Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: On/Off μέχρι 650cc

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2012
    Μηνύματα
    6

    On/Off μέχρι 650cc

    Εχω καμιά 2ετία που έδωσα το πρώτο μου μηχανάκι, μια Virago 250cc. Ναι ξέρω, αλλά ήθελα τσοπεράκι τι να κάνουμε.
    Τώρα λοιπόν που ωρίμασα αποφάσισα να πάω σε On/Off. Θα είναι η πρώτη μου μεγάλη μηχανή, το μοναδικό μου μεταφορικό, αλλά ταυτόχρονα θα πρέπει και να το "αντεχω" οικονομικά, οπότε θεωρώ οτι τα 650cc είναι το άνω όριο μου. Τα χρήματα ωχριούν, ευτυχώς όμως έχω άπλετο χρόνο και υπομονή! Ένα άλλο ζήτημα είναι το ύψος. Δεν είμαι κανένας τεράστιος, 1.85 είμαι, όμως θέλω να είναι ψηλό. To Pegasus ας πούμε το παλιό μου φαίνεται λίγο χαμηλή η θέση του και κάπως μου κάνει περίεργο οπτικά που είναι τόσο διπλωμένα τα γόνατα.
    Οι λύσεις που έχω σκεφτεί μέχρι στιγμής είναι 3:
    - < 1000€. Kle 500 παλιό (2004 και πίσω). Το βρίσκω και το αγοράζω άμεσα αφού κυκλοφορούν πολλά και φθηνά, αλλά δεν ξέρεις τι έχει τραβήξει.
    - 1800-2500€. Να ζοριστώ να ανέβω λίγο και να πάω σε KLE500 όσο πιο καινούργιο γίνεται (είτε το τελευταίο, είτε το προηγούμενο με τα ανάγλυφα γράμματα), στο Pegasus Trail που όμως σπανίζει απίστευτα και δεν μπορώ να καταλάβω αν τελικά είναι ψηλό ή όχι, ή στην πάντα έμπιστη Transalp 650 (2006-2008). Σε αυτή την κατηγορία το ξέρω οτι θα ακούσω για V-Strom. Εκτός αν έχει ABS που θα το σεβαστώ και θα το σκεφτώ σοβαρά, απλά δεν με τραβάει πολύ και θεωρώ οτι η μηχανή πρέπει να είναι σαν τη γυναίκα, πρέπει να την ερωτεύεσαι κάθε φορά που την κοιτάς.
    - Η τρίτη λύση είναι ίσως η πιο ξέμπαρκη, αλλά θα την πω να ακούσω γνώμες: περιμένω (σημαντικά περισσότερο) να μαζευτούν τα χρήματα και πάω σε καινούργιο Royal Enfield Himalayan. Ξέρω οτι μόλις έπεσαν τα σαγόνια μερικών αλλά προς υπεράσπιση μου : ειναι καινούργιο άρα δεν φοβάσαι το παρελθόν του, είναι οικονομικό (410cc), είναι όμορφο (προσωπική άποψη) και συν τοις άλλοις έχει όλα τα υποχρεωτικά ενός καινούργιου (πχ ABS) σε μια πολύ μαζεμένη τιμή (5300€). Μην αρχίσετε να λέτε να πάρω κάτι σε αυτά τα λεφτά "πολυ καλύτερο και δοκιμασμένο", όμως μεταχειρισμένο. Σε αυτόν τον (εξουθενωτικό) κόπο να μαζευτούν αυτά τα χρήματα θα μπω μόνο για καινούργιο.

    Γιααα πειτε γνώμες (και μην βαράτε παιδιά, είμαι σχετικά νέος στο άθλημα).

  2. #2
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    F650 bmw, suzuki freewing, xt660, οι επιλογες πολλες....καλο ειναι ομως να σκεφτεις αν θες 1κ η 2κ κινητηρα

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2012
    Μηνύματα
    6
    Λόγω απειρίας, δεν έχω απάντηση σε αυτό. Δεν μπορώ να νιώσω την διαφορά δηλαδή, ενω ξέρω πάνω κάτω τι σημαίνει.
    Αυτό που μπορώ να σου πω είναι οτι θα κινείται κυρίως εντός πόλης και αν θα πάει κανένα ταξίδι θα το κάνει με σύνεση. Δεν ήμουν ποτέ γκαζιάρης και δεν το κόβω να γίνομαι. Θέλω όμως να έχει την δύναμη να με πάει φορτωμένο καμιά μονοήμερη ενώ είμαι και άνετος με 100-130.

    Σε αυτές που είπες (για να αρχίσω να δημιουργώ εικόνα) οι αντιδράσεις μου ειναι οι εξής:
    - F 650 το έχω σκεφτεί και μ'αρέσει το στυλ, αλλά ΟΛΟΙ μου λένε οτι άμα μου πάθει κάτι την πληρώνω καινούργια. Και έρχομαι και λέω, σε μηχανή 15ετίας ειναι δυνατόν να μην πάθει κάτι?
    - Freewind δεν μου αρέσει και έχω γενικά την εντύπωση οτι βγάζει θέματα. μεταξύ αυτής και KLE δλδ πάω με τα χίλια προς KLE απο άποψη στυλ. Τώρα αν αυτό με τα προβλήματα είναι μύθος... Γι΄αυτό ήρθα εδώ να μου τα πείτε οι παλιοί!
    - ΧT660 ενώ μου αρέσει, πρώτον δεν ειναι τόσο ON/OFF όσο motard (πχ ανεμοθώρακες, σέλα, χώροι κλπ) και δεύτερον την φοβάμαι επειδή το παρελθόν της είναι πιο πιθανό να είναι... μελανό. Αν σε μια μεταχειρισμένη έχεις μια πιθανότητα να της έχει αλλάξει τα φώτα ο προηγούμενος, στο XT660 έχεις δέκα. Κατά τα άλλα όμοιο είναι με το Aprilia Pegasus Trail, μοτέρ πχ έχουν το ίδιο.

  4. #4
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Κοιτα τα μονοκύλινδρα είναι πιο οικονομικά μεν αλλά με περισσότερους κραδασμούς.
    Τα δικύλινδρα είναι λίγο πιο πάνω στην κατανάλωση/συντήρηση με πολύ λιγότερους κραδασμούς.
    Αν ήμουν εσύ...θα πήγαινα αβλεπί σε F650GS ή ΤΑ 650.Γιατί δεν βγάζουν κάτι.ΑΝ έχεις καλό μάστορα.Kοίτα και κάτι σε bandit 650s αν σου κάνει το κλικ.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2012
    Μηνύματα
    6
    Το Pegaso Trail δεν βλέπω να το σχολιάζετε πολύ και είναι αδυναμία μου. Καλός κινητήρας, πιο μοντέρνο όλο μαζί, νεώτερο... Μόνο αυτό που είπα δεν ξέρω, από ύψος πως ειναι.
    Δεύτερη αγάπη είναι και τα Transalp βέβαια με το μεταλλικό γράμμα.

  6. #6
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    για αγορά καινούργιου στα λεφτά που θέτει το himalaya, υπάρχει το vstrom250(5300) αλλά και το versys300(με μια προσφορά που τρέχει στα 5500).

    για μεταχειρισμένο απο την βάση του car.gr κατά την άποψη μου να πάρεις μηχανάκι προσεγμένο που δεν θα ζητήσει άμεσα οι τιμές οριοθετούνται σε:
    kle500 02-05 περίπου 2000
    xf650 02-04 περίπου 1800
    xlv650 05-07 περίπου 2800
    aprilia pegaso strada - trail 2500
    vstrom 650 05-07 περίπου 3000 (08-10 περιπου 4000)

    για το trail μη φοβηθείς φοράει το ίδιο μοτερ μιναρέλι τα θέματα που βγάζει είναι συγκεκριμένα και αντιμετωπίσιμα (η κοινότητα απρίλια μπαικερς θα σου δώσει τις απαιτούμενες πληροφορίες).

    όλα καλά αρκεί να είναι προσεγμένα υπάρχουν όλα έχουν πουλήσει και κυκλοφορήσει έξω εγω αυτό που προτείνω είναι να βρεις αυτό που είναι στην καλύτερη δυνατή εργοστασιακή κατάσταση με ενημερωμένο βιβλιαράκι σερβις καλυτερα απο ιδιώτη και όχι απο έμπορο(ειδικά εάν είναι αμφιβόλου εμπιστοσύνης) και εάν υπάρχει δυνατότητα να ξέρεις το πλήρες ιστορικό(δηλαδή να είναι το πολύ πρώτο-δεύτερο χέρι).
    και επίσης να βρεις έναν έμπιστο και ικανό μηχανικό που όταν εγκρίνεις την αγορά να το τσεκάρει για "κρυφές" επισκευές επιδιορθώσεις εάν υπάρχουν.
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #7
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.182
    [QUOTE=looneygeorge;29
    - ΧT660 ενώ μου αρέσει, πρώτον δεν ειναι τόσο ON/OFF όσο motard (πχ ανεμοθώρακες, σέλα, χώροι κλπ) και δεύτερον την φοβάμαι επειδή το παρελθόν της είναι πιο πιθανό να είναι... μελανό. Αν σε μια μεταχειρισμένη έχεις μια πιθανότητα να της έχει αλλάξει τα φώτα ο προηγούμενος, στο XT660 έχεις δέκα. Κατά τα άλλα όμοιο είναι με το Aprilia Pegasus Trail, μοτέρ πχ έχουν το ίδιο.[/QUOTE]


    Θα ψάξεις τότε για XT660R.Πιο ον-οφ πιο φτηνό και πιθανότατα λιγότερο σκισμένο.Κυκλοφορουν πολλά τίμια έξω,οι καγκουρες προτιμούν το Χ άλλωστε.
    Τελευταία τροποποίηση από karellen; 06/01/2019 στις 10:31.

  8. #8
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από looneygeorge Προβολή μηνύματος
    F 650 το έχω σκεφτεί και μ'αρέσει το στυλ, αλλά ΟΛΟΙ μου λένε οτι άμα μου πάθει κάτι την πληρώνω καινούργια. Και έρχομαι και λέω, σε μηχανή 15ετίας ειναι δυνατόν να μην πάθει κάτι?
    ΟΛΟΙ που στο λένε έχουν άγνοια, άσε που από τους ΟΛΟΥΣ, το 99,9% δεν έχει προσωπική άποψη, αλλά τους το έχει πει ο μπατζανάκης του περιπτερά απέναντι από το σπίτι ενός τρίτου ξάδερφου, του ο οποίου η κουνιάδα είχε μια αδερφή που τα είχε με ένα παιδί που ο αδερφός του είχε ένα κολλητό από το στρατό που δούλευε σε οδική βοήθεια και του είχε πει ότι τα F650 χαλάνε. I hope you get the point...

    Προς επίρρωση των ανωτέρω: Προχτές στη δουλειά συζήταγα με συνάδελφο που είναι προς αναζήτηση μεταχειρισμένου κουτιού, αν και κάνει πολλά χιλιόμετρα ετησίως και προσανατολιζόταν προς ντιζελοκίνητο, ανέκρουσε πρύμναν και πάει προς βενζίνη μεριά, γτ όλοι του είπαν ότι τα ντίζελ χαλάνε κι ότι το πρωί πρέπει να τα ζεσταίνεις 15-20 λεπτά κι αν δεν το κάνεις, παίρνεις τον κινητήρα στο χέρι. Όπως καταλαβαίνεις, όσοι του το είπαν, την τελευταία φορά που έτυχε να δουν από κοντά αυτοκίνητο ντίζελ ήταν όταν έφερε ο ξάδερφος από τη Δυτική Γερμανία τη Μερσέντα… Αυτό όμως δεν τους εμπόδιζε να έχουν γνώμη και να επηρεάζουν κόσμο, παρ΄ότι οι ίδιοι έχουν εγκληματική άγνοια...
    Τελευταία τροποποίηση από AUFGEBRACHT; 06/01/2019 στις 10:05.

  9. #9
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Το Badit 650S που αναφέρθηκε, είναι αξιόπιστο, αλλά ως τετρακύλινδρο έχει ακριβή συντήρηση και υψηλή κατανάλωση. Για το BMW F650 δεν έχω ακούσει παράπονα από θέμα αξιοπιστίας, αλλά για υψηλό κόστος συντήρησης.

    Μπορείς να βρεις στα χρήματα που διαθέτεις Yamaha XT 600 ή 660 με χωμάτινα ελαστικά, σε καλή κατάσταση.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #10
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Για το BMW F650 δεν έχω ακούσει παράπονα από θέμα αξιοπιστίας, αλλά για υψηλό κόστος συντήρησης.

    Το έχεις ακούσει από κατόχους ή απλά το έχεις ακούσει;

  11. #11
    Με σειρά κόστους :

    Yamaha XT660Z tenere
    Yamaha XT660R
    Kawasaki KLR 650

    Ον οφφ πραγματικά, αλεξίσφαιρα, οικονομικά σε συντήρηση, με πολλές δυνατότητες από παπί μέσα στην πόλη, ταξίδι, μέχρι σοβαρό χώμα..

    Αν είναι να φτάσεις 5000+ για να πάρεις ιμαλαιαν, με πολύ λιγότερα βρες ένα xt660tenere σε καλή κατάσταση και θα έχεις πολύ καλύτερη και ικανοτερη μηχανή.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2016_XT660Z_MS1_AU_STU_003_450x375.jpg 
Προβολές:	236 
Μέγεθος:	63,3 KB 
ID:	402589

  12. #12
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Το έχεις ακούσει από κατόχους ή απλά το έχεις ακούσει;
    Από τρίτους (το μπατζανάκη του περιπτερά που έλεγες).
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #13
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Από τρίτους (το μπατζανάκη του περιπτερά που έλεγες).
    Δεν ισχύει λοιπόν.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Με σειρά κόστους :

    Yamaha XT660Z tenere
    Yamaha XT660R
    Kawasaki KLR 650

    Ον οφφ πραγματικά, αλεξίσφαιρα, οικονομικά σε συντήρηση, με πολλές δυνατότητες από παπί μέσα στην πόλη, ταξίδι, μέχρι σοβαρό χώμα..

    Αν είναι να φτάσεις 5000+ για να πάρεις ιμαλαιαν, με πολύ λιγότερα βρες ένα xt660tenere σε καλή κατάσταση και θα έχεις πολύ καλύτερη και ικανοτερη μηχανή.
    Συμφωνώ.
    Θα πρόσθετα και το Suzuki DR650, σαν λίγο πιο Off. Νομίζω πως θα βρεθεί και πιο φθηνά.

  15. #15
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    το ψεκαστό τενερι είναι πολύ καλή περίπτωση αλλά για ανθρώπους που έχουν δοκιμάσει και ξέρουν τι θέλουν να πάρουν. Δεν κάνει για όλους.
    Αν αποφασίσεις είναι λίγα ανα ελλάδα 7-8 περιπτώσεις μέτρησα στο car αυτή την στγμή και θα παιζουν 4 με 5k αναλόγως κατάστασης και εξοπλισμό ταξιδιού.
    Το μονο θεμα είναι οτι έχει αρκετά ψηλή σέλα λόγο μακριών αναρτήσεων και εάν δεν είναι ο αναβάτης έμπειρος απο ψηλά μηχανάκια και 180cm τουλάχιστο έχει ενα θέμα στην ευκολία ανέβασμα κατέβασμα

    το xt660r είναι καλό μηχανάκι και βρίσκεται σε καλύτερη σε σχέση με το τύπου μοτάρντ, αλλά εδώ κάποια απο αυτά(04-07) έχουν ένα θέμα με την απόκριση στο γκάζι που είναι ενοχλητική τα τελευταία μοντέλα 08-11(Μαυρες ζάντες) το ομαλοποίησαν και είναι και σε πιο όμορφα χρώματα αλλά είναι λίγα και αυτά
    you rise you fall you're down then you rise again

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τελικά αυτό το on-off μπαινει χώμα?
    από PQC στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2005, 07:36
  2. Μεγα On-off..........!!!!
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2004, 11:10
  3. ola etoima gia on off ekdromi
    από tatoo23 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2004, 16:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF