Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Υπάρχει καθόλου εμπειρία μέτρησης συστήματος πλαισίου?

  1. #1
    Shit high and watch! Το avatar του/της s2k_1_
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    81

    Υπάρχει καθόλου εμπειρία μέτρησης συστήματος πλαισίου?

    Έπεσε τυχαία στα μάτια μου η https://motocert.gr/ .

    Έχετε ασχοληθεί καθόλου με το θέμα?
    Yamaha TDM 900 2004 Galaxy Blue

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Την εργασία μέτρησης την κάνουν και οι καλιμπραδες. Το κακό με τους καλιμπραδες είναι ότι και τέλειο να το βρουν, θα σου πουν ότι ήθελε λίγο, για να σου πάρουν το 150ρι.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Την εργασία μέτρησης την κάνουν και οι καλιμπραδες. Το κακό με τους καλιμπραδες είναι ότι και τέλειο να το βρουν, θα σου πουν ότι ήθελε λίγο, για να σου πάρουν το 150ρι.

    αν ξέρουν να μετράνε. Έχω 2 παραδείγματα που τα μηχανάκια ήταν οκ και ο μάστορας τα "ισιαξε" στραβώνοντάς τα. Άρε Πάτρα με τα ωραία σου.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    αν ξέρουν να μετράνε. Έχω 2 παραδείγματα που τα μηχανάκια ήταν οκ και ο μάστορας τα "ισιαξε" στραβώνοντάς τα. Άρε Πάτρα με τα ωραία σου.
    Ναι, μάστορα άσε κάτω τη σέλα θα τ αλλάξω μόνος μου τα λάδγια !
    ανανήψαντας

  5. #5
    Shit high and watch! Το avatar του/της s2k_1_
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    81
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Ναι, μάστορα άσε κάτω τη σέλα θα τ αλλάξω μόνος μου τα λάδγια !
    Yamaha TDM 900 2004 Galaxy Blue

  6. #6
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    αν ξέρουν να μετράνε. Έχω 2 παραδείγματα που τα μηχανάκια ήταν οκ και ο μάστορας τα "ισιαξε" στραβώνοντάς τα. Άρε Πάτρα με τα ωραία σου.
    Επώνυμος καλιμπράς με πείρα μισού αιώνα σχεδόν έβγαλε μοτοσυκλέτα κούτας φίλου θεόστραβη...Το πήρε και έφυγε ο τύπος...Όταν το μηχανάκι ξαναπήγε μετά από χρόνια,αρκετές τούμπες από 3ο ιδιοκτήτη και μπόλικο σκίσιμο,του είπε-με το αζημίωτο-πως το μηχανάκι είναι ολόισιο....Άντε βγάλε συμπέρασμα....

    υγ. : η ΚΤΜ σε περίπτωση στραβού πλαισίου δίνει σκελετό ανταλλακτικό... (τουλάχιστον για το μοντέλο που κάποτε είχα,640LC ) Κόβεις το λαιμό με τα νούμερα το στέλνεις και σε μια βδομάδα το πολύ σου έρχεται ο νέος με τα ίδια νούμερά σου στην (αρκετά) προσιτή τιμή των 800€...Λογική τιμή αν αναλογιστεί κανείς πως ο καλιμπράς ( ο ίδιος ο τοπ που προανέφερα...) ζήταγε ούτε λίγο ούτε πολύ 650 € ....
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Επώνυμος καλιμπράς με πείρα μισού αιώνα σχεδόν έβγαλε μοτοσυκλέτα κούτας φίλου θεόστραβη...Το πήρε και έφυγε ο τύπος...Όταν το μηχανάκι ξαναπήγε μετά από χρόνια,αρκετές τούμπες από 3ο ιδιοκτήτη και μπόλικο σκίσιμο,του είπε-με το αζημίωτο-πως το μηχανάκι είναι ολόισιο....Άντε βγάλε συμπέρασμα....

    υγ. : η ΚΤΜ σε περίπτωση στραβού πλαισίου δίνει σκελετό ανταλλακτικό... (τουλάχιστον για το μοντέλο που κάποτε είχα,640LC ) Κόβεις το λαιμό με τα νούμερα το στέλνεις και σε μια βδομάδα το πολύ σου έρχεται ο νέος με τα ίδια νούμερά σου στην (αρκετά) προσιτή τιμή των 800€...Λογική τιμή αν αναλογιστεί κανείς πως ο καλιμπράς ( ο ίδιος ο τοπ που προανέφερα...) ζήταγε ούτε λίγο ούτε πολύ 650 € ....
    Δε λέω ότι τα καινούργια μηχανάκια είναι ίσια ,αναρωτιέμαι γιατί πήγε εκεί ? Για ράψιμο- ενίσχυση ??
    Στην εποχή μου το πιο επώνυμο γερμανικό περιοδικό έκανε ακριβώς αυτό ,πήρε 4 μεγάλα γιαπωνέζικα από το μαγαζί και τα μέτρησε ενδελεχώς.
    Καλύτερα αποτελέσματα αν θυμάμαι τα Κάβα

  8. #8
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Δε λέω ότι τα καινούργια μηχανάκια είναι ίσια ,αναρωτιέμαι γιατί πήγε εκεί ? Για ράψιμο- ενίσχυση ??
    Στην εποχή μου το πιο επώνυμο γερμανικό περιοδικό έκανε ακριβώς αυτό ,πήρε 4 μεγάλα γιαπωνέζικα από το μαγαζί και τα μέτρησε ενδελεχώς.
    Καλύτερα αποτελέσματα αν θυμάμαι τα Κάβα
    Δε ξέρω λεπτομέρειες,αλλά το μηχανάκι πήγε με μόλις στρωμένο,με 1800 κμ λίγο μετά το πρώτο σέρβις εντελώς απείραχτο, προληπτικά για τσεκ πριν μπουν πράγματα πιο "πολεμικά" για μοταρντοκατάσταση...Πιθανολογώ πριν φορεθούν αγωνιστικά πράγματα για τσεκ και πιθανόν ενίσχυση και καλά μην στήσουν τζάμπα μηχανή και κάνει τίποτα παράξενα...Ή πολύ απλά πήγαιναν να αρμέξουν το νιούφη;....ποιος ξέρει...

    Και δε μιλάμε για μικροαποκλίσεις αλλά ότι το μηχανάκι ήταν θεόστραβο,σα παπί τριτάχυτο του '80 που έχει κουβαλήσει 3 πολυκατοικίες πράγματα και στην πορεία του διαγράφει διπλή διαχωριστική....
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  9. #9
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Εγώ από το δικό μας το διαμάντι στον χώρο πήρα μηχανάκι που κομπαζε ότι ενώ ήταν οχταρι όταν του το φέρανε, το έκανε αλφαδι και το μηχανάκι δεν έστριβε με τπτ αριστερά. Άφηνες τα χέρια από το τιμόνι κι έπρεπε να πέσεις όλος αριστερά για να κρατήσει ίσια πορεία. Το γύρισα πίσω στο μαγαζί του ταλέντου και του το είπα. Ήταν αρκετός κόσμος μπροστά. Προσπαθησε να με βγάλει τρελό, μου είπε δεν ξέρω να οδηγώ, ότι καθόμουν στραβά στην σέλα, μόνο σκολίωση δεν μου είπε ότι είχα. Μόλις κάναμε το αδιαψευστο τεστ του βρεγμενου κομματιού δρόμου πριν από στεγνό και το μηχανάκι άφηνε δύο ίχνη σαν διπλή διαχωριστική όπως λέει ο Νάσος ήρθε και κοκκινισε από την τσαντίλα του και άρχισε να το λύνει για να το ξαναβάλει για μέτρημα. Είμαι σίγουρος ότι και μετά πάλι στραβό θα ήταν το μηχανάκι γιατί το μανιουαλ της καλιμπρας ήταν στα Αγγλικά και αυτός το πολύ πολύ να μπορούσε να διαβάσει την μάρκα της καλιμπρας. Οπότε δεν τίθεται θέμα συζήτησης.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/04/2013
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από s2k_1_ Προβολή μηνύματος
    Έπεσε τυχαία στα μάτια μου η https://motocert.gr/ .

    Έχετε ασχοληθεί καθόλου με το θέμα?
    Πρόκειται για το πιο ακριβές σύστημα μέτρησης πλαισίου και γεωμετρίας της μοτοσυκλέτας.
    Το πιο σημαντικό πλεονέκτημα είναι ότι δεν χρειάζεται καμία αποσυναρμολόγηση.Το χρησιμοποιεί επίσημα ήδη η BMW & YAMAHA

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Εδώ υπάρχει μια αναλυτικότερη παρουσίαση και σημειώνεται ότι δεν υπάρχει περίπτωση να αλλοιωθούν τα αποτελέσματα από εξωγενείς παράγοντες.
    Όσο για το κόστος, οι τιμές ξεκινούν από 50€ και φτάνουν μέχρι και έξι φορές επάνω, αναλόγως την μοτοσυκλέτα και την υπηρεσία που διαλέγει κανείς, γιατί η μέτρηση του πλαισίου είναι ένα μόλις κομμάτι. Η MotoCert μπορεί να προχωρήσει πολύ πιο ειδικά για αγωνιζόμενους και για όσους το ψάχνουν πραγματικά για να επέμβουν στην ρύθμιση γεωμετρίας της μοτοσυκλέτας…

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/04/2013
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Εδώ υπάρχει μια αναλυτικότερη παρουσίαση και σημειώνεται ότι δεν υπάρχει περίπτωση να αλλοιωθούν τα αποτελέσματα από εξωγενείς παράγοντες.
    Όσο για το κόστος, οι τιμές ξεκινούν από 50€ και φτάνουν μέχρι και έξι φορές επάνω, αναλόγως την μοτοσυκλέτα και την υπηρεσία που διαλέγει κανείς, γιατί η μέτρηση του πλαισίου είναι ένα μόλις κομμάτι. Η MotoCert μπορεί να προχωρήσει πολύ πιο ειδικά για αγωνιζόμενους και για όσους το ψάχνουν πραγματικά για να επέμβουν στην ρύθμιση γεωμετρίας της μοτοσυκλέτας…
    ΕΔΩ υπάρχει όλος ο τύπος που αναφέρετε στην υπηρεσία αυτή.
    Πραγματικά έλειπε από την αγορά! Οτι πρέπει για την αγορά και πώληση μεταχειρισμένης moto, αλλά και για την πραγματογνωμοσύνη των ασφαλιστικών εταιριών.

Παρόμοια θέματα

  1. Nέο & Παλιό... υπάρχει περίπτωση να πάνε αντάμα....
    από code στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2005, 22:24
  2. δεν πιστεύω να υπάρχει λογοκρισία εδώ μέσα έτσι
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2004, 21:05
  3. Σας Ελειψα Καθολου.....?????????????
    από ireneepi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 22:08
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 16:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF