Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 113

Θέμα: Zx 130 σωστή μετατροπή/υπερκυβισμος

  1. #91
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    το κοστος ειναι επιλογη του καθενος
    εγω δεν καταλαβαινω τι θαλαμος καυσης μπουζι και εξατμιση παπιου μπορει να δουλευουν καιγοντας 1,5 λιτρο λαδι το μηνα
    Εννοείται ότι δικό του είναι και του βάζει φωτιά και το καίει απλά μάλλον κάπου έχει μπερδευτεί γιατί τα νούμερα δεν βγαίνουν.
    Ας υποθέσουμε ότι τα ελέγχει μια φορά την εβδομάδα (ΣΚ).Για να κάψει 1,5 λίτρο το μήνα καίει μέσο όρο 375 ml τη βδομάδα δηλαδή το 1/3 της χωρητικότητάς του γιατί χωράει γεμάτο 1,1 lt.
    Προφανώς θέλει να εκβιάσει τη βλάβη για να το πάρει απόφαση ,απλά του είπα ότι πια μπαίνει μέσα.

  2. #92
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Προφανώς θέλει να εκβιάσει τη βλάβη για να το πάρει απόφαση ,απλά του είπα ότι πια μπαίνει μέσα.
    H κατάσταση είναι ήδη εκβιασμένη γιατί η μια φορά την εβδομάδα έιναι για όταν ξεχαστεί. Μάλλον μέρα παρά μέρα θα πρέπει να συμπληρώνει 100 ml για να πηγαίνει το μηχάνκι αξιοπρεπώς. ¨Τωρα αν αντί για λάδια των 9 ευρώ βάζει το πρώτο τυχαίο συμπλήρωμα των 3,5 ευρώ και το καίει στο δευτερόλεπτο είναι όντως δικό του θέμα. Ακόμα κι αν πούμε ότι αυτά τα λάδια είναι οκ πάλι μέσα έχει μπει μετά από τόσο καιρό.
    Δεν μπορώ να με φανταστώ να είμαι πάνω από το νύχι του λαδιού κάθε μέρα ακόμα και με το πιιο φθηνό λάδι. Αυτό είπα
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 24/01/2019 στις 17:01.

  3. #93
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    το κοστος ειναι επιλογη του καθενος
    εγω δεν καταλαβαινω τι θαλαμος καυσης μπουζι και εξατμιση παπιου μπορει να δουλευουν καιγοντας 1,5 λιτρο λαδι το μηνα
    Δίχρονο
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  4. #94
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Δίχρονο
    Μόνο που το συγκεκριμένο είναι 4χρονο
    Δεν θέλω να σκέφτομαι την καπνιλα που θα έχει μαζέψει ο θάλαμος καύσης....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #95
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος

    1,5 λίτρο Χ 3,5= 5,25
    5,25χ12 μήνες= 63 μόνο για συμπλήρωμα
    . Να τ'αφήσω?? Και από που να το πιάσω? Απ΄τα χύμα λάδια που βάζεις τα τελευτάια 3 4 χρόνια και πλήρωσες περίπου 300 ευρώ επιπλέον ή ότι περιμένεις πότε θα βαρέσει για να πληρώσεις και μπιέλα??

    ρε παλλικάρια τι υπολογισμούς κάνετε?


    ένα παπί που κάνει 1.000km το μήνα μέσο όρο δε θα χρειαστεί 6 αλλαγές λαδιών το χρόνο(ανα 2.000Km)?Αν υποθέσουμε οτι βάζουμε καλό λάδι σε ένα επισκευασμένο μοτέρ των 9 ευρώ όπως γράφτηκε δε θα δώσουμε 54 ευρώ?

    Εφόσον ΜΟΝΟ συμπληρώνω δίνω 63 ευρώ το χρόνο για λάδι.Τι 300άρια λέτε?9 ευρώ διαφορά δεν είναι το χρόνο?Πραγματικά πτώχευσα!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #96
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    ρε παλλικάρια τι υπολογισμούς κάνετε?


    ένα παπί που κάνει 1.000km το μήνα μέσο όρο δε θα χρειαστεί 6 αλλαγές λαδιών το χρόνο(ανα 2.000Km)?Αν υποθέσουμε οτι βάζουμε καλό λάδι σε ένα επισκευασμένο μοτέρ των 9 ευρώ όπως γράφτηκε δε θα δώσουμε 54 ευρώ?

    Εφόσον ΜΟΝΟ συμπληρώνω δίνω 63 ευρώ το χρόνο για λάδι.Τι 300άρια λέτε?9 ευρώ διαφορά δεν είναι το χρόνο?Πραγματικά πτώχευσα!
    Ασε ρε φιλε που θα μας πεις εσυ τι πληρωνεις για το παπι σου. Ξερεις εσυ δηλαδη και δεν ξερουμε εμεις; Σε παρακαλω τωρα, κανε μας τη χαρη...


  7. #97
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Και μετά απορούμε για το φόρουμ...

  8. #98
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Εχεις δικιο φίλε μπιλι.Τώρα είδα ότι το έχεις μετατρέψει σε δίχρονο για οικονομία .








  9. #99
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Και μετά απορούμε για το φόρουμ...
    Καταρχην με τα μαθηματικά σας θα έπρεπε να απορείτε.

    Σε μια πτωχευμενη χώρα με ανύπαρκτη μοτοσυκλετιστικη νοοτροπία που στα φορουμ οι περισσότεροι μπαίνουν απλά για σκότωμα ώρας, χαβαλέ και σπαμ ,βρίσκεις λογικό να πηγαίνει κάπου ένα φόρουμ?Και μάλιστα το κριτήριο σου είναι η ελλιπής συντήρηση ενός παπιου στα τελειώματα?

    Και τα λες όλα αυτά σε άνθρωπο που γράφει 50.000 χιλιόμετρα το χρόνο σε ταξιδιωτικά εντός και εκτός Ελλάδας?

    Μάλλον με τον τρόπο που βλέπεις τα πράγματα θα έπρεπε να απορείς.

  10. #100
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Καταρχην με τα μαθηματικά σας θα έπρεπε να απορείτε.

    Σε μια πτωχευμενη χώρα με ανύπαρκτη μοτοσυκλετιστικη νοοτροπία που στα φορουμ οι περισσότεροι μπαίνουν απλά για σκότωμα ώρας, χαβαλέ και σπαμ ,βρίσκεις λογικό να πηγαίνει κάπου ένα φόρουμ?Και μάλιστα το κριτήριο σου είναι η ελλιπής συντήρηση ενός παπιου στα τελειώματα?

    Και τα λες όλα αυτά σε άνθρωπο που γράφει 50.000 χιλιόμετρα το χρόνο σε ταξιδιωτικά εντός και εκτός Ελλάδας?

    Μάλλον με τον τρόπο που βλέπεις τα πράγματα θα έπρεπε να απορείς.
    Θα κάνω το λάθος να σου απαντήσω ,για τελευταία φορά όμως.Αυτό είναι το πρόβλημα στην Ελλάδα ,όχι μόνο στα φόρα αλλά παντού.
    Κανείς δεν παραδέχεται το λάθος του γιατί είναι "ντροπή".Πιανόμαστε μαλάκες μερικοί εδώ μέσα που πάμε να δώσουμε καμμιά συμβουλή ...
    Γράφεις ότι κυκλοφοράς σχεδόν 8 χρόνια ένα δίκυκλο που έχει φτάσει να καίει 37% παραπάνω (1,5 λτ) από το σύνολο του λαδιού που χωράει το κάρτερ του (1,1 λτ).Λάδι τύπου λιντλ 3,5 ευρώ το λίτρο...Στο λογαριασμό ξεχνάς να βάλεις την παραπάνω βενζίνη που καις με αυτή την εικόνα καύσης.
    Σου γράφω συμβουλευτικά (ενώ έχω γράψει αλλού ότι δικό σου είναι το παπάκι "του βάζεις φωτιά στην τελική" )ότι πια μπαίνεις μέσα κοίταξε το.
    Απαντάς νομίζοντας ότι χαλάς 63 ευρώ μόνο και πας στην άλλη άκρη μιλώντας για λάδι 9 ευρώ και αλλαγές κάθε δύο μήνες μόνο και μόνο για να βγει ο λογαριασμός στο μυαλό σου.Οπότε με αυτά και με αυτά ας περιοριστώ γιατί οι συμβουλές εκλαμβάνονται στραβά δυστυχώς φίλε μου.

    ΥΓ Τα μαθηματικά μου που σχολίασες...
    1,5Χ 3,5 Χ 12 = 63 Χ 8 = 504 Εσύ

    1,1Χ 6 ευρώ (επώνυμο ημισυνθετικό 15/50) Χ 2 φορές το χρόνο (ανά 6000χλμ) Χ 8 = 105,6 " Εγώ"
    Μπουζί λαδωμένα και υπερκατανάλωση βενζίνης στη χαρίζω
    Τελευταία τροποποίηση από buckley; 29/01/2019 στις 13:10.

  11. #101
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Α έχω και λάθος και δεν το παραδεχομαι...


    Μόνο που πιστεύεις ότι υπάρχει παπί (όχι σύγχρονο injection) που να αλλάζει λάδια ανά 6.000 km δείχνει την άγνοια που έχεις για τα πάπια. Ήδη αρκετοί κάτοχοι θα γελάνε με αυτήν την τοποθέτηση.

    Επισης δε μπορώ να καταλάβω από που προκύπτει η πολύ υψηλότερη κατανάλωση βενζίνης μιας και δε βλέπω διαφορά από τότε που το πήρα μέχρι σήμερα . Οπως επίσης δεν είδε κανείς υπερκαταναλωση βενζίνης πχ με cbr1000 που έκαιγαν φουλ λάδι.


    Οπότε επαναπροσδιορισε τους υπολογισμούς σου και αν θες να πιάνουν τόπο οι συμβουλές σου επικεντρώσου σε αυτές. Μη με χρεώνεις μέχρι και την κατάπτωση ενός φόρουμ για μια ελλιπή συντήρηση ενός παπιου.

  12. #102
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Tα μαθηματικά μου μπορεί να ήταν μπακάλικα ή λάθος για το οικονομικό μοντέλο που έχεις στο μαυλό σου αλλά η ουσία παραμένει. Προσωπικά έιχα και μοτέρ που συμπλήρωνα λάδια κάθε βδομάδα αλλά έχανε πέριπου 400 ml τον μήνα μέχρι που το ξέχασα και βάρεσε. Κιι ειλικρινά όσο κι αν πω δεν με ένοιζε γιατί ήταν μοτέρ λιφαν δεν υπήρχε χειρότερο πράγμα απ το να ελέγχω τα λάδια κάθε μέρα γιατί εχθές άνοιξα το γκάζι τέρμα για 3 χλμ.
    Είχα βάλει και συμπλήρωμα σαν το δικό σου κανα δυο φορές και το έκαψε την επομένη.
    Τα λάδια τα αλλάζω κάθε μήνα στα 1300 χλμ περίπου και αυτή την στιγμή βάζω τα bel ray full αντί ορυκτέλαιο και δεν καίει σταγόνα. Πριν με motul ορυκτέλειο τα ψιλοέκαιγε.
    Για 1300 χλμ τον μήνα θα βάλω το καλύτερο λάδι

    Δεν μπορώ να φανταστω τι παραπέρα ζημιά έχει γίνει στον κινητήρα, Kawasaki παρακαλώ, με το να βάζεις το πρώτο σογιέλαιο που βρίσκεις μόνο και μονο για να πούμε ότι κάνεις οικονομία. Εσύ έχεις αυτήν την λάθος λογική ότι ένα μηχανάκι πρέπει μόνο να του συνμπληρώνεις οικονομικό λάδι κάθε μέρα και ότι θα αντέξει γιατί έιναι kawasaki. Και σου επιστρέφω το επιχείρημα γιατί ότι όπου και να πεις ότι κάνεις 1000 χλμ τον μήνα με παπι, μόνο συμπληρώνοντας λάδι από τα lidl, δεν θα σε πάρουν στα σοβαρά.

  13. #103
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Εδώ και κάποιο διάστημα συνεχίζετε μια εκτός θέματος συζήτηση και έχετε επικεντρωθεί στο πως συντηρεί η δεν συντηρεί κάποιος το μηχανάκι του.

    Γούστο του και καπέλο του του καθενός να κάνει οτι θέλει.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #104
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εδώ και κάποιο διάστημα συνεχίζετε μια εκτός θέματος συζήτηση και έχετε επικεντρωθεί στο πως συντηρεί η δεν συντηρεί κάποιος το μηχανάκι του.

    Γούστο του και καπέλο του του καθενός να κάνει οτι θέλει.
    Kαι αυτό το έιπαμε και ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει. Για μένα

  15. #105
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. zx 130 kawasaki
    από nik7119 στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2010, 19:23
  2. kawasaki Zx 130
    από Lovesick στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2010, 18:22
  3. Παρουσιαση zx-130
    από 2stroker στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2009, 07:54
  4. ξερει κανεις απο zx 130?
    από reinmeister στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2009, 15:07
  5. kawasaki zx 130 ή yamaha crypton 135 ?
    από tigionapas στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2008, 23:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF