Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 102

Θέμα: Α.μ.Ε.Α (με αφορμή το ποστ του Λεωνίδα)

  1. #1
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480

    Α.μ.Ε.Α (με αφορμή το ποστ του Λεωνίδα)

    Πριν από τρεις εβδομάδες ανέβηκε σχετική ελληνική ταινία μικρού μήκους. Δείχνει την ακραία αντίδραση ενός παιδιού, αντιμέτωπο με το ίδιο πρόβλημα.

    "My Brother" By Indigoview
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 30/12/2018 στις 14:10.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2012
    Μηνύματα
    221
    Μάλλον είναι τρεντ της εποχής. Γίνεται κάτι "viral" και ξαφνικά όλοι ευαίσθητοι. Σίγουρα πρέπει να το δούμε όλοι το βίντεο, διότι "ενοχλούμε" ακόμα και πίνοντας καφέ καμιά φορά.
    Είναι ένα βίντεο με νόημα και απεικονίζει καθημερινά προβλήματα που συναντάνε οχι μόνο άνθρωποι αμεα, αλλά και γονείς με καροτσάκια.

    Δεν λέω, ισως και εγώ έχω καπου κάπως ενοχλήσει με κάποιο παρκάρισμα αυτοκινήτου ή μηχανής. Μια άλλη περίπτωση, που δεν ήταν ταινία μικρού μήκους...είναι όπως έγραψε κάποιος στο "σε ειδα":
    https://www.facebook.com/Fiataki/pos...55049055542325

    και δεν είναι μόνο τα αμεα και οι γονείς με τα καροτσάκια.
    Ποιος απο εμάς δεν έριξε ξερόγκαζο ή δεν μάρσαρε το παπί με την ξετάπωτη εξατμιση σε κάποιο στενό , κάποιο βράδυ.
    Πόσοι σκέφτηκαν αν σε εκείνα τα στενά μένουν αμεά,ηλικιωμένοι κ.ο.κ.... ή οτι και πάλι η μοτοσυκλέτα μας ενόχλησε κάποιον....

    food for though το βιντεάκι μπας και γίνει κάτι...

  3. #3
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Φασκεις και αντιφασκεις λίγο αλλα ας το παραβλέψουμε.
    Και όχι δεν κάναμε όλοι μαλακιες με ξερογκαζιες και ξεταπωτες εξατμίσεις.
    Το γεγονός ομως ότι νιώθεις ενοχές για αυτό είναι ενθαρρυντικό.
    Προσωπικά όταν βγαίνουν τέτοια ζητήματα στην επιφάνεια κανω ενα παραλληλισμό με εμάς τους μηχανακιδες.
    Ζητάμε σεβασμό απο τους υπόλοιπους χρήστες του δρόμου αλλά τίποτα δεν εγγυάται ότι τον προσφέρουμε αντίστοιχα.
    Αν αρχίσουμε να σκεφτόμαστε και κάναν άλλο πέρα από την πάρτη μας, Ε τότε κάπου θα σταματήσουν να βγαίνουν και τέτοια βίντεο.
    Καμία αυταπάτη φυσικά δεν έχω.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Το βίντεο έχει παίξει εδώ μέσα πριν λίγες μέρες (στον καφενέ νομίζω) είπα εκεί την γνώμη μου, την ξαναλέω κι εδώ (όντας κι ο ίδιος ΑΜΕΑ έστω όχι με κινητικές δυσκολίες): απορρίπτω το κλιπ διότι είμαστε ήδη ζούγκλα, αν αρχίσουμε και τις αυτοδικίες......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το βίντεο έχει παίξει εδώ μέσα πριν λίγες μέρες (στον καφενέ νομίζω) είπα εκεί την γνώμη μου, την ξαναλέω κι εδώ (όντας κι ο ίδιος ΑΜΕΑ έστω όχι με κινητικές δυσκολίες): απορρίπτω το κλιπ διότι είμαστε ήδη ζούγκλα, αν αρχίσουμε και τις αυτοδικίες......
    Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

  6. #6
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.
    Και έτσι είναι. Γιατί, όπως φαίνεται και στο βίντεο, αν πχ κάνεις ζημιά σε κάποιο όχημα που ενοχλεί, μπορεί να βρεθεί κάποιος να σε κάνει ασήκωτο και θα'χεις μόλις χάσει και το δίκιο σου.
    Life begins at 45°.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το βίντεο έχει παίξει εδώ μέσα πριν λίγες μέρες (στον καφενέ νομίζω) είπα εκεί την γνώμη μου, την ξαναλέω κι εδώ (όντας κι ο ίδιος ΑΜΕΑ έστω όχι με κινητικές δυσκολίες): απορρίπτω το κλιπ διότι είμαστε ήδη ζούγκλα, αν αρχίσουμε και τις αυτοδικίες......
    το εξέλαβα λιγο διαφορετικά το βίντεο. οχι ως αυτοδικία αλλα ως αγανάκτηση,
    και ειχα πει τοτε που το ειχα δει πως οταν αυτοί οι άνθρωποι(οικογένειες ατόμων αμεα) που έχουν φοβερή υπομονή φτάνουν να αγανακτήσουν η κοινωνία θα πρέπει να πεθάνει απο ντροπή.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    αν διαβασετε τα σχολια στο βιντεο απο κατω θα δειτε οτι το βιντεο φτιαχτικε για να δωσει ενα βροντερο μυνημα σε ανθρωπους που δε πληγουνε απο τετοιες αρωστιες.
    Συμφωνω οτι ο καθενας δε πρεπει να παιρνει το νομο στα χερια του αλλα δεν ηταν αυτος ο σκοπος απο το βιντεο
    καθε μερα ...νεα μερα.

  9. #9
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    αν διαβασετε τα σχολια στο βιντεο απο κατω θα δειτε οτι το βιντεο φτιαχτικε για να δωσει ενα βροντερο μυνημα σε ανθρωπους που δε πληγουνε απο τετοιες αρωστιες.
    Συμφωνω οτι ο καθενας δε πρεπει να παιρνει το νομο στα χερια του αλλα δεν ηταν αυτος ο σκοπος απο το βιντεο
    Εγω... εχω δυστηχως την υποψια οτι το βιντεο εγινε viral διοτι ο κακος παιρνει την τιμωρια που του αξιζε και ετσι ειμαστε ολοι ικανοποιημενοι....!!

    Κα τα αλλα υπαρχουν απειρα βιντεο και ελληνικα και ξενα στο διαδικτιο που περνανε το ιδιο μηνυμα ακριβως με πολυ ποιο πολιτισμενο τροπο....!!!

    https://www.mixanitouxronou.gr/i-tim...onomou-vinteo/

    Δεν θυμαμαι καποιο απο αυτα να ειχε στην ελλαδα τουλαχιστον την ιδια ανταποκριση...!!

  10. #10
    με βιντεο ή χωρις βιντεο , η αντιμετώπιση στα ΑμΕΑ στην Ελλαδα ειναι τριτοκοσμική.
    Δημόσιες υπηρεσίες, Μαγαζια , εστιατορια , πολυκατοικιες , δρομοι , Μεσα , Ταξι , πλοια ,τουαλετες και εκατοντάδες αλλα , έχουν αποκλείσει τους ανθρώπους αυτούς..

    Δυστυχώς, αυτή η χώρα τους αντιμετωπιζει ως ανύπαρκτους..

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Εγω... εχω δυστηχως την υποψια οτι το βιντεο εγινε viral διοτι ο κακος παιρνει την τιμωρια που του αξιζε και ετσι ειμαστε ολοι ικανοποιημενοι....!!

    Κα τα αλλα υπαρχουν απειρα βιντεο και ελληνικα και ξενα στο διαδικτιο που περνανε το ιδιο μηνυμα ακριβως με πολυ ποιο πολιτισμενο τροπο....!!!

    https://www.mixanitouxronou.gr/i-tim...onomou-vinteo/

    Δεν θυμαμαι καποιο απο αυτα να ειχε στην ελλαδα τουλαχιστον την ιδια ανταποκριση...!!
    Το αυτό.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    με βιντεο ή χωρις βιντεο , η αντιμετώπιση στα ΑμΕΑ στην Ελλαδα ειναι τριτοκοσμική.
    Δημόσιες υπηρεσίες, Μαγαζια , εστιατορια , πολυκατοικιες , δρομοι , Μεσα , Ταξι , πλοια ,τουαλετες και εκατοντάδες αλλα , έχουν αποκλείσει τους ανθρώπους αυτούς..

    Δυστυχώς, αυτή η χώρα τους αντιμετωπιζει ως ανύπαρκτους..
    Πλάκα κάνεις Ναι; εδώ τους κανονικούς πολίτες αντιμετωπίζει έτσι και εσύ περιμένεις κάτι διαφορετικό για τους αμεα;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος

    Δυστυχώς, αυτή η χώρα τους αντιμετωπιζει ως ανύπαρκτους..
    Βάρος και πυγή πλουτισμού.
    Να σας έχει ο "παντοδύναμος" καλά να μην γίνεται ΑΜΕΑ και να μην έχετε ΑΜΕΑ παιδιά κλπ
    γιατί τότε θα δείτε τι καλοί άνθρωποι είναι οι Έλληνες και ποια ακριβώς είναι η αξία του φιλότιμου
    που λένε πως μόνο εκείνοι διαθέτουν.
    Όποιος έχει πάει ως το Νταού Πεντέλης μια βόλτα ξέρει γιατί μιλάω
    ανανήψαντας

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Όποιος έχει πάει ως το Νταού Πεντέλης μια βόλτα ξέρει γιατί μιλάω
    Επισκέφτηκα το Νταού πριν 30 χρόνια περίπου για να δανειστώ ένα βιβλίο που υπήρχε στη βιβλιοθήκη του.
    Περιφερόμουν ανενόχλητος στις εγκαταστάσεις, διαδρόμους, θαλάμους.
    Δεν με λες ευαίσθητο. Δεν είναι λίγοι εκείνοι μάλιστα που με χαρακτηρίζουν "αντικοινωνικό γαϊδούρι".
    Έφυγα κλαίγοντας για να μην κάνω πράξη αυτό που σκεφτόμουν:
    Να βάλω φωτιά να τα κάψω όλα. Κτίρια, ανθρώπους, παιδιά.
    Στο τότε μυαλό μου φάνταζε ως λύση...

    Όπως έγραψε ο ggs, "έχουν αποκλείσει τους ανθρώπους αυτούς(…)αυτή η χώρα τους αντιμετωπιζει ως ανύπαρκτους"
    Think faster than you ride

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Εγω... εχω δυστηχως την υποψια οτι το βιντεο εγινε viral διοτι ο κακος παιρνει την τιμωρια που του αξιζε και ετσι ειμαστε ολοι ικανοποιημενοι....!!

    Κα τα αλλα υπαρχουν απειρα βιντεο και ελληνικα και ξενα στο διαδικτιο που περνανε το ιδιο μηνυμα ακριβως με πολυ ποιο πολιτισμενο τροπο....!!!

    https://www.mixanitouxronou.gr/i-tim...onomou-vinteo/

    Δεν θυμαμαι καποιο απο αυτα να ειχε στην ελλαδα τουλαχιστον την ιδια ανταποκριση...!!
    Συμφωνω.
    Στο τελος βεβαια το δειχνει φυλακη.Ισως κατι ειναι και αυτο...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Καλημερα και καλη χρονια.
    Το βιντεο ειναι γροθιά στο στομαχι...για οσους νιωθουν. Υπαρχουν και αναισθητοι ομως. Μακαρι να βγαινουν πιο συχνα τετοια μπας και ευαισθητοποιηθουμε.
    Στην Αγγλια πχ εχουν βγαλει σκληρα βιντεο με δυστηχηματα φτιαγμενα με ωμο τροπο μπας και ευαισθητοποιηθουνε και πετυχαινει.
    Εμεις εδω εχουμε μονο τον Ιαβερη δυστυχως...

    Παντως προσωπικα 31/12 πηγα στην Τραπεζα Παιραιως στην Νικαια στο Περιβολακι.
    Bmw εχει παρκαρει ουτε καν με αλαρμ στην ραμπα αναπηρων. Περιμενω... Περιμενω... Περιμενω...
    Ηταν ο αδερφος μου μέσα στην τραπεζα και λεω ας κανω λιγη υπομονη.
    Περνω τηλ... Ερχεται περιπολικο... Κληση... Πινακιδες... Τα παντα ολα.
    Βγαινει ο ιδιοκτητης... Αρχιζει το κλαμα και του λενε οι συναδελφοι οτι ειχανε τηλεφωνικη κληση ονομαστικη. Ρωταει ποιος... Πεταγομαι και του λεω εγω.
    Μου αρχιζει τις ψιλοαπειλες του στυλ... "χρονιαρες μερες δεν σεβεσαι και μου κοστιζεις λεφτα... Και μεροκαματιαρης ειμαι... Και μη σε πετυχω πουθενα..."
    Του λεω... "Αστυνομικος ειμαι... Θες να με πετυχεις τωρα και να κανεις Πρωτοχρονια στο κρατητηριο???"
    Οσο για το ποιος σεβεται το ειδαμε.
    Φυσικά πήρε η μπαλα ΟΛΟΥΣ που ηταν καβαλα παρκαρισμενοι στο πεζοδρομιο... Κανα 4 αμαξια.
    1η φορα κανω κατι τετοιο και ειμαι 11 χρονια στο Σωμα.

    Μπορει και να φταει το βιντεο του ποστ.
    Μπορει και η φωτογραφια που ανεβασε ενας πατερας προχθες με τον αναπηρο γιο του να μην μπορει να κατεβει πεζοδρομιο γιατι ο Ελληναρας εχει ΑΟΥΝΤΑΡΑ και δεν κανει να παρκαρει σαν κοινος θνητος.

    Καλη χρονια
    Καλα μυαλα.

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2007, 11:22
  2. Με αφορμή το Top Gear...
    από villy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2006, 11:34
  3. Με αφορμή το ατύχημα...
    από The Martian στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2005, 12:29
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2005, 14:19
  5. με αφορμή το z750...
    από frapes στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2004, 18:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF