Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Μεταβαση 700 κυβικων

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2013
    Μηνύματα
    97

    Μεταβαση 700 κυβικων

    Καλησπερα και καλες γιορτες σε ολους.Η δικια μου μεταβαση θα ειναι αρκετα μεγαλη.Απο το 250αρι θα παω σε 900αρι mt09.Γενικα οδηγαω 12 χρονια αλλα δεν εχω εμπειρια απο τετοιες μηχανες.Ομως ηρθε η ωρα να παω και εγω σε κατι μεγαλυτερο κυριως για μερικα μικρα ταξιδακια αλλα και για πολη.Ειναι δυσκολο στην οδηγηση?Θελει πολυ πειρα?

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    540
    Είναι σαν να πηγαίνεις από ποδήλατο στα 250 κεκ περίπου....

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Ειναι οντως μεγαλο το αλμα, αλλα προσωπικα δεν ειμαι απο αυτους που λενε οτι ντε και καλα πρεπει να πας 50-250-500-φτου και βγαινω και γενικα να περασεις απο δεκα μηχανες πριν πας σε χιλιαρι.

    Για μενα ολα θα κριθουν απο τη νοοτροπια σου. Αν το καβαλησεις με το mentality "ΟΚ μωρε, δωδεκα χρονια καβαλαω, ποσο διαφορετικο να ειναι" τον ηπιες ασχημα. Νομιζω πως η ιδανικη προσεγγιση θα ηταν οπως καποιου που δεν εχει ξαναοδηγησει ποτε μηχανη, βγαζει κατευθειαν Α διπλωμα και αγοραζει 600-700 κυβικα για πρωτη μηχανη. Η εμπειρια που εχεις μεχρι τωρα σε βοηθαει πολυ αλλα σαν χειρισμος μηχανηματος καποια πραγματα θα πρεπει να τα δεις απο το μηδεν. Το γκαζι δε θα ειναι πλεον ενας διακοπτης on-off, αλλα θα πρεπει να ανοιγει αναλογως της περιστασης. Με λιγα λογια αν το αντιμετωπισεις με το σεβασμο που του πρεπει πιστευω πως δε θα εχεις προβλημα, αφου προφανως δεν εισαι και πιτσιρικας.

    Τελος εκμεταλλευσου τα προγραμματα που εχει το μηχανακι για την αποκριση του γκαζιου και ξεκινα με το Β για τον πρωτο καιρο, χωρις να βιαστεις να πας στο STD. Κανει πολυ μεγαλη διαφορα.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2013
    Μηνύματα
    97
    Ευχαριστω παιδια απλα εχω αγχωθει λιγο γιατι θα ειμαι και δικαβαλο σχεδον παντα.

  5. #5
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Το MT-09 του 2017+ διατηρεί τη ρύθμιση της χαρτογράφησης όταν απενεργοποιείται ο κινητήρας; Τα πρώτα MT-09 (2013-2016) είχα διαβάσει ότι και στο ήπιο mode να τα είχες, στα γυρνούσε στο standard όταν ενεργοποιούσες εκ νέου τον κινητήρα. Μάλιστα είχε αναφερθεί ως πρόβλημα για αρχάριους, επειδή μπορεί να ξεχαστούν, να ανοίξουν το γκάζι νομίζοντας ότι είναι στο ήπιο mode που έχουν συνηθίσει και να τους φύγει.

    Κατά τα άλλα, επαναλαμβάνοντας όσα είπε ο ptc, το πιο σημαντικό είναι να ξέρεις ότι θέλει πολύ περισσότερη προσοχή στο άνοιγμα, αλλά και στο κλείσιμο του γκαζιού, καθώς και στο κατέβασμα ταχυτήτων (νομίζω ότι μόνο τα τελευταία MT-09 έχουν slipper clutch). Πολύ πιο λεπτός χειρισμός, ακόμα και σε στεγνό δρόμο, διαφορετικά κινδυνεύεις.

    Προσωπικά θα έλεγα να το πάρεις, αλλά να οδηγείς με εγκράτεια, μέχρι να συνηθίσεις στην σχεδόν τετραπλάσια δύναμη που έχει, σε σχέση με το 250άρι. Αν θεωρείς ότι είσαι ενθουσιώδης ή περίεργος του τι κάνει όταν του ζητήσεις πολλά, θα έλεγα να πας σε κάτι ενδιάμεσο πρώτα. Διαφορετικά βουρ στο MT-09, με σύνεση και προοδευτική εκμάθηση.

    Μιας και ανέφερες ταξίδια, μήπως εννοείς το Tracer 900 και όχι το γυμνό MT-09;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2013
    Μηνύματα
    97
    Οχι φιλε μου το γυμνο.Βαρεθηκα τα πολυ ψηλα μηχανακια δε ξερω γιατι...Εχω δει οτι κανει το ταξιδακι του και εφοσον εχω κανει με το δικο μου ταξιδι που η σελα μου ειναι σα μαδερι αυτο μου φανηκε μια χαρα οταν ανεβηκα.Αυτο που με ανησυχει ειναι οι στροφες γιατι το δικο μου ειναι πολυ ελαφρυ και το κανω οτι θελω.Πρεπει στις στροφες δλδ να μπενω με γκαζι?χαζη ερωτηση μεν αλλα ρωταω γιατι μου φαινεται οτι οσα video εχω δει πλαγιαζουν σα το motogp.

  7. #7
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.106
    Προσωπικά, δεν είμαι της φιλοσοφίας 125-250-500-600-750-1000 σε καμία περίπτωση, αφού κι ο ίδιος ξεκίνησα με 600, αλλά ΕΙΔΙΚΑ το ΜΤ09 νομίζω πέφτει πολύ (όχι σε κυβικά ή ιπποδύναμη, αλλά σε γενικότερο δούλεμα) σε αρχάριο και θα σου έλεγα να προτιμήσεις κάτι πιο ήπιο.
    Life begins at 45°.

  8. #8
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faithless Προβολή μηνύματος
    Οχι φιλε μου το γυμνο.Βαρεθηκα τα πολυ ψηλα μηχανακια δε ξερω γιατι...Εχω δει οτι κανει το ταξιδακι του και εφοσον εχω κανει με το δικο μου ταξιδι που η σελα μου ειναι σα μαδερι αυτο μου φανηκε μια χαρα οταν ανεβηκα.Αυτο που με ανησυχει ειναι οι στροφες γιατι το δικο μου ειναι πολυ ελαφρυ και το κανω οτι θελω.Πρεπει στις στροφες δλδ να μπενω με γκαζι?χαζη ερωτηση μεν αλλα ρωταω γιατι μου φαινεται οτι οσα video εχω δει πλαγιαζουν σα το motogp.
    Στην στροφή δεν κλείνουμε το γκάζι.
    Εκτός αν είσαι φίλος του νεοσσου οπότε δεν έχει καμία διαφορά.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  9. #9
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Έχω την υποψία ότι υπάρχει μία υφέρπουσα ειρωνεία προς το άτομό μου.

    Έχουμε πει, εμένα δε μου πουλάει η Yamaha MT-09 για να μη χάσει σε prestige. Πάντως είναι όνειρο το μεκανάκι, μου έχει μείνει αξέχαστη η μέρα που το οδήγησα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faithless Προβολή μηνύματος
    Οχι φιλε μου το γυμνο.Βαρεθηκα τα πολυ ψηλα μηχανακια δε ξερω γιατι...Εχω δει οτι κανει το ταξιδακι του και εφοσον εχω κανει με το δικο μου ταξιδι που η σελα μου ειναι σα μαδερι αυτο μου φανηκε μια χαρα οταν ανεβηκα.Αυτο που με ανησυχει ειναι οι στροφες γιατι το δικο μου ειναι πολυ ελαφρυ και το κανω οτι θελω.Πρεπει στις στροφες δλδ να μπενω με γκαζι?χαζη ερωτηση μεν αλλα ρωταω γιατι μου φαινεται οτι οσα video εχω δει πλαγιαζουν σα το motogp.
    Το προβλημα που θα εχεις δε θα ειναι το βαρος του. Σιγουρα ειναι πιο βαρυ απο το δυομισαρι αλλα στα 192 κιλα ειναι ελαφρια για μεγαλη μηχανη. Δηλαδη ακομα κι αν παρεις μικροτερο μηχανακι (πχ ενα 600-650cc) τα κιλα θα ειναι τοσα, ισως και περισσοτερα σε πολλες περιπτωσεις. Και φυσικα στριβει οπως στριβουν ολα τα μηχανακια του κοσμου. Το προβλημα ειναι αυτο που λεει ο Blitzer πιο πανω. Οτι δηλαδη η μηχανη ειναι ροπατη (ετσι, για να τριγκαρω και καποιους ) και οτι γινεται πανηγυρι σε οποιο φασμα των στροφων κι αν ανοιξεις το γκαζι. Μαζι και με το ηλεκτρονικο γκαζι που ειναι λιγο αποτομο, ολα αυτα δινουν εναν πιο απολυτο χαρακτηρα στη συγκεκριμενη μοτοσυκλετα. Για να το πω αλλιως, ειναι η πρωτη μου μηχανη που αν τη δωσω για βολτα σε φιλο θα του πω να ειναι λιγο προσεκτικος πώς ανοιγει το γκαζι στην αρχη για να μην εχει καμια δυσαρεστη εκπληξη.

    Το οτι φαινεσαι τοσο πολυ φοβισμενος εμενα μου δειχνει οτι εχεις τη σωστη νοοτροπια και οτι θα το προσεγγισεις το πραγμα συνετα. Και μονο δηλαδη οτι εισαι εδω και το συζητας ειναι για μενα το καλυτερο δειγμα. Απο την αλλη, αν ειναι να αγχωνεσαι τοσο, κοιτα για τιποτα μικροτερο. Εχει πολλα μεσαια μηχανακια που θα σου κανουν μια χαρα τη δουλεια σου.

  11. #11
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Απο την αλλη, αν ειναι να αγχωνεσαι τοσο, κοιτα για τιποτα μικροτερο. Εχει πολλα μεσαια μηχανακια που θα σου κανουν μια χαρα τη δουλεια σου.
    Το πάτε από εκεί, το φέρνετε από εδώ. Αν καταλήξετε σε MT-07, μη μου λέτε μετά εμένανε ότι το εκθειάζω.

    Πάντως, αν το παλικάρι μπορεί να δείχνει συστηματικά εγκράτεια στο γκάζι, τότε θα έλεγα να πάει απευθείας σε MT-09. Δεν είναι αρχάριος. Το μηχανάκι είναι πολύ καλά ζυγισμένο, χαμηλό και σχετικά ελαφρύ.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 01/01/2019 στις 10:23.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #12
    Μπα. Λαθος.επιλογη σε κόβω να κάνεις. Πολλά το 09. Πάρε το 07.
    done.

  13. #13
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    φιλε το λαθος σου ειναι οτι ρωτας αν πρεπει να το παρεις...αντι να ρωτας αν ειναι ανετη η σελα η το τιμονι ξερω γω...να ρωτησεις και τη μαμα σου να σου πει

    τεσπα περα απο την πλακα, δεν εχει ιδιαιτερη διαφορα η μεταβαση απο το 250 στο 07 η το 09...γενικα οσοι συμβουλευουν καποιον πρωταρη για αγορα νεας μεγαλης μηχανης για καποιο λογο νομιζουν οτι μιλανε σε καθυστερημενο που θα τσαρουχωσει τα φρενα με ταναλια η θα κραταει το γκαζι τερμα ανοιχτο σε στενακια...

    παρε το μηχανακι, εμπειρια οπως λες εχεις, 12 χρονια οδηγας οποτε το πως να στηθεις στο δρομο σε σχεση με τα αυτοκινητρα το εχεις, πραγμα το οποιο ειναι και το πιο σημαντικο...τα υπολοιπα τα μαθαινεις...το μηχανακι εχει ενα σωρρο ηλεκτρονικα μπλιμπλικια οποτε θα συγχωρεσει πιθανες μαλακιες σου....ναι οκ παγκοσμιος δε θα γινεις αλλα θα εχεις ενα μηχανακι που θα ευχαριστηθεις για πολλα χρονια...

    και αμα νιωθεις κουλαμαρα, τραβα κανε κανα σχολειο και διαβασε κανα βιβλιαρακι και 8α εισαι καλυτερος απο το 99% των οδηγων στο δρομο
    Τελευταία τροποποίηση από p@nos; 31/12/2018 στις 23:34.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    σιγα το αλμα! μην φοβασαι τιποτα. προχωρα. εγω πρωτυτερα δεν ειχα καν παπι και πηρα 650αρι βερσυς. δεν ξεμπαζωνε την ασφαλτο αλλα χωρις καμια εμπειρια πριν πιστεψε με νομιζα οτι πηρα πυραυλακι. πηγα και εγω στο τρεισερ μετα απο 2 χρονια γιατι το συνηθισα πολυ γρηγορα

  15. #15
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Παρτο φιλε αρκει να εισαι προσεκτικος μεχρι να το μαθεις (εννοω στο δεξι χερι κυριως) σιγουρα ειναι πολυ το γκαζι του οπως ειπαν κ τα παιδια αλλα κι εγω δεν ειμαι του σκεπτικου 50-150-300-600-750-1000 αλλωστε το 2006 κι εγω αγορασα μετα απο το 200WR (και κατι φιλων που καβαλουσα μοταρντ husaberg ttr κτλ) κατευθειαν το Κ6 600 ολα ειναι στο μυαλο φιλε! χαλαρα τον πρωτο καιρο κι ολα καλα,σου ευχομαι να το ευχαριστηθεις και παντα ορθιος!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. H Aθηνα και τα 700 ορφανα της...
    από nakedorange στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2007, 21:07
  2. Μεταβαση απο παπι σε βοδι
    από A-Ge0 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2006, 15:30
  3. πρόβλημα με μετάβαση από απλή->super αμόλυβδη
    από firefox στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2006, 08:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF