικά θα σκεφτόμουν, 990 Adventure, F 800GS, R 1200GS... Όπως βλέπετε δεν υπάρχει συνοχή στο τι ζητάω. Αν πάω σε μεταχειρισμένο, θέλω να μου δίνει τη δυνατότητα να κάνω το κάτι παραπάνω. Αν πάω σε καινούργιο βλέπω ως μονόδρομο το 390 Adventure.

    Το budget είναι γύρω στα 6500 εκτός αν είναι κάτι πολύ καλό που θα εξέταζα μια άνοδο μέχρι τα 7000-7500.

    Δεκτή οποιαδήποτε άποψη όπως πάντα
    Λες πως σε ταλαιπωρει στα 130-140. Υπαρχει περιπτωση να εχεις ψηλη ζελατινα?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα φίλε μου!
    Ακούγεσαι συνειδητοποιημένος αλλά κάπως μπερδεμένος...εδώ θα κάνουμε ό,τι μπορούμε για να σε μπερδέψουμε περισσότερο
    Αφού έχεις προγραμματίσει test ride με το 390 adv, θα μας γράψεις την άποψη που σχημάτισες. Προσωπικά θεωρώ ότι το 390 adv είναι downgrade και είναι πιθανό να μη σε καλύψει σε βάθος χρόνου μετά τη μετάβαση από το gsxr.
    Το πρώτο που μου ήρθε στο νου διαβάζοντας το αρχικό μήνυμα είναι το Tiger 800.
    Επίσης, το Tracer 700 θα μπορούσε να είναι ενδιαφέρουσα επιλογή, αν δε συμπεριλαμβάνεται στην κατηγορία των μοτοσυκλετών που ανέφερες ότι έχεις βαρεθεί να βλέπεις.

  10. #10
    make love not work Το avatar του/της L.omerta
    Εγγραφή
    18/04/2005
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Λες πως σε ταλαιπωρει στα 130-140. Υπαρχει περιπτωση να εχεις ψηλη ζελατινα?
    Φαντάζομαι εννοεί ότι 130-140 βαριέσαι να κάθεσαι σαν το ρόσσι και ότι τα ss χρειάζονται μεγαλύτερες ταχύτητες ταξιδιού για να ξεμπερδεύεις με την εθνική κάτι που δεν υπάρχει στους γνωστούς του για βόλτες.
    go big or go home!!!

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από L.omerta Προβολή μηνύματος
    Φαντάζομαι εννοεί ότι 130-140 βαριέσαι να κάθεσαι σαν το ρόσσι και ότι τα ss χρειάζονται μεγαλύτερες ταχύτητες ταξιδιού για να ξεμπερδεύεις με την εθνική κάτι που δεν υπάρχει στους γνωστούς του για βόλτες.
    Αυτό ακριβώς εννοώ, κουράζει η θέση οδήγησης ειδικά σε εθνική οδό για πολύ ώρα. Επίσης το εθνικό επαρχιακό δίκτυο που θα μπορούσε να είναι εναλλακτική είναι γεμάτο λακκούβες και ανωμαλίες οπότε και πάλι Χ...

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Αρχικά ευχαριστώ πολύ για τις έως τώρα απαντήσεις.

    Sv650 και MT07 που προτάθηκαν δεν τα κοιτάζω γιατί είναι γυμνά. Θέλω κάτι πιο on-off. Επιπλέον, όσον αφορά το Suzuki δεν έχω καμία άποψη πέρα απ ότι το έχω δει στα μέγαρα και γυρίζει πολύ καλά. Το MT07 ωστόσο θεωρώ ότι στο μόνο που υπερτερεί του ΚΤΜ είναι η δύναμη. Τίποτα παραπάνω, ένα μέτριο μηχανάκι.

    Το ΚΤΜ δεν είναι μέτριο; Σίγουρα δεν είναι σαν τα αδέρφια του ναι, αλλά είναι ένα μηχανάκι που με σχετικά μικρό κόστος αγοράς και συντήρησης σου δίνει κάποιες μικρές δώσεις ευχαρίστησης (Πας και λίγο χώμα με την παρέα). Αυτό έχω σαν εικόνα.

    Όσον αφορά το test ride μόλις έγινε!!! Απόψεις:

    Πολύ ελαφρύ σε σημείο που φαίνεται παιχνίδι. Πολύ καλά φρένα (όσο μπόρεσα να δοκιμάσω στο 30λεπτο). Πολύ άνετη θέση οδήγησης. Και η κρίσιμη ερώτηση, δύναμη;;;

    Δεν περίμενα να μου τραβήξει τα χέρια πίσω και όντως δεν το έκανε. Επιταχύνει ωστόσο πολύ καλά μέχρι τα 120 χωρίς ιδιαίτερο ζορίσμα (για να είμαι ειλικρινής, δεν καταλάβαινα ότι έχω φτάσει τα 120 μέχρι να αρχίσει να σταματάει να ανεβάζει με τέτοιο ρυθμό όπου και κοίταζα το κοντέρ).

    Αυτό που με απασχολούσε ήταν πως είναι η αίσθηση στα 130-140. Διάβαζα ότι πάει αξιοπρεπώς χωρίς κραδασμούς κλπ κλπ αλλά δεν ήξερα τι να περιμένω. Με μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι ισχύει. Δεν ξέρω τι έχει κάνει η ΚΤΜ αλλά είναι λες και είναι δικύλινδρο. Εγώ δεν αισθάνθηκα τον παραμικρό ενοχλητικό κραδασμό.

    Τελική;;; Δεν ξέρω, δεν πήγα. Ξέρω ότι με 6η 130-140 είχα περίπου 7000 στροφές. Πήγαινε κι άλλο αλλά ούτε ηθελα να δοκιμάσω την τύχη μου στον Κηφισο ούτε υπάρχει νόημα να ζητάς παραπάνω από μια τέτοια μοτοσυκλέτα.

    Εν κατακλείδι, μου άφησε μια πολύ θετική εικόνα για τα λεφτά του!

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα φίλε μου!
    Ακούγεσαι συνειδητοποιημένος αλλά κάπως μπερδεμένος...εδώ θα κάνουμε ό,τι μπορούμε για να σε μπερδέψουμε περισσότερο
    Αφού έχεις προγραμματίσει test ride με το 390 adv, θα μας γράψεις την άποψη που σχημάτισες. Προσωπικά θεωρώ ότι το 390 adv είναι downgrade και είναι πιθανό να μη σε καλύψει σε βάθος χρόνου μετά τη μετάβαση από το gsxr.
    Το πρώτο που μου ήρθε στο νου διαβάζοντας το αρχικό μήνυμα είναι το Tiger 800.
    Επίσης, το Tracer 700 θα μπορούσε να είναι ενδιαφέρουσα επιλογή, αν δε συμπεριλαμβάνεται στην κατηγορία των μοτοσυκλετών που ανέφερες ότι έχεις βαρεθεί να βλέπεις.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση Λεωνιδα. Από τη δίκη μου οπτική, δεν το βλέπω σαν downgrade αλλά σαν αλλαγή κατηγορίας σε μια που θα με βολέψει περισσότερο στη χρήση που κάνω. Όσον αφορά τα μοντέλα που παρέθεσες, υπάρχουν σαν σκέψη όντως. Το μόνο που σκέφτομαι είναι γιατί να πληρώσω το εξτρα κόστος (ή να πάω σε μεταχειρισμένο) αφού ουσιαστικά δεν μου προσφέρουν κάτι παραπάνω απ το 390 στη χρήση που κάνω.

    Σε βάθος χρόνου τώρα ναι ίσως δεν με καλύπτει το 390 συμφωνώ και το γνωρίζω. Το πλάνο που έχω στο μυαλό μου είναι να το κρατήσω όσο δεν μπορώ να ευχαριστηθώ ταξίδια ή πίστα λόγω μικρών τέκνων και όταν ξεπεταχτούν λίγο και μπορώ να πάω μια μακρινή εκδρομουλα, το 790 είναι μονόδρομος (από τη στιγμή που το οδήγησα δεν το έχω βγάλει απ την σκέψη μου!!!!)

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Να είσαι καλά! Σίγουρα η δική σου οπτική μετράει και τώρα που το οδήγησες, ξεδιάλυνες ορισμένα ζητήματα.
    Με όσα γράφεις στα τελευταία posts, θεωρώ πως δεν έχεις λόγο να περιμένεις, προχώρα για το 390! Το οδήγησες, σου άρεσε, ξέρεις τι ακριβώς θέλεις και τι μπορεί να σου δώσει, είναι ολοκαίνουριο...συνεπώς μάλλον είναι η βέλτιστη επιλογή, μέχρι να μεγαλώσουν λίγο και τα πιτσιρίκια σου

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    καταρχην τα ss δεν κουράζουν σε ανοιχτο δρομο. περιεργο μου φαινεται που το γράφεις αυτο. με ορθιο μηχανάκι κουράζομαι πολύ περισσοτερο και σιγουρα επιβαρυνει την μέση σου.
    το 390 για μένα ειναι κακή αγορά. πρώτον ειναι μικρο και το γκάζι ειναι λίγο, δευτερον έρχεται το 490. δηλαδη σε λίγο καιρο θα έχεις λυμένα και τα δύο βασικα του θέματα. αν το 490 ειναι μοντέλο 21 εγω θα περίμενα. πιστευω θα ανακοινωθει το καλοκαιρι.

    ηκαι οχι
    https://www.bikewale.com/news/48250-...j-in-pune.html
    Τελευταία τροποποίηση από basilis_k6; 28/08/2020 στις 19:33.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μετά το vstrom τι; Πες και εσύ την άποψή σου..
    από PanVas στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 487
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2011, 21:45
  2. Μετά το Vfr τι?
    από tbaris στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2009, 08:38
  3. Μετά το πέσιμο τι;...
    από stvr1 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2007, 23:06
  4. Μετά το ΧΤ... Τι;
    από nkaratz στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2005, 10:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF