Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Αλλαγή καρμπυρατέρ

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2016
    Μηνύματα
    111

    Αλλαγή καρμπυρατέρ

    Γειά σε όλους και καλή χρονιά. Έχω ένα kmx 200 που εχει carb mikuni 26mm και θα ήθελα να βάλω ένα Kelhin pwk 35mm από kdx 200.θα υπάρχει πρόβλημα ???Δηλαδή κίνδυνος να κολλήσει ή να μην μπορεί να δουλέψει σωστά?Ευχαριστώ προκαταβολικά.

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Να κολλησει, οχι..

    Να μη δουλεψει σωστα, ναι..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2016
    Μηνύματα
    111
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Να κολλησει, οχι..

    Να μη δουλεψει σωστα, ναι..
    Ευχαριστώ πολυ για την απάντησή. Αν δοκιμάσω διάφορα ζιγκλέρ λες να το καταφέρω?

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Λιγο δυσκολο..

    Το 26αρι με το 35αρι εχουν σημαντικη διαφορα στην διαμετρο, αρα και στην παροχη..
    Υποθετοντας οτι το 35αρι εχει το καταλληλο ζιγκλερ για σωστη αναλογια καυσιμου/αερα, για να μικρύνεις το ζιγκλερ πρεπει να περιορισεις αντιστοιχα και την παροχη αερα..
    Αυτο γινεται μεν με ενα πολυ πιο "κλειστο" φιλτρο (ουσιαστικα πλησιαζεις την παροχη του 26αριου) αλλα θα εχεις προβληματα στην ομαλη ροή της εισαγωγης..

    Υ.Γ.
    Μεγαλυτερο καρμπυρατερ βαζουμε οταν εχουμε αυξημενες απαιτησεις πλήρωσης θαλαμου καυσης - αλλιως καλυτερα να σκασουμε μυτη σε κανενα καταγωγιο του Harlem ή του Bronx με μπλουζακια με logo "Τον παιρνουν ασυστολα ολοι οι απανταχου σκυλάραπες" παρα να προσπαθησουμε κατι σαν αυτο που θελεις να κανεις..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2016
    Μηνύματα
    111
    Το 26αρι με το 35αρι εχουν σημαντικη διαφορα στην διαμετρο, αρα και στην παροχη..
    Υποθετοντας οτι το 35αρι εχει το καταλληλο ζιγκλερ για σωστη αναλογια καυσιμου/αερα, για να μικρύνεις το ζιγκλερ πρεπει να περιορισεις αντιστοιχα και την παροχη αερα..
    Αυτο γινεται μεν με ενα πολυ πιο "κλειστο" φιλτρο (ουσιαστικα πλησιαζεις την παροχη του 26αριου) αλλα θα εχεις προβληματα στην ομαλη ροή της εισαγωγης..

    Σκέφτηκα πως αφου το kdx έχει ιδία κυβικά με το kmx και δεν έχω δει άλλο διακοσαρι με τόσο μικρό καρμυρατερ.Ακόμη έψαξα και βρήκα διάφορες μετατροπές και έχουν βάλει ακόμη και 38mm carb σε kmx 125.Για παραδειγμα το kx 125 φοράει 36αρι βέβαια είναι μηχανάκι επιδόσεων. Τελος διάβασα σε ένα Ελληνικό περιοδικό για μότο πως το pwk35 είναι καλή μετατροπή για το kmx. Συγγνώμη αν σας κούρασα.

  6. #6
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Θα μας κούραζες αν μας υποχρεωνες να κοβουμε ξύλα διαβαζοντας παραλληλα τα ποστ σου..

    Το Ελληνικο περιοδικό που διάβασες λέει τπτ για αλλαγες σε φίλτρο αέρα και γραναζωμα αντλίας λαδιού ή απλα το προτείνει σαν "καλη μετατροπή"..??

    Ρωταω γιατι δεν σκαμπαζω και πολλα απ' αυτα, οπότε αν μου πεις τον λογο που θελεις να αλλαξεις το 26αρι μπορεί να βγαλουμε καμια ακρη..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2016
    Μηνύματα
    111
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Θα μας κούραζες αν μας υποχρεωνες να κοβουμε ξύλα διαβαζοντας παραλληλα τα ποστ σου..

    Το Ελληνικο περιοδικό που διάβασες λέει τπτ για αλλαγες σε φίλτρο αέρα και γραναζωμα αντλίας λαδιού ή απλα το προτείνει σαν "καλη μετατροπή"..??

    Ρωταω γιατι δεν σκαμπαζω και πολλα απ' αυτα, οπότε αν μου πεις τον λογο που θελεις να αλλαξεις το 26αρι μπορεί να βγαλουμε καμια ακρη..
    Το περιοδικό το προτείνει με μεγαλύτερο φιλτροκουτι.Ο λόγος που θέλω να το κάνω είναι γιατί το carb που έχω έχει φθαρεί και αφού θα το άλλαζα σκέφτηκα να το κανω λίγο πιο δυνατό. Επίσης στην περιοχή μου υπάρχει ενα kdx για ανταλλακτικά και θέλω να το αγοράσω για να βγάλω διάφορα και να τα βαλω στο δικό μου.Αντλία λαδιού εχω κατάργηση και βάζω 3,5% καλό λάδι στο ντεπόζιτο
    Τελευταία τροποποίηση από protzos; 10/01/2019 στις 14:30.

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος

    Ρωταω γιατι δεν σκαμπαζω και πολλα απ' αυτα,
    Μοδίστρα είμαι, σου λέει, μετά

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από protzos Προβολή μηνύματος
    Το περιοδικό το προτείνει με μεγαλύτερο φιλτροκουτι.
    Κατι τετοια φέραν τον "ειδικό" τυπο στα σημερινα του χάλια..

    Anyway, προσωπικα δεν θα πρότεινα τπτ μεγαλυτερο απο 28αρι με μερικες μικρες τρυπουλες στο υπαρχον φιλτροκουτι (αν χρειαστει..), αλλα αν όντως θέλεις να βαλεις το 35αρι σιγουρα δεν θα κανεις ζημια στο μοτερ..
    (της πιθανότητας υδραυλικής συμπίεσης λογω πολυ περισσότερου καυσιμου μη αποκλειόμενης..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2016
    Μηνύματα
    111
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Κατι τετοια φέραν τον "ειδικό" τυπο στα σημερινα του χάλια..

    Anyway, προσωπικα δεν θα πρότεινα τπτ μεγαλυτερο απο 28αρι με μερικες μικρες τρυπουλες στο υπαρχον φιλτροκουτι (αν χρειαστει..), αλλα αν όντως θέλεις να βαλεις το 35αρι σιγουρα δεν θα κανεις ζημια στο μοτερ..
    (της πιθανότητας υδραυλικής συμπίεσης λογω πολυ περισσότερου καυσιμου μη αποκλειόμενης..)
    Άμα επέλεγα 28mm μου προτείνεις mikuni ή keihin

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Μη το παρεις στραβα αλλα για το ΚΜΧ και JHΙONKSUANTSIOUPING να βαλεις θα εισαι ΟΚ..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2016
    Μηνύματα
    111
    Σκέφτηκα πως αφού θα δώσω τα λεφτά ας πάρω το καλύτερο. Ίσως να με διευκολύνει να είναι πιο ποιοτικό και πιο εμπορεύσιμο. ....η άποψη μου είναι ότι και αν έχεις πρέπει να κάνεις το καλύτερο για αυτό ακόμη και αν είναι ένα kmx

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2016
    Μηνύματα
    111
    Πάντως στα χιόνια και με το 26αρι το χάρηκα

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Ακριβως γι αυτό το χαρηκες..!!
    (αν ειχες βαλει το 35αρι - και ειχες καταφερει να δουλεψει - δεν θα χαιροσουν καθολου...)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2016
    Μηνύματα
    111
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ακριβως γι αυτό το χαρηκες..!!
    (αν ειχες βαλει το 35αρι - και ειχες καταφερει να δουλεψει - δεν θα χαιροσουν καθολου...)
    Συμφωνώ μαζί σου....Αλλά και πες ότι καταφέρνω και βάζω το 35αρι θα δω σημαντική διαφορά ή ίσα που θα καταλάβω κάτι?
    Υ.Γ. Έχω μεγαλώσει λίγο της θυρίδες στη βάση του κυλίνδρου ( transfer ports) το λέω Μήπως βοηθάει κάπου.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αλλαγη καρμπυρατερ virago 250
    από makaras42 στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2018, 09:44
  2. Αλλαγη καρμπυρατερ σε παπι
    από Spiros19991 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2018, 11:18
  3. Πρόβλημα μετά την αλλαγή καρμπυρατέρ σε kle250 anhelo
    από pskoul στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2011, 05:46
  4. ΑΛΛΑΓΗ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ ---> ΡΥΘΜΙΣΜΑ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ???
    από g_angel01 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2006, 20:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF