Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 90

Θέμα: Γνώμες για ducati 1098

  1. #61
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Στο BMW F800ST μου, ένα αντίστοιχο service σε αντιπροσωπία, είχε ίδιο κόστος (ίσως και μεγαλύτερο, δεν θυμάμαι καλά)

    Σε τι μοτοσυκλέτα? Πόσο κόστισαν τα ανταλλακτικά και πόσα πήρε για εργασία?
    Άλλαξες λάδια - φίλτρο λαδιού, φίλτρο βενζίνης, αέρα, παραφλού, υγρά στα φρένα, μπουζιά, έκανες ρύθμιση βαλβίδων και σωμάτων ψεκασμού, και το κόστος ήταν 200€ με την εργασία και το ΦΠΑ?
    Ναι. Δεν έχει σημασία η μοτοσικλέτα. 600€ σέρβις σε γιαπωνέζικο (και στα περισσότερα ευρωπαϊκά, εδώ που τα λέμε) δε θα δεις ποτέ. Ούτε 500€. Ούτε 400€. Τώρα που το σκέφτομαι, 3 φορές έχω δει πάνω από 300€ σε συνεργείο μοτοσικλέτας. Μια για ανορθωτή/πηνία σε CBR 1000RR, μια για κατέβασμα μοτέρ για φλάντζα κεφαλής και μια για άνοιγμα μοτέρ για αλλαγή μπιέλας.

    Δε με απασχολεί το θέμα, φυσικά, απλά μην έχετε αυταπάτες. Αυτά τα 600€ και 800€ και 1000€ που ποστάρετε εδώ και τα θεωρείτε και "φυσιολογικά" και "όλες οι μοτοσικλέτες τα ίδια πληρώνουν" έκαναν πολλούς ανθρώπους να γελάσουν.

    ΥΓ. Εξαιρετικά εύστοχο να αναφέρεις ως παράδειγμα ένα μπεμβέ.
    Life begins at 45°.

  2. #62
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Τα τελευταία 20 χρόνια, δεν έχω πληρώσει πάραπάνω απο 350€ για κανένα σέρβις (εννοούμε τις προγραμματισμένες εργασίες κι αλλαγές - Οχι βλάβες ή άλλα αναλώσιμα), μικρό ή μεγάλο.

    Όλα σε εξουσιοδοτημένο Honda και μάλιστα από τους ακριβότερους στην Αθήνα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Η μία μηχανή ζητάει έλεγχο βαλβίδων κάθε 50000 και στις 150000 ακόμα δε θέλει ρύθμιση
    Η άλλη θέλει βαλβίδες και ιμάντες συνέχεια ακόμα κι αν καθεται....
    ...και μιλάμε για κόστος σέρβις;
    Αληθεύει ότι τα ducati τα έχει η karenta;

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    991
    Ρε παιδιά, δε λέω οτι τα 600 είναι λίγα, είναι πάρα πολλά, όμως είναι σε εξουσιοδοτημένο με τις τιμές της αντιπροσωπίας.
    Μπορεί κάποιος απο εσάς, με ένα γιαπωνέζικο 1000άρι, να γράψει αναλυτικά το κόστος των ίδιων ανταλλακτικών και το κόστος εργασίας για αντίστοιχο service σε αντιπροσωπία?

    Αυτό που θέλω να πώ, είναι οτι άν το κόστος σε γιαπωνέζικο είναι 350€ ξέρω γώ, και δεδομένου οτι ένα τέτοιο service θα το κάνεις κάθε 2 χρόνια και οι ενδιάμεσες αλλαγές λαδιών, τακακιών και λοιπών αναλωσίμων θα είναι σε ένα λαδάδικο ή σε μη εξουσιοδοτημένο, άρα το κόστος θα είναι ίδιο είτε ducati είτε γιαπωνέζικο, τότε έχεις μία διαφορά 250€ τα 2 χρόνια.

    Τώρα άν αυτά τα service, δέν τα κάνεις ποτέ σε εξουσιοδοτημένο, και τα κάνεις μόνος σου, ή σε άλλο συνεργείο, τότε τα 250€ τα 2 χρόνια, γίνονται 150€ ξέρω γώ.

    Άν βάλεις λοιπόν το σύνολο των εξόδων συντήρησης, μαζί με λάστιχα, τακάκια, και στη μία περίπτωση βγαίνει 950€ και στην άλλη 1200 τα 2 χρόνια, δεν μπορείς να πείς πως το κόστος συντήρησης ενός ducati είναι απαγορευτικό.

    Τώρα αν σε γιαπωνέζικο 1000άρι, σε αντιπροσωπία το service έχει 200€ και στο ducati 630, ε τότε ναι…

    Αλήθεια όμως, θα ήθελα να μάθω το κόστος των ίδιων αναλώσιμων αναλυτικά σε ένα γιαπωνέζικο 1000άρι καθώς και το ποσό που ζητάει η αντιπροσωπία για την εργασία.

  5. #65
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά, δε λέω οτι τα 600 είναι λίγα, είναι πάρα πολλά, όμως είναι σε εξουσιοδοτημένο με τις τιμές της αντιπροσωπίας.
    Μπορεί κάποιος απο εσάς, με ένα γιαπωνέζικο 1000άρι, να γράψει αναλυτικά το κόστος των ίδιων ανταλλακτικών και το κόστος εργασίας για αντίστοιχο service σε αντιπροσωπία?
    Αν βγάλεις τον ιμάντα χρονισμού που τα τζαπάν δεν έχουν, το σέρβις έπεσε κατά 115€, κάπου στα γιαπωνέζικα επίπεδα (αλλά αυτοί έχουν και την εργασία μέσα).
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Αυτό που θέλω να πώ, είναι οτι άν το κόστος σε γιαπωνέζικο είναι 350€ ξέρω γώ, και δεδομένου οτι ένα τέτοιο service θα το κάνεις κάθε 2 χρόνια και οι ενδιάμεσες αλλαγές λαδιών, τακακιών και λοιπών αναλωσίμων θα είναι σε ένα λαδάδικο ή σε μη εξουσιοδοτημένο, άρα το κόστος θα είναι ίδιο είτε ducati είτε γιαπωνέζικο, τότε έχεις μία διαφορά 250€ τα 2 χρόνια.
    Υπάρχουν κι αυτοί που κάνουν 2 σέρβις μέσα στο χρόνο. Ξέρω, είναι λίγοι, κυρίως κρίσης, αλλά υπάρχουν.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Τώρα άν αυτά τα service, δέν τα κάνεις ποτέ σε εξουσιοδοτημένο, και τα κάνεις μόνος σου, ή σε άλλο συνεργείο, τότε τα 250€ τα 2 χρόνια, γίνονται 150€ ξέρω γώ.

    Άν βάλεις λοιπόν το σύνολο των εξόδων συντήρησης, μαζί με λάστιχα, τακάκια, και στη μία περίπτωση βγαίνει 950€ και στην άλλη 1200 τα 2 χρόνια, δεν μπορείς να πείς πως το κόστος συντήρησης ενός ducati είναι απαγορευτικό.

    Τώρα αν σε γιαπωνέζικο 1000άρι, σε αντιπροσωπία το service έχει 200€ και στο ducati 630, ε τότε ναι…
    Δεν ξέρω για τα Ducati, δεν είχα ποτέ δυστυχώς...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Αλήθεια όμως, θα ήθελα να μάθω το κόστος των ίδιων αναλώσιμων αναλυτικά σε ένα γιαπωνέζικο 1000άρι καθώς και το ποσό που ζητάει η αντιπροσωπία για την εργασία.
    Τα ίδια είναι άνω κάτω... αλλά η εργασία μάλλον είναι χαμηλότερη.

    Από την άλλη θα μου πεις, έχεις ένα 1098 ή το καινουριο (έχω χάσει τη μπάλα με τα καινουρια Duc) και σε νοιάζει το κόστος; Ειναι σαν να έχεις Ferrari και να κλαίγεσαι για το πόσο έχουν τα λάστιχα ή το κόστος της βενζίνης.

    Τα μεταξωτά βρακιά είναι για επιδέξιους.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Η μία μηχανή ζητάει έλεγχο βαλβίδων κάθε 50000 και στις 150000 ακόμα δε θέλει ρύθμιση
    Η άλλη θέλει βαλβίδες και ιμάντες συνέχεια ακόμα κι αν καθεται....
    ...και μιλάμε για κόστος σέρβις;
    Αληθεύει ότι τα ducati τα έχει η karenta;
    Αληθεύει και εχει καλό support σε ανταλλακτικά
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Το κόστος συντήρησης ενός Ducati είναι μεγαλύτερο από ένα Japan. Πρέπει να είσαι σχολαστικός στην συντήρηση και αν αποφασίσεις να το σκιζεις κάποια στιγμή θα σε σκίσει και εκείνο.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όχι, δεν είναι πολύ υψηλότερο, μόνο διπλάσιο με τριπλάσιο.

    Τελευταία φορά που πήγα για πλήρες σέρβις (με ρύθμιση βαλβίδων και σωμάτων ψεκασμού), πλήρωσα κάτι περισσότερο από 200€. Συνολικά. Με ΦΠΑ και εργασία. Σε αντιπροσωπεία.
    Τοσα σου πηραν για το Ford?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  9. #69
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Τοσα σου πηραν για το Ford?
    Κάτσε να αλλάξει ιμάντα χρονισμού να σου πω πόσα θα δώσει.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #70
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Μάλλον δε θα μάθω ποτέ, αφού πρώτη αλλαγή ιμάντα έχει στα 160.000 χλμ. Δεν αγοράζω χρέπια.

  11. #71
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/03/2013
    Μηνύματα
    61
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Αν βγάλεις τον ιμάντα χρονισμού που τα τζαπάν δεν έχουν, το σέρβις έπεσε κατά 115€, κάπου στα γιαπωνέζικα επίπεδα (αλλά αυτοί έχουν και την εργασία μέσα).

    Υπάρχουν κι αυτοί που κάνουν 2 σέρβις μέσα στο χρόνο. Ξέρω, είναι λίγοι, κυρίως κρίσης, αλλά υπάρχουν.

    Δεν ξέρω για τα Ducati, δεν είχα ποτέ δυστυχώς...

    Τα ίδια είναι άνω κάτω... αλλά η εργασία μάλλον είναι χαμηλότερη.

    Από την άλλη θα μου πεις, έχεις ένα 1098 ή το καινουριο (έχω χάσει τη μπάλα με τα καινουρια Duc) και σε νοιάζει το κόστος; Ειναι σαν να έχεις Ferrari και να κλαίγεσαι για το πόσο έχουν τα λάστιχα ή το κόστος της βενζίνης.

    Τα μεταξωτά βρακιά είναι για επιδέξιους.
    Δεν αναφέρθηκα πουθενά για βενζίνη και για ελαστικά τα ίδια σκατα με το ninja θα ειναι,

  12. #72
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/03/2013
    Μηνύματα
    61
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Αν βγάλεις τον ιμάντα χρονισμού που τα τζαπάν δεν έχουν, το σέρβις έπεσε κατά 115€, κάπου στα γιαπωνέζικα επίπεδα (αλλά αυτοί έχουν και την εργασία μέσα).

    Υπάρχουν κι αυτοί που κάνουν 2 σέρβις μέσα στο χρόνο. Ξέρω, είναι λίγοι, κυρίως κρίσης, αλλά υπάρχουν.

    Δεν ξέρω για τα Ducati, δεν είχα ποτέ δυστυχώς...

    Τα ίδια είναι άνω κάτω... αλλά η εργασία μάλλον είναι χαμηλότερη.

    Από την άλλη θα μου πεις, έχεις ένα 1098 ή το καινουριο (έχω χάσει τη μπάλα με τα καινουρια Duc) και σε νοιάζει το κόστος; Ειναι σαν να έχεις Ferrari και να κλαίγεσαι για το πόσο έχουν τα λάστιχα ή το κόστος της βενζίνης.

    Τα μεταξωτά βρακιά είναι για επιδέξιους.
    Δεν αναφέρθηκα πουθενά για βενζίνη και για ελαστικά τα ίδια σκατα με το ninja θα ειναι.Μίλησα καθαρά για service και την συχνότητα τους.
    Στο Ninja δεν χρειάζεται να πας σε αντιπροσωπεία. Θεωρείται πιο " εύκολο " μηχανάκι για να πας στο δικό σου συνεργείο, είναι ένας απλός 4κυλινδρος κινητήρας σε σειρά.. Δεν χρειάζεται πολλές παρεμβάσεις.φανταζομαι ότι το 1098 δεν είναι έτσι.
    Στο Ninja δεν έχω δώσει ποτέ πάνω από 300euro για service. Όλα γίνονται στην ώρα τους και έχει 55.000KM. απροβληματιστα

  13. #73
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannisgr Προβολή μηνύματος
    Δεν αναφέρθηκα πουθενά για βενζίνη και για ελαστικά τα ίδια σκατα με το ninja θα ειναι.Μίλησα καθαρά για service και την συχνότητα τους.
    Στο Ninja δεν χρειάζεται να πας σε αντιπροσωπεία. Θεωρείται πιο " εύκολο " μηχανάκι για να πας στο δικό σου συνεργείο, είναι ένας απλός 4κυλινδρος κινητήρας σε σειρά.. Δεν χρειάζεται πολλές παρεμβάσεις.φανταζομαι ότι το 1098 δεν είναι έτσι.
    Στο Ninja δεν έχω δώσει ποτέ πάνω από 300euro για service. Όλα γίνονται στην ώρα τους και έχει 55.000KM. απροβληματιστα
    Δεν ξέρω γιατί μπερδευόμαστε έτσι, ενώ τα πράγματα είναι πολύ απλά: Αν θες να έχεις ένα μηχανάκι με 180-200 άλογα, χωρίς να πληρώνεις και πολλά, τότε μάλλον κάτι λάθος κάνεις (δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα).
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #74
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/03/2013
    Μηνύματα
    61
    Θα σου απαντήσω αμέσως. Έχω ninja 1000cc 170 hp και τα service του είναι νορμάλ με το πιο ακριβώ 300€.
    Είμαι σε σκέψη να πάρω ντουκατι. Και βλέπω σε φόρουμ (έχω αναρτήσει και την σελίδα ) ότι για multistrada1200 γενικό service 1150 €. Δηλαδή 4 φορές πάνω . Μου φάνηκε πολύ ακριβώ διότι είναι χαοτική η διαφορά

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    973
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μάλλον δε θα μάθω ποτέ, αφού πρώτη αλλαγή ιμάντα έχει στα 160.000 χλμ. Δεν αγοράζω χρέπια.
    έχω το 1.6 120hp του 2009, είναι ΜΕΧΡΙ τα 160Κ ή 8ετία , δεν χρειάζεται νομίζω να κάνεις Αντοχή υλικών σε ένα ζωτικής σημασίας εξάρτημα

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φυμέ ζελατίνα για Ducati 848/1098
    από makis206 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2008, 14:25
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2008, 12:36
  3. Γνώμες για Ducati 1098
    από spyroszx στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2008, 11:36
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2004, 21:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF