Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 40 από 40

Θέμα: Vespa Elettrica

  1. #31
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Συμφωνούμε σε όλα αυτά!

    (μην βάλεις αλλο λινκ της Greenpeace να χαρείς..)
    Ήθελα κι εγώ να γράψω για την αυλή του γείτονα και την θάλασσα αλλά με πρόλαβε ο Άρης.
    Να τα γράψω και να βάλω ένα λινκ της greenpeace?
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Το προβλημα με τις μεκ ειναι οτι η αποδοση τους δεν ξεπερναει το 40%
    Οι ηλεκτρικες μηχανες εχουν πανω απο 95%

  3. #33
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Το προβλημα με τις μεκ ειναι οτι η αποδοση τους δεν ξεπερναει το 40%
    Οι ηλεκτρικες μηχανες εχουν πανω απο 95%

    Τώρα για vespa μιλάμε, Ιταλό δλδ. Κόψε κάτι γιατί Ιταλός και ηλεκτρικά δεν συμβαδίζουν.
    Θα ξεχάσω εγώ την βεσπάρα μου που με συννεφιά και υποψία βροχής σταματούσε να δουλεύει??
    Από την άλλη θα μου πεις κάποιοι γυρίζουν τον κόσμο με vespa και 2 και 3 φορές. Εμπειρίες είναι αυτά. Πάντως δεν σε άφηνε να πλήξεις, όλο και κάτι συνέβαινε και σε έβγαζε από την ρουτίνα.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  4. #34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Ήθελα κι εγώ να γράψω για την αυλή του γείτονα και την θάλασσα αλλά με πρόλαβε ο Άρης.
    Να τα γράψω και να βάλω ένα λινκ της greenpeace?
    Ο Αρης ειναι γρήγορος ρεει.. που να τον προλάβουμε!

    βαλε ενα λινκ για τν Greenpeace india..



    σχετικα με την βεσπα ,που ειναι και το θεμα, προφανως ειναι πανακριβη γι αυτο που ειναι και ετσι μονο ως ακριβο γκατζετ μπορει κανεις να την δει.

    ομως, ειναι ομορφη οπως ολες οι βεσπες...

  5. #35
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Η εξάρτηση και συνεπαγόμενη χρήση ορυκτών καυσίμων που κάνουμε, έχει ήδη φέρει τον πλανήτη σε σημείο δύσκολο.
    Ίσως η ηλεκτροκίνηση να μην είναι Η λύση, είναι όμως μια κατεύθυνση σε αν μη τι άλλο σωστότερο μονοπάτι απο τη χρηση του πετρελαίου.

    Θυμάται κανείς πριν ~ κανα δεκάρι χρονια (αν οχι παραπανω) που η μπεμβέ κόμπαζε για την τροποποίηση στα μοτερ τους ωστε να καίνε υδρογόνο;
    Ειχα διαβάσει τότε ετσι επιφανειακά για το θέμα και αυτό που μου χει μείνει είναι το 0 (ολογράφως μηδέν) εκπεμπόμενοι ρύποι απο τη χρήση του!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Η εξάρτηση και συνεπαγόμενη χρήση ορυκτών καυσίμων που κάνουμε, έχει ήδη φέρει τον πλανήτη σε σημείο δύσκολο.
    Ίσως η ηλεκτροκίνηση να μην είναι Η λύση, είναι όμως μια κατεύθυνση σε αν μη τι άλλο σωστότερο μονοπάτι απο τη χρηση του πετρελαίου.

    Θυμάται κανείς πριν ~ κανα δεκάρι χρονια (αν οχι παραπανω) που η μπεμβέ κόμπαζε για την τροποποίηση στα μοτερ τους ωστε να καίνε υδρογόνο;
    Ειχα διαβάσει τότε ετσι επιφανειακά για το θέμα και αυτό που μου χει μείνει είναι το 0 (ολογράφως μηδέν) εκπεμπόμενοι ρύποι απο τη χρήση του!
    Ειναι μακράν το καλύτερο καυσιμο αλλα έχει πολλά θέματα. Ουσιαστικά το παιρνουμε κάνοντας εξαγωγή απο φυσικο αέριο. ειναι περιεργη υποθεση και οσο το εψαχνα τοσο δεν εβγαζα ακρη. Μέχρι τωρα, κυριως λογω υποδομων, η ευκολοτερη λυση ειναι τα ηλεκτρικα. Εφόσον βεβαια παράγουμε ηλεκτρικο ρευμα απο πυρηνική ενέργεια και ανανεώσιμες πηγες.

  7. #37
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Ειναι μακράν το καλύτερο καυσιμο αλλα έχει πολλά θέματα. Ουσιαστικά το παιρνουμε κάνοντας εξαγωγή απο φυσικο αέριο. ειναι περιεργη υποθεση και οσο το εψαχνα τοσο δεν εβγαζα ακρη. Μέχρι τωρα, κυριως λογω υποδομων, η ευκολοτερη λυση ειναι τα ηλεκτρικα. Εφόσον βεβαια παράγουμε ηλεκτρικο ρευμα απο πυρηνική ενέργεια και ανανεώσιμες πηγες.
    έχουμε και την εφεύρεση το Ζωγράφου που κάνει ηλεκτρόλυση του νερού με συχνότητες εκμεταλευόμενη το φαινόμενο της ταλάντωσης και του συντονισμού αλλά δεν υπάρχουν εταιρίες να την εκμεταλλευτούν προς όφελος της ανθρωπότητας. Κρίμα.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  8. #38
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Ειναι μακράν το καλύτερο καυσιμο αλλα έχει πολλά θέματα. Ουσιαστικά το παιρνουμε κάνοντας εξαγωγή απο φυσικο αέριο. ειναι περιεργη υποθεση και οσο το εψαχνα τοσο δεν εβγαζα ακρη. Μέχρι τωρα, κυριως λογω υποδομων, η ευκολοτερη λυση ειναι τα ηλεκτρικα. Εφόσον βεβαια παράγουμε ηλεκτρικο ρευμα απο πυρηνική ενέργεια και ανανεώσιμες πηγες.
    Η εξαγωγή του γίνεται από Η2Ο (νεράκι.....) αλλά όπως είπες, έχει πολλά θέματα με πρώτο και κυριότερο το κόστος εξαγωγής του που το καθιστά επί του παρόντος μη εμπορικό.
    Επειτα, είναι το θέμα της αποθήκευσής του (αν του υγραερίου είναι μια φορά επικίνδυνο, σε αυτό είναι 10 και πλέον....) οι ρύποι που βγάζει είναι νεράκι......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #39
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Το προβλημα με τις μεκ ειναι οτι η αποδοση τους δεν ξεπερναει το 40%
    Οι ηλεκτρικες μηχανες εχουν πανω απο 95%
    Πράγματι η απόδοση είναι από τα πιο σημαντικά σημεία και μάλιστα η μέση απόδοση μέσα στις πόλεις (συνεχείς επιταχύνσεις/επιβραδύνσεις) είναι ακόμα χαμηλότερη. Επιπλέον τα απόβλητα της καύσης αποθέτονται μέσα στον ήδη επιβαρυμένο αστικό ιστό.

    Αντιθέτως, με τους ηλεκτροκινητήρες έχεις απόδοση πολλαπλάσια ικανότητα παραγωγής ενέργειας, απομακρυσμένα, σε γεννήτριες με πολύ μεγαλύτερη απόδοση ή ακόμα καλύτερα από ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.

    Θεωρώ ότι η ηλεκτρική ενέργεια είναι ό,τι καλύτερο μπορεί να δώσει αυτή τη στιγμή η τεχνολογία για την αστική μετακίνηση, ειδικά σε συνδυασμό με αυτόνομα οχήματα και με αύξηση των υποδομών των μέσων μαζικής μεταφοράς. Μόλις μπουν πολλοί κατασκευαστές στο χώρο, θα πέσουν οι τιμές σε λογικά επίπεδα και θα εμφανιστούν οι κατάλληλες υποδομές για τη φόρτιση των οχημάτων.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Η εξαγωγή του γίνεται από Η2Ο (νεράκι.....) αλλά όπως είπες, έχει πολλά θέματα με πρώτο και κυριότερο το κόστος εξαγωγής του που το καθιστά επί του παρόντος μη εμπορικό.
    Επειτα, είναι το θέμα της αποθήκευσής του (αν του υγραερίου είναι μια φορά επικίνδυνο, σε αυτό είναι 10 και πλέον....) οι ρύποι που βγάζει είναι νεράκι......
    Φαντάζομαι από τώρα τις μεγαλουπόλεις να μετατρέπονται σε rainforest.
    Ελπίζω η περιφέρεια να έχει ολοκληρώσει τα έργα αποχέτευσης στην Μάνδρα μέχρι τότε.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Ξέρει κανείς απο (vespa) Diana Durkopp
    από BMW R75 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2005, 06:27
  2. ti Z και παπαριες, ειπαμε vespa rulezzz
    από dimitris74 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2005, 01:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF