Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 34

Θέμα: Αγορά πρώτης μηχανής - Α2

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    544
    To rc είναι όντως δάσκαλος για την πιστα. Σε καταλαβαίνω φίλε γιατι και εγώ που πενηνταρησα το βλέπω σε προσφορά και το λιγουρευομαι.

    Παρ όλα αυτά και για να σε υποψιασω θα σου πω ότι δεν είναι τυχαία σε προσφορά. Αυτόν τον χειμώνα η ktm πιθανό να βγαλει και καινούργιο και θέλει οι εκθέσεις της να ξεστοκαρουν. Δηλαδή μπορεί να το αγοράσεις κουτα και μέσα σε λίγους μήνες να έχεις το παλιό μοντελο. Χρειάζεται να είσαι πολύ συνειδητοποιημένος αγοραστής για να μην σπάστεις.

    Εγώ θα το αγοραζα αν ήμουν 20 χρόνων και δεν με ενδιέφερε να κουβαλάω συνεπιβάτη.

  2. #17
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SURA Προβολή μηνύματος
    Πολυ χρηστιμη απαντηση.. Ερωτηση: πιστεύεις το rc ειναι καλός δασκαλος για να σε βαλει στο κοσμο των suoersport σαν 1η εμπειρια?? Αν ναι εμενα τότε αυτο μου αρκεί για να το πάρω καθως πιστευω οτι την γουσταρω την μηχανη αυτη και αν το γουστάρεις κάτι το ευχαριστιεσαι..
    Ότι είναι δάσκαλος, είναι. Ότι είναι κ@Υ λ@, είναι.
    Ότι βγάζει γούστα, βγάζει.
    Εγώ θέλω να δω τι ακριβώς θα μάθεις, βγάλεις γούστα, ευχαριστηθείς, στην πόλη....
    Εφόσον είσαι αποφασισμένος όπως βλέπω, από εμάς τι ακριβώς ζητάς; διαβεβαίωση ότι θα κάνεις σωστή αγορά; όλα είσαι σωστή αγορά όταν πρόκειται να χρησιμοποιηθούν εκεί που προορίζονται....Στα είπαμε, ότι σε φωτίσει κάνε
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #18
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Από τα γραφόμενα συνοψίζω στα εξής:
    1) Δεν έχεις ακόμα δίπλωμα A2, αλλά οδηγείς 250cc scooter που απαιτεί Α2. Ή μήπως έχεις δίπλωμα για αυτόματο μόνο;
    2) Θέλεις να πας το συντομότερο δυνατό σε supersport 750cc, αλλά δεν πας ακόμα, διότι αφενός φοβάσαι μήπως είσαι παράνομος (που μάλλον ήδη είσαι), αφετέρου διότι δεν έχεις την εμπειρία.
    3) Έχεις αρκετά χρήματα για να αγοράσεις τη μοτοσυκλέτα των ονείρων σου, σε μεταχειρισμένη.
    4) Σου αρέσει πολύ το KTM RC390, αλλά φοβάσαι μήπως το βαρεθείς.
    5) Έχεις ήδη μοτοσυκλέτα για να κάνεις τη δουλειά σου, επομένως ψάχνεις κάτι για να κάνεις το κέφι σου.

    Η πρότασή μου είναι να βγάλεις πρώτα δίπλωμα Α2 και κατόπιν να κοιτάξεις μήπως βρεις κανένα RC390 μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση. Έτσι θα πάρεις αυτό που σου αρέσει και θα σου μείνουν χρήματα, ώστε σε 3 χρόνια, να μαζέψεις μερικά χρήματα ακόμα, να βγάλεις δίπλα Α και να πάρεις ένα 600-750άρι ss, έχοντας παράλληλα αποκτήσει εμπειρία, ώστε να μην κινδυνεύεις πολύ με αυτό.

    Μην κοιτάς με πολλή ανυπομονησία το μέλλον, προσπάθησε να βάζεις στόχους μεν, αλλά να απολαμβάνεις και τις χαρές της κάθε ηλικίας. Ήδη, είσαι 21 ετών με εργασία, αποταμιεύσεις 5.000€ και παράλληλα σπουδές, γεγονότα που δείχνουν άνθρωπο που προσπαθεί και κυνηγάει τους στόχους του.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 12/01/2019 στις 09:11.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SURA Προβολή μηνύματος
    Πολυ χρηστιμη απαντηση.. Ερωτηση: πιστεύεις το rc ειναι καλός δασκαλος για να σε βαλει στο κοσμο των suoersport σαν 1η εμπειρια?? Αν ναι εμενα τότε αυτο μου αρκεί για να το πάρω καθως πιστευω οτι την γουσταρω την μηχανη αυτη και αν το γουστάρεις κάτι το ευχαριστιεσαι..
    Πιστεύω ότι το rc είναι όχι απλά καλός δάσκαλος, αλλά με διαφορά ο καλύτερος από όλα τα σύγχρονα μικρά ss. Και λέω σύγχρονα για να μην βάλουμε στη συζήτηση και παλιά δίχρονα ή μικρά τετρακύλινδρα.

  5. #20
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Και για πες ρε νεοσσε, την σχολή ψυχολογίας την έβγαλες χωρίς να χάσεις εξάμηνο;

    (Κοίτα μη στραβωσεις,στον έφαγα τον καριτσαυλο)
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    348
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SURA Προβολή μηνύματος
    Ισχυουν αυτά αλλά τι διαφορα θα χω απο ενα naked.. Εννοείς το γυμνό στρίβει πιο ευκολα ε με λιγότερη προσπάθεια και σώμα? Επισης γιατι το βάρος στσ χέρια? Χμμ... Απο 250αρι και φτηνό για πες καμια ιδεα!!... Αλλα δεν πολυ ψήνομαι γιατι ξεχασα να αναφερω οτι εχω ενα Beverly 250αρι scooterακι.. Να παω παλι σε 250αρι μονο και μονο για να μαθω καλυτερα ταχύτητες και πως να στρίβω μια supersport δεν λέει.. Τωρα θα μου πεις εχω και την επιλογη να μειμω με το σκουτερ μέχρι να παρω ανεξάρτητων αλλα δεν με βολευει το σκουτερ..
    Γειά σου φίλε μου. Το duke 390 είναι σαν τηλεκατευθυνομενο όχημα. Ελαφρύ στρίβει εύκολα . Γκάζι υπεραρκετο για την πόλη. Πριν λίγο καιρό το έκάνα test drive και μαρεσε απίστευτα. Δυστυχώς όμως τα λεφτά της αγοράς του ( 5.700) με απετρεψαν από το να το πάρω. Κοίταζα μόνο καινούρια μικρού κυβισμού δικυκλα. Τελικά μιας και ρωτάς κατέληξα σε ένα καινούριο 250 ρι το cf moto nk 250 ( κινεζικης προέλευσης) . Επειδή δε ξέρω πως ανεβαίνουν οι φώτο δες το στο ίντερνετ. 150 κιλά, όμορφο στα 3290 ευρώ. Χαμηλά τέλη, ασφάλειες κτλ.

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2016
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Από τα γραφόμενα συνοψίζω στα εξής:
    1) Δεν έχεις ακόμα δίπλωμα A2, αλλά οδηγείς 250cc scooter που απαιτεί Α2. Ή μήπως έχεις δίπλωμα για αυτόματο μόνο;
    2) Θέλεις να πας το συντομότερο δυνατό σε supersport 750cc, αλλά δεν πας ακόμα, διότι αφενός φοβάσαι μήπως είσαι παράνομος (που μάλλον ήδη είσαι), αφετέρου διότι δεν έχεις την εμπειρία.
    3) Έχεις αρκετά χρήματα για να αγοράσεις τη μοτοσυκλέτα των ονείρων σου, σε μεταχειρισμένη.
    4) Σου αρέσει πολύ το KTM RC390, αλλά φοβάσαι μήπως το βαρεθείς.
    5) Έχεις ήδη μοτοσυκλέτα για να κάνεις τη δουλειά σου, επομένως ψάχνεις κάτι για να κάνεις το κέφι σου.

    Η πρότασή μου είναι να βγάλεις πρώτα δίπλωμα Α2 και κατόπιν να κοιτάξεις μήπως βρεις κανένα RC390 μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση. Έτσι θα πάρεις αυτό που σου αρέσει και θα σου μείνουν χρήματα, ώστε σε 3 χρόνια, να μαζέψεις μερικά χρήματα ακόμα, να βγάλεις δίπλα Α και να πάρεις ένα 600-750άρι ss, έχοντας παράλληλα αποκτήσει εμπειρία, ώστε να μην κινδυνεύεις πολύ με αυτό.

    Μην κοιτάς με πολλή ανυπομονησία το μέλλον, προσπάθησε να βάζεις στόχους μεν, αλλά να απολαμβάνεις και τις χαρές της κάθε ηλικίας. Ήδη, είσαι 21 ετών με εργασία, αποταμιεύσεις 5.000€ και παράλληλα σπουδές, γεγονότα που δείχνουν άνθρωπο που προσπαθεί και κυνηγάει τους στόχους του.
    Μέσα απο το ποστ σου θα προσπαθησω να απαντήσω σε ολους σας και να σας ευχαριστήσω που με βοηθάτε και ακιυω γνώμες.. 1ον το σκούτερ ειναι του πατερα μου αλλα μου το άφησε γιατι δεν μένει εδώ τώρα ειναι του 2004 ή 5 δεν θυμάμαι και γενικά ειναι πολυ εύχρηστο για δουλειά κτλ λογω χώρου αλλά δεν με ψήνει να το οδηγώ λογω εμφάνισης, βάρους και όλα αυτά. Ακριβώς επειδη δεν θελω να μαι παράνομος το σκουτερ το χω οδηγήσει μονο σε απομακρισμενους δρόμους με την επιβλεψη του πατερα μου και σε στάδιο κλειστο για να το μάθω απλα λιγο και τωρα που βρικα καποια χρηματα παω για το δίπλωμα για να μπορω να κινούμαι και έξω. Σίγουρα πιστευω 22 ιπποι καρμπιρατερ πρεπει να με καλύπτουν αλλά το βάρος κατανομής του ειναι καπως αποτρεπτικό απο το να μάθω συν του ότι ειναι αυτόματο. Η αλήθεια ειναι οτι ναι αν μπορουσα θα πηγαινα σε 600αρι-750αρι και παει λέγοντας αλλά θελω να μάθω να οδηγαω πρώτα σωστά στα χαμηλά. Στο πλανο μου ηταν να πουλησω ο σκούτερ και αυτα τα λεφτά να τα ρίξω στο νέο μου "δάσκαλο" αλλά ακουγοντας τις γνώμες σας κι εγώ δεν ειμαι ακομη σίγουρος.. Ερωτηση: γιατί τα 600αρια-750 πχ R6 και gsx-r 600 - 750 πωλούνται σε τόσο χαμηλές τιμές, βέβαια είναι 9ετιας-10ετιας αλλά εχουν τόσο μεγαλες διαφορά απο ενα μοντέλο καινούριο στα αντιστοιχα κυβικά ?
    Τέλος δεν ψήνομαι να παρω no name μαρκα μοτοσυκλέτας πχ κινεζικης κατηγοριας για 3000 ++ δεν λεω οτι δεν ειναι καλη μηχανή μπορεί να ναι και απλα στην KTM και την καθε ΚΤΜ να πληρωνοτμε 1.000 εξτρα στο ονομα της και μόνο..

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2016
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    To rc είναι όντως δάσκαλος για την πιστα. Σε καταλαβαίνω φίλε γιατι και εγώ που πενηνταρησα το βλέπω σε προσφορά και το λιγουρευομαι.

    Παρ όλα αυτά και για να σε υποψιασω θα σου πω ότι δεν είναι τυχαία σε προσφορά. Αυτόν τον χειμώνα η ktm πιθανό να βγαλει και καινούργιο και θέλει οι εκθέσεις της να ξεστοκαρουν. Δηλαδή μπορεί να το αγοράσεις κουτα και μέσα σε λίγους μήνες να έχεις το παλιό μοντελο. Χρειάζεται να είσαι πολύ συνειδητοποιημένος αγοραστής για να μην σπάστεις.

    Εγώ θα το αγοραζα αν ήμουν 20 χρόνων και δεν με ενδιέφερε να κουβαλάω συνεπιβάτη.
    Αυτό το γνωρίζω και χαιρομαι που το αναφέρεις για το νεο μοντελο το οποιοεγεται οτι θα βγει το 20 με διάφορες στο lcd καντράν, μεγαλυτερο ρεζερβουαρ ισως κατα 3 μιση λιτρα και led φώτα, euro 4 και design με μασκα ολόσωμη μπροστα να θυμιζει κατι απο gsxr παλιά απο κατι φωτο που ειδα ή kawasaki βασικα να παει σε πιο κλασσικο στιλ. Αλλά με έμπορο που μίλησα μου λέει πιστεύεις οτι με μοναδικές διάφορες αυτές θα αξιζει τα 1000 μπορεί και παραπανω λογω euro 4 αν μπει ?? Πιστεύω πως όχι.. Μιλαμε για ιδιο μονοκυλινδο κινητήρα αλλα ολα αυτα ειναι ακόμα στον αέρα..

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    όσο πιο μικρο νουμερο euro τοσο καλύτερα. το euro4 θα χάσει δυναμη και θα ειναι (μάλλον) λίγο πιο βαρυ.
    Τα 600 ειναι φθηνα γιατι καινε, κοστιζουν, θέλουν λεφτα να τα χαρεις κτλ..

  10. #25
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SURA Προβολή μηνύματος
    Ερωτηση: γιατί τα 600αρια-750 πχ R6 και gsx-r 600 - 750 πωλούνται σε τόσο χαμηλές τιμές, βέβαια είναι 9ετιας-10ετιας αλλά εχουν τόσο μεγαλες διαφορά απο ενα μοντέλο καινούριο στα αντιστοιχα κυβικά ?
    Η κατηγορία των μεσσαίων-μεγάλων σουπερσπορτ, ελέω κρίσης έχει κάνει κοιλιά.
    Σε πωλήσεις έχει καταβαραθρωθεί.
    Σε χρήση, υποθέτω ότι έχει δυσκολέψει πολύ τους κατόχους.
    Είναι ιδιαίτερα μηχανάκια, όχι άνετα για αστική χρήση, με μεγάλα κόστη όταν οδηγούνται όπως προορίζονται.
    Και αυτός ο τρόπος, είναι που ΔΕΝ ενδείκνυται για τελείως άπειρο αναβάτη.
    Στις αγγελίες την τιμή δεν την καθορίζει η ποσότητα των αλόγων στο κάθε μοτέρ.
    Η ζήτηση την καθορίζει, οπότε καταλαβαίνεις γιατί βλέπεις τόσο "θηρία" μηχανάκια σε τιμές αρκετά φτηνότερες "υποδεέστερων" μοντέλων.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    544
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SURA Προβολή μηνύματος
    Αυτό το γνωρίζω και χαιρομαι που το αναφέρεις για το νεο μοντελο το οποιοεγεται οτι θα βγει το 20 με διάφορες στο lcd καντράν, μεγαλυτερο ρεζερβουαρ ισως κατα 3 μιση λιτρα και led φώτα, euro 4 και design με μασκα ολόσωμη μπροστα να θυμιζει κατι απο gsxr παλιά απο κατι φωτο που ειδα ή kawasaki βασικα να παει σε πιο κλασσικο στιλ. Αλλά με έμπορο που μίλησα μου λέει πιστεύεις οτι με μοναδικές διάφορες αυτές θα αξιζει τα 1000 μπορεί και παραπανω λογω euro 4 αν μπει ?? Πιστεύω πως όχι.. Μιλαμε για ιδιο μονοκυλινδο κινητήρα αλλα ολα αυτα ειναι ακόμα στον αέρα..
    Από ότι διαβάζω στον τύπο και πέρα από τις αλλαγές στο μούτρο του το rc σίγουρα θα είναι επανασχεδιασμένο για να είναι λίγο μεγαλύτερο και αυτή νομίζω ότι θα είναι η σημαντικότερη αλλαγη.....Δηλαδή το μηχανάκι αυτήν την στιγμή για εμένα που ειμαι 1,75 φαίνεται υπερβολικα πολύ μικρό ( προσοχή δεν το έχω καβαλήσει) . Οι μικρές του διαστάσεις σιγουρα του δίνουν πλεονεκτηματα στην πίστα αλλά αυτό εχει κόστος στην γενικοτερη άνεση και στην χρηστικότητα του.

    Η ktm κατάλαβε ότι χάνει σε πωλήσεις ετσι και αποφασισε να το αλλάξει. Το ίδιο έκανε και η honda με το cbr 250 που το έκανε 300 και πολύ μεγαλύτερο. Η kawa (400) και η suzuki (250) νομίζω έχουν σωστά ευρωπαϊκά μεγέθη. Το kawa με είναι πανάκριβο και το suzuki είναι μια απλή καλη μοτοσυκλέτα με ωραία εμφάνιση.

    Όλα τα παραπανω μηχανάκια είναι καλά και καλύπτουν διαφορετικές ανάγκες διαφορετικών αγοραστών. Το πρόβλημα είναι ότι σε αντίθεση με τις μοτοσυκλέτες οι αγοραστές δεν είναι καλοί.... Δηλαδή δεν έχουν το γνωθι σαυτον για τις πραγματικές τους αναγκες. Κατι που σου επισημαίνουν να προσέξεις όλοι οι συμμετέχοντες στο φόρουμ. Για να σε βοηθήσω λιγάκι θα σου πω ότι αν το rc (το σημερινό μοντέλο) ήταν ποδήλατο θα ήταν ποδήλατο κούρσα και ισως κούρσα τριάθλου. Δηλαδή θα ήταν κάτι αρκετα εξειδικευμένο...Αν είσαι λοιπόν συνειδητοποιημένος ότι θες ένα μηχανάκι για πίστα και μπορείς να το υποστηρίξεις οικονομικα (αν ήταν φτηνό χόμπι όλοι θα το κάναν)...μην το σκέφτεσαι. Αν δεν το κάνεις τώρα σίγουρα δεν θα το κάνεις στα 50!!

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    544
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SURA Προβολή μηνύματος
    Μέσα απο το ποστ σου θα προσπαθησω να απαντήσω σε ολους σας και να σας ευχαριστήσω που με βοηθάτε και ακιυω γνώμες.. 1ον το σκούτερ ειναι του πατερα μου αλλα μου το άφησε γιατι δεν μένει εδώ τώρα ειναι του 2004 ή 5 δεν θυμάμαι και γενικά ειναι πολυ εύχρηστο για δουλειά κτλ λογω χώρου αλλά δεν με ψήνει να το οδηγώ λογω εμφάνισης, βάρους και όλα αυτά. Ακριβώς επειδη δεν θελω να μαι παράνομος το σκουτερ το χω οδηγήσει μονο σε απομακρισμενους δρόμους με την επιβλεψη του πατερα μου και σε στάδιο κλειστο για να το μάθω απλα λιγο και τωρα που βρικα καποια χρηματα παω για το δίπλωμα για να μπορω να κινούμαι και έξω. Σίγουρα πιστευω 22 ιπποι καρμπιρατερ πρεπει να με καλύπτουν αλλά το βάρος κατανομής του ειναι καπως αποτρεπτικό απο το να μάθω συν του ότι ειναι αυτόματο. Η αλήθεια ειναι οτι ναι αν μπορουσα θα πηγαινα σε 600αρι-750αρι και παει λέγοντας αλλά θελω να μάθω να οδηγαω πρώτα σωστά στα χαμηλά. Στο πλανο μου ηταν να πουλησω ο σκούτερ και αυτα τα λεφτά να τα ρίξω στο νέο μου "δάσκαλο" αλλά ακουγοντας τις γνώμες σας κι εγώ δεν ειμαι ακομη σίγουρος.. Ερωτηση: γιατί τα 600αρια-750 πχ R6 και gsx-r 600 - 750 πωλούνται σε τόσο χαμηλές τιμές, βέβαια είναι 9ετιας-10ετιας αλλά εχουν τόσο μεγαλες διαφορά απο ενα μοντέλο καινούριο στα αντιστοιχα κυβικά ?
    Τέλος δεν ψήνομαι να παρω no name μαρκα μοτοσυκλέτας πχ κινεζικης κατηγοριας για 3000 ++ δεν λεω οτι δεν ειναι καλη μηχανή μπορεί να ναι και απλα στην KTM και την καθε ΚΤΜ να πληρωνοτμε 1.000 εξτρα στο ονομα της και μόνο..

    Καλά πλάκα μου κάνεις. Δεν έχεις διπλωμα , δεν οδηγάς σε δημόσιους δρόμους και θες να αγοράσεις το rc;

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2016
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Από ότι διαβάζω στον τύπο και πέρα από τις αλλαγές στο μούτρο του το rc σίγουρα θα είναι επανασχεδιασμένο για να είναι λίγο μεγαλύτερο και αυτή νομίζω ότι θα είναι η σημαντικότερη αλλαγη.....Δηλαδή το μηχανάκι αυτήν την στιγμή για εμένα που ειμαι 1,75 φαίνεται υπερβολικα πολύ μικρό ( προσοχή δεν το έχω καβαλήσει) . Οι μικρές του διαστάσεις σιγουρα του δίνουν πλεονεκτηματα στην πίστα αλλά αυτό εχει κόστος στην γενικοτερη άνεση και στην χρηστικότητα του.

    Η ktm κατάλαβε ότι χάνει σε πωλήσεις ετσι και αποφασισε να το αλλάξει. Το ίδιο έκανε και η honda με το cbr 250 που το έκανε 300 και πολύ μεγαλύτερο. Η kawa (400) και η suzuki (250) νομίζω έχουν σωστά ευρωπαϊκά μεγέθη. Το kawa με είναι πανάκριβο και το suzuki είναι μια απλή καλη μοτοσυκλέτα με ωραία εμφάνιση.

    Όλα τα παραπανω μηχανάκια είναι καλά και καλύπτουν διαφορετικές ανάγκες διαφορετικών αγοραστών. Το πρόβλημα είναι ότι σε αντίθεση με τις μοτοσυκλέτες οι αγοραστές δεν είναι καλοί.... Δηλαδή δεν έχουν το γνωθι σαυτον για τις πραγματικές τους αναγκες. Κατι που σου επισημαίνουν να προσέξεις όλοι οι συμμετέχοντες στο φόρουμ. Για να σε βοηθήσω λιγάκι θα σου πω ότι αν το rc (το σημερινό μοντέλο) ήταν ποδήλατο θα ήταν ποδήλατο κούρσα και ισως κούρσα τριάθλου. Δηλαδή θα ήταν κάτι αρκετα εξειδικευμένο...Αν είσαι λοιπόν συνειδητοποιημένος ότι θες ένα μηχανάκι για πίστα και μπορείς να το υποστηρίξεις οικονομικα (αν ήταν φτηνό χόμπι όλοι θα το κάναν)...μην το σκέφτεσαι. Αν δεν το κάνεις τώρα σίγουρα δεν θα το κάνεις στα 50!!
    Οχι δεν έχω εμπειρία σε δρομο .. Επίσης πιστεύω οτι εισια υπερβολικός για αυτο που λες σρο 1.75 να σου ναι υπερβολικα μικρό έχουμε σχεδόν το ιδιο ύψος ειμαι 1.76-77 δεν μας λες και τα πρώτα λελεκια ειμαστε φυσιολογικοί ακριβώς στο μέσο θα λεγα.. Αρα δεν νομίζω να χουμε θέμα στην οδηγηση εκτός αν η μηχανη προορίζεται για Κινέζους και νάνους χαχα.. Ίσως καποιος 1.82 ++ να αντιμετωπίζει καποιο θέμα. Το οτι δεν εχω οδηγήσει και δεν εχω εμπειρία που το τονίζω κι ολας, πιστεύετε οτι μπορεί να αποβεί μοιραίο για το καλο μου αν καβαλαω μια τετοια μηχανή ? Και απο ποια άποψη γιατι οκευ ειναι μια μικρο μεσαία μηχανή δεν την λες και τέρας... Απλά απο οτι εχω κτλβει εχει πολυ ροππη οπως και ο δούκας ο μικρός δεν νομιζω οτι εκτός απο την άνεση του δούκα για πόλη εχουν καποια πιο ουσιαστική διαφορα. Αλλα με ενδιαφερει η γνωμη σας πανω στην ασφάλεια μου γιατι καλες οι μηχανές αλλα προτιμώ το κεφαλι μου ζωντανό

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παιδιά μην αρχίσουμε πάλι να δραματοποιούμε τα πράγματα. Το 390 είναι μηχανή για Α2. Δηλαδή εξ ορισμού περιορισμένη ώστε να είναι κατάλληλη για νέους αναβάτες. Πολλοί ξεκινήσαμε με μηχανές για Α και δεν πάθαμε και τίποτα, για Α2 νομίζω πως είναι λίγο αστείο να το συζητάμε. Εφόσον θα βγάλει πρώτα το δίπλωμά του και δε θα μπει στη διαδικασία να οδηγάει παράνομος δεν υπάρχει θέμα.

  15. #30
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Μπέκα λίγο στη θέση του. 21 που σε λίγο θα βγάλει Α2.
    Βλέπει ςς και κάτι τον χτυπάει στο κούτελο (μαντεύεις τι ).
    Μας λέει τ'αρεσει το αρσι. Μαγκιά του, ομορφούλι είναι. Πόσο πιστεύεις θα του πάρει του πιτσιρικά να του πάρει τον αέρα;
    εγω με πολύ,πολύ όμως, άπλα του δίνω ένα χρόνο. Δεν είναι κρίμα να στάξει τόσα λεφτά για κάτι που λογικά θα του "τελειώσει" σχετικά γρηγορα;
    Και μετά είναι και το θέμα της άγνοιας. Το βλέπει και του αρέσει μεν, δεν ξέρει αν θα τον βολέψει δε.
    Οπότε δεν θα ναι προτιμότερο κάτι παρόμοιο αλλά φτηνότερο;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα πρωτης μηχανης.......
    από andreew στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2008, 19:00
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από Takis9 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 05:47
  3. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF