Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 90

Θέμα: Γνώμες για ducati 1098

  1. #46
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Μπουζί, Ιμάντες και Ασφάλειες βαλβίδων είναι εξειδικευμένα πράγματα πες, δεν μπορούμε να συγκρίνουμε.

    ΟΛΑ τα άλλα είναι φουσκωμένες οι τιμές, στο εμπόριο βρήσκεις τα ίδια ή ισοδύναμα πράγματα φτηνότερα.

    Από την άλλη και οι άλλες αντιπροσωπείες, κοπανάνε τα αναλώσιμα που βάζουν.

    Αν θες οικονομία και πιάνουν τα χέρια σου, τα κάνεις μόνος σου ή σε συνεργείο της επιλογής σου που εμπιστεύεσαι.

    Σε κάθε περίπτωση, εμένα 630 ευρώ για σέρβις κινητήρα μόνο, μιας μετριοπαθούς μηχανής, μου φαίνονται κοροιδία, αλλά δεν φταίει η ducati μόνο για αυτό, φταίει το όλο σύστημα, που έχει διαμορφωθεί στην θεωρία ''μηχανή έχεις, άρα είσαι ψώνιο, πλήρωνε!''.
    Αν πας το μετριοπαθές VFR σου σε εξουσιοδοτημένο Honda για παρόμοιο service μπορεί να πληρώσεις και περισσότερα.
    Αρα δεν νομίζω να φταίει το μηχανάκι, αλλά ούτε και η αντιπροσωπεία χρεώνει παραπάνω απο τις άλλες.

    Υπάρχουν κι άλλα συνεργεία που φτιάχνουν Ducati εκτός απο την αντιπροσωπεία, όπως φυσικά και για τις Japan μοτοσυκλέτες.
    Εφ όσον συγκρίνουμε τιμές εξουσιοδοτημένου Ducati και μάλιστα για το μοτέρ του 996 (που όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε δεν ειναι καθόλου 'μετριοπαθές') η σύγκριση θα πρέπει να γίνει με τιμές ενός παρόμοιου Japan και μάλιστα V2 σε εξουσιοδοτημένο.
    Ας πούμε λοιπόν για ενα VTR SP πόσο θα χρέωνε το εξουσιοδοτημένο Honda για πλήρες service?


    Αυτα λοιπόν....
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 10/05/2019 στις 10:44.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ναι, και;

    Ένα μοτέρ με 100+ άλογα τροχό είναι από 1000 κυβικά.

    Ήμαρτον δλδ, λες και είναι κανά 200 άλογα στο λίτρο και θέλει την σούπερ υποστήριξη.

    Όσο για τα ''ιδια μοτερ'' και πόσο ίδια είναι, όχι μόνο στην Ducati, σε όλες τις εταιρίες. Καμία εταιρία δεν βάζει το ίδιο μοτέρ αυτούσιο σε διαφορετικές εφαρμογές. Το κάρτερ απέξω απέξω (αλλά ακόμα κι αυτό μέσα μπορεί π.χ. να έχει άλλους αυλούς κυκλοφορίας λαδιού) , μερικά βασικά εξαρτήματα, κι από κει και μετά αρχίσει μια ατέλειωτη λίστα διαφορών, να έχει λίγο άλλη αντλία, να έχει λίγο άλλη βαλβίδα, να έχει λίγο άλλο εκκεντροφόρο, να έχει λίγο άλλη συμπίεση, και τελικά, καθόλου ''ιδια μοτέρ'' δεν είναι.

    Στην περίπτωση του ST4 , ένα sport touring μοτό είναι, δεν είναι το μοτέρ για το δεύτερο σκέλος στο brands hatch στο βρεγμένο...
    Όταν το τελειώσω γιατί το κάνω cafe racer θα στο δώσω να το οδηγήσεις και θα μου πεις την γνώμη σου .
    Όσον αφορά το θρεντ μόνο οι βαλβίδες είναι το λίγο πιο πολύπλοκο issue και μόνο για αυτό θα πήγαινα συνεργείο.
    Λάδια αγοράζω από λαμπριανιδη torqo ams oil και redline από 12 έως 14 ευρώ
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  3. #48
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Nαι να σκεφτείς, μια φορά που έτρεχε ο Corser σε αγώνα και του χάλασε, βλέπουνε οι μηχανικοί ένα ST4 στο πάρκινγκ των θεατών, ανακοίνωση στα μεγάφωνα, έρχεται ο ιδιοκτήτης και του ξηγιέται ο ιντζινιέρε, ''μεγάλε δώσε μας το μοτέρ σου να τρέξουμε την Κυριακή, γιατί ο στρόντζο ο νταλικέρης δεν έχει έρθει ακόμα και δεν έχουμε μοτέρ να βάλουμε, και Δευτέρα θα σου φέρουμε ένα καινούριο στο δικό σου''. Και έτσι κι έγινε, και κέρδισε κιόλας.

    True story, ναι ναι αλήθεια, να φυλάω σταυρό, αφού φοράει ίδιο λέμε!

    Τα λάδια δεν έχουν 17 ευρώ το λίτρο στο εμπόριο, ούτε 10 ευρώ το λίτρο το ψυκτικό, αλλά τέσπα, να ήταν η μόνη εκτός τόπου και χρόνου διατύπωσή σου...

    οπως ειπε και ο viper παραπανω, ναι, φοραει το μοτερ το 996...οι εκτος τοπου και χρονου διατυπωσεις ειναι αυστηρα ειδικοτητα σου ομως, οποτε κρατα το τροπαιο για σενα

    το εχουμε καταλαβει οτι κανεις πραγματα μονος σου, και ξερεις κατι...?
    ουτε ο μονος εισαι, ουτε μας νοιαζει στο ελαχιστο αν ασχολεισαι μονος σου...οπου βλεπεις λοιπον θεμα με συντηρηση σταματα να μπαινεις και να σπαμαρεις για το ποσο ακριβα ειναι τα σερβις, για το πως μπορεις να κανεις ολα μονος σου βγαζοντας και λεφτα κιολας απο πανω...
    δε μας νοιαζει...

    τα επωνυμα συνθετικα λαδια παντα κοντα στο 15ε ηταν και ναι, μπορεις να τρεχεις στο καθε σκρουτζομαγαζο και να τα παρεις 3ε παρακατω η να παρεις το καθε μαρκα με εκαψες αλλα ''για ψαγμενους'', αλλα επισης μαντεψε, δε ζουν ολοι με 500ε το μηνα και δεν ενδιαφερονται ολοι να βγαλουν απο τη μυγα ξυγκι, ουτε να περιμενουν 3-4 μερες μεταφορικα η να τρεχουν στο καθε στενακι της αθηνας για να κανουν τη δουλεια τους

    κανε μας λοιπον την χαρη και σταματα σε καθε αντιστοιχο θρεντ να μας ζαλιζεις με το ποσο φτηνα μπορεις να βρεις αναλωσιμα...τα περισσοτερα εξουσιοδοτημενα συνεργεια χρεωνουν γυρω στα 40ε την ωρα, κοστος πολυ λογικο κατα τη γνωμη μου και αμα εσενα δε σου κανει δικαιωμα σου, καντα μονος σου

    και ετσι για να μαθαινεις λιγο, το μοτερ του 996 μολις βγηκε το νεο 998 μοτερ (το λεγομενο testastretta, το οποιο ηταν ηδη στο 996R) περασε σε αλλα μηχανακια οπως το s4r, και το στ4 με μικροτερα σωματα, διαφορετικες εξατμισεις και χαρτογραφιση

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Τελικά το συμπέρασμα ποιο είναι;
    Τα ducati έχουν νορμαλ
    κόστη συντήρησης η μας τον πιάνουν αλλά δε μας νοιάζει γιατί είμαστε μπρουκληδες;

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Το συμπέρασμα είναι ότι στα εξουσιοδοτημένα στον πιάνουν , ότι εταιρία και να είναι, πρώτος το έγραψα.

    Άμα θες οικονομία, συνεργείο που έχεις προσωπική σχέση ή χεράκια και ο ίδιος όσο αυτό είναι δυνατό για κάθε μοντέλο και μάρκα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #51
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    ....

    To service περιλάμβανε:

    Βαλβίδες, ιμάντες, λάδια, παραφλού, υγρά φρένων και συμπλέκτη, φίλτρο βενζίνης, φίλτρο αέρα και μπουζί.

    Το κόστος των ανταλλακτικών, είναι 406,76€ και για την εργασία 180€ + ΦΠΑ.
    ....
    Σας φαίνονται πολλά τα 180€ + ΦΠΑ?
    Ή το κόστος των ανταλλακτικών?

    Και για τις 2 περιπτώσεις βέβαια, υπάρχουν λύσεις...
    Τα ανταλλακτικά όπως είπαν και πιο πάνω είναι οκ, εφόσον είσαι σε εξουσιοδοτημένο.

    Πόσες μέρες έκαναν το σέρβις όμως και θέλουν 180€;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Τα ανταλλακτικά όπως είπαν και πιο πάνω είναι οκ, εφόσον είσαι σε εξουσιοδοτημένο.

    Πόσες μέρες έκαναν το σέρβις όμως και θέλουν 180€;
    Τα ίδια αστεία συνεχίζεις και όσο έλειπα μικρέ βλέπω...

  8. #53
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Τα ανταλλακτικά όπως είπαν και πιο πάνω είναι οκ, εφόσον είσαι σε εξουσιοδοτημένο.

    Πόσες μέρες έκαναν το σέρβις όμως και θέλουν 180€;
    η τιμη βγαινει αναλογα με το κοστος εργατωρας και με το ποσες ωρες θεωρει το εργοστασιο οτι χρειαζεται η καθε δουλεια. Η ντουκατι χρεωνει 40ε την ωρα και για βαλβιδες απ οτι θυμαμαι ο επισημος χρονος του εργοστασιου ειναι 3 ωρες...

    οποτε για βαλβιδες μονο η χρεωση ειναι 40€χ3h...ομοιως για ολες τις υπολοιπες δουλειες...αυτο γινεται γιατι ολα τα εξουσιοδοτημενα πρεπει να χρεωνουν τις ιδιες τιμες και οχι ο καθενας τα δικα του...αλλιως υπαρχει ''εσωτερικος ανταγωνισμος'' στα εξουσιοδοτημενα

  9. #54
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    ... Η ντουκατι χρεωνει 40ε την ωρα και για βαλβιδες ...
    320€ μεσοσταθμικό κόστος.... ΟΚ...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #55
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    320€ μεσοσταθμικό κόστος.... ΟΚ...
    καλως ηρθες στον κοσμο των εξουσιοδοτημενων

  11. #56
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Νομίζω δεν είναι αυτο το θεμα...
    Θέλετε να πείτε ότι εξουσιοδοτημένο άλλης εταιρίας θα ζήταγε λιγότερα για αυτές τις εργασιες;

    Αυτό που ισχυρίζομαι εγώ, είναι ότι το κόστος σε εξουσιοδοτημένο είναι λίγο ψηλότερο από την άλλων εταιριών, αλλά όχι απαγορευτικά ψηλοτερο.
    Το ίδιο ισχύει και σε περίπτωση που τα κάνεις μόνος σου η το πας σε μη εξουσιοδοτημένο.

    Ουσιαστικά, δεν νομίζω ότι το κόστος χρήσης ενός ducati είναι πολύ ψηλότερο σε σχέση με τις υπόλοιπες εταιρίες, απλά δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση βλάβης...

    Στο ερώτημα του παιδιού που άνοιξε το θεμα λοιπόν, η προσωπική μου άποψη είναι ότι μπορείς να το συντηρήσεις εφόσον μπορείς να συντηρήσεις και ένα 1000αρι άλλης εταιρίας.
    Τώρα το αν το μοντέλο είναι αξιόπιστο, αυτο δεν το ξέρω.

  12. #57
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Ουσιαστικά, δεν νομίζω ότι το κόστος χρήσης ενός ducati είναι πολύ ψηλότερο σε σχέση με τις υπόλοιπες εταιρίες...
    Όχι, δεν είναι πολύ υψηλότερο, μόνο διπλάσιο με τριπλάσιο.

    Τελευταία φορά που πήγα για πλήρες σέρβις (με ρύθμιση βαλβίδων και σωμάτων ψεκασμού), πλήρωσα κάτι περισσότερο από 200€. Συνολικά. Με ΦΠΑ και εργασία. Σε αντιπροσωπεία.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 10/05/2019 στις 13:44.
    Life begins at 45°.

  13. #58
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.698
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    [...]
    Ουσιαστικά, δεν νομίζω ότι το κόστος χρήσης ενός ducati είναι πολύ ψηλότερο σε σχέση με τις υπόλοιπες εταιρίες, απλά δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση βλάβης...
    [...]
    αυθαίρετη εκτίμηση να υποθέσω...

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Σωστά λέτε ότι σε οποιδήποτε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, οι τιμές είναι ψηλά, είτε honda είτε Ducati.

    Το θέμα είναι ότι τα Ιταλικά/ευρωπαϊκά θέλουν αρκετές φορές "ειδική" συντήρηση και προσοχή, πράγμα που οδηγεί στο να πάμε σε εξουσιοδοτημένο ή εξειδικευμένο συνεργείο (που, γνωρίζοντας ότι τα σέρβις στα πρώτα τσούζουν, προσαρμόζει τον δικό του τιμοκατάλογο, με μικρές βέβαια αποκλίσεις μιας και πληρώνεις το know how). Αντίστοιχα, ένα japan μέσο μηχανάκι, το πας και στον μαστρο Μήτσο της γειτονιάς και κάνεις την δουλειά σου. Προσωπικά, επειδή είχα και έχω Ευρωπαϊκα, δεν θα εμπιστευόμουν τον οποιοδήποτε να κάνει σέρβις σε αυτά. Μιλάμε για σέρβις, όχι αλλαγή λαδιών (που και αυτό θέλει πολλές φορές την προσοχή του) ή τακάκια.

    Και για μένα φαίνονται πολλά τα 500Ε και τα 600Ε για σέρβις, δεν θα τα έδινα για κανέναν λόγο, οπότε και με βάση τον παραπάνω συλλογισμό μου, (μάλλον) δεν θα πάρω Ντουκάτι

  15. #60
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Αυθαίρετη σχετικά, γιατι δεν είχα ποτέ αντίστοιχη μηχανή. Δεν μπορώ να το συγκρίνω με το KLE που είχα παλιά, ή το Vstrom ή το CBR600f που έχουν οι φίλοι μου (που παρόλα αυτά δεν ξέρω το κόστος των service τους... )
    Στο BMW F800ST μου, ένα αντίστοιχο service σε αντιπροσωπία, είχε ίδιο κόστος (ίσως και μεγαλύτερο, δεν θυμάμαι καλά)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όχι, δεν είναι πολύ υψηλότερο, μόνο διπλάσιο με τριπλάσιο.

    Τελευταία φορά που πήγα για πλήρες σέρβις (με ρύθμιση βαλβίδων και σωμάτων ψεκασμού), πλήρωσα κάτι περισσότερο από 200€. Συνολικά. Με ΦΠΑ και εργασία. Σε αντιπροσωπεία.
    Σε τι μοτοσυκλέτα? Πόσο κόστισαν τα ανταλλακτικά και πόσα πήρε για εργασία?
    Άλλαξες λάδια - φίλτρο λαδιού, φίλτρο βενζίνης, αέρα, παραφλού, υγρά στα φρένα, μπουζιά, έκανες ρύθμιση βαλβίδων και σωμάτων ψεκασμού, και το κόστος ήταν 200€ με την εργασία και το ΦΠΑ?

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φυμέ ζελατίνα για Ducati 848/1098
    από makis206 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2008, 14:25
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2008, 12:36
  3. Γνώμες για Ducati 1098
    από spyroszx στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2008, 11:36
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2004, 21:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF