Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 57

Θέμα: Street Triple 675 vs Multistrada 1000 vs Sprint ST 1050

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maniatiakos Προβολή μηνύματος
    Σε ομορφιά λες ή σε συμπεριφορά?
    Το μηχανάκι αυτό το κάνεις ό,τι θες, είναι πραγματικά ποδήλατο.

    Αν καταλήξεις φίλε antsoar σε multi, φρόντισε να είναι η έκδοση S και αν είναι και 1100 ακόμα καλύτερα.

    Το triple είναι πολύ καλό μηχανάκι επίσης αλλά επειδή τα 600 τη μέρα και ειδικά χειμώνα, αν δεν είναι Ε.Ο, είναι πολλά, εγώ θα πρότεινα multi ξανά.

    1050 triumph δε θα έπαιρνα ποτέ με αυτά που έχω ακούσει για μπιέλες κλπ σε tiger...

    Για κάποιο περίεργο λόγο, ενώ το μοτέρ ήταν κοινό με άλλα μοντέλα, το πρόβλημα υπήρξε μόνο στο Tiger πρώτης γενιάς.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Πραγματικά, έχω οδηγήσει και τα δυο και το 1100 ήταν αρκετά καλύτερο. Το 1000 ήταν τελείως άψυχο σε σύγκριση με το, τότε μηχανάκι μου (Caponord 1000). Πάντως, είναι κακάσχημα όντως...

    Εγώ προτείνω το 675 αν και νομίζω ότι υπάρχουν καλύτερες και πιο allround επιλογές στα 4000Ε από ένα άσχημο και 2 naked μηχανάκια
    Εννοείς δηλαδή κάτι με υψηλό fun factor που χωράει δυο άτομα και φορτώνεται για ταξίδι, για πες, για πες
    Travel, Grow, Share

  2. #17
    Ρε πάρε ένα 1150GS... λέμε...

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    ένα άσχημο και 2 naked μηχανάκια
    Τα δύο naked ποιά είναι;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #19
    Πέρα από την πλάκα... Triumph έχεις και σκέφτεσαι να το αλλάξεις, πάλι Triumph θα πάρεις;;;
    ΟΚ το Street Triple είναι σταθερή αξία (ειδικά το R) όμως δεν είναι γι'αυτό που θες νομίζω...
    Το ST είναι ταξιδιάρικο, αλλά οδηγική απόλαυση...;;;

    Εγώ θα πρότεινα Multistrada 1000 ή 1100... υπάρχουν επιλογές στο car στα 4 - 5 χιλ.
    Ειδικά για το S με τις Ohlins, θα προτιμούσα το 1000 για καλύτερη τιμή, έναντι του απλού 1100 πχ.
    Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για ένα ψηλό street (αφού σου αρέσει και η σχετικά όρθια θέση οδήγησης) που ταξιδεύει άνετα
    και με ένα μοτέρ που χωρίς την απόλυτη απόδοση ψηλά είναι πολύ δυνατό (εκεί που χρειάζεται) στη μεσαια κλίμακα του στροφομέτρου για...
    ...να κάνει πλάκα σε αρκετά "καθαρόαιμα" σε στροφιλικι... 100% οδηγική απόλαυση που ζητάς!

    Αισθητικά εμένα προσωπικά μου αρέσει, άσχετα αν γενικά τα Ducati της εποχής Terblanhe (πχ 999/749) έχουν τους εχθρούς τους ducatisti ή μη...
    ... ενώ σε όλους αυτούς που δε αρέσει το παλιό Multi, μπορεί να τους αρέσει αισθητικά το σύγχρονο "μαστόδοντο" Multi 1200/1260... γούστα είναι αυτά!

    Μιλώντας για αξιοπιστία συγκρίνεις Ducati με Triumph... OK... σ'αυτές τις 2 εταιρείες δεν καταλήγεις αν η πρώτη σου προτεραιότητα είναι η αξιοπιστία...
    Παρ' όλα αυτά ο γνωστός διβάλβιδος DesmoDue 1000/1100 είναι σχετικά bulletproof, καθώς δεν έχω ακούσει για σημαντικά προβλήματα τόσα χρόνια που είναι στην αγορά.

    Last but not least, είναι από τα τελευταία Ducati με τον σωστό ήχο... (σημ. το brand new V4S είναι ξανά ξηροκάμπανο!)

    Υ.Γ. Θα έριχνα σίγουρα μια ματιά σε αυτό που λέει ο Kordix πιο πάνω...

    Άντε με γειες...

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Πέρα από την πλάκα... Triumph έχεις και σκέφτεσαι να το αλλάξεις, πάλι Triumph θα πάρεις;;;
    ΟΚ το Street Triple είναι σταθερή αξία (ειδικά το R) όμως δεν είναι γι'αυτό που θες νομίζω...
    Το ST είναι ταξιδιάρικο, αλλά οδηγική απόλαυση...;;;

    Εγώ θα πρότεινα Multistrada 1000 ή 1100... υπάρχουν επιλογές στο car στα 4 - 5 χιλ.
    Ειδικά για το S με τις Ohlins, θα προτιμούσα το 1000 για καλύτερη τιμή, έναντι του απλού 1100 πχ.
    Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για ένα ψηλό street (αφού σου αρέσει και η σχετικά όρθια θέση οδήγησης) που ταξιδεύει άνετα
    και με ένα μοτέρ που χωρίς την απόλυτη απόδοση ψηλά είναι πολύ δυνατό (εκεί που χρειάζεται) στη μεσαια κλίμακα του στροφομέτρου για...
    ...να κάνει πλάκα σε αρκετά "καθαρόαιμα" σε στροφιλικι... 100% οδηγική απόλαυση που ζητάς!

    Αισθητικά εμένα προσωπικά μου αρέσει, άσχετα αν γενικά τα Ducati της εποχής Terblanhe (πχ 999/749) έχουν τους εχθρούς τους ducatisti ή μη...
    ... ενώ σε όλους αυτούς που δε αρέσει το παλιό Multi, μπορεί να τους αρέσει αισθητικά το σύγχρονο "μαστόδοντο" Multi 1200/1260... γούστα είναι αυτά!

    Μιλώντας για αξιοπιστία συγκρίνεις Ducati με Triumph... OK... σ'αυτές τις 2 εταιρείες δεν καταλήγεις αν η πρώτη σου προτεραιότητα είναι η αξιοπιστία...
    Παρ' όλα αυτά ο γνωστός διβάλβιδος DesmoDue 1000/1100 είναι σχετικά bulletproof, καθώς δεν έχω ακούσει για σημαντικά προβλήματα τόσα χρόνια που είναι στην αγορά.

    Last but not least, είναι από τα τελευταία Ducati με τον σωστό ήχο... (σημ. το brand new V4S είναι ξανά ξηροκάμπανο!)

    Υ.Γ. Θα έριχνα σίγουρα μια ματιά σε αυτό που λέει ο Kordix πιο πάνω...

    Άντε με γειες...

    Εσύ το ξέρεις, αλλά για να βοηθήσω την κουβέντα, η αξιοπιστία δεν είναι η πρώτη μου προτεραιότητα. Έχω την "πολυτέλεια" να έχω μηδενικό commuting, δουλεύω ακριβώς κάτω από το σπίτι μου. Αν μια μέρα δεν πάρει μπρος δηλαδή δεν θα χάσω το μεροκάματο. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι θέλω να γίνω κολλητός με κάθε συνεργείο της περιοχής

    Αλλά η μηχανή έχει καθαρά ρόλο απόλαυσης!!!
    Travel, Grow, Share

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2008
    Μηνύματα
    160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Πραγματικά, έχω οδηγήσει και τα δυο και το 1100 ήταν αρκετά καλύτερο. Το 1000 ήταν τελείως άψυχο σε σύγκριση με το, τότε μηχανάκι μου (Caponord 1000).
    Τόσο στο 1000 όσο και στο 1100, πρέπει να αφαιρέσεις τον καταλύτη που 'ναι σα θερμοσίφωνας και πνίγει το μηχανάκι.
    Επίσης θέλει ένα γρανάζι μικρότερο μπροστά. Με αυτά τα 2 το μούλτι μεταμορφώνεται.

    Τα S έχουν τα ολινς και το fat-bar που το κάνουν εντελώς διαφορετικό μηχανάκι από τα απλά.

    Στις 5000-8000 στροφές κάνει πάρτυ, ειδικά σε ορεινό στροφιλίκι μπορεί να αφήσει πίσω πολύ πιο γρήγορα μηχανάκια.

    Το σχέδιο είναι αμφιλεγόμενο, όμως βλέπω στο πέρασμα του χρόνου (είναι ήδη 16 χρονών) να εκτιμάται περισσότερο όπως και τα 749/999.
    Σε κόκκινο S με ολινς μπροστά και με carbon φτερό, δεν το λες εύκολα άσχημο.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Όντως, τώρα είδα ότι μιλάμε για Sprint St και όχι για Speed Triple

    Ενδιαφέρουσα περίπτωση το πρώτο, πολύ μηχανάκι για τα λεφτά του. Για fun factor δεν ξέρω αλλά σίγουρα θα είναι καλός ταξιδευτής. Εφόσον κοιτάς για Ducati εποχής Terblanche, καλή περίπτωση θα ήταν και η σειρα ST (ST2, ST4, ST4S). Ενδεικτικά https://www.car.gr/13754213-ducati-st4-s
    Επίσης, όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, Hayabusa, Blackbird είναι υπερόπλα.
    Από εκεί και πέρα, ίσως το BMW K1200R να μπορείς να το πάρεις στα 4Κ οριακά (φλερτάρουν κάποια στα 4,5Κ ενώ υπάρχει και ένα ενδιαφέρον Κ1200R Sport στα 4700 https://www.car.gr/18903791-bmw-k-1200-r-sport αν μπορεί να βρεθεί μια λύση στο μπάτζετ).
    Tuono 2ης γενιάς εγγυάται το fun factor, Yamaha FZ1 2006 οριακά στα λεφτά σου και σίγουρα καλύτερο allrounder από το Tuono. Ίσως ένα Shiver GT για αντιπρόταση στο πιο περιορισμένων touring δυνατοτήτων του Street Triple https://www.car.gr/14840959-aprilia-shiver-gt-750-abs
    Στα πιο άνετα, να φανταστώ ότι θα ξεράσεις αν πω TDM ε? Δυστυχώς, εκεί θα πρέπει να δεις Vstrom 1000, Caponord 1000 (τίμιο, ικανό και κάποια αρκετά φορτωμένα, ΠΜ για λεπτομέρειες).

    Επίσης, μπορείς να χτυπήσεις ένα παλιό SS (GSXR1000K1-4, CBR954RR κτλ) και να βάλεις τιμόνι (handlebar convertion kit) και θα είσαι μια χαρά με λίγα λεφτά.

    Σαφώς αντί 1150 GS, ένα οποιδήποτε μαστόδοντο, ακόμα και Varadero

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Ένα μηχανάκι ξέρω απ αυτά το Sprint ST 1050 και είναι μπουρδέλο (χωρίς περιστροφές)
    ανανήψαντας

  9. #24
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Προσωπικά έσπασα τα μούτρα μου σε μεταλλική κολόνα χαζεύοντας ένα κόκκινο multi 1000s (strada ,οχι mixer ) παρκαρισμένο στο απέναντι πεζοδρόμιο.
    porca miseria.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Ένα μηχανάκι ξέρω απ αυτά το Sprint ST 1050 και είναι μπουρδέλο (χωρίς περιστροφές)
    Το είχες; κακή εμπειρία; ???

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά έσπασα τα μούτρα μου σε μεταλλική κολόνα χαζεύοντας ένα κόκκινο multi 1000s (strada ,οχι mixer ) παρκαρισμένο στο απέναντι πεζοδρόμιο.
    Travel, Grow, Share

  11. #26
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Φιλε παντως συμφωνα με αυτα ππυ ζητας εχεις εστιασει σε λαθος μηχανακια. Βολτες μονιημερες 500-600χλμ ειναι πολυ μεγαλες και σε καμμια περιπτωση δε βγαινουν απο μηχανακια τα οποια ειναι παπιοκανιβαλοι πολης οπως το 675. Οκ θα βγαλεις μια δυο τρεις και μετα απλα θα συχτιριζεις για την επιλογη σου. Τοσα χλμ θελουν οπωσδηποτε τουρινγκ μηχανακι, και αμα θες και διασκεδαση, τοτε σπορ τουρινγκ.

    Οι επιλογες πολλες αρκει να ψαξεις σωστα. Σε αυτα που προτεινεις, το μουλτι προσωπικα θα το απεφευγα, οδηγηκα δεν ειναι αρκετα ενδιαφερον, ευκολο σιγουρα αλλα δε κανει κλικ, το 675 ειπαμε ειναι για πολη μονο και καμμια κοντινη βολτα, και το στ αν και πανεμορφο θυμαμαι οτι ειχε αρκετα θεματακια. Σιγουρα δε συμφερει να ρισκαρεις με παντρεια σε ενα τετοιο μηχανακι.

    Δες μπουσα, ζζρ, blackbird, και απο ευρωπη για πιο σπορτ καταστασεις απριλια φαλκο, ducati st, ktm smt, οι επιλογες πολλες

  12. #27
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    antsoar
    ενα θα σου πω..το μουλτι που ειχα και τα ταξιδακια του εκανε βαλκανια και λυσεις πολλες υπαρχουν στο κουρμπετι οικονομικες για οτι χρειαστει και στριβει με τη σκεψη και δικαβαλα παιρνει τα παντα ολα.οσον αφορα για τις εκδοσεις με τα χρυσα,η γενια του 1000μοτερ δεν εχουν μεγαλη διαφορα οι αναρτησεις απλο και οχλινς,το fat bar φτιαχνει ωραια θεση οδηγησης,ενω οι εκδοσεις 1100 εχουν διαφορα,ειδικα η απλη εκδοση με το μαρτζοκι,εχει και ελαστικες βασεις στο τιμονι.η συντηρηση σου ειναι απλη στους υμαντες που ειναι το πιο κυριο πραγμα,διβαλβιδο αλλωστε.Δεν ειναι δυσκολο να αλλαχθουν,θα το ελεγα πανευκολο και οπως καταλαβαινεις δεν ειναι πυρηνικη φυσικη οπως κατα καιρους διαβαζουμε.Το 1100 που λενε τα παιδια εχω ακουσει καλα λογια.Αν το παρεις με το καλο,οποιο παρεις,εδω θα ειμαστε αναλογως τι εχει επανω να τα συζηταμε.Σαν τελευταιο παροτι αερελαιοψυκτο,το συστημα ψυξης ειναι παραπαραπολυ καλο,εδω το χειμωνα κλειναμε το ψυγειο λαδιου για να πιασουμε θερμοκρασια...και στα βαλκανια ενα καλοκαιρι με 39αρια-40αρια θερμοκρασια δουλευε ρολοι.Το οργανο πανω μετραει θερμοκρασια λαδιου και αν δεις και 110 π.χ μια χαρα ειναι
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Αντώνη άσε τα φτουκάτια και τις αγγλίδες,πάρε πάλι το 990 και τέλος


  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2008
    Μηνύματα
    160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    οσον αφορα για τις εκδοσεις με τα χρυσα,η γενια του 1000μοτερ δεν εχουν μεγαλη διαφορα οι αναρτησεις απλο και οχλινς,το fat bar φτιαχνει ωραια θεση οδηγησης,ενω οι εκδοσεις 1100 εχουν διαφορα,ειδικα η απλη εκδοση με το μαρτζοκι,εχει και ελαστικες βασεις στο τιμονι.

    η συντηρηση σου ειναι απλη στους υμαντες που ειναι το πιο κυριο πραγμα,διβαλβιδο αλλωστε.Δεν ειναι δυσκολο να αλλαχθουν,θα το ελεγα πανευκολο και οπως καταλαβαινεις δεν ειναι πυρηνικη φυσικη οπως κατα καιρους διαβαζουμε.
    Συμφωνώ στα περισσότερα, αλλά μην τα ισωπεδούμε όλα...

    showa και μαρτζοκι (μη ρυθμιζόμενο) δεν έχει διαφορά με τα όλινς?
    Προφανώς κακορυθμισμένα όλινς σε σχέση με καλορυθμισμένα και συντηρημένα showa και μαρτζόκι είναι καλύτερα.
    Αλλά αν είναι καλορυθμισμένα και τα 2, τα όλινς είναι πολύ μπροστά.

    Αν καταλήξεις σε multi και βρεις S σε καλή τιμή πάρτο.

    Οι ιμάντες είναι πανεύκολοι στην αλλαγή ίσως για έναν οποιονδήποτε μηχανικό αυτοκινήτων ή γενικά για κάποιο μηχανικό μοτο που είναι καλός.
    Για έναν άνθρωπο που δεν έχει πιάσει κατσαβίδι ποτέ ή κάνει μονο τα βασικά δεν είναι και τόσο εύκολο.
    Πολλά τα παραδείγματα που έβαλαν το βιντεο στο youtube και τα έκαναν αιδοίο όλα.


    Το falco που αναφέρθηκε είναι πολύ μοτοσυκλέτα για τα ευρώ που πουλιέται.
    Βέβαια, το παντρεύεσαι.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maniatiakos Προβολή μηνύματος
    Το falco που αναφέρθηκε είναι πολύ μοτοσυκλέτα για τα ευρώ που πουλιέται.
    Βέβαια, το παντρεύεσαι.
    Αν το βρεις, κι ακόμα περισσότερο το διαστημόπλοιο Futura 1000
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Street Triple (675) 2008
    από lifecatcher στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2008, 13:31
  2. 18T vs. 19T σε Sprint ST 1050 '06
    από McGyver στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2008, 13:02
  3. Brutale 750s ή street triple 675?
    από tolkmt-03 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2007, 23:45
  4. Multistrada 1000 vs CBR 1000RR
    από 620 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2006, 12:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF