Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 71

Θέμα: Τι κράνος να αγοράσω για σκουτερ 300cc ;

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα !
    Αν μπορώ να πω άλλη μια γνώμη, θα πρότεινα να κάνεις και μια τελευταία βόλτα προς Καλλιρρόης(ή όπου αλλού) για να δοκιμάσεις και κάποια ακόμα...μην απογοητεύεσαι από όσα έχεις δοκιμάσει μέχρι τώρα!Ένα jet κράνος, έστω και με την προσθήκη του πλαστικού αυτού εξαρτήματος, δεν είμαι σίγουρος ότι προσφέρει την ίδια ασφάλεια με το full face.
    Αν πάλι είσαι αποφασισμένος, με το καλό να το πάρεις και αχρείαστο να είναι!

  2. #32
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2019
    Μηνύματα
    34
    Στην Καλλιρρόη πηγα κ δοκιμασα caberg hjc , shoei, ΜΤ, shark , nolan. Κατεληξα στο νολαν Ν44 ή Ν 70-2 GT (νεο μοντέλο) το οποίο θα φορω αφού βγαζω το σαγονι κ μετα θα το επανατοποθετω. Ισως επειδη δεν εχω φορεσει ποτε κρανος να πηρα με στραβό ματι τα φουλ φεις. Ο καιρος θ δειξει. Αλλωστε αν ποτε βαρεθω το βαλε βγαλε του πιγουνιου, καλυτερα εστω κ τζετ παρα καθόλου όπως κανουν πολλοι

  3. #33
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Σίγουρα πρέπει να σου κάτσει καλά στο κεφάλι αλλά τα μαξιλαράκια μέσα ας πούμε ανοίγουν μετά από λίγο καιρό και γίνεται πιο άνετο,προσωπικά έμαθα στο φουλφεις και νιώθω άβολα όταν φοράω το Jet καμιά φορά εδώ τριγύρω το καλόκαίρι.
    Στο fg-st και εμένα το πιγούνι-χείλια είναι πολύ κοντά στο εσωτερικό του κράνους,είναι λίγο στενάχωρο στα πλάγια κυρίως ,άνοιξε όμως.Φίλος βέβαια με hjc πάλι,το πιο παλιό μοντέλο το RPHA ST,έχει μόνιμα μια κόκκινη γραμμή στο μέτωπο όταν το βγάζει, συν ότι πάω με 180 (tdm) και πάω άνετα,έχει καλή αεροδυναμική σχεδίαση (σε σχέση με το παλιό μου uvex τουλάχιστον που στα 140 ήταν το όριο).
    Από εκεί και πέρα όλα καινούργια κράνη είναι,ότι σου κάτσει στο κεφάλι καλό θα είναι,να το χαρείς όσο πιο πολύ μπορείς!
    porca miseria.

  4. #34
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    θα δώσεις 230€ για τζετ κράνος;;;αλήθεια;

    Διαπιστώνω κι εγώ όπως ο μπιλυς ο κ6 νωρίτερα, ότι έχεις τελείως λάθος προσέγγιση του θέματος κράνος στο μυαλό σου.
    Το κράνος δεν είναι φουλάρι για να το φοράμε χαλαρό.
    Άλλαξε τον τρόπο που το σκέφτεσαι φίλε.
    Και πρωτα απο ολα διώξε τη λογική "κάνει για μηχανή,όχι για σκούτερ".
    Με το καλό ότι πάρεις να είναι αχρείαστο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #35
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2019
    Μηνύματα
    34
    230€ γιατι είναι 2 σε 1 modular. Κ σα jet εχει μεγαλη σελατινα. Δεν υπάρχει αλλο με τοσο μεγαλη κ αεραγωγο πανω της γ να μη θολώνει. Μεγαλοι αεραγωγοι γ να δροσιζομαι τ καλοκαίρι. Απλα το ενα ειναι του 2015 κ το αλλο του 2018. Ισως του 2018 να εχει πιο φρεσκα υλικα. Μπορεί βεβαια ξ του 2015 να κατασκευαστικε το 2018 επισης... Τα μαξιλάρια θεωρω οτι παιρνουν το σχημα του προσωπου. Θα ανοιξουν οσο πιέζονται κ οχι περισσότερο.
    Άλλωστε τι να το κανω το κρανος αν είμαι μούσκεμα τ καλοκαίρι κ καταληγω να το εχω στον αγκώνα ; Στο συγκεκριμένοε ενοχλει οταν το βαζω γιατι στενή υποδοχή εχει κ αυτο αλλα μεντο αφαιρουμενο πηγούνι θα μπαινοβγαινει πιο ευκολα. Ισως δοκιμασω κ κανα σπαστο πχ caberg duke

  6. #36
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    μια μαλακία και μισή είναι τα μοντιουλαρ αν θες τη γνώμη μου.
    το σπαστό θα είναι πολύ καλύτερο απο το μοντιουλαρ.
    εχω και απο τα δυο.σπαστο & φουλ εννοω.
    είχα και ρεης ρεπλικα σοει με φουλ αεραγωγούς.
    Το καλοκαίρι στην πόλη θα ζεσταθείς είτε φοράς τζετ,είτε σπαστό είτε φουλ αγωνιάρικο με αεραγωγούς.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #37
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Ναι, αλλά αν το έχει στον αγκώνα, δε θα ζεσταθεί. Σωστά σκέφτεται.
    Life begins at 45°.

  8. #38
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leonidas89 Προβολή μηνύματος
    ...
    Άλλωστε τι να το κανω το κρανος αν είμαι μούσκεμα τ καλοκαίρι κ καταληγω να το εχω στον αγκώνα ; ....
    Tότε πάρε ένα σκούφο για το χειμώνα. Και φρόντισε να μην πέσεις ποτέ.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #39
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    Δυσκολο κανενα fullface να μην καθεται οπως πρεπει. Οχι να αφηνει σημαδια, απλα να κουμπωνει χωρις να ειναι χαλαρο.

    Το σχημα του κελυφους διαφερει απο κρανος σε κρανος, άλλα ειναι οβαλ, αλλα μακροστενα κλπ.
    Κι εγω δοκιμαζα διαφορα κρανη και με πιεζαν σε συγκεκριμενα σημεια, συν οτι δεν εμπαιναν ανετα και τα γυαλια, μεχρι που δοκιμασα ενα που κουμπωνε οπως επρεπε.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Φίλε, επειδή με αυτά που γράφεις φαίνεται ότι δεν έχεις μεγάλη εμπειρία στο θέμα επιλογή κράνους, και αυτό δεν είναι για παρεξήγηση. Κάνεις μας δεν ήξερε, έχουμε πάρει και εμείς χαζομάρες στο παρελθόν.
    Δεν το συζητάμε ότι η σειρά ασφαλείας είναι πρώτα Fullface -flip.up- jet. Κάνεις δεν θα σου πει εδώ μέσα να πάρεις jet εκτός αν του βάλεις το δίλημμα jet ή καθόλου. Το ίδιο για το μοντουλαρ.
    Εδώ προσπαθούμε να σου πούμε ότι πρέπει να το φοράς πάντα, ( και το κάνεις πρώτα για σένα και μετά για τους δικούς σου ανθρώπους που θα τους ταλαιπωρησεις αν συμβεί ένα ατύχημα) και εφόσον μπαίνεις στην διαδικασία αγοράς, εμείς προσπαθούμε να σε πείσουμε να πάρεις μια σκάλα πιο πάνω στην ασφάλεια ( Fullface), και 5-10-20€ ακριβότερο, γιατί στα κράνη ότι πληρώνεις παίρνεις.
    Αυτό δεν αλλάζει ότι πρώτα πρέπει να είναι στο κεφάλι σου. Αν εγώ σε πείσω για fullface και εσύ νιώθεις στεναχώρια και το έχεις στην μπαγαζιερα, έχω κάνει λάθος. Εγώ προσπαθώ να σε πείσω για fullface που να είναι στο κεφάλι σου πάντα.
    Υ.γ. ένα καλό full-face σε σωστή διάσταση, και κατάλληλο καλούπι για το κεφάλι σου, με όμορφα σχέδια, δεν είναι στενάχωρο, και χαίρεσαι να το φοράς και να το έχεις μαζί σου.
    Είναι σαν να βγαίνει η γυναίκα στην αγορά με τσάντα Louis Vuitton.

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Ότι και να πάρεις θα κάτσει η επένδυση πολύ ή λίγο -αργά ή γρήγορα. Από απαντήσεις σου πιστεύω ότι ενα Smart cabrio θα σου ταίριαζε καλύτερα και θα ήσουν και ο μόνος με Jet κρανος σε Smart. Aν παρόλα αυτά επιμένεις στο μηχανάκι πάρε ότι θα φορας περισσότερο, σε τελική ανάλυση το κεφάλι είναι δικό σου. Φιλικά πάντα...

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leonidas89 Προβολή μηνύματος
    Το shark spartan πολύ ανετο όταν το φοράς , νιώθεις σα να ακουμπας το πρόσωπο σου στα μαξιλαρια αυχένα (τα πέταλα) Κ ήταν το μόνο που θα αγόραζα αν προλάβαινα την προσφορά στα 207€ απο 279€.
    Ρίξε μια ματιά και εδώ αν σ'ενδιαφέρει...στα 210€ με δωρεάν μεταφορικά από ευρωπαϊκό κατάστημα και παραλαβή σε 6 μέρες.

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Συνεχισε να δοκιμαζεις κρανος στο κεφαλι σου.....καλυτερα σπαστο flip-up...να εχεις τουλαχιστον την ψευδαισθηση οτι δεν ζεστενεσαι το καλοκαιρι.....ουτα κατα διανοια ανοικτο ..(σε αυτα τα χρηματα ενοοω..οχι οτι δεν κανουν και αυτα ΕΝΑ μερος της δουλειας που πρεπει)
    Το υποσιαγωνο που λες...σε περιπτωση που το χρειαστεις...δεν θα μεινει εκει να το ξερεις..ποτε δεν μενει και 5000 να δωσεις για κρανος τετοιου ειδους.

    ΑΣΕ ΤΟ ΑΛΛΟ....με το υποσιαγωνο θα εισαι σαν τον αειμνιστο .....αλεκο τζανετακο

  14. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2019
    Μηνύματα
    34
    To μονο flip up που μου εκανε κ ηταν ανετο στο βαλε βγαλε ειναι https://www.skroutz.gr/s/8088852/Air...t.html#reviews Airoh Rides Δεν ξερω βέβαια ποσο ποιοτικό ειναι. Ο βυνιος θα μ το δώσει με 180€ + δώρο την αντιθαμβωτική ζελατίνα. Οπότε τώρα ειμαι μεταξύ ΝΟΛΑΝ Ν44 στα 230€ και Airoh Rides από 130€

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    φιλικα να σου πω κατι.

    μπήκες άνοιξες θεμα να ρωτήσεις γιατι δεν ήξερες (σεβαστό). σου ειπαμε την άποψη μας και δεν σου άρεσε (παλι σεβαστο). ομως μην προσπαθείς να μας πεισεις για κατι που δοκιμασαμε οι 99,999% μοτοσυκλετιστες και τελικα ειδαμε το λαθος, θες να το δεις και μονο σου οκ κανένα πρόβλημα εισαι ελεύθερος να πάρεις οτι θες..
    με αυτα που λες και τον τροπο που θες να μας πεισεις οτι για εσενα και αυτα που θελεις ειναι μονόδρομος, μπορώ μονο να σου απαντήσω οτι
    ΦΙΛΕ αυτοκίνητο.. καλοριφερ τον χειμώνα και αιρκοντισιον το καλοκαίρι ουτε θα ζεσταίνεστε ουτε θα κρυωνεις και θα μπορεις να φτιαξεις και οτι μαλι θες .

    πρέπει να καταλάβεις οτι το να εχεις μηχανάκι ειτε απο επιλογή ειτε απο ανάγκη εχει και συγκεκριμενες υποχωρήσεις. αν παλι ολοι εμεις ειμαστε λαθος και εσυ ξέρεις ξεκίνα την έρευνα σου και στο τελος κατασκεύασε το υπερτουμπανο ασφαλές, ζεστο, δροσερο κρανος, κατοχυρωσε την πατεντα και σίγουρα θα μας εχεις πελάτες.

    ή παρε οτι νομίζεις καλύτερο απο την αρχή χωρίς να ρωτας και να αναλωνεσε και εσυ και εμεις γιατι σορρυ αλλα δεν ειδα κανενα διαλογο και επιχειρήματα. μονο θελω, εμενα, εγω, κτλπ κτλπ

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Θέλω γνώμες για το τι μηχανάκι να αγοράσω!
    από super motard στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2014, 14:58
  2. Τί κράνος να αγοράσω????
    από burgy650 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2008, 12:34
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2008, 02:53
  4. Τι μηχανάκι να αγοράσω?
    από rpas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 09:40
  5. Τι πρεπει να κανω για.....
    από emankov στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2006, 10:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF