Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 43 από 43

Θέμα: Ελαστικα MT 07

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kerasaki
    Εγγραφή
    29/08/2004
    Μηνύματα
    312
    Ισως να εννοούσε οτι θα αργει να ζεσταθεί σωστα εφοσον, αν δεν κανω λαθος, τα περισσοτερα ss ελαστικα εχουν δεικτη μέγιστης ταχυτητας >270 χαω.
    Βαλε τα 70 αλογα τα ΜΤ, τα λιγα κιλα του κι ισως να μην εχει και πολυ αδικο

  2. #32
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Για όνομα πάλι τα ίδια θα λέμε??mt εδώ μέσα με rs10 Και έδινε πόνο..Όχι δεν θα έχεις κανένα θέμα με τα λαστιχα που έγραψες..ισα ίσα...απ την άλλη μην πάρεις λαστιχα απ τον τύπο που προσπαθεί να σε προτρέψει να πάρεις κάτι που θέλει αυτός..moving on..
    Throttle that mysterious friend of ours

  3. #33
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Εντάξει ,δεν του είπε να βάλει λάστιχα για χώμα.sporttouring του είπε να βάλει ,ας μας πει και ο φίλος τι χρήση κάνει,θα πατήσει ποτέ σε πίστα;
    Μια χαρά λάστιχα είναι και τα t21 και τα PR5 ,στο τέλος ο πελάτης αποφασίζει,γουστάρεις τα πιο αγωνιστικά;Ε θα τα βάλεις,ο μάστορας είπε απλά την γνώμη του,δεν είπε δεν στα βάζω θα βαλεις με το ζόρι ότι σου πω.
    porca miseria.

  4. #34
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Εντάξει ,δεν του είπε να βάλει λάστιχα για χώμα.sporttouring του είπε να βάλει ,ας μας πει και ο φίλος τι χρήση κάνει,θα πατήσει ποτέ σε πίστα;
    Μια χαρά λάστιχα είναι και τα t21 και τα PR5 ,στο τέλος ο πελάτης αποφασίζει,γουστάρεις τα πιο αγωνιστικά;Ε θα τα βάλεις,ο μάστορας είπε απλά την γνώμη του,δεν είπε δεν στα βάζω θα βαλεις με το ζόρι ότι σου πω.
    Το λεει στο ποστ 1...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Για όνομα πάλι τα ίδια θα λέμε??mt εδώ μέσα με rs10 Και έδινε πόνο..Όχι δεν θα έχεις κανένα θέμα με τα λαστιχα που έγραψες..ισα ίσα...απ την άλλη μην πάρεις λαστιχα απ τον τύπο που προσπαθεί να σε προτρέψει να πάρεις κάτι που θέλει αυτός..moving on..
    Καμια φορα κ οι λαστιχαδες προσπαθουν να γλυτωσουν τον κοσμο απο το να κανει καμια μ@λακια επειδη οι ιδιοι δεν ξερουν, τους εχουν πει κλπ κλπ.
    Δεν ειναι παντα λαμογιά το να του πει μην τα βαλεις αυτα...λέω εγω τωρα.
    Ride(s) the wind of change...

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Καμια φορα κ οι λαστιχαδες προσπαθουν να γλυτωσουν τον κοσμο απο το να κανει καμια μ@λακια επειδη οι ιδιοι δεν ξερουν, τους εχουν πει κλπ κλπ.
    Δεν ειναι παντα λαμογιά το να του πει μην τα βαλεις αυτα...λέω εγω τωρα.
    Επίσης ο λαστιχάς έχει μπροστά του και τον αναβάτη με τη μηχανή, οπότε μπορεί να βγάλει και κάποια συμπεράσματα παραπάνω. Έτυχε σε κουβέντα με κάτοχο striple ο τύπος να με έχει φλομώσει στα "εγώ το στρίβω, εγώ το χώνω, εγώ το σκίζω, κτλ". Αν μιλούσα με αυτόν σε φόρουμ θα του έλεγα ξεχνάς τα sport touring. Έλα μου όμως που όταν είδα τη μηχανή του τα λάστιχα είχαν μισή παλάμη απάτητο. Για αυτόν τελικά ένα PR5 ίσως να ήταν καλύτερη επιλογή, κι ας είναι "σπορ" το μηχανάκι κι ας επιμένει πως κάνει σπορ οδήγηση.

    Δε λέω προφανώς πως αυτό ισχύει και για τον φίλο, απλά επισημαίνω πως σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει μόνο ένα σωστό λάστιχο για μια μηχανή. Όλα είναι σχετικά.

  6. #36
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Επίσης ο λαστιχάς έχει μπροστά του και τον αναβάτη με τη μηχανή, οπότε μπορεί να βγάλει και κάποια συμπεράσματα παραπάνω. Έτυχε σε κουβέντα με κάτοχο striple ο τύπος να με έχει φλομώσει στα "εγώ το στρίβω, εγώ το χώνω, εγώ το σκίζω, κτλ". Αν μιλούσα με αυτόν σε φόρουμ θα του έλεγα ξεχνάς τα sport touring. Έλα μου όμως που όταν είδα τη μηχανή του τα λάστιχα είχαν μισή παλάμη απάτητο. Για αυτόν τελικά ένα PR5 ίσως να ήταν καλύτερη επιλογή, κι ας είναι "σπορ" το μηχανάκι κι ας επιμένει πως κάνει σπορ οδήγηση.

    Δε λέω προφανώς πως αυτό ισχύει και για τον φίλο, απλά επισημαίνω πως σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει μόνο ένα σωστό λάστιχο για μια μηχανή. Όλα είναι σχετικά.
    Δεν ξερω τι ειδε ο λαστιχας...
    Απλα υπαρχουν κ καλοι επαγγελματιες αναμεσα κ στους αλλους.

    Συν τοις αλλοις το ιδιο μοτο με λαστιχα ''πολιτικα'' μπορει να κανει πλακα σε αλλο οδηγο (με το ιδιο μοτο) με σλικαδουρες (λεμε τωρα).
    Ride(s) the wind of change...

  7. #37
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Μαλακια(αργει να ζεσταθει,δεν πιανει θερμοκρασια,γρηγορη φθορα κλπ) γινεται μονο με γομες σε τετοιες περιπτώσεις και racing λαστιχα οχι με hypersport(s21-rosso κλπ) λαστιχα...δηλαδη ελεος..ισα ισα με ελαχιστα λεφτα παραπανω αγοραζεις ανώτερο λάστιχο σε ολα του..απ την αλλη ποιος ξερει τι εχει σε στοκ ενας λαστιχας και δε φευγει απ το ραφι για το Χ,Ψ λογο η τι περιθώριο κερδους εχει στο ενα και τι στο αλλο...food for thought..
    Throttle that mysterious friend of ours

  8. #38
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Μαλακια(αργει να ζεσταθει,δεν πιανει θερμοκρασια,γρηγορη φθορα κλπ) γινεται μονο με γομες σε τετοιες περιπτώσεις και racing λαστιχα οχι με hypersport(s21-rosso κλπ) λαστιχα...δηλαδη ελεος..ισα ισα με ελαχιστα λεφτα παραπανω αγοραζεις ανώτερο λάστιχο σε ολα του..απ την αλλη ποιος ξερει τι εχει σε στοκ ενας λαστιχας και δε φευγει απ το ραφι για το Χ,Ψ λογο η τι περιθώριο κερδους εχει στο ενα και τι στο αλλο...food for thought..
    Αυτο λεμε δεν ξερουμε τι ειδε ο λαστιχας κ πως σκεφτεται. Δεν ξερω αν ειχε δολο οταν του προτεινε αλλα λαστιχα η ηθελε να βοηθησει.
    Προφανως το S21 προοριζεται για αυτο το μοτο δεν αντιλεγω...
    Το RS10 ειναι racing/trackday κατηγορια βεβαια.

    Eχω δει τυπακια να αλλαζουν λαστιχα κ να μην ξερουν τπτ κ απλα να θελουν να το βαλουν γιατι ετσι τους ειπαν, νομιζουν οτι ειναι καλυτερο κ.ο.κ.
    Ride(s) the wind of change...

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Aπ την άλλη μην πάρεις λαστιχα απ τον τύπο που προσπαθεί να σε προτρέψει να πάρεις κάτι που θέλει αυτός..moving on..
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Aπ την αλλη ποιος ξερει τι εχει σε στοκ ενας λαστιχας και δε φευγει απ το ραφι για το Χ,Ψ λογο η τι περιθώριο κερδους εχει στο ενα και τι στο αλλο...food for thought..
    Θοδωρη ενταξει, το καταλαβαμε και την πρωτη φορα τι εννοεις. Δε χρειαζεται και μεταφραση.

    Παιζει να ισχυει κι αυτο προφανως, παιζει και οχι. Να ειναι σιγουρος δεν μπορει κανεις, εκτος κι αν εχει το κληρονομικο χαρισμα.

  10. #40
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Θοδωρη ενταξει, το καταλαβαμε και την πρωτη φορα τι εννοεις. Δε χρειαζεται και μεταφραση.

    Παιζει να ισχυει κι αυτο προφανως, παιζει και οχι. Να ειναι σιγουρος δεν μπορει κανεις, εκτος κι αν εχει το κληρονομικο χαρισμα.
    Glass half empty ρεεεεε και τα μυαλα στα καγκελα
    Throttle that mysterious friend of ours

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Glass half empty ρεεεεε και τα μυαλα στα καγκελα
    Βγαινουμε off topic, αλλα να σου πω ποιο ειναι το προβλημα με αυτο το mentality. Υποθετοντας οτι ολοι οι επαγγελματιες ειναι απατεωνες, ακυρωνεις και τον σωστο επαγγελματια που προσπαθει οντως να σε βοηθησει. Χανεις κι εσυ σ'αυτην την περιπτωση, πιθανοτατα να χασω κι εγω αυριο μεθαυριο που θα εχει βαρεθει ο συγκεκριμενος επαγγελματιας την αδικαιολογητη προκαταληψη εις βαρος του και θα σταματησει να φερεται επαγγελματικα.

    Παραδειγμα απο τη δουλεια μου (εστιατορικη): Βγαινω να μιλησω σε πελατες (ηταν γνωστοι γνωστου, δεν τους ηξερα προσωπικα). Προς το τελος τους λεω "Θα προτεινα να δοκιμασετε το ταρταρ τονου, πραγματικα αξιζει". Οντως μολις ειχα παραλαβει τονο ντοπιο και το κρεας ηταν πιο κοκκινο κι απο συκωτι μοσχαρισιο, αφρος. Πετιεται λοιπον ο εξυπνος πελατης και μου λεει "Ασε, τα ξερουμε αυτα. Για να προτεινεις εσυ κατι, θελεις να το ξεφορτωθεις. Χαχαχαχα..." (με περισση περηφανια για την επιδειξη γνωσης του).
    Αποτελεσμα; Ο "γνωστης" δεν εφαγε τονο που το προηγουμενο βραδυ κολυμπουσε στο Αιγαιο και εγω πλεον ειμαι πιο διστακτικος στο να προτεινω κατι σε πελατες.

    Food for thought κι εγω λοιπον.

  12. #42
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Μαζι σου...αλλα επειδη η εμπειρια πλεον απο λαμογια στο Ελλαδα ειναι αρνητική και πρόσφατη κιολας απο συνεργειο παρολο που πηγα με τα καλυτερα σχολεια και διαθεση προτιμώ αυτο τον τροπο σκεψης ..θα ψαξω καλυτερα θα ρωτησω καλυτερα και αν μπορω να αποφυγω καποιον η κατι θα το κανω..στην περίπτωση λαστιχας δε μπορεις να τον αποφυγεις απλα πας διαβασμενος και ξεροντας τι θες οτι και αν λεει αν ξερεις τι θες αγοραζεις αυτο που θες(εμποριο κανει και το ιδιο κανω και εγω και ξερω τι και πως με τη διαφορα οτι εγω προφυλάσσω πελατες,εχω χασει πωλησεις μικρες και εχω κερδισει μεγαλυτερες απο αυτη μου την αντιμετώπιση )απο κει και περα θα εμπιστευομουν και οχι τελειως και με κλειστα ματια μονο ανθρωπο που τον ξερω προσωπικα εχουμε πει και 2 μαλακιες και ξερω οτι δε θα θελει να με δαγκωσει η δεν εχει καποιο κερδος απο μενα...αυτα για να μη χαλαμε το θρεντ..


    Εγω τον τονο θα τον ετρωγα
    Throttle that mysterious friend of ours

  13. #43
    ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ
    Εγγραφή
    15/03/2007
    Μηνύματα
    27
    Τελικα παρηγγειλα τα S21 , μετα απο πολη ψαξιμο λογω οτι μενω Λαρισα. Οι αποκλισεις στις τιμες για το S21 πολυ μεγαλες εδω στην επαρχια . Κατι τετοιες στιγμες νοσταλγω την Αθηνα που εχεις παρα πολλες επιλογες . Δεν αναφερω συνεργεία ,μονο την χαμηλοτερη τιμη και την υψηλότερη , 280 - 337 . Οι τιμες εινα ιμε αποδειξη και τοποθετημενα. Απο αυριο λογικα θα τα φοραω !!!! Ευχαριστω για τις συμβουλες και την καθοδηγηση.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha MT-07
    από el_hymador στο forum Yamaha MT series
    Απαντήσεις: 1773
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2024, 22:44
  2. Mt 07 h FZN????? Voitheia
    από Alexandrosrodos στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2014, 19:05
  3. fazer h mt 07??
    από Alexandrosrodos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2014, 15:54
  4. Καταλληλότερο κράνος για Yamaha MT 07
    από MikeMT στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2014, 21:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF