Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Ανιψιος που ζητάει το παπάκι μια βόλτα...

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    544

    Ανιψιος που ζητάει το παπάκι μια βόλτα...

    Μου συμβαίνει τον τελευταίο καιρό. Ο ανήλικος ανηψιος μου , μου ζητάει να οδηγήσει το παπάκι μου. Είναι 17 χρόνων. Είναι παιδί από δύσκολη οικογένεια και δεν έχει καμία σχέση με το άθλημα...

    Εγώ όταν πρωτοοδηγησα ήμουν 15-16 χρόνων. Δεν ζήτησα από κανένα. Δούλεψα ένα καλοκαίρι και αγόρασα ένα 50αρι κρυφά από τους γονείς μου....Όλη μου η ζωή ήταν το όνειρο μιας μοτοσυκλέτας... Μέχρι τα 22 που απολύθηκα απο φανταρος είχα ιδιαίτερα ριψοκινδυνες συμπεριφορές στον δρόμο. Ήμουν τυχερός που δεν σκοτώθηκα.

    Τι κάνω τώρα ομως με τον ανιψιο; Σημειωστε ότι μόνο εγώ από την ευρύτερη οικογένεια του μπορεί να του δείξω πως να οδηγαει. Να αναλάβω την ευθύνη και πως;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Μου συμβαίνει τον τελευταίο καιρό. Ο ανήλικος ανηψιος μου , μου ζητάει να οδηγήσει το παπάκι μου. Είναι 17 χρόνων. Είναι παιδί από δύσκολη οικογένεια και δεν έχει καμία σχέση με το άθλημα...

    Εγώ όταν πρωτοοδηγησα ήμουν 15-16 χρόνων. Δεν ζήτησα από κανένα. Δούλεψα ένα καλοκαίρι και αγόρασα ένα 50αρι κρυφά από τους γονείς μου....Όλη μου η ζωή ήταν το όνειρο μιας μοτοσυκλέτας... Μέχρι τα 22 που απολύθηκα απο φανταρος είχα ιδιαίτερα ριψοκινδυνες συμπεριφορές στον δρόμο. Ήμουν τυχερός που δεν σκοτώθηκα.

    Τι κάνω τώρα ομως με τον ανιψιο; Σημειωστε ότι μόνο εγώ από την ευρύτερη οικογένεια του μπορεί να του δείξω πως να οδηγαει. Να αναλάβω την ευθύνη και πως;
    Τιποτα να μην κάνεις.Να του πεις να βγάλει ένα δίπλωμα για 50αρι η να περιμένει να ενηλικιωθεί για να πάει στα παραπάνω κυβικά.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Αν έχεις τη δυνατότητα, συζητήστε το όλοι μαζί με τους γονείς του.

    Βόλτα μόνος του, όχι.
    Να του μάθεις σε ελεγχόμενο περιβάλλον με εξοπλισμό και τα συναφή, ναι.

    Κρυφά από τους γονείς, όχι.
    Εν γνώσει τους και με τη συναίνεσή τους, ναι.
    Εν γνώσει τους και χωρίς τη συγκατάθεσή τους, δεν ξέρω.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    [QUOTE=mia_zoi_kawa;2972875]Μου συμβαίνει τον τελευταίο καιρό. Ο ανήλικος ανηψιος μου , μου ζητάει να οδηγήσει το παπάκι μου. Είναι 17 χρόνων. Είναι παιδί από δύσκολη οικογένεια και δεν έχει καμία σχέση με το άθλημα...

    Να φανταστώ ότι δεν θα γίνει κρυφά αυτήν την φορά χωρίς την συγκατάθεση των γονεών.Οπότε σου δίνεται η ευκαιρία να μεταδώσεις τις γνώσεις σου με τον καλύτερο τρόπο. Πάνω σε σωστές βάσεις. Σωστή οδηγική συμπεριφορά και εξπολισμό.
    Αυτό που μου έρχεται στο μυαλό σαν πρώτο μάθημα και βασική προυπόθεση πριν πιασει καν το τιμόνι θα ήταν το κράνος, Δεν ξέρω πως θα το αποκτούσε(με δουλειά ,απο τους γονείς ή από τον θείο) αλλά δεν θα το έβγαζε ακόμα κι αν του έδειχνα τι είναι το φρένο. Και πάλι όλο αυτό εξαρτάται από την διάθεση του καθενός για να μάθει ή να μεταδώσει όσα έχει μάθει. Καθώς και στον επιμερισμό των ευθυνών όπως προαναφέρθηκε

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Αυτά που γράφει ο McGyver είναι η σωστή τακτική.
    Έχε όμως κατά νου ότι αν δεν του δείξεις εσύ, θα βρει αλλού μηχανάκι, αργά ή γρήγορα.

    Οπότε καλύτερα μαζί σου σε κάποια αλάνα, εκτός κυκλοφορίας, ώστε να του φεύγει η κάψα. Τουλάχιστον μέχρι να μπορεί να βγάλει δίπλωμα.

  6. #6
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Στις καλές εποχές, αν το παιδί ήταν ενήλικο και ήθελε να πάρει μηχανάκι, του έπαιρναν οι γονείς του αμάξι για να κάνει τις βόλτες του με ασφάλεια. Με την κρίση, σπάνια υπάρχει πια αυτή η δυνατότητα, οπότε είναι δύσκολη η απόφαση.

    Θυμάμαι πώς σκεφτόμουν όταν ήμανε παιδί, οπότε δύσκολα θα έδινα σε τόσο νέο άτομο, όχι μόνο μηχανάκι, αλλά και αμάξι. Έχουμε την αξίωση να αποκτήσουν οι νέοι την πείρα μας, χωρίς να ρισκάρουν κι αυτό είναι πολύ δύσκολο.

    Ακόμα κι αν του κάνεις μαθήματα με επίβλεψη, αυτό θα του δώσει αυτοπεποίθηση, με συνέπεια να πάρει κανένα δανεικό και να κινδυνεύσει. Το έχει πει και ο Ιαβέρης "Οι νέοι δεν έχουν αίσθηση του κινδύνου και δε φοβούνται το θάνατο", οπότε το "Πρόσεχε" δεν πρόκειται να τους συγκρατήσει. Θα πρόσθετα ότι έχουν αίσθηση του κινδύνου, αλλά ρέπουν προς αυτόν με θράσος.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 01/01/2019 στις 11:50.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    544
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθεια. Νομίζω ότι ξεκαθάρισα μέσα μου. Θα του ζητήσω να βγάλει δίπλωμα και θα του δώσω να κάνει καμιά βόλτα σε καμία αλάνα για να του φύγει η καψα. Καλή χρονιά σε όλους.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Αν έχεις τη δυνατότητα, συζητήστε το όλοι μαζί με τους γονείς του.

    Βόλτα μόνος του, όχι.
    Να του μάθεις σε ελεγχόμενο περιβάλλον με εξοπλισμό και τα συναφή, ναι.

    Κρυφά από τους γονείς, όχι.
    Εν γνώσει τους και με τη συναίνεσή τους, ναι.
    Εν γνώσει τους και χωρίς τη συγκατάθεσή τους, δεν ξέρω.
    ============================================
    Συμφωνω απολυτα....ακομη και σε ελενχομενο περιβαλλον μια πτωση και ενα χτυπημα..απλα ενας μωλωπας....θα φερει γκρινια απο τους γονεις οταν το μαθουν χωρις την συναινεση τους...
    εχει δικιο απολυτα ο McGyver

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Μου συμβαίνει τον τελευταίο καιρό. Ο ανήλικος ανηψιος μου , μου ζητάει να οδηγήσει το παπάκι μου. Είναι 17 χρόνων. Είναι παιδί από δύσκολη οικογένεια και δεν έχει καμία σχέση με το άθλημα...

    Εγώ όταν πρωτοοδηγησα ήμουν 15-16 χρόνων. Δεν ζήτησα από κανένα. Δούλεψα ένα καλοκαίρι και αγόρασα ένα 50αρι κρυφά από τους γονείς μου....Όλη μου η ζωή ήταν το όνειρο μιας μοτοσυκλέτας... Μέχρι τα 22 που απολύθηκα απο φανταρος είχα ιδιαίτερα ριψοκινδυνες συμπεριφορές στον δρόμο. Ήμουν τυχερός που δεν σκοτώθηκα.

    Τι κάνω τώρα ομως με τον ανιψιο; Σημειωστε ότι μόνο εγώ από την ευρύτερη οικογένεια του μπορεί να του δείξω πως να οδηγαει. Να αναλάβω την ευθύνη και πως;
    Αν ήθελε να μάθει, θα του έδινα ΜΟΝΟ σε ιδιωτικό χώρο, που θα είχα εξασφαλίσει από 1024 μεριές ότι δεν θα πάθει κάτι. Εννοείται κστόπην άδειας από γονείς, όχι από μόνος σου.

    ΟΧΙ και για ΚΑΝΕΝΑ λόγο σε δημόσιο χώρο, κι ακόμα χειρότερα σε δημόσιο δρόμο.

    Αν γίνει κάτι στραβό, έχεις ευθύνη εσύ, και ηθική και νομική και αστική και απόλα.

    Ακόμα και με ασφάλεια σε ιδιωτικό χώρο να του μάθεις εσύ, αν αυτός αύριο πάρει ένα άλλο και πάθει κάτι, θα έρθουν οι δικοί του, και θα σου πουν, εσύ τον ξεσήκωσες.

    Οι ''ευκολες'' οικογένειες, και στην πρώτη ευκαιρία, σου δείχνουν τι ''ευκολοι'' άνθρωποι που ήταν στην πραγματικότητα, φαντάσου τι έχει να γίνει σε ''δυσκολη'' κιόλλας.

    ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ, δεν είναι καν δουλειά σου, να δίνεις τέτοια πράγματα σε παιδί που δεν είναι δικό σου. Εδώ σε παιδί αδερφού σου, και μαζεύεσαι τι θα πεις...
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Μίλα με γονείς θα έλεγα και εγώ.
    Και θα προτιμούσα να μου είχε μάθει ο θείος μου όταν ήμουν μικρός παρά μόνος μου.
    Το δίπλωμα ήρθε μετά απο χρόνια.

    Ευτυχώς που ζώ

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963


    δώσε το μηχανάκι στο παιδί ρε μπάρμπα !
    ανανήψαντας

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Οτι είπε ο τηλεγονος, δεν παίζουμε (πια) με αυτά τα πράγματα.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2012
    Μηνύματα
    221
    Σε καταλαβαίνω μιας και πρόσφατα ήταν σε αυτή την ηλικιά ανιψάκι μου και είχαμε τα ίδια...
    Ήθελε μηχανάκι, οι γονείς του ήταν αντίθετοι, οπότε έλεγε τον πόνο του σε εμένα.

    Μίλησα με τους γονείς του.. τους εξήγησα οτι αμα θέλει αργά ή γρήγορα θα το πάρει. με 500ε παίρνει μηχανάκι...και μέχρι τότε...θα ανεβαίνει σε μηχανάκια φίλων του... Τους εξήγησα τι είχα στο μυαλό μου και συμφωνήσαμε να τον ενημερώσω:
    Τον πήγα 5-6 κυριακές με το παπί και έκανε απο ώρα και τα ίδια και τα ίδια. Μετά ενθουσιάστηκε λιγό και τον πήγα μια βόλτα μέσα στην Αθήνα με το παπί και το fz6.
    Τρόμαξε λιγάκι με το παπι μιας και έτυχαν κανα 2 περιπτώσεις που "δεν βλέπουν" τα μηχανάκια και μετα με το φζ6 έκανα 2-3 ανοίγματα σε περιφερειακούς.
    Μιας και δεν είχε ξανανέβει τρόμαξε και εκεί κ κρατιόταν πάνω μου. Ίσως πήρε μια γεύση.. επίσης του εξήγησα περί ασφάλεια-κράνος - γάντια - μπουφάν κλπ, αλλά και οτι του διευκολύνουν την καθημερινότητα. πχ ενα ποιοτικό κράνος, μπουφάν-γάντια δίνουν κ ασφάλεια και προστασία απο το κρύο, περί βελτιώσεων και το αν αξίζει, τα χρήματα που θα χρειαστεί να χαλάει για συντήρηση, ΚΟΚ , και άλλα θέματα.

  14. #14
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.174
    Ποτέ στα ανήψια μας παπάκι............θα πάρουν στραβό δρόμο από μικρά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Στ' ανηψάκια μας μόνο σοβαρά μηχανάκια................

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HPIM0493.jpg 
Προβολές:	283 
Μέγεθος:	100,9 KB 
ID:	402542

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20181125_101911.jpg 
Προβολές:	282 
Μέγεθος:	82,9 KB 
ID:	402543
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Ποτέ στα ανήψια μας παπάκι............θα πάρουν στραβό δρόμο από μικρά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Στ' ανηψάκια μας μόνο σοβαρά μηχανάκια................

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HPIM0493.jpg 
Προβολές:	283 
Μέγεθος:	100,9 KB 
ID:	402542

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20181125_101911.jpg 
Προβολές:	282 
Μέγεθος:	82,9 KB 
ID:	402543
    Θειούλη θα μου πάρεις και μένα ένα?

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. μια βολτα το σκ 3 φωτο
    από tai στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2008, 15:04
  2. Μια βόλτα που έγινε πριν λίγο καιρό
    από sas στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2007, 13:50
  3. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2006, 12:42
  4. Πάμε μια βόλτα στη........στη........
    από Capo_Di_Capi στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 00:29
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 00:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF