Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Καλυτερο μηχανακι-σκουτερ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/07/2018
    Μηνύματα
    13

    Καλυτερο μηχανακι-σκουτερ

    Εχω το daytona το sprider 125. Δουλευω ντελιβερι. στην δουλεια του ειναι σκυλι αλλα οταν σκεφτομαι να παω βολτες (ειτε μονος ειτε με αλλον μαζι ζοριζεται)... εχω καποια λεφτα στην ακρη και θα ηθελα γνωμες... να παω να παρω ενα κρυπτον χ 135 να ειμαι κομπλε η να παω να παρω ενα σκουτερακι 150 κυβικα (honda sh 150 η pcx 150).. το σκουτερακι θα ζηταει περισσοτερα απο οτι το κρυπτον.. εμφανισιακα παντως εγω θα ηθελα σκουτερακι...
    ευχαριστω για οποιον ασχοληθει

  2. #2
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    τι ορίζεις ως βόλτες;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Αν έλεγες για οποιοδήποτε σκούτερ έναντι του κρύπτονα, θα λέγαμε παπί. Επειδή όμως βάζεις δυνατά χαρτιά στο παιχνίδι, σου επιτρέπουμε να πάρεις όποιο από τα δύο σου αρέσουν. (το sh πρακτικότερο, το pcx ομορφότερο πχ).

    Ωστόσο αν μιλάμε και για χρήση delivery τότε πρώτα κρύπτονας και μετά Sh.

    (για τι μοντέλα μιλάμε αλήθεια; επειδή έχουν γίνει μικροαλλαγές ανά περιόδους)
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/07/2018
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    τι ορίζεις ως βόλτες;
    μενω καλλιθεα.. το να παω με συνοδηγό πχ Μαρουσι μου ειναι δυσκολο και επισης πολυ κουραστικό και για μενα και για τον συνοδηγό.. για αυτο θελω κατι πιο ωραιο αλλα και ανετο

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/07/2018
    Μηνύματα
    13
    εσυ στην θεση μου δλδ θα επαιρνες το sh.. ρωταω μην παω να δωσω τοσα λεφτα και στο τελος με την πρωτη ζημια κλαιω τα λεφτα μου.. τι εννοεις για τι μοντελα.. μεχρι και 150 κυβικα στα σκουτερ και το χ 135 στο κρυπτον

  6. #6
    αν κανεις πολλα χλμ ως ντελιβερι , το παπι ειναι μονοδρομος...
    πας μαλλον για τον κρυπτονα που ειναι και δυνατος και κοιτά να φτιαξεις μια καλη σελα για ανεση

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/07/2018
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    αν κανεις πολλα χλμ ως ντελιβερι , το παπι ειναι μονοδρομος...
    πας μαλλον για τον κρυπτονα που ειναι και δυνατος και κοιτά να φτιαξεις μια καλη σελα για ανεση
    παλοιοτερα εκανα αρκετα χιλιομετρα (100) καθε μερα.. πλεον με δουλεια και σχολη και βολτες κανω 60 την μερα. ευχαριστω παντως.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ts4 Προβολή μηνύματος
    ε τι εννοεις για τι μοντελα.. μεχρι και 150 κυβικα στα σκουτερ και το χ 135 στο κρυπτον
    Εννοώ χρονιές, πχ το΄'14 - '15 αν θυμάμαι καλά υπήρξαν κάποιες αλλαγές στο pcx, το ίδιο και στο μοντέλο του '18.

    Ομοίως και στο Sh είχαμε αλλαγές. Πχ το μοντέλο του '13 αλλά και του '17 είχαν σημαντικές αλλαγές (ψεκασμοί, smart key, εμφάνιση!, Κλπ).

    Όλα αυτά αλλάζουν και την τιμή σαν μεταχειρισμένο.

    Καταλήγοντας και τα 3 είναι δυνατά (το pcx δεν το έχω οδηγήσει) και αξιόπιστα αλλά αν πρόκειται και για επαγγελματική χρήση, θα πρότεινα crtypton και μετά Sh.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/07/2018
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Εννοώ χρονιές, πχ το΄'14 - '15 αν θυμάμαι καλά υπήρξαν κάποιες αλλαγές στο pcx, το ίδιο και στο μοντέλο του '18.

    Ομοίως και στο Sh είχαμε αλλαγές. Πχ το μοντέλο του '13 αλλά και του '17 είχαν σημαντικές αλλαγές (ψεκασμοί, smart key, εμφάνιση!, Κλπ).

    Όλα αυτά αλλάζουν και την τιμή σαν μεταχειρισμένο.

    Καταλήγοντας και τα 3 είναι δυνατά (το pcx δεν το έχω οδηγήσει) και αξιόπιστα αλλά αν πρόκειται και για επαγγελματική χρήση, θα πρότεινα crtypton και μετά Sh.
    Σε ευχαριστω πολυ

  10. #10
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    αν σκοπεύεις να συνεχίσεις με το ντελίβερι και θα είναι το μόνο σου όχημα, τότε το κρύπτον αβλεπί.
    και πάει και άνετα οπουδήποτε στην Αττική.
    κάπως κάποτε πηγαμε χαμενειάδα ενα Χ & R, είχαμε φτάσει με τούτα και με κείνα μέχρι τη Θήβα.
    (ψάξε στις βόλτες να δεις τη διαδρομή)
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Επειδή όμως βάζεις δυνατά χαρτιά στο παιχνίδι,
    μας αναγκαζεις να σου προτείνουμε εξειδικευμενους μηχανικους για την ανεγερση super-ultra ενισχυμενου σταβλου για parking των αμετρητων αλόγων ..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Για χόνδα ομιλεί γέροντα ο παις, να μην το ενθαρρύνω;;

    (όταν όλοι μιλούν για κίνα και ιταλία; )
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  13. #13
    Νέο μέλος Το avatar του/της dimou_j
    Εγγραφή
    22/01/2019
    Μηνύματα
    12
    Φίλε ts4 ενα πραγμα θα σου πω εχω Pcx 125 του 12' , εχω περιπου 102.000 χιλιομετρα , το πηρα με 8.000χλμ .

    Σου ορκιζομαι απο την μερα που το πηρα δεν εχω κλεισει την γκαζιερα κατω απο το 90% ποτε!
    Το σουζαρα απο οταν το αγορασα καθε μερα ολη μερα(καγκουρας οκ , πιτσιρικας) , δεν του εκανα τα σερβισ του στην ωρα τους ΠΟΤΕ , το χω ξαπλωσει απειρες φορες το χω δωσει και σε φιλους κ το χουνε ξαπλωσει

    Και μην κραξει κανεις , πιτσιρικαδες τα κανατε ολοι αυτα
    Ακομα και σημερα το χρησιμοποιω , δεν ειμαι πια καγκουρας περασε ο καιρος περναει η εποχη της μ..***..ας , σε διαβεβαιω του εβαλα ενα κουστουμι πλαστικα, ενα καλο σερβισ και ειναι κομπλε.

    Ειναι παραδοξως ακομα ολοισιο και απροβληματιστο σε ολα τα θεματα , δεν ζηταει ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΤΕ.
    Βαλε κ ενα variator Malossi , ελατηριο μπιλιες κτλ . κ ενα φιλτρακι k&n και εισαι κυριος
    Να σου πω και κατι που θεωρω δεδομενο , τσιμπαει ΕΛΑΧΙΣΤΟ λαδι .. αλλα κατσε, εχει και 102.000 χλμ σπασμενα ολα.


    Αν ξανα γινομουνα πιτσιρικας και ηθελα κατι για μετακινηση (70 χλμ την ημερα για δουλεια), καφριλα κτλ το ιδιο θα παιρνα 1000 φορες .
    Βενζινη δν ζητησε ποτε , γκομενακια ψαρωνανε , κυριλε με πολυ χωρο απο κατω ! ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΟ.!

    Αν το θες για δουλεια τσιμπα το!
    Με αυτο το μηχανακι αληθεια εγω προσωπικα ΑΠΟΡΩ , το περιμενω να βγαλει προβλημα απο τα 50.000 χλμ με την χρηση που του εκανα !

  14. #14
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Εισαι ωραιος και του φέρεσαι σπαθί, εγω στην θεση σου ουτε λαδια θα του αλλαζα, δε χαλαει αφου

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Σαν κατοχος sh150 mont. 2003, να σου επισημανω ότι επειδή είναι πολυστροφο πανω από τα 100χλμ στο ταχυμετρο καιει λαδι και θα χρειαζεσαι συμπλήρωμα, εννοείται ότι θα πρεπει να ελεγχεις κάθε 300χλμ το λαδι σου...όλα τα sh καινε...υπολογισε 400-500 μλ συμπλήρωμα στα 2.500χλμ...καιει περισσοτερο βενζινη από παπι εννοείται, εχει πιο ακριβα σερβις αλλα είναι πιο πρακτικο...κουβαλας 8 σακουλες σουπερ μαρκετ, πολύ σοβαρη βοηθεια...είναι πιο γρηγορο αλλα και πολύ πιο ακριβο στην αγορα του...όλα αυτά ισχυει για καινουργιο….μεταχειρισμενο μην το προσπαθεις γιατι θα την πατησεις όπως την πατησα εγω..ενδεικτικα το φυγοκεντρικο του sh150 παει 330 ευρω, εξατμιση 350, κύλινδρος 70,μπιστονι 55, στρομφαλος με τα ρουλεμάν του 440, θερμοστάτης 80, φρενα μπρος-πισω 70 γνησια, καπακι ψυγείου 32, δισκοφρενο 85 το ένα, καρβουνάκια 45, ιμαντας 40...επισης ο δεξιος καθρεπτης είναι αριστερόστροφος που σημαινει αν σου χαλασουν οι στροφες για να βαλεις τον ιδιο πρεπει να αλλαξεις ολο το αλουμινιο που περιλαμβανει και την μιζα αστα να πανε, χωρια την εργασια του μαστορα...στα γραφω γιατι κανεις δεν δινει ένα sh στα 60 χιλιαδες χιλιόμετρα επειδή το βαρεθηκε...αν μαλιστα αποδεικτει ότι καιει και φλαντζα υπολογισε 1000κακι για να το φτιαξεις όπως πρεπει...το καλυτερο σκουτερ αλλα αν πεσει στα δοντια της χοντα όπως καταλαβες θα στεναξεις...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι μοντέλο Σκούτερ είναι καλύτερο;
    από vangelis1996 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2014, 14:38
  2. ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΟΝΤΡΑΣ
    από manos cbr600fi στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2007, 15:00
  3. Βοήθεια ρε! (νέο μηχανάκι!)
    από milaber στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2004, 15:06
  4. πεταει το μηχανακι?
    από Spazz στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2004, 12:50
  5. Το Καλυτερο Ανεκδοτο Ολων
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 15:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF