Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 41 από 41

Θέμα: ζεστα γαντια

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Εδώ είσαι.
    Συνημμένο 402560

    Αν δεν σου κάνει δουλειά ούτε αυτό,τότε:

    Συνημμένο 402561
    ωραιο...ντελιβεραδικο στυλ...αλλα εχει χουφτες η μηχανη που να μπουν αυτα

  2. #32
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Με μοτοσυκλέτα έχω κινηθεί μέχρι με 3°C, με ποδήλατο και με -7°C (σε συνδυασμό με τον άνεμο η αισθητή θερμοκρασία ήταν πολύ χαμηλότερη). Οι παράγοντες που επηρεάζουν το πώς νιώθεις είναι:

    1) Εξωτερική θερμοκρασία.
    2) Ταχύτητα κανονικού ή φαινόμενου ανέμου. Αλλιώς νιώθεις το κρύο αν κινείσαι με 40 km/h, αλλιώς αν κινείσαι με 70 km/h ή περισσότερο. Αν η μοτοσυκλέτα έχει ενσωματωμένες σκληρές χούφτες, βοηθάει πολύ, διότι περιορίζει το φαινόμενο άνεμο.
    3) Αν καταβάλεις προσπάθεια. Στην ποδηλασία, στις ανηφόρες δεν καταλαβαίνεις κρύο, ενώ στις κατηφόρες (προφανώς πάντοτε με τη μοτοσυκλέτα) η προσπάθεια είναι ελάχιστη, οπότε δεν κυκλοφορεί το αίμα και κρυώνεις γρήγορα.
    4) Αν βρέχει και περάσει νερό στα χέρια.
    5) Θερμομόνωση & στεγανότητα γαντιών. Πέρα από το πάχος τους, πολύ σημαντικό είναι να αφήνουν κενό αέρα, ειδικά στις άκρες των δακτύλων. Ο ακίνητος αέρας είναι πολύ καλό μονωτικό υλικό, γι' αυτό χρησιμοποιείται στα διπλά τζάμια των παραθύρων, καθώς και στις μονώσεις με αφρολέξ.
    6) Ο χρόνος που είσαι εκτεθειμένος στο κρύο και τον άνεμο. Μπορεί στα πρώτα 20 λεπτά να μην καταλαβαίνεις τίποτα, αλλά με τις ίδιες συνθήκες στη μία ώρα να είσαι ξυλιασμένος.

    Θερμαινόμενα grip δεν έχω δοκιμάσει, αλλά ακούω ότι κάνουν καλή δουλειά, ειδικά σε ταξίδια σε συνδυασμό με τις χούφτες.

    Τον πρώτο καιρό, με τα χοντρά γάντια δεν είχα καλή αίσθηση, ειδικά στο χειρισμό του γκαζιού. Επειδή όμως οδηγώ συνέχεια το ίδιο μοτοσακό, συνήθισα την αίσθηση και δε με ενοχλεί καθόλου. Μάλιστα πλέον τα προτιμάω από τα λεπτά γάντια, καθώς και από τα δερμάτινα. Αν όμως οδηγήσω άλλο μοτοσακό, δυσκολεύομαι στην αρχή, επειδή δεν έχω συνηθίσει το σημείο που πιάνει ο συμπλέκτης, το φρένο και την ευαισθησία του γκαζιού.

    Τα ισοθερμικά γάντια τα φοράω από μέσα από τα χειμερινά, μόνο όταν πέσει η θερμοκρασία στους 5°C, διότι πλέον χάνω πολύ σε αίσθηση με τα διπλά γάντια. Συνήθως προτιμώ να φθάσω στον προορισμό μου με τα δάχτυλα παγωμένα και να έχω καλύτερη αίσθηση στην οδήγηση. Έτσι κι αλλιώς τη μοτοσυκλέτα την παίρνεις για να ενεργοποιηθούν οι αισθήσεις σου, δε θέλεις πάντοτε την άνεση του αυτοκινήτου. Ζεις τη στιγμή. Μερικές φορές φθάνω στο γραφείο μετά από 45' με τα δάχτυλα παγωμένα και χαμογελάω. Αν όμως είναι ταξίδι ωρών, εκεί δε βγαίνει με τα δάχτυλα παγωμένα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Εγω αυτες τις χουφτες τις τουκανο τις εχω αγοράσει και αποθεσει στο ράφι πάνω από 2 χρόνια τώρα.
    Μη ρωτας το γιατί...
    =================================
    βγαλτες στο σφυρι...πελατεια ετοιμη υπαρχει ...η σκονη δεν εχει αναγκη απο κρυο τσιφ !

  4. #34
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.595
    Οι χούφτες αγοράστηκαν γιατί ακριβώς είναι πολύ δυνατές στα ψοφοκρυα και τη βροχή!
    Τώρα αν Εγώ έχω μποτσαρει και δεν έχω αξιωθεί να τις περάσω,είναι άλλο καπέλο.

    Αφρικ, αν το πρόβλημα σου (όπως το καταλαβαίνω) είναι παροδικό,γιατί να μην απεχεις για λίγο από το μηχανακι;
    Δεν είναι ότι έχουμε και 200μερες ψόφο στην Ελλάδα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Ο afric εχει πάρει o ανθρωπος αλλο μηχανάκι, Κ 100 αν θυμάμαι καλά RT οπότε δεν πιστεύω να χει πια πρόβλημα

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Ο afric εχει πάρει o ανθρωπος αλλο μηχανάκι, Κ 100 αν θυμάμαι καλά RT οπότε δεν πιστεύω να χει πια πρόβλημα
    k1100lt..και ο παπους με το φανελακι? ναιαιαιιιιιιι..
    το πουλησα ομως ...και ξαναπηρα africa...και τωρα μπαζει.

    μολις πηρα γαντια για σκι....και αλοιφη για τις χιονιστρες

  7. #37
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Πάντως ο τίτλος του θέματος κάνει διάφορους συνειρμούς.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	zesta_pota_cd_0.jpg 
Προβολές:	234 
Μέγεθος:	37,7 KB 
ID:	402563

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afric Προβολή μηνύματος
    k1100lt..και ο παπους με το φανελακι? ναιαιαιιιιιιι..
    το πουλησα ομως ...και ξαναπηρα africa...και τωρα μπαζει.

    μολις πηρα γαντια για σκι....και αλοιφη για τις χιονιστρες


    άφρικα ξανα?

    Με αυτό το κρύο;

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    φήμες λενε οτι εχουν αδιάβροχη μεμβράνη, ομως και ακομα ετσι να μην ειναι το νερο κυλάει εξωτερικά της χουφτας που ειναι ποιο ευκολο δεν εχει λογο να περάσει μέσα.
    Από την πρώτη μέρα που τις πήρα σε κάθε βροχή μπάζουν νερά. Δεν ξέρω αν έχουν μεμβράνες εξωτερικά αλλά εχουν ραφές και τρύπες που παίρνουν νερά. Μετά απο 2 ώρες στην βροχή είναι μουσκεμα. Αδιάβροχες ??Σίγουρα 'Οχι. Αν απωθούν το νερό? Ναι! Πως το λέτε επιστημονικά? Water Repellent not Water proof όπως τις διαφημίζουν

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afric Προβολή μηνύματος
    ωραιο...ντελιβεραδικο στυλ...αλλα εχει χουφτες η μηχανη που να μπουν αυτα
    οταν ειπαμε χουφτες ενουσαμε αυτες σαν τις tucano urbano που εβαλε φωτο ο tai οχι τις πλαστικες προστατευτικες. βγαζεις τις πλαστικες και βαζεις τι αλλες.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Από την πρώτη μέρα που τις πήρα σε κάθε βροχή μπάζουν νερά. Δεν ξέρω αν έχουν μεμβράνες εξωτερικά αλλά εχουν ραφές και τρύπες που παίρνουν νερά. Μετά απο 2 ώρες στην βροχή είναι μουσκεμα. Αδιάβροχες ??Σίγουρα 'Οχι. Αν απωθούν το νερό? Ναι! Πως το λέτε επιστημονικά? Water Repellent not Water proof όπως τις διαφημίζουν
    ποιες εχεις? γιατι εχω ακουσει πολυ καλα λογια και εχω δει να κυκλφορουν πολλες και σε ολλες ειχα πολυ καλο feedback

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    άφρικα ξανα?

    Με αυτό το κρύο;
    βιαστηκα...επρεπε να περιμενω λιγο

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Γάντια!!
    από Akefalos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2005, 01:13
  2. Μαλακά γάντια... Πώς;;;
    από jtoros στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2005, 10:42
  3. Ερώτηση για γάντια!!
    από bikersonly στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 20:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF