Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 95

Θέμα: Αγορά μηχανής !

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/01/2019
    Μηνύματα
    24

    Αγορά μηχανής !

    Καλησπέρα σας! Ονομάζομαι Τασος Και είμαι 29 ετών! Μόλις έβγαλα το δίπλωμα μηχανής (απεριόριστο)!Μεχρι τώρα οι μετακινήσεις μου γινόντουσαν με το αμάξι,αλλα λόγο οικονομίας κτλπ θα ήθελα να πάρω μηχανή.Η χρήση που θα κάνώ ειναι κυρίως για τ πόλη αλλα και περιφερειακο (θεσ/νικης) λόγω εργασίας! Δεν θα έλεγα οχι και σε μικρα ταξίδια (χαλκίδικη μαζί με τ κοπέλα μου) καλοκαίρι ! Ειμαι 1.80 και 75 κιλα !Το budget μου ειναι 6,000 e ! θα ήθελα κάτι σε καινούργιο! εμπειρία -1 με τς μηχανές! Ευχαριστώ !
    Τελευταία τροποποίηση από Tasos1989; 08/01/2019 στις 20:07.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες στο forum,Τάσο!
    Η μηδενική εμπειρία στα δίτροχα είναι ένα ζήτημα αλλά κανείς δε γεννήθηκε γνωρίζοντας!
    Έχεις κάποιες προτιμήσεις σε κάποια κατηγορία...On/off ή street;
    To πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι το CB500X αλλά υπάρχουν αρκετές ακόμα επιλογές... ρίξε μια διαδικτυακή ματιά σε Kawasaki Versys X-300, Benelli TRK 502, Honda CB500F, BMW G310GS.Υπαρχουν και τα scooters τα οποία αποτελούν μια συμπαθητική λύση ως πρώτο δίτροχο.
    Προτείνω να κοιτάξεις και την αγορά των μεταχειρισμένων, θα βρεις ενδιαφέρουσες αγγελίες σε λογικά κόστη.
    Τελευταία τροποποίηση από lleonidas; 08/01/2019 στις 20:26.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Γεια σου Τασο και καλωσορισες!
    Το μπατζετ των 6000€ ειναι μονο για τη μηχανη; Εχεις υπολογισει τον εξοπλισμο; Γιατι κι αυτος θα χρειαστει ενα σεβαστο ποσο αφου τα θες ολα επι δυο.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2017
    Μηνύματα
    126
    Φιλε τασο καλησπερα καλοριζικο το διπλωμα σου αλλα θα σου πω κατι που ισως σε απογοητευση.
    Με την μηχανη δεν θα κανεις οικονομια δυστυχως η μηχανη ειναι ακριβοτερο σπορ απο το αυτοκινητο απλα εξυπηρετη οσον αφορα την ευκολια μετακινησης οχι την οικονομια!
    Οποτε εχουμε και λεμε αν περνεις μηχανη λογο οικονομιας ξεχασετο εκτος αν παρεις μικρη 250 κυβικα και κατω η αν παρεις κανα παπακι πραγμα που δεν το θες φανταζομαι!
    Αφου βαζεις ομως το θεμα οικονομια πρωτα απολα και μετα βολτουλα κτλ θα σου προτεινω μερικα μοντελα μηχανων που οντως θα εχεις αυτα που θες και ειναι και μεσα στα χρηματα που εχεις για καινουριο...

    v-strom-250
    Versys-300
    Cb-300
    Mt-03
    Z-300
    Τελευταία τροποποίηση από Andreasnemea; 08/01/2019 στις 20:51.

  5. #5
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Καλώς ήρθες στο forum!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tasos1989 Προβολή μηνύματος
    ...Μεχρι τώρα οι μετακινήσεις μου γινόντουσαν με το αμάξι,αλλα λόγο οικονομίας κτλπ θα ήθελα να πάρω μηχανή. ...
    Αν σκοπεύεις να κρατήσεις το αμάξι, τότε η συντήρηση δύο οχημάτων (αμάξι και μοτοσυκλέτα) συνεπάγεται περισσότερα έξοδα, σε σχέση με το να είχες μόνο το αμάξι. Εκτός αν αγοράσεις παπί ή μοτοσυκλέτα 125 cc. Αν δεν κρατήσεις το αμάξι, τότε μία μοτοσυκλέτα μεσαίου κυβισμού, θα έχει αντίστοιχο κόστος συντήρησης με ένα απλό αμάξι.

    Έχεις αγοράσει προστατευτικό εξοπλισμό, δηλαδή κράνος, μπουφάν, γάντια, μποτάκια, παντελόνι; Αυτά προηγούνται της αγοράς μοτοσυκλέτας.

    (Γράφω τα ίδια με τους από πάνω, γιατί πρέπει να τονιστούν.)

    Καλό ξεκίνημα!
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/01/2019
    Μηνύματα
    24
    Το αμάξι θα το κρατήσω ! 6.000 μαζί με εξοπλισμό ! Ενας φίλος μου είπε για το aprilia sx 125 motard(new) οικονομικό + 125cc για νέο οδηγό + για τ πόλη + ψηλό και ότι πας 100χλμ απόσταση μαζί με 2ο άτομο άνετα(μου μένουν και λεφτα ) ! Αλλιώς να δω κάτι σε κτμ390 η versys300! Μήπως τα 300cc είναι πολλά για άπειρο οδηγό ??
    Τελευταία τροποποίηση από Tasos1989; 09/01/2019 στις 04:36.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Versys κάνει τα πάντα και είναι άψογο σαν σύνολο. Test drive όσα περισσότερα μοντέλα μπορείς και όπου κολλήσεις βουρ.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2017
    Μηνύματα
    126
    Φιλε τασο μην δωσεις 6000 χιλιαρικα για 125 θα το μετανιωνεις εκτος αν εχεις μαρουλι για πεταμα!
    Το 300 ειναι ενα μηχανακι που θα το κρατησεις χωρις να βαρεθεις αμεσα και δεν ειναι απαγορευτικο για απειρο οδηγο...θα μετακινηθεις ανετα ποιο εξω και οικονομικα και θα εχει και καποια αξια αν το πουλησεις για ποιο μεγαλο αργοτερα!Αυτα απο εμενα καλοριζικο ☺

  9. #9
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Γεια χαρα! 29 χρονών είσαι, δεν χρειάζεται να πάρεις κάτι μικρο. Από 500cc και πάνω να δεις αφού θες να κυκλοφορείς περιφερειακό και να κάνεις 2κάβαλες βόλτες. Τα 300cc είναι λίγα, γνώμη μου. Δες τι κυκλοφορεί σε μηχανή και πάρε κάτι που να σου αρέσει εμφανισιακά πρωτίστως, εξοπλισμό καλό (γιατί τον αγοράζεις μια φορά και τον κρατάς όσες μηχανές και να αλλάξεις) και καλορίζικος.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    818
    6000 για μηχανή <300cc???? Δεν ξέρω αν υπάρχει κ κτ τέτοιο. Άποψή μου είναι να βρεις κάποιο μεταχειρισμένο 200-300cc όχι από την άποψη του κόστους αγοράς αλλά σε μια ενδεχόμενη χαζοπτώση να μην το κλαις. Επιπλέον θα σου μείνουν χρήματα και αν στο μέλλον κολλήσεις παίρνεις κτ μεγαλύτερο. Αν όχι δεν θα έχεις ξοδέψει μια περιουσία. Επιλογές υπάρχουν
    wolf 250
    inazuma 250
    kawasaki ninja 250(πιο εξεζητημένο βέβαια)

    Αυτά χωρίς να σκεφτώ ιδιαίτερα και τα 2 πρώτα έχουν καταναλώσεις 3,2-3,8 λ/100
    Πάτα το 0

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2017
    Μηνύματα
    126
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Γεια χαρα! 29 χρονών είσαι, δεν χρειάζεται να πάρεις κάτι μικρο. Από 500cc και πάνω να δεις αφού θες να κυκλοφορείς περιφερειακό και να κάνεις 2κάβαλες βόλτες. Τα 300cc είναι λίγα, γνώμη μου. Δες τι κυκλοφορεί σε μηχανή και πάρε κάτι που να σου αρέσει εμφανισιακά πρωτίστως, εξοπλισμό καλό (γιατί τον αγοράζεις μια φορά και τον κρατάς όσες μηχανές και να αλλάξεις) και καλορίζικος.
    Αφου λεει

    Μεχρι τώρα οι μετακινήσεις μου γινόντουσαν με το αμάξι,αλλα λόγο οικονομίας κτλπ θα ήθελα να πάρω μηχανή

    Γιαυτο του λεμε για 250-300 και εσυ του λες για 500 pffff ειναι και πρωταρης κιολας!
    Εδω ο ιδιος λεει για 125

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Φιλε μου για 125 μην το κοιτας καθολου, ουτε για πλακα. Αφου ενδιαφερεσαι και για δικαβαλο θα μετανιωσεις την ωρα και τη στιγμη που το πηρες. Και σιγουρα το 250-300 σου δινει και μια ενεργητικη ασφαλεια παραπανω, θα μπορεις να κανεις και μια προσπεραση στον περιφερειακο και δε θα εισαι περιορισμενος στη δεξια λωριδα. Οδηγικα συμφωνω οτι θα μπορουσες να ξεκινησεις και με κατι ακομα μεγαλυτερο (500-700cc), αλλα η αληθεια ειναι πως αν θες και οικονομια τα 250-300 κυβικα ειναι η χρυση τομη.

    Απο επιλογες τωρα... Ουσιαστικα εχοντας λιγο πανω απο 5000€ να διαθεσεις (αφαιρωντας τον εξοπλισμο) δεν ειναι και πολλες οι λυσεις σε καινουριο. Σε κινεζικα δε θα σου προτεινω κατι προσωπικα. Μια λυση που βλεπω ειναι τα duke 250, το οποιο απο κοντα μου εκανε πολυ καλη εντυπωση. Γιαπωνεζικο δε θα ειναι βεβαια, αλλα φαινεται μια σχετικα καλη κατασκευη.

    Μια αλλη περιπτωση σε ελαφρως μεταχειρισμενο με εγγυηση ειναι κατι τετοιο.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Για εμένα, σχεδόν μονόδρομος https://www.car.gr/16261792-honda-cb-500-cb-500x-abs

    καίει σαν 250/300, είναι - με τα μέχρι τώρα στοιχεία - αξιόπιστο, εύκολο, μαλακό μηχανάκι και έχει και δυνατότητες ταξιδιού.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  14. #14
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Πρωτάρης δεν σημαίνει και αυτομάτως μαλάκας.
    Λίγο φρένο με την ιδέα.
    Επίσης ο άνθρωπος είναι σχεδον 30! το ότι τον συμβουλεύουν κάποιοι λες και μιλάνε στο 16χρονο ξαδερφάκι τους,με ξεπερνά.

    Τασο για αρχή θα πρότεινα να πάρεις το κορίτσι και να βγείτε στη γύρα για κράνη & μπουφανάκια.
    Αυτά χοντρά χοντρά,χωρίς να επιλέξετε κορυφαίες μάρκες/μοντέλα ξεπερνάν το πεντακοσάρικο εύκολα.

    Απο εκεί και μετά, όπως αναφέρθηκε ήδη, το θέμα της οικονομίας είναι πολύ σχετικό.
    Το μικρό σε κυβισμό μηχανακι, είναι πολύ πιθανό να το βαρεθείς πολύ γρήγορα (όχι προφανώς στο μήνα πάνω).
    Επίσης ενδέχεται να σε περιορίσει ελαφρώς στις δικάβαλες εκδρομές.
    Αυτό βέβαια ειναι πολύ σχετικό γιατί έχουμε δει και 250αρια δικάβαλα να βολτάρουν ανετότατα.

    Δεν ξέρω αν αξίζει να πας σε αγορά καινούριο ώντας νουμπάς. Δικιά σου η τσέπη φυσικά απλά λέω.
    Στην πλειοψηφία των καινούριων που μπαίνουν και ρωτάνε, η ενστικτώδης μου απάντηση είναι κάτι στο στυλ του ΧΤ600.
    Μεγαλο και φτηνό παπάκι δηλαδή.
    Δεν τρομάζει με το γκάζι,πάει παντού (πόλη,εκδρομή,χώμα,μπάνιο,κλπ),δεν κοστίζει σε κτήση και χρήση και είναι αλεξίσφαιρο.
    Ότι δηλαδή ταιριάζει σε κάποιο νούμπι.
    Με το καλό πάντως ότι και αν διαλέξεις.
    Τελευταία τροποποίηση από o_gavros; 09/01/2019 στις 11:32.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #15
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Για εμένα, σχεδόν μονόδρομος https://www.car.gr/16261792-honda-cb-500-cb-500x-abs https://www.moto.gr/forums/images/mo..._smile_big.gif

    καίει σαν 250/300, είναι - με τα μέχρι τώρα στοιχεία - αξιόπιστο, εύκολο, μαλακό μηχανάκι και έχει και δυνατότητες ταξιδιού.
    Συμφωνώ, αλλά επισημαίνω ότι τα ετήσια έξοδα θα αυξηθούν, αφού θα συντηρεί πλέον δύο οχήματα. Θα έχει όμως μοτοσυκλέτα με αυξημένη ενεργητική ασφάλεια και κατάλληλη για ταξίδια με την κοπέλα του.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μηχανης chappy η chally
    από krals στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2005, 08:23
  2. αγορα μηχανης...???
    από kortomalteze στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2005, 19:58
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2005, 08:34
  4. Αγορα μηχανης (αντιπροσωπειας 'η παραεισαγωγης ?)
    από anco στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 17:54
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF