Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 71

Θέμα: Τι κράνος να αγοράσω για σκουτερ 300cc ;

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    1) το σωστό κράνος είναι αυτό που είναι στο κεφάλι σου, ( πχ. Κράνος 800€ στο ράφι , είναι κατώτερο από 150€ στο κεφάλι) . Άρα πάρε κάτι για να το φοράς.
    2) από μακροχρόνια παρέα με άτομα που οδηγούν μηχανή ( είτε με κράνος, είτε χωρίς) οποίος είχε- έχει φθηνό κράνος ή κράνος που δεν το γουστάρει λόγο..... πχ. Χρώματος, απλά δεν το φοράει. Άρα πάρε κάτι που θα το γουστάρεις
    3) αποφάσισε τι χρήση θέλεις, ώστε να διαλέξεις Fullface, flip-up, jet.
    4) δες την τσέπη σου και τι επιλογές έχεις σε αυτά το λεφτά, που να είναι επώνυμο άρα ανταλλακτικά, σωστό εσωτερικό που να πλένετε, σωστό εξαερισμό, σωστή ζελατίνα, σωστή προστασία.
    5) από αυτές τις επιλογές, τα δοκιμάζεις όλα, όλα, όλα, όλα
    Δεν είναι όλα τα κράνη για όλα τα κεφάλια.
    6) αφού καταλήξεις σε 1 ή 2 κράνη, κοιτάς τιμή, χρώμα, σχέδιο, βάρος,
    7) κάνεις έρευνα για τα συγκεκριμένα που τα βρίσκεις πιο φθηνά.
    8) το αγοράζεις και δεν το βγάζεις από το κεφάλι σου όσο είσαι πάνω σε 2 Ρόδες.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    HJC FG-ST

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2019
    Μηνύματα
    34
    Σχετικα με το σωστό εξαερισμο κ τη φασαρια πως θα ξερω πριν το αγορασω περί τίνος πρόκειται; Γ αυτο ειμαι εδω, για προτασεις αν εχετε δοκιμασει κάποιο κ ποια η εμπειρία σας. Πχ αυτο με καρμπον ειναι καλο ; Ειναι μοντ 2017, το νολαν Ν44 ειναι 2018 αλλα υποδεεστερο υλικο νομιζω.

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2019
    Μηνύματα
    34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    HJC FG-ST
    εισαι ευχαριστημένος; Ειναι ευαερο με χαμηλο θόρυβο; Αυτο κανει 200€ κ το καρμπον 250€ απο 300Ε . Ποιο θ επέλεγες;

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leonidas89 Προβολή μηνύματος
    εισαι ευχαριστημένος; Ειναι ευαερο με χαμηλο θόρυβο; Αυτο κανει 200€ κ το καρμπον 250€ απο 300Ε . Ποιο θ επέλεγες;
    Ναι, μια χαρά κράνος είναι...
    Ευάερο, ευήλιο και σχετικά ήσυχο.

    Το απλό fiberglass έχω.

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2019
    Μηνύματα
    34
    Λοιπον πήγα στο μπαζαρ της νταινιζ στην Π/Ραλλη, καλές προσφορες εχουν. Δοκίμασα κατι AGV μου βγαλανε την παναγία να τα φορέσω κ να τα βγαλω .. στενα μαγουλα με επιασε κ κλειστοφοβία.. .δεν ειναι για εμενα, για πιστα ειναι μόνο !
    Δοκίμασα τα shark που ήταν κάπως πιο ανετα αλλα το HJC FG-ST ήταν πολύ άνετη η φόρμα του (δεν γυριζε στο κεφάλι πολύ) και πολύ πιθανό να το αγοράσω, oi αεραγωγοί του ειναι πολύ μικροί κ προβληματίζομαι για το πως θα λειτουργούν σε ταχύτητες 50-80χλμ μεσα στην πολη . Ο πωλητής λέει large γιατί θα ανοίξει αλλα το θεωρώ πολύ στενάχωρο και παω για ΧL. Αυτό το κράνος είναι για μηχανή περισσότερο παρά για σκούτερ σε όρθια θέση. Το νολαν 44 ειναι για σκουτερ μου είπε αλλα υποδεεστερο λόγω θερμοπλαστικού παρότι ακριβότερο κατά 66€. Αυριο θα δοκιμάσω Νολαν 44 , καρμπον drift και σπαρταν Shark. διαφορές στα υλικά δεν υπάρχουν σε πτώση μεχρι 100 αλλα στα 150 φαίνεται η διαφορά στα ακριβα κράνη. Επίσης το θερμοπλαστικό σκληραίνει με τα χρόνια κ σπάει πιο εύκολα .
    Κανα αλλο με φόρμα σα το HJC FG-ST αλλης μάρκας για να δοκιμάσω ?
    Τελευταία τροποποίηση από leonidas89; 07/01/2019 στις 18:12.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Δες το HJC το RPHA που σου εβαλε πιο πανω ενα παληκαρι στα 227€ αν δε κανω λαθος.Πολυ ανωτερο σε ολα

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα!Δεν ξέρω πώς εννοείς το ''άνετο'' αλλά το κράνος πρέπει να είναι σφιχτό τόσο..όσο...χωρίς δηλαδή να σε πιέζει, να σου αφήνει σημάδια ή να σου δημιουργεί δυσφορία.Όταν το βγάζεις, είναι λογικό να παιδεύεσαι λίγο σε καινούριο κράνος...λογικό εν μέρει και το ''κλειστοφοβικό'' αίσθημα, αν δεν είσαι συνηθισμένος.
    Διάλεξε όποια μοντέλα θέλεις αλλά προτείνω να ακούσεις τις συμβουλές του πωλητή(ως προς το μέγεθος) και να μην πάρεις μισό ή ένα μέγεθος μεγαλύτερο

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Και μια κάποια προσοχή στις ημερομηνίες των κρανών από stock δε βλάπτει ...

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Φιλε..ολα σε ενα πακετο αμφιβαλλω εαν υπαρχει κρανος να τα κανει...εκτος απο αυτα που φορανε οι αγωνιζωμενοι πουειναι μετρημενα για το δικο τους κεφαλι !
    Οποτε...πρεπει να παρεις κατι που να ειναι πρωτα απ'ολα ΣΩΣΤΑ στο κεφαλι σου..και ας ειναι λιγο περισσοτερα γραμμαρια.
    Οπωσδηποτε.....να ζητησεις να το δοκιμασεις......ως εξης.
    Αφου φορεθει και δεθεις βαλε και τα 2 χερια σου στο πισω μερος και τραβα το να δεις εαν μπορεις να το βγαλεις...εαν ειναι το σωστο δεν θα κουνηθει καθολου!
    Μετα κρατησε το απο το γεισο ενω το φορας...και προσπαθησε να κουνησεις το κεφαλι σου ενω κρατας το κρανος σταθερο....η κινηση πρεπει να ειναι αμιλητεα..πρεπει να ειναι σφιχτο....τοσο..οσο....φαντασου οτι σε βαθος χρονου τα μαξιλαρια του θα ''κατσουν με αποτελεσμα εαν το παρεις ''κατσαρολα...να γινει επικυνδυνο...μεχρι και να κουνιεται απο τον αερα!
    Αυτο που λες για το καλοκαιρι....να μην ιδρωνεις δεν παιζει..ποτε και με κανενα !!
    Οποιος σου το λεει σου λεει δρακους !

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leonidas89 Προβολή μηνύματος
    Λοιπον πήγα στο μπαζαρ της νταινιζ στην Π/Ραλλη, καλές προσφορες εχουν. Δοκίμασα κατι AGV μου βγαλανε την παναγία να τα φορέσω κ να τα βγαλω .. στενα μαγουλα με επιασε κ κλειστοφοβία.. .δεν ειναι για εμενα, για πιστα ειναι μόνο !
    Δοκίμασα τα shark που ήταν κάπως πιο ανετα αλλα το HJC FG-ST ήταν πολύ άνετη η φόρμα του (δεν γυριζε στο κεφάλι πολύ) και πολύ πιθανό να το αγοράσω, oi αεραγωγοί του ειναι πολύ μικροί κ προβληματίζομαι για το πως θα λειτουργούν σε ταχύτητες 50-80χλμ μεσα στην πολη . Ο πωλητής λέει large γιατί θα ανοίξει αλλα το θεωρώ πολύ στενάχωρο και παω για ΧL. Αυτό το κράνος είναι για μηχανή περισσότερο παρά για σκούτερ σε όρθια θέση. Το νολαν 44 ειναι για σκουτερ μου είπε αλλα υποδεεστερο λόγω θερμοπλαστικού παρότι ακριβότερο κατά 66€. Αυριο θα δοκιμάσω Νολαν 44 , καρμπον drift και σπαρταν Shark. διαφορές στα υλικά δεν υπάρχουν σε πτώση μεχρι 100 αλλα στα 150 φαίνεται η διαφορά στα ακριβα κράνη. Επίσης το θερμοπλαστικό σκληραίνει με τα χρόνια κ σπάει πιο εύκολα .
    Κανα αλλο με φόρμα σα το HJC FG-ST αλλης μάρκας για να δοκιμάσω ?
    τα λάθη σε αυτο το ποστ ειναι τοσα πολλα που δεν ξερω απο που να αρχίσω...
    Δωσε βάση σε αυτο που σου γράψανε πιο πισω. Το κράνος πρεπει να εφαρμόζει σωστα. Διάβασε στο νετ τι σημαινει αυτο και παρε ενα φθηνο κρανος. Ειναι το πρωτο σου, θα σε βγαλει μια χαρα και μετα παιρνεις ενα αλλο αφου το ψαξεις παραπανω (αν θες). Κανένα κράνος με πιστοποιηση ece 22.05 δεν θα σε προδώσει σε πτώση.

  12. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2019
    Μηνύματα
    34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    ==============================================
    ΠΡΟΣΕΞΕ.......δεν ειναι καρμπονατο το κρανος!!!!
    Διαβασε σε παρακαλω τι γραφει στην αξιολογηση ο φιλος που το εχει αγορασει !!
    Το Drift, είναι το νέο fullface κράνος της Caberg φτιαγμένο από 100% Carbon αυτό γραφουν στις σελιδες τους 2 καταστηματα που διαβασα

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    ενα πολύ καλο βιντεο για αρχη https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=3Q-3bshH_9A

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leonidas89 Προβολή μηνύματος
    Το Drift, είναι το νέο fullface κράνος της Caberg φτιαγμένο από 100% Carbon αυτό γραφουν στις σελιδες τους 2 καταστηματα που διαβασα
    δικη μου παρανοηση

  15. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2019
    Μηνύματα
    34
    Ok λοιπον δοκίμασα το caberg drift carbon και δεν μου εκανε.. περίμετρος κεφαλιού 59 1/2 - 60 δοκίμαζα το XL και όταν το φόραγα με ή χωρίς μπαλακλάβα μου αφηνε έντονα κοκκινα σημάδια στους κρόταφους στο μέτωπο απο τα πλαστικά στο κατω μέρος (το φόρεσα με όλους τους πιθανους τρόπους κ τραβαγα δυνατα κ τα λουρια να ανοίξει) .
    Τα ΜΤ αντίστοιχο κράνος αλλα κ η οικονομικη σειρά δεν εκανε.
    GIVI 1 δοκίμασα κ ηταν αθλιο, με χτυπαγε πισω απο το κεφαλι εντονα
    Δοκίμασα ξανα HJC k διαπίστωσα ότι τα χείλη μου ακουμπούσαν το πλαστικό, επισης ούτε τα σπαστά μου κανανε σε XL (to large προκαλούσε εντονο πονο στο κεφάλι) Το μόνο κράνος που μου εκανε ήταν το Caberg Jackal 17 (ίσως έχω προγναθισμό).
    Το shark spartan πολύ ανετο όταν το φοράς , νιώθεις σα να ακουμπας το πρόσωπο σου στα μαξιλαρια αυχένα (τα πέταλα) Κ ήταν το μόνο που θα αγόραζα αν προλάβαινα την προσφορά στα 207€ απο 279€.
    Σε γενικές γραμμές δυσκολεύτικα στο βαλε βγαλε.. πιανόντουσαν αυτιά σε αλλα με ποναγαν στο κεφαλι και αφού απηύδησα αποφασισα ότι δεν θελω full face. Ωστόσο δοκίμασα και το NOLAN N44 και κατα 99% θα το αγοράσω. Παιδιά απίστευτο ! Τεράστια ζελατίνα , είναι jet κρανος και απλά βαζεις το πλαστικό πιγούνι. Οποτε θα το φοράω σαν τζετ και θα βάζω το πιγούνι ! Αντίστοιχα θα το βγαζω γιατί αλλιώς δε φοριέται. Το καλοκαίρι το αφήνω JET και η καλύπτρα κατεβαίνει πιο χαμηλά απο το πηγούνι. Ελαφρύ με μεγάλους αεραγωγούς στα 230€. Ισως το XL να ειναι μεγαλύτερο απο το νούμερό μου L αλλα όπως είπε ο πωλητής, το 1ο κράνος ολοι 1 νουμερο μεγαλύτερο το αγοράζουν , μετά μαθαίνουν ... Ευχαριστώ πολύ παιδια για το χρόνο που αφιερώσατε διαβάζοντας τα μηνυματα μου , Καλές βόλτες

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Θέλω γνώμες για το τι μηχανάκι να αγοράσω!
    από super motard στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2014, 14:58
  2. Τί κράνος να αγοράσω????
    από burgy650 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2008, 12:34
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2008, 02:53
  4. Τι μηχανάκι να αγοράσω?
    από rpas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 09:40
  5. Τι πρεπει να κανω για.....
    από emankov στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2006, 10:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF