Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 90

Θέμα: Γνώμες για ducati 1098

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Χωρίς να είχα ποτέ Ντουκάτι, η αλήθεια είναι ότι έχω δει και εγώ στο νετ αντίστοιχες χρεώσεις σε σέρβις.
    https://advride.gr/threads/1062-15-%...-rulezzz.9041/
    Δεν ξέρω για τα πιο παλιά αερόψυκτα, τα υδρόψυκτα είναι ακριβά.

  2. #32
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    το εντεχνως κρυμμενο περιεχομενο μαλλον εχει την εξηγηση...το πληρωτεο απο μονο του δε λεει τιποτα απολυτως...

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/03/2013
    Μηνύματα
    61
    Ξέρεις κάνεις πως ανεβάζω φωτογραφία?

  4. #34

  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/03/2013
    Μηνύματα
    61
    Έχει φωτογραφία στο τιμολόγιο ο άνθρωπος. 770€+290€ και γράφει από κάτω μόνο για service.

  6. #36
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    οπως ειπα πριν, χωρις αναλυτικο τιμολογιο δεν εχει νοημα να συζηταμε για τιμες, αυτα ειναι μπουρδες

    αλυσιδογραναζα για μονομπρατσα που δεν εχουν βαλει διαιρουμενη γραναζιερα πανε 350ε σχεδον, και αλλα 150ε οι ιμαντες που αλλαζονται συνηθως στα μεγαλα σερβις...οποτε με 2 αναλωσιμα μονο φτασαμε τα 500ε χωρις εργασια και χωρις τιποτα αλλο...

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Για εμενα το προβλημα με τα ducati ειναι οτι λογο του οτι εχουν ιμάντες χρειάζονται αλλαγή κάθε 2 χρονια (καποιοι λενε και 3 αλλα δεν ειμαι σίγουρος) ασχετα με το ποσα χιλιομετρα κανεις.

    Επίσης η αλλαγη, οπως σε καθε φεριγκάτο μχανάκι, εχει πολύ εργασία.

    Αρα αν γραφεις πολλά χιλιομετρα λιγο πολύ σου κοστίζει οσο καθε μηχανάκι, αν οχι τοτε σου ερχεται πιο ακριβα εξαιτίας των ιμάντων.

    Αλλα γενικα αν αντεχεις να συντηρείς ενα 1000αρι γιαπωνέζικο (μιλαμε για by the book και οχι στα απαραίτητα και όποτε) τοτε μπορείς και ενα ducati.

    Την μεγαλη διαφορά την κανει το κόστος πιθανής πτώσης εστω και χαζής αλλα και βλάβης.

    Αλλα οι έρωτες πληρώνονται

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    103
    Προφανως καταλαβαινεις οτι αυτο που λες ειναι τρομερα γενικο και αοριστο... Μονο αν βαλεις το ιδιο το τιμολογιο μπορουμε να ξερουμε τι εγινε και τι οχι. Τα εξουσιοδοτημενα αν θυμαμαι καλα, την πιο '' βαρια'' δουλεια που ειναι ο ελεγχος βαλβιδων την χρεωνουν 150ε


    το τιμολογιο μου το εδειξε πριν χρονια και αφορουσε το μεγαλο σερβις που επρεπε να κανει το μουλτι, δεν ειχε γινει καποια επισκευη.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    964
    Ρε παιδιά, διαβάζω αυτό το θέμα σε αυτό και σε διπλανό φόρουμ αλλα δεν έχω τοποθετηθεί μέχρι τώρα.
    Παραθέτω το service που έκανα σε γνωστό εξουσιοδοτημένο για το μεταχειρισμένο ST4s που πήρα πρίν 2 μήνες.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20190510_0208292.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	54,0 KB 
ID:	406698


    To service περιλάμβανε:

    Βαλβίδες, ιμάντες, λάδια, παραφλού, υγρά φρένων και συμπλέκτη, φίλτρο βενζίνης, φίλτρο αέρα και μπουζί.

    Το κόστος των ανταλλακτικών, είναι 406,76€ και για την εργασία 180€ + ΦΠΑ.

    Σύνολο λοιπόν, 629.96‬€

    Αναλυτικά μπορείτε να δείτε τις τιμές.
    Εμένα, δεν μου φαίνονται καθόλου πολλά...
    Άν εξαιρέσεις το κόστος των ιμάντων, σε ένα γιαπωνέζικο, δεν θα είχε καμία μα καμία διαφορά.

    Ακόμα, άν είχα κάνει κάποιες απο τις εργασίες αυτές μόνος μου, ή σε κάποιο άλλο συνεργείο, το κόστος θα ήταν πολύ χαμηλότερο...
    Όπως ακριβώς και σε ένα γιαπωνέζικο χιλιάρι.

    Δεν μπορώ δε να φανταστώ, γιατί το service ενός 1098, θα είναι ακριβότερο απο αυτό.
    Ακόμα, δεν μπορώ να φανταστώ, πόσο λιγότερο περίμενε κανείς να κοστίζει ένα τέτοιο service σε εξουσιοδοτημένο.

    Σας φαίνονται πολλά τα 180€ + ΦΠΑ?
    Ή το κόστος των ανταλλακτικών?

    Και για τις 2 περιπτώσεις βέβαια, υπάρχουν λύσεις...
    Τελευταία τροποποίηση από Volpad; 10/05/2019 στις 02:48.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Μπουζί, Ιμάντες και Ασφάλειες βαλβίδων είναι εξειδικευμένα πράγματα πες, δεν μπορούμε να συγκρίνουμε.

    ΟΛΑ τα άλλα είναι φουσκωμένες οι τιμές, στο εμπόριο βρήσκεις τα ίδια ή ισοδύναμα πράγματα φτηνότερα.

    Από την άλλη και οι άλλες αντιπροσωπείες, κοπανάνε τα αναλώσιμα που βάζουν.

    Αν θες οικονομία και πιάνουν τα χέρια σου, τα κάνεις μόνος σου ή σε συνεργείο της επιλογής σου που εμπιστεύεσαι.

    Σε κάθε περίπτωση, εμένα 630 ευρώ για σέρβις κινητήρα μόνο, μιας μετριοπαθούς μηχανής, μου φαίνονται κοροιδία, αλλά δεν φταίει η ducati μόνο για αυτό, φταίει το όλο σύστημα, που έχει διαμορφωθεί στην θεωρία ''μηχανή έχεις, άρα είσαι ψώνιο, πλήρωνε!''.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #41
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    το στ4 εχει κινητηρα sbk, το μοτερ που φορουσε το 996...οποτε αυτα τα περι μετριοπαθους μοτοσυκλετας μπλα μπλα μπλα ας τα αφησουμε απ εξω...

    τωρα στα λοιπα αναλωσιμα, ναι μπορεις να παρεις και 4λιτρο απο το πρακτικερ, αλλα η αντιπροσωπια οπως φαινεται στο τιμολογιο χρεωσε φουλ συνθετικα λαδια στα 15ε το λιτρο χωρις φπα, αντιψυκτικο στα 10ε/λτ, μπουζι στα 20ε...

    οπως βλεπουμε λοιπον δεν ειναι ακριβως οτι χρεωνει η αντιπροσωπια, αλλα οσο κανουν αυτα και απο μονος σου αν τα αγορασεις στο εμποριο...ναι, υπαρχουν και πιο φτηνες λυσεις, αλλα η καθε αντιπροσωπια θα βαλει μονο τα ενδεδειγμενα αναλωσιμα, και δε θα πειραματιστει με ''λοιπα'' του εμποριου...οποιος θελει πειραματα παει στο συνεργειο της γειτονιας, η μπαινει στο μαρσιτζι να το παιζει μπροσταρης και πρωτοπορος

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    το στ4 εχει κινητηρα sbk, το μοτερ που φορουσε το 996...οποτε αυτα τα περι μετριοπαθους μοτοσυκλετας μπλα μπλα μπλα ας τα αφησουμε απ εξω...

    τωρα στα λοιπα αναλωσιμα, ναι μπορεις να παρεις και 4λιτρο απο το πρακτικερ, αλλα η αντιπροσωπια οπως φαινεται στο τιμολογιο χρεωσε φουλ συνθετικα λαδια στα 15ε το λιτρο χωρις φπα, αντιψυκτικο στα 10ε/λτ, μπουζι στα 20ε...

    οπως βλεπουμε λοιπον δεν ειναι ακριβως οτι χρεωνει η αντιπροσωπια, αλλα οσο κανουν αυτα και απο μονος σου αν τα αγορασεις στο εμποριο...ναι, υπαρχουν και πιο φτηνες λυσεις, αλλα η καθε αντιπροσωπια θα βαλει μονο τα ενδεδειγμενα αναλωσιμα, και δε θα πειραματιστει με ''λοιπα'' του εμποριου...οποιος θελει πειραματα παει στο συνεργειο της γειτονιας, η μπαινει στο μαρσιτζι να το παιζει μπροσταρης και πρωτοπορος
    Να συμπληρώσω ότι η αντιπροσωπεία έχει χαμηλώσει τις τιμές των ανταλλακτικών αλλά η εργατωρα παραμένει η ίδια. Κάτι που δεν φαίνεται στο τιμολόγιο πιο πάνω. Σαν κάτοχος και st2 και st4s χωρίς να έχω επισκεφθεί συνεργείο οι τιμές στα ανταλλακτικά είναι λογικές. Όσο για τους ιμάντες τους πληρώνω λίγο φτηνότερα από Αγγλία αλλά είναι after market καλύτερης ποιότητα βέβαια. Exact fit uk
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    το στ4 εχει κινητηρα sbk, το μοτερ που φορουσε το 996...οποτε αυτα τα περι μετριοπαθους μοτοσυκλετας μπλα μπλα μπλα ας τα αφησουμε απ εξω...
    Nαι να σκεφτείς, μια φορά που έτρεχε ο Corser σε αγώνα και του χάλασε, βλέπουνε οι μηχανικοί ένα ST4 στο πάρκινγκ των θεατών, ανακοίνωση στα μεγάφωνα, έρχεται ο ιδιοκτήτης και του ξηγιέται ο ιντζινιέρε, ''μεγάλε δώσε μας το μοτέρ σου να τρέξουμε την Κυριακή, γιατί ο στρόντζο ο νταλικέρης δεν έχει έρθει ακόμα και δεν έχουμε μοτέρ να βάλουμε, και Δευτέρα θα σου φέρουμε ένα καινούριο στο δικό σου''. Και έτσι κι έγινε, και κέρδισε κιόλας.

    True story, ναι ναι αλήθεια, να φυλάω σταυρό, αφού φοράει ίδιο λέμε!

    Τα λάδια δεν έχουν 17 ευρώ το λίτρο στο εμπόριο, ούτε 10 ευρώ το λίτρο το ψυκτικό, αλλά τέσπα, να ήταν η μόνη εκτός τόπου και χρόνου διατύπωσή σου...
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Nαι να σκεφτείς, μια φορά που έτρεχε ο Corser σε αγώνα και του χάλασε, βλέπουνε οι μηχανικοί ένα ST4 στο πάρκινγκ των θεατών, ανακοίνωση στα μεγάφωνα, έρχεται ο ιδιοκτήτης και του ξηγιέται ο ιντζινιέρε, ''μεγάλε δώσε μας το μοτέρ σου να τρέξουμε την Κυριακή, γιατί ο στρόντζο ο νταλικέρης δεν έχει έρθει ακόμα και δεν έχουμε μοτέρ να βάλουμε, και Δευτέρα θα σου φέρουμε ένα καινούριο στο δικό σου''. Και έτσι κι έγινε, και κέρδισε κιόλας.

    True story, ναι ναι αλήθεια, να φυλάω σταυρό, αφού φοράει ίδιο λέμε!

    Τα λάδια δεν έχουν 17 ευρώ το λίτρο στο εμπόριο, ούτε 10 ευρώ το λίτρο το ψυκτικό, αλλά τέσπα, να ήταν η μόνη εκτός τόπου και χρόνου διατύπωσή σου...
    Mike το st4s φοράει το 996 μοτέρ με άλλα σώματα ψεκασμού και άλλη χαρτογράφηση. Έχει δίκιο ο Πάνος.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Ναι, και;

    Ένα μοτέρ με 100+ άλογα τροχό είναι από 1000 κυβικά.

    Ήμαρτον δλδ, λες και είναι κανά 200 άλογα στο λίτρο και θέλει την σούπερ υποστήριξη.

    Όσο για τα ''ιδια μοτερ'' και πόσο ίδια είναι, όχι μόνο στην Ducati, σε όλες τις εταιρίες. Καμία εταιρία δεν βάζει το ίδιο μοτέρ αυτούσιο σε διαφορετικές εφαρμογές. Το κάρτερ απέξω απέξω (αλλά ακόμα κι αυτό μέσα μπορεί π.χ. να έχει άλλους αυλούς κυκλοφορίας λαδιού) , μερικά βασικά εξαρτήματα, κι από κει και μετά αρχίσει μια ατέλειωτη λίστα διαφορών, να έχει λίγο άλλη αντλία, να έχει λίγο άλλη βαλβίδα, να έχει λίγο άλλο εκκεντροφόρο, να έχει λίγο άλλη συμπίεση, και τελικά, καθόλου ''ιδια μοτέρ'' δεν είναι.

    Στην περίπτωση του ST4 , ένα sport touring μοτό είναι, δεν είναι το μοτέρ για το δεύτερο σκέλος στο brands hatch στο βρεγμένο...
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φυμέ ζελατίνα για Ducati 848/1098
    από makis206 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2008, 15:25
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2008, 13:36
  3. Γνώμες για Ducati 1098
    από spyroszx στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2008, 12:36
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2004, 22:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF