Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Αγορά πρώτης μηχανής - Α2

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2016
    Μηνύματα
    11

    Αγορά πρώτης μηχανής - Α2

    Καλησπέρα σε όλουςς.. Κατ'αρχην ειμαι 21 ετών βγάζω διπλωμα για Α2. Δεν ειχα εμπειρία σε μηχανή ολην ενός σκουτερ Piaggio 250αρι. Ήρθε πιστευω η ωρα να παρω την πρωτη μου μηχανή μαζί με το δίπλωμα και μιας και εχω δουλεψει τα τελευταια 3 χρόνια εχω μαζέψει ενα budget κοντα τα 5.000 ευρώ που μπορώ να ξοδέψω για την μηχανή. Το χω ψάξει πολυ τον τελευταίο καιρό και ολο κοιταω κσι ρωτάω. Καταρχην, δηλωνω ορι θελω το οχημα για βολταδικο, να με εξυπηρετεί σε βόλτες καμια φορα πανεπιστήμιο, γυμναστηριο κτλ. Επισης δηλώνω fan της ΚΤΜ και ως πρώτη επιλογή ειχα τον Δουκα τον 390 τα τελευταια χρόνια άλλα μου φαινεται αρκετά ακριβός.. Και τωρα ερωτεύτηκα το Ktm Rc390 σε προσφορα κούτα 4.690.. Ακουω γνώμες καθως και συμβουλές για αγορά, παω σε κούτα γιατί πρώτον θελω να αντέξει για χρόνια και να το προσέχω εγώ και δευτερον γιατί φοβάμαι να παρω μεταχειρισμένα καθως δεν ειμαι ειδικός στις μηχανές και φοβαμαι μην με πιασουν κοινός "κοτσο" ..

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    1) βρες κάποιον που ξερει
    2) βρες ενα duke απο ιδιωτη, παιζουν πάρα πολλα
    3) τσεκάρε το στον μαστορα της ktm που θα το πηγαινεις για σερβις (πες του το αυτο)
    4) παρτο και θα εισαι μια χαρα

    μην παρεις καινουργιο

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2016
    Μηνύματα
    11
    Κάποια τεκμηρίωση στο γιστι να μην παρω καινουρια? Επίσης θα ρωτησω βλακεια αλλα σε περιπτωση που εχω διπλωμα Α2 και οδηγαω μηχανή πχ 600αρα που ναι Α, τι γίνεται αν με πιάσουν και επιαης καλυπτομαο απο ασφαλεια ή να μη ντο σκεφτομαο καν για μεγαλυτερη γιατι με περιοριζεο λιγο το Α2

  4. #4
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Αμα το΄χεις ερωτευτεί ρε παίχτη, τι να σου πούμε εμείς;
    Το μαρούλι το'χεις, πάρε και ενα κράνος να φοράς στη γκλάβα σου και καλές βόλτες!
    (γενικά τείνουμε να μην συστήνουμε καινούρια μηχανάκια σε νέους οδηγούς)
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2016
    Μηνύματα
    11
    Απλα προβληματιζομαι γιατι σκεφτομαι δινω αρκετα λεφτά για τα δεδομενα μου εννοω γιατι τα δουλευω και δεν μου ναι εύκολα και σκεφτομαι οτι μια τετοια μηχανη σε αυτο το επίπεδο των 390 44 ιππων δεν ξερω αν σε καλύπτουν για χρονιά γιατί κακα τα ψέμματα αλλα με μια ματιά που έριξα σε αυτα τα λεφτα βρισκει κανεις ανετα μεταχειρισμενα gsx-r 600 και 750, R6 κτ. Λ μιλωντας για 120-150 ίππους στην ίδια τιμή απλα με κρατάει το Α2 και οτι δεν έχω εμπειρία και δεν θέλω να παω να σκοτωθω απο αμάθεια.. Κρανος εχω πολυ καλο της SHOEI

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SURA Προβολή μηνύματος
    Απλα προβληματιζομαι γιατι σκεφτομαι δινω αρκετα λεφτά για τα δεδομενα μου εννοω γιατι τα δουλευω και δεν μου ναι εύκολα και σκεφτομαι οτι μια τετοια μηχανη σε αυτο το επίπεδο των 390 44 ιππων δεν ξερω αν σε καλύπτουν για χρονιά γιατί κακα τα ψέμματα αλλα με μια ματιά που έριξα σε αυτα τα λεφτα βρισκει κανεις ανετα μεταχειρισμενα gsx-r 600 και 750, R6 κτ. Λ μιλωντας για 120-150 ίππους στην ίδια τιμή απλα με κρατάει το Α2 και οτι δεν έχω εμπειρία και δεν θέλω να παω να σκοτωθω απο αμάθεια.. Κρανος εχω πολυ καλο της SHOEI
    (Και) Αυτός είναι ο λόγος που σου λένε να μην πάρεις καινουριο. Δεν είναι μηχανή που θα την κρατήσεις δέκα χρόνια να πεις θα βγάλει τα λεφτά της. Από την άλλη αν πάρεις κάτι που δεν το καλύπτει το δίπλωμά σου δεν υπάρχει λόγος να βγάλεις το Α2. Έτσι κι αλλιώς σα να μην έχεις δίπλωμα θα είναι.

  7. #7
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Να ξεκινήσουμε απο το βασικότερο όλων;
    ότι για 3 χρόνια ακόμα,δεν μπορείς να έχεις δίπλωμα για τα πιο μεγαλα!
    Αν λίγο διαβάζεις εδώ, έχουν μαλλιάσει τα πληκτρολόγια μας να το λέμε.

    Μετα, οκ ναι καταλαβαίνω τι γοητεία ασκούνε τα θηρία σε έναν 21χρονο που τωρα ψαχνει να παρει κάτι.ποιος δεν ήταν στη θέση σου αλλωστε;
    Αλλά φαντάζομαι κι εσυ ο ίδιος αντιλαμβάνεσαι ότι δεν είναι και το πιο σώφρων πράγμα στον κόσμο να πας απο εντελώς νουμπας να παρεις ενα τζιξερ 120αλογων που απαιτεί όσο να πεις πιο εξειδικευμένο χειρισμό.

    Αν λυπάσαι (και με το δίκιο σου) να δώσεις 47 κατομπαλα για το ΚΤΜακι τότε δες κατι φτηνότερο σε μεταχειρισμένο.
    Γενικά θα σου έλεγα ψάξου με ενα μικρο 250 (ενα νιντζακι ας πουμε,αφου σ'αρεσει και το ειδος) μέχρι να μπορείς να βγαλεις το μεγαλο δίπλωμα.
    Και τις βόλτες σου δε θα στερηθείς και μέχρι τότε θα έχεις μαζέψει και κάποια εμπειρία στο δρόμο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2016
    Μηνύματα
    11
    Πολύ σωστές οι απαντήσεις σας παιδιά νομιζω με βοηθησαν αρκετά και ναι η αλήθεια ειναι οτι κι εγώ φοβάμαι θελω να μαι νόμιμος και γενικά να μπορώ να το χειρίζομαι και να παρω εμπειριες σιγα σιγα.. Εντάξει θα το ψάξω λιγο ακόμα και θα δω πάντως με το KTMακι το θεωρώ καλη τιμή για την κατηγορία απλα δεν ξερω αν θα με καλύψει για πολλα χρόνια αυτο θα δειξει βέβαια με τον χρόνο.. Θα μάθετε νεα μου συντομα πιστεύω για την τελικη μου αποφαση.. Κάτι τελευταίο το Καθε Τεταρτη Μαστορα (KTM) ΙΣΧΎΕΙ?? Ή μυθοςς? χαχα πάντως ειμαι πολύ ψείρας και τα προσεχω εγώ τα πρσγματα μου

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SURA Προβολή μηνύματος
    Κάποια τεκμηρίωση στο γιστι να μην παρω καινουρια? Επίσης θα ρωτησω βλακεια αλλα σε περιπτωση που εχω διπλωμα Α2 και οδηγαω μηχανή πχ 600αρα που ναι Α, τι γίνεται αν με πιάσουν και επιαης καλυπτομαο απο ασφαλεια ή να μη ντο σκεφτομαο καν για μεγαλυτερη γιατι με περιοριζεο λιγο το Α2
    τα ωραια σου λεφτακια σε κάτι που θα θες να αλλάξεις 2 χρόνια και μπορει επισης να σπάσεις μεσα σε μήνες? με τα μισα παιρνεις ενα πολύ ωραιο δουκάκι και θα το δωσεις σε 2 χρόνια σχεδον οσο το πηρες.
    Μην παρεις μεγάλο μηχανάκι απο τωρα. Καταρχην δεν θα μαθεις πανω του και κατα δευτερον μετα θα σου μένει ένα ακομη σκαλοπατι, τα χιλιαρια. Μετα βαρεμαρα....
    Η διαδικασια να "ανεβαινεις" σιγα σιγα ειναι πολύ ενδιαφέρουσα.

    Καθε Τεταρτη Μαστορα (KTM) ΙΣΧΎΕΙ??
    οχι εκτός αν παρεις κανα 640 2002 και το πηγαινεις σαν σκουτερ.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2016
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    τα ωραια σου λεφτακια σε κάτι που θα θες να αλλάξεις 2 χρόνια και μπορει επισης να σπάσεις μεσα σε μήνες? με τα μισα παιρνεις ενα πολύ ωραιο δουκάκι και θα το δωσεις σε 2 χρόνια σχεδον οσο το πηρες.
    Μην παρεις μεγάλο μηχανάκι απο τωρα. Καταρχην δεν θα μαθεις πανω του και κατα δευτερον μετα θα σου μένει ένα ακομη σκαλοπατι, τα χιλιαρια. Μετα βαρεμαρα....
    Η διαδικασια να "ανεβαινεις" σιγα σιγα ειναι πολύ ενδιαφέρουσα.


    οχι εκτός αν παρεις κανα 640 2002 και το πηγαινεις σαν σκουτερ.
    Κοίτα απο την μία οντως σε 3-5 χρονια θα θελω να το αλλάξω αλλα μπορει μεχρι τότε να χω αλλαξει μυαλά γουστα κτλ και πχ αν εχω το rc που ναι σουπερσπορτ μικρό, να θελω τότε μια μηχανή ποιο σοβαρή τυπου τουρινγκ ή κατι ποιο βολικό για δουλειά κτλ πράγμα που σημαίνει οτι δεν θα χω λογο να πουλησω το ΚΤΜ απλα θα το χω δευτερεύον.. Ισως και να λεω βλακειες και όντως να το βαρεθω σε 2 χρόνια δεν ξέρω τι να πω απλα σκεφρομαι καθε ενδεχομενο χαχα.. Δεν ξέρω γιατι με εψησε τοσο το rc

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.121
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SURA Προβολή μηνύματος
    Κοίτα απο την μία οντως σε 3-5 χρονια θα θελω να το αλλάξω αλλα μπορει μεχρι τότε να χω αλλαξει μυαλά γουστα κτλ και πχ αν εχω το rc που ναι σουπερσπορτ μικρό, να θελω τότε μια μηχανή ποιο σοβαρή τυπου τουρινγκ ή κατι ποιο βολικό για δουλειά κτλ πράγμα που σημαίνει οτι δεν θα χω λογο να πουλησω το ΚΤΜ απλα θα το χω δευτερεύον.. Ισως και να λεω βλακειες και όντως να το βαρεθω σε 2 χρόνια δεν ξέρω τι να πω απλα σκεφρομαι καθε ενδεχομενο χαχα.. Δεν ξέρω γιατι με εψησε τοσο το rc
    Σε έψησε γιατί είσαι:
    1) νούμπας (οκ, όλοι το περάσαμε το στάδιο αυτό)
    2) είναι κουκλί, (οκ, σε πολλούς, μαζί κι εμένα αρέσει)
    ΑΛΛΑ: η χρήση του βασικά είναι πισταδόρικη, άντε και σε κανένα ορεινό στροφιλίκι. θα παίζεις εκεί μπάλα; δεν νομίζω....
    Μέσα στην πόλη θα βλαστημάς την ώρα που το πήρες, εντελώς άβολη θέση, το βάρος στα χέρια κι άλλα πολλά.
    πάρε ένα γυμνό 250αράκι μεταχείρο με σχετικά λίγα λεφτά να μην λυπηθείς σε τυχόν τουμπίτσα (δεν θες να μάθεις το κόστος των πλαστικών του rc....)
    φύλαξε τα ρέστα και μάζευε κι άλλα και σε 2-3 χρονάικια όταν νιώσεις έτοιμος κάνεις την υπέρβαση
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2016
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Σε έψησε γιατί είσαι:
    1) νούμπας (οκ, όλοι το περάσαμε το στάδιο αυτό)
    2) είναι κουκλί, (οκ, σε πολλούς, μαζί κι εμένα αρέσει)
    ΑΛΛΑ: η χρήση του βασικά είναι πισταδόρικη, άντε και σε κανένα ορεινό στροφιλίκι. θα παίζεις εκεί μπάλα; δεν νομίζω....
    Μέσα στην πόλη θα βλαστημάς την ώρα που το πήρες, εντελώς άβολη θέση, το βάρος στα χέρια κι άλλα πολλά.
    πάρε ένα γυμνό 250αράκι μεταχείρο με σχετικά λίγα λεφτά να μην λυπηθείς σε τυχόν τουμπίτσα (δεν θες να μάθεις το κόστος των πλαστικών του rc....)
    φύλαξε τα ρέστα και μάζευε κι άλλα και σε 2-3 χρονάικια όταν νιώσεις έτοιμος κάνεις την υπέρβαση
    Ισχυουν αυτά αλλά τι διαφορα θα χω απο ενα naked.. Εννοείς το γυμνό στρίβει πιο ευκολα ε με λιγότερη προσπάθεια και σώμα? Επισης γιατι το βάρος στσ χέρια? Χμμ... Απο 250αρι και φτηνό για πες καμια ιδεα!!... Αλλα δεν πολυ ψήνομαι γιατι ξεχασα να αναφερω οτι εχω ενα Beverly 250αρι scooterακι.. Να παω παλι σε 250αρι μονο και μονο για να μαθω καλυτερα ταχύτητες και πως να στρίβω μια supersport δεν λέει.. Τωρα θα μου πεις εχω και την επιλογη να μειμω με το σκουτερ μέχρι να παρω ανεξάρτητων αλλα δεν με βολευει το σκουτερ..
    Τελευταία τροποποίηση από SURA; 11/01/2019 στις 23:55.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Αν συγκρινεις τη σταση σωματος αναμεσα σε RC και Duke 390 θα καταλαβεις τη διαφορα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	04wi1228IaRtJUyUyUyUyUy0n.png 
Προβολές:	161 
Μέγεθος:	91,3 KB 
ID:	402795

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	04wi1063IaRtJUyUyUyUyUy0n.png 
Προβολές:	161 
Μέγεθος:	88,0 KB 
ID:	402796

    Το RC εχει οντως αρκετα επιθετικη σταση οντας ενα γνησιο supersport, οσον αφορα την εργονομια τουλαχιστον. Στην πολη θα χρειαστουν καποιες υποχωρησεις απο πλευρας ανεσης. Βεβαια μπρος στα καλλη τι'ναι ο πονος λενε... Εχε υποψιν σου πως αλλα μικρα ss (οπως το ninja που ηδη αναφερθηκε, το r3, το cbr250) ειναι πολυ πιο βολικα καθως τα κλιπ ον τους ειναι πιο ψηλα.

  14. #14
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Ακου φίλος,έχεις σκουτερ μεγάλο,όχι ψοφίμι.Βάλε σε ενα κουμπαρά/τραπεζα όπου θελεις τα λεφτα ,μαζεψε οσα ακομα μπορεσεις και περιμενε να βγαλεις το μεγαλο.Πάρε τότε ενα καινουργιο/μετ/νο 600ρι ξερω γω οτι σαρεσει η χιλιαρι.Καποια εμπειρια θα εχεις τοσα χρονια με το σκουτερ,δεν θα εισαι αρχάριος,κάνε κ κανενα σχολείο κ θα είσαι πρωτος μαγκας.
    Αυτα.
    porca miseria.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2016
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Αν συγκρινεις τη σταση σωματος αναμεσα σε RC και Duke 390 θα καταλαβεις τη διαφορα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	04wi1228IaRtJUyUyUyUyUy0n.png 
Προβολές:	161 
Μέγεθος:	91,3 KB 
ID:	402795

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	04wi1063IaRtJUyUyUyUyUy0n.png 
Προβολές:	161 
Μέγεθος:	88,0 KB 
ID:	402796

    Το RC εχει οντως αρκετα επιθετικη σταση οντας ενα γνησιο supersport, οσον αφορα την εργονομια τουλαχιστον. Στην πολη θα χρειαστουν καποιες υποχωρησεις απο πλευρας ανεσης. Βεβαια μπρος στα καλλη τι'ναι ο πονος λενε... Εχε υποψιν σου πως αλλα μικρα ss (οπως το ninja που ηδη αναφερθηκε, το r3, το cbr250) ειναι πολυ πιο βολικα καθως τα κλιπ ον τους ειναι πιο ψηλα.
    Πολυ χρηστιμη απαντηση.. Ερωτηση: πιστεύεις το rc ειναι καλός δασκαλος για να σε βαλει στο κοσμο των suoersport σαν 1η εμπειρια?? Αν ναι εμενα τότε αυτο μου αρκεί για να το πάρω καθως πιστευω οτι την γουσταρω την μηχανη αυτη και αν το γουστάρεις κάτι το ευχαριστιεσαι..

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα πρωτης μηχανης.......
    από andreew στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2008, 20:00
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από Takis9 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 06:47
  3. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 14:57
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 02:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 02:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF