Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 27 από 27

Θέμα: On/Off μέχρι 650cc

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2012
    Μηνύματα
    6
    Ναι η αλήθεια είναι ότι κανένας που γνωρίζω δεν το είχε το BMW, απλώς κανα-δυο φίλοι είναι μηχανικοί και μου το έχουν πει σαν εμπειρία από την μεριά τους. Όχι απαραίτητα ότι βγάζουν προβλήματα συχνα, αλλά ότι γενικά είναι ακριβά σαν κόστος συντήρησης που είπατε και εσείς, αλλά αν βγάλουν πρόβλημα τότε... προβλημα. Έχω αρχίσει και το κοιτάω όμως εφόσον το προτείνετε με τόσο ζήλο.
    Το Tenere είναι όνειρο θερινής νυκτός. Μακάρι να το έφτανα, άλλα πολλά τα λεφτά. Είναι όμως ιδανικό για αυτό που ψάχνω και αν όντως δεν αποφασίσω να πάρω κάτι σύντομα θα το έχω κατά νου στις αναζητήσεις.
    Το XT το κοιτάω και το R εφόσον θεωρείτε ότι αποτελεί λύση, όμως δεν θα έχω θέμα σε ταξίδι με ανέμους κλπ εφόσον έχει μικρές προστασίες? Δεν έχω δει πχ XT με ανεμοθωρακα ψηλό έστω και custom όπως βάζουν στο Kle ας πούμε ποτέ μου.

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από looneygeorge Προβολή μηνύματος
    Ναι η αλήθεια είναι ότι κανένας που γνωρίζω δεν το είχε το BMW, απλώς κανα-δυο φίλοι είναι μηχανικοί και μου το έχουν πει σαν εμπειρία από την μεριά τους. Όχι απαραίτητα ότι βγάζουν προβλήματα συχνα, αλλά ότι γενικά είναι ακριβά σαν κόστος συντήρησης που είπατε και εσείς, αλλά αν βγάλουν πρόβλημα τότε... προβλημα. Έχω αρχίσει και το κοιτάω όμως εφόσον το προτείνετε με τόσο ζήλο.
    Το Tenere είναι όνειρο θερινής νυκτός. Μακάρι να το έφτανα, άλλα πολλά τα λεφτά. Είναι όμως ιδανικό για αυτό που ψάχνω και αν όντως δεν αποφασίσω να πάρω κάτι σύντομα θα το έχω κατά νου στις αναζητήσεις.
    Το XT το κοιτάω και το R εφόσον θεωρείτε ότι αποτελεί λύση, όμως δεν θα έχω θέμα σε ταξίδι με ανέμους κλπ εφόσον έχει μικρές προστασίες? Δεν έχω δει πχ XT με ανεμοθωρακα ψηλό έστω και custom όπως βάζουν στο Kle ας πούμε ποτέ μου.
    Υπάρχουν ψηλές ζελατίνες και για το xt660r..
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	YAMAHAXT660R2007Equipped.jpg 
Προβολές:	238 
Μέγεθος:	29,0 KB 
ID:	402591

    Τα είχα και τα δύο(xt660r-z).

    Ή μεγαλύτερη διαφορά τους είναι η μεγάλη αυτονομία του Ζ λόγω μεγάλου ντεπόζιτου και, παρόλο που έχουν το ίδιο μοτέρ, έχει καλύτερη λειτουργία στο Ζ.
    Κατά τα αλλά, το R είναι πιο ελαφρύ και το κάνει καλύτερο σε πόλη, χώμα.

  3. #18
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Να προσέξεις ιδιαίτερα την θέση οδήγησης καθώς και την ευκολία χειρισμού, πολύ σημαντικό γεγονός όταν δεν υπάρχει μεγάλη εμπειρία.
    Από τα μηχανάκια που ανέφερες το πιό ευκολοδήγητο και άνετο είναι το BMW. Τα Service δεν είναι απαγορευτικά και στην αγορά θα βρεις σχετικά έυκολα καλό μηχανάκι.
    Το αμέσως επόμενο κατά την γνώμη μου σε ευχρηστία είναι το Aprilia το οποίο σαν στήσιμο είναι κατά πολύ καλύτερο από το 660R αλλά δυσεύρετο σε καλή κατάσταση.
    Το Tenere είναι πολύ ψηλό και με γεμάτο το μεγάλο ρεζερβουάρ δεν θα σε βολέψει καθόλου στην αρχή ειδικά μέσα στην Αθήνα.
    Σε παλαιότερα μοντέλα όπως KLE κλπ. θα σου έλεγα να μην κοιτάξεις καθόλου εφόσον τα οιοκονμικά το επιτρέπουν.
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Οτι και να αποφασισεις....επειδη λες για το θεμα χρηματων...
    το οποιο ειναι και το πιο σεβαστο και παιζει πρωτιστο ρολο στην αποφαση σου.
    Οπου καταληξεις εαν ειναι απο καταστημα να θυμασε οτι παιζει και το θεμα των δοσεων...
    δεν ξερω ποσο συμφωνος εισαι σε κατι τετοιο.....
    αλλα σιγουρα σου μεγαλωνει το ευρος των επιλογων..καθως μπορεις σε βαθος χρονου να καλυψεις την χρηματικη διαφορα
    που εχει κατι που θελεις πολυ μεν...αλλα εχει πιο ακριβα !

  5. #20
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από looneygeorge Προβολή μηνύματος
    Ναι η αλήθεια είναι ότι κανένας που γνωρίζω δεν το είχε το BMW, απλώς κανα-δυο φίλοι είναι μηχανικοί και μου το έχουν πει σαν εμπειρία από την μεριά τους. Όχι απαραίτητα ότι βγάζουν προβλήματα συχνα, αλλά ότι γενικά είναι ακριβά σαν κόστος συντήρησης που είπατε και εσείς
    Εμείς είπαμε το αντίθετο, ΔΕΝ είναι ακριβά σαν κόστος συντήρησης, myth busted!

  6. #21
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από looneygeorge Προβολή μηνύματος
    Το Tenere είναι όνειρο θερινής νυκτός. Μακάρι να το έφτανα, άλλα πολλά τα λεφτά. Είναι όμως ιδανικό για αυτό που ψάχνω και αν όντως δεν αποφασίσω να πάρω κάτι σύντομα θα το έχω κατά νου στις αναζητήσεις.
    Αφού το Tenere είναι το όνειρο θερινής νυκτός, άσε τις άμεσες αναζητήσεις, μην πάρεις κάτι "εν θερμώ", μάζεψε παραπάνω φράγκα και κάνε το όνειρο πραγματικότητα...

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2012
    Μηνύματα
    6
    Για τις δόσεις, λόγω του ότι είμαι freelancer και το εισόδημα μου είναι διαφορετικό από μηνα σε μήνα, δεν νιώθω αρκετα σίγουρος ακόμη ώστε να το κάνω, έστω και για λίγες.
    Τώρα όσον αφορά το να περιμένω... Δύσκολο. Όπως είπα θα είναι το μοναδικό μου όχημα και αυτή τη στιγμή ήδη η εργασία μου δυσκολεύεται λόγω δυσκινησίας εντός και εκτός πόλης.
    Το Kle είναι μέχρι στιγμής το πιο πιθανό σενάριο λόγω χρημάτων και ύψους, αλλά έχω αρχίσει και κοιτάω με άλλο μάτι και το 650GS. Αν κάποιος έχει καμία συγκεκριμένη πληροφορία πάνω σε αυτά τα δύο συγκεκριμένα (τι να προσέξω, ποιες χρονολογίες να προτιμήσω κλπ) θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα!

  8. #23
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Φιλε ασε το κλε... Ειχε καποια θεματακια και επισης αν θυμαμαι καλα ειχε και σχετικα υψηλη καταναλωση...

    Κοιτα το χτ, πολυ τιμιο μηχανακι και με μια ζελατινουλα κανεις και στον αυτοκινητοδρομο δουλεια... Το bmw ειναι επισης πολυ καλη επιλογη και το μονο του μειονέκτημά ειναι πως ειναι κοντο. Δεν και τον καινουριο πηγασο μετα απο το 2004 ποτε πηρε την αναβαθμιση. Ειναι αδερφακι του χτ με καλυτερα περιφεριακα

  9. #24
    Πλαστικά μόνο στα enduro. Το avatar του/της giannis113
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    661
    Nx650 το έχω δύο μήνες και δεν έχω σταματήσει τις βόλτες. Με λάστιχα 70-30 πηγαίνω παντού. Και τιμές κοντά στο χιλιάρικο άντε με γεια.
    Dt 50, super cub 90, crypton 115, yz 125, shiver 750, hornet 600, wrf 426, sv 650, nx 650

  10. #25
    Πλαστικά μόνο στα enduro. Το avatar του/της giannis113
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    661
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2019-01-07-09-41-14-364_com.instagram.android.jpg 
Προβολές:	174 
Μέγεθος:	61,1 KB 
ID:	402600
    Dt 50, super cub 90, crypton 115, yz 125, shiver 750, hornet 600, wrf 426, sv 650, nx 650

  11. #26
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από looneygeorge Προβολή μηνύματος
    Για τις δόσεις, λόγω του ότι είμαι freelancer και το εισόδημα μου είναι διαφορετικό από μηνα σε μήνα, δεν νιώθω αρκετα σίγουρος ακόμη ώστε να το κάνω, έστω και για λίγες.
    Τώρα όσον αφορά το να περιμένω... Δύσκολο. Όπως είπα θα είναι το μοναδικό μου όχημα και αυτή τη στιγμή ήδη η εργασία μου δυσκολεύεται λόγω δυσκινησίας εντός και εκτός πόλης.
    Το Kle είναι μέχρι στιγμής το πιο πιθανό σενάριο λόγω χρημάτων και ύψους, αλλά έχω αρχίσει και κοιτάω με άλλο μάτι και το 650GS. Αν κάποιος έχει καμία συγκεκριμένη πληροφορία πάνω σε αυτά τα δύο συγκεκριμένα (τι να προσέξω, ποιες χρονολογίες να προτιμήσω κλπ) θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα!
    Είχα γράψει κάποτε ένα review για το GS, ρίξε μια ματιά, μπορεί να σου λύσει κάποιες απορίες... https://www.moto.gr/forums/showthrea...ight=LONG+TERM
    Πολύ περιεκτικά και στα γρήγορα, προτίμησε μοντέλα από 2004 και μετά, είναι το δίμπουζο μοντέλο, καλύτερη κατανάλωση, πιο όμορφο σε σχέση με τα πρώτα μοντέλα (καθαρά υποκειμενικό), λυμένες κάποιες παιδικές αρρώστιες του αρχικού μοντέλου. 'Ο,τι άλλο θες, εδώ είμαστε.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2017
    Μηνύματα
    126
    Αν πας στο GS650 θα κοιτας για το διμπουζο μετα το 2004 μοντελο παιδικες ασθενιες του προηγουμενου μοντελου εχουν διορθωθει.
    θα το ξεχωρισεις απο το καπακι του μοτερ δεξια που θα λεει επανω TWIN SPARK εχει 2 μπουζι σε καθε κυλινδρο και γενικα ειναι βελτιωμενο σε σχεση με το παλιο σε σημεια οπως η τρομπα νερου που ειχε παθογενεια το παλιοτερο μοντελο και καθε 25.000 περιπου ηθελε σερβις.
    Το kle ειχε προβληματα με τα πηνια και το βολαν και το δοαφραγμα στην εξατμηση σαν θεματα.
    Παντος να ξερεις οτι το bmw ειναι το ποιο οικονομικο σε καυσιμα απο ολα οσα ειπες δεν καιει τιποτα

    Στο bmw θα δεις αν εχει επισκευαστη η τρομπα νερου η αν εχει υγρασια στο λαδι η διαροη απο εκει νερο υγρασια κτλ...
    Στο kle τα πηνια και το βολαν και αν τριζει η εξατμιση του αν τα εχουν αλλαξει δηλ κανεμε μαγο να σε κανω θεο.Ασε που με το kle να τα ξεχασεις τα μπαλακια σου αν πας καμια μακρινη βολτα εισαι καβαλα στο τεποζιτο με τα μπαλακια σου για στηριγμα ☺

    Οι επισκευες εχουν κανα 150 αρι και στα 2 και για τις 2 ζημιες περιπου οποτε...
    Το κλε ειναι ψηλο το bmw ποιο χαμηλο δεν ειναι τυχαιο που το bmw το παιρνουν σχεδον ολες οι γυναικες που θελουν μηχανη λογο υψους και το pegaso strada επισης το ιδιο σαν το παλιο που εχεις δοκιμασει!

    Το θεμα ειναι ποσο μαρουλι θα βαλεις...
    Παντος απο καταναλωση μετα το virago 250 που ειναι τεεεεερας οικονομιας το μονο που δεν θα σου κακοφανει απο αυτα στο θεμα βενζινας ειναι το bmw απο εμενα παρε το bmw με κλειστα τα ματια
    Τελευταία τροποποίηση από Andreasnemea; 07/01/2019 στις 22:59.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. τελικά αυτό το on-off μπαινει χώμα?
    από PQC στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2005, 07:36
  2. Μεγα On-off..........!!!!
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2004, 11:10
  3. ola etoima gia on off ekdromi
    από tatoo23 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2004, 16:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF