Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 37

Θέμα: Εβαλε τη βενζίνα του κι έγινε λούης

  1. #16
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Andreasnemea Προβολή μηνύματος
    Ναι η shell κατεβαζει τους αναβατες για λογους ασφαλειας αλλα ποια ειναι η πραγματικοτητα ομως(σε shell δουλευα)

    Δεν ειναι μπινια να χρεωσει τον υπαλληλο φιλε μου!
    Γιατι να πληρωσει ο πρατηριουχος?
    Που ειναι η υπευθηνοτητα του υπαλληλου να παρει τα χρηματα του αφου εβαλε καυσιμο και μετα να εξυπηρετηση τον πελατη και για τα υπολοιπα?
    Καταλαβαινω οτι ειναι ηθικο αυτο που λες να πληρωσει ο πρατηριουχος μια φορα ενα τετοιο περιστατικο αλλα το να πληρωνει καθε τετοιο περιστατικο που συμβαινει περνωντας εκατονταδες αυτοκινητα καθε ημερα δεν γινετε και αυτο.
    Παντος βλεπω ποιο πολυ ασχολουμαστε με τον πρατηριουχο παρα με τον μοτοσυκλετιστη που εχει και την ευθυνη!
    Προφανώς η μέγιστη ευθύνη ανήκει στον οδηγό της TDM, ο οποίος δεν πλήρωσε το ποσό που όφειλε. Μάλιστα έκανε και πονηριά, ώστε να μην εμπλακεί σε διένεξη με τον βενζινά. Αυτό είναι γεγονός. Χάθηκαν λοιπόν κάποια χρήματα. Αυτά τα χρήματα είναι της επιχείρησης, η οποία έχει κάποιες διαδικασίες είσπραξης. Αν ο πελάτης αρνηθεί να πληρώσει, ακόμα κι αν είναι μπροστά σου πεζός, με ύψος 1,10 m και αδύναμος, δεν έχεις δικαίωμα να τον αγγίξεις, ούτε να τον συλλάβεις, ούτε να αποτρέψεις τη διαφυγή του, ούτε να τον πεις κλέφτη και απατεώνα.

    Τα χρήματα που απωλέσθηκαν πρέπει να βαρύνουν την εταιρεία. Αν η εταιρεία διαπιστώσει συστηματικές απάτες εις βάρος της, τότε μπορεί να αλλάξει τις διαδικασίες της και να ζητάει προπληρωμή του ποσού, πριν την παράδοση του καυσίμου ή της όποιας υπηρεσίας. Προς το παρόν η στατιστική ευνοεί τους απατεώνες, αφού τέτοια περιστατικά είναι σπάνια, οπότε οι διαδικασίες δεν έχουν αλλάξει.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #17
    Δύο κλοπές έγιναν...
    Μία από τον Tdm και μια από τον πρατηριούχο

  3. #18
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Με τη λογικη καποιων, ευτυχως λιγων, αν γινοταν και ληστεια επρεπε ο εργαζομενος να επωμιστει και τα χρηματα που ληστευθηκαν!!! Ρε πατε καλα?? Ποσο εθελοδουλα θυματα ειστε ορισμενοι ανθρωποι?
    Δηλαδη ο βενζινας ή ο σερβιτορος να κανει το μπραβο ή τον αστυνομο? Υπαρχει κατι τετοιο στη συμβαση εργασιας του? Προβλεπεται καπως απο το νομο οτι οφειλει και με ποιο τροπο να σταματησει ενδεχομενη κλοπη ή ληστεια απο τριτο στο χωρο εργασιας του? Πατε καθολου καλα? Ποσο χαμηλα θα πεσετε για τη δουλεια και για τα ψιχουλα και τα αποφαγια που σας πετανε για μισθους?
    Βλεπω και το αλλο το νημα με τους ντελιβεραδες και πραγματικα εχω φρικαρει με τα μυαλα πολλων. Δεν μπορω να μην γραψω κατι.. Οχι οτι δεν τα ξερω αλλα οταν τα βλεπω ξανα και ξανα δεν σταματα ποτε να με σοκαρει.
    Ρε μνημονια να τρωτε μεχρι να σβησει ο ηλιος που λεει και το meme ή μεχρι να αποκτησετε συνειδηση ταξικη και κοινωνικη και αυτοσεβασμο.
    Αλλα δυστυχως τα τραβαμε και 'μεις τα δεινα μαζι σας που δεν φταιμε σε τιποτα αλλα το μεγαλυτερο δεινο ειναι να βλεπουμε ποσο εξαπλωμενη και βαθια ριζωμενη ειναι η απαθεια, η βλακεια και η εθελοδουλια σε αυτο τον κοσμο. "Χαος, καμια ελπιδα" που ελεγε καποτε ενα τραγουδι..
    Ελεος πια!! Ελεος ρε!! Ελεος πραγματικα!! Ξεφτιλα!!!!

    "Ειμαστε ολοι στο βουρκο ομως μερικοι απο εμας κοιταζουμε τα αστρα" Ο. Ουαϊλντ.

    υ.γ. Αμα προσεβαλα καποιον πραγματικα δεν με ενδιαφερει ουτε στο ελαχιστο, πιο πολυ απο οσο προσβαλει ο ιδιος τον εαυτο του αποκλειεται να εφτασα. Καντε με ban, kick, block ή οτιδηποτε θελετε, δεν με ενδιαφερει καθολου, πραγματικα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  4. #19
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.096
    Γεια σου, ρε Μπομπ, ΠΑΙΚΤΗ.

    Φυσικά το όποιο ρίσκο πρέπει να το αναλαμβάνει ο εργοδότης, ο οποίος επωφελείται των κερδών. Δε γίνεται "τα κέρδη δικά μου, αλλά η χασούρα δική σου". Μου θύμισε ένα παλιό μου αφεντικό που, όταν μια χρονιά μειώθηκαν τα κέρδη, εν μέσω κρίσης, μας ανακοίνωσε ότι θα μας μειώσει τους μισθούς, λες και τόσα χρόνια που τα κέρδη βρίσκονταν στα ύψη παίρναμε αυξήσεις.
    Life begins at 45°.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Αν ο υπάλληλος πάει για ύπνο και κλέψουν το μαγαζί ποιός φταίει?
    έλεος ξεφτίλα ουυυ 666


    (παραπάνω είμαι με τον υπάλληλο απλά δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο)

  6. #21
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.096
    Ο κλέφτης. Και πάλι ο εργοδότης πρέπει να επωμιστεί το κόστος. Και να απολύσει τον υπάλληλο. Σε καμία περίπτωση δε φταίει ο εργαζόμενος πάντως (εκτός αν ο ίδιος κλέψει). Μερικά πράγματα είναι άσπρο ή μαύρο.
    Life begins at 45°.

  7. #22
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Andreasnemea Προβολή μηνύματος
    Εγω θα πω οτι ο εργοδοτης η ο καθε εργοδοτης δεν μπορει να ξερει αν του εφυγε ο πελατης απο δικη του αιτια η οχι και καθε φορα που συμβαινει κατι τετοιο να πληρωνει τα σπασμενα ο ιδιος ο εργοδοτης
    Ουτε να ειναι στο πρατηριο ολη μερα για να εχει εικονα καλη για τον καθε υπαλληλο ανα πασα στιγμη...
    Αν πιστεύει οτι είναι υπεύθυνος ο υπάλληλος, να τον διώξει και να βρει έναν πιο κατάλληλο!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Andreasnemea Προβολή μηνύματος
    Δεν ειναι μπινια να χρεωσει τον υπαλληλο φιλε μου!
    Γιατι να πληρωσει ο πρατηριουχος?
    Που ειναι η υπευθηνοτητα του υπαλληλου να παρει τα χρηματα του αφου εβαλε καυσιμο και μετα να εξυπηρετηση τον πελατη και για τα υπολοιπα?
    Καταλαβαινω οτι ειναι ηθικο αυτο που λες να πληρωσει ο πρατηριουχος μια φορα ενα τετοιο περιστατικο αλλα το να πληρωνει καθε τετοιο περιστατικο που συμβαινει περνωντας εκατονταδες αυτοκινητα καθε ημερα δεν γινετε και αυτο.
    Παντος βλεπω ποιο πολυ ασχολουμαστε με τον πρατηριουχο παρα με τον μοτοσυκλετιστη που εχει και την ευθυνη!
    Ρε Αντρέα τι πάει να πει γιατι να πληρώσει ο πρατηριούχος? Δική του δεν ειναι η επιχείρηση? Ο υπάλληλος θα πληρώσει? Για να καταλάβεις πόσο λάθος είναι ο τρόπος που σκέφτεσαι, ακόμα και αν ο υπάλληλος δώσει λάθος ρέστα, τον πληρώνεις κανονικά και τον διώχνεις για κάποιον που ξέρει αριθμητική!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Καντε με ban, kick, block ή οτιδηποτε θελετε, δεν με ενδιαφερει καθολου, πραγματικα.

    Kick δεν έχουμε ρε bob. Μια προειδοποίηση γιατί ξεπέρασες τα όρια είναι αρκετή για πρώτη φορά.
    O καθένας με τις απόψεις του!
    Sent from me using a computer.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Σε λίγο που θα βάζουμε όλοι βενζίνη με πλαστικό χρήμα θα σταματήσουν αυτά τα φαινόμενα. Κάντε υπομονή . Άλλωστε η ΝΔ έρχεται. Ένας νέος κόσμος είναι μπροστά μας
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  9. #24
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Αν ο υπάλληλος πάει για ύπνο και κλέψουν το μαγαζί ποιός φταίει?
    έλεος ξεφτίλα ουυυ 666


    (παραπάνω είμαι με τον υπάλληλο απλά δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο)
    Ο υπάλληλος φταίει αλλά ο εργοδότης θα πληρώσει το κόστος.

    Η ευθύνη του εργοδότη είναι να πάρει έναν σωστό υπάλληλο. Γιατί ότι μαλακία κάνει ο υπάλληλος την πληρώνει ο ίδιος.

    Δλδ αν κλέψουν το μαγαζί επειδή ο υπάλληλος κοιμήθηκε τι θα κάνει ο εργοδότης? Θα τον βάλει να δουλεύει ένα χρόνο τσάμπα?
    Sent from me using a computer.

  10. #25
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Στην δυση (που την πλερωνουμε), πληρώνεις ειτε μετρητα στο ταμειο ειτε με καρτα (διπλα απο την αντλια) και κατοπιν ενεργοποιείται η αντλια για το ποσο που επέλεξες.

  11. #26
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.154
    Δεν ξέρω αν ο Bob είναι @@@ μάστορας

    Ξέρω όμως ότι είχε @@@ να τα πει χύμα και σωστά!


    (και πούσαι ρε bob, μην χάνεσαι πάλι )
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #27
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αν πιστεύει οτι είναι υπεύθυνος ο υπάλληλος, να τον διώξει και να βρει έναν πιο κατάλληλο!...

    Ναι, αλλά ο πιό κατάλληλος θα θέλει και περισσότερα λεφτά-μεγαλύτερο μισθό......

    Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο πιό έμπειρος-κατάλληλος-καταρτισμένος υπάλληλος, θα εισέπρατε πρώτα
    τα χρήματα που κόστιζε η βενζίνη και μετά θα έλεγε στον ''πελάτη'' :

    -περάστε κύριε και στον χώρο που ελέγχεται, η σωστή πίεση των ελαστικών για τα περαιτέρω.......


    και βέβαια μόλις έκανε θέμα ο ιδιοκτήτης για το ποσό που διέφυγε-εκλάπη, θα του την έκοβε την πίτα
    με την πρώτη......για του ποιανού είναι θέμα η ασφάλεια και η εύρυθμη λειτουργία του βενζινάδικου......
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Ναι, αλλά ο πιό κατάλληλος θα θέλει και περισσότερα λεφτά-μεγαλύτερο μισθό......

    Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο πιό έμπειρος-κατάλληλος-καταρτισμένος υπάλληλος, θα εισέπρατε πρώτα
    τα χρήματα που κόστιζε η βενζίνη και μετά θα έλεγε στον ''πελάτη'' :

    -περάστε κύριε και στον χώρο που ελέγχεται, η σωστή πίεση των ελαστικών για τα περαιτέρω.......


    και βέβαια μόλις έκανε θέμα ο ιδιοκτήτης για το ποσό που διέφυγε-εκλάπη, θα του την έκοβε την πίτα
    με την πρώτη......για του ποιανού είναι θέμα η ασφάλεια και η εύρυθμη λειτουργία του βενζινάδικου......
    Βαγγέλη, δεν υπάρχει "καταρτισμενος - έμπειρος - νιντζα" υπάλληλος που να μπορεί να σταματήσει μια μηχανή άμα θέλει να πιστολιασει την βενζίνα..
    Ακόμα και ο - υποχρεωτικός - χρόνος που κάνει για να βγάλει την μανικα από το ντεπόζιτο και να την βάλει στην αντλία, είναι αρκετός για να βάλεις μπρος και να εξαφανιστείς..

    Καμία ευθύνη δεν έχει ο υπάλληλος για το λαμογιο..

    Όπως έγραψα, στο συγκεκριμένο παράδειγμα έγινε μια κλοπή βενζίνας από τον Tdm και μια Ληστεία χρημάτων από τον πρατηριούχο με απειλή ζωής (γιατί η απειλή απόλυσης είναι απειλή ζωής)...

  14. #29
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Βαγγέλη, δεν υπάρχει "καταρτισμενος - έμπειρος - νιντζα" υπάλληλος που να μπορεί να σταματήσει μια μηχανή άμα θέλει να πιστολιασει την βενζίνα..
    Ακόμα και ο - υποχρεωτικός - χρόνος που κάνει για να βγάλει την μανικα από το ντεπόζιτο και να την βάλει στην αντλία, είναι αρκετός για να βάλεις μπρος και να εξαφανιστείς..

    Καμία ευθύνη δεν έχει ο υπάλληλος για το λαμογιο.. ...


    Αυτό μπορεί να γίνει παντού.....και σε περίπτερο -δώσε δυό πακέτα τσιγάρα, τ' αρπάζεις και το βάζεις στα πόδια......

    Κάποια πράγματα δεν αποτρέπονται, γίνονται έτσι κι' αλλιώς, έτσι είναι η ζωή, μας αρέσει - δεν μας αρέσει......


    Αλλά σίγουρα είναι αλλιώς να 'χεις τον κατάλληλο άνθρωπο στην κατάλληλη θέση......
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Αυτό μπορεί να γίνει παντού.....και σε περίπτερο -δώσε δυό πακέτα τσιγάρα, τ' αρπάζεις και το βάζεις στα πόδια......

    Κάποια πράγματα δεν αποτρέπονται, γίνονται έτσι κι' αλλιώς, έτσι είναι η ζωή, μας αρέσει - δεν μας αρέσει......


    Αλλά σίγουρα είναι αλλιώς να 'χεις τον κατάλληλο άνθρωπο στην κατάλληλη θέση......
    Εντάξει... Για όλα υπάρχουν λύσεις,.. Αλλά ας περίπτωση στραβης, Αντε να του ζητήσεις να πληρώσει την ζημιά..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Khali.jpg 
Προβολές:	190 
Μέγεθος:	26,0 KB 
ID:	402724

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗ ΜΑΛΑΚΙΑ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΏ!!!!
    από LIBYKOS στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2006, 17:54
  2. Βρήκε τη μοτοσικλέτα του στο e-Bay!
    από adam_tsouk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2005, 19:33
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2004, 14:45
  4. Η αλήθεια για τη δημιουργία του άντρα
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2004, 11:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF