Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 105

Θέμα: Τρακάρισμα

  1. #91
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Γι'αυτά δε γνωρίζω, γιατί δε με ενδιαφέρουν. Αλλά σε τροχαία ατυχήματα οφείλουν, είναι η δουλειά τους. Αν ψάξεις, θα βρεις και τα ανάλογα άρθρα. Ξανά εμένα δε με ενδιαφέρει να ψάξω, γιατί δε μου'χει τύχει ποτέ να μην έρθουν όταν τους κάλεσα, τραυματισμός ή όχι. Αν δεν είναι μέρος της δουλειάς τους, μάλλον με συμπαθούν και με εξυπηρετούν. Πού είναι οι αστυνομικοί του φόρουμ να επιβεβαιώσουν ό,τι γνωρίζω ήδη; Μια δουλειά έχουν.
    αν εχουν αλλα τροχαια και εσυ δεν εχεις τραυματισμο μπορει αν μην έρθουν. Το κάνουν συχνα. Μου έχει τυχει και εμένα.

  2. #92
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Έλα ρε κ@ριόλη Πάτρα να πω του γείτονα να περάσει μία πάνω από το ρδέλο σου και μετά κάλεσε τους τσέους. Αν έρθουν κερνάω μπάρες δημητριακών. Εκτός κι αν για σένα που είσαι ομορφόπαιδο έρθουν από Αττική.
    Εκεί θα κεράσω και μηλίτη μαζί με τις μπάρες.
    Βρε δε λέω ότι λες ψέματα. Μπορεί όντως να σας γράφουν στα μπαλάκια τους εκεί κάτω, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι υποχρεωμένοι και βασίζονται απλά στο ότι δε θα το κυνηγήσετε παραπάνω. Αυτό λέω. Το έγραψα κι εγώ ότι μερικές φορές καθυστερούν πολύ, ελπίζοντας ότι θα βαρεθείς και θα το ακυρώσεις μόνος σου. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    αν εχουν αλλα τροχαια και εσυ δεν εχεις τραυματισμο μπορει αν μην έρθουν. Το κάνουν συχνα. Μου έχει τυχει και εμένα.
    See above.

    Προσωπικά και έχοντας μάθει πια, ΔΕΝ αφήνω τόπο τροχαίου αν δεν έρθει η Τροχαία να καταγράψει το περιστατικό. ΤΙΠΟΤΑ άλλο δε σε καλύπτει 100%, ούτε ασφάλειες, ούτε οδικές, ούτε μάρτυρες. Ό,τι γράφει η Τροχαία, γράφει ανεξίτηλα και έχει ισχύ παντού.
    Life begins at 45°.

  3. #93
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Βρε δε λέω ότι λες ψέματα. Μπορεί όντως να σας γράφουν στα μπαλάκια τους εκεί κάτω, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι υποχρεωμένοι και βασίζονται απλά στο ότι δε θα το κυνηγήσετε παραπάνω. Αυτό λέω. Το έγραψα κι εγώ ότι μερικές φορές καθυστερούν πολύ, ελπίζοντας ότι θα βαρεθείς και θα το ακυρώσεις μόνος σου. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.



    See above.

    Προσωπικά και έχοντας μάθει πια, ΔΕΝ αφήνω τόπο τροχαίου αν δεν έρθει η Τροχαία να καταγράψει το περιστατικό. ΤΙΠΟΤΑ άλλο δε σε καλύπτει 100%, ούτε ασφάλειες, ούτε οδικές, ούτε μάρτυρες. Ό,τι γράφει η Τροχαία, γράφει ανεξίτηλα και έχει ισχύ παντού.
    3 ωρες μετα τους πήραμε και ειπαν οτι κάποτε θα έρθουν. Αυτο το κάποτε μπορει να ειναι 10 ωρες δεν ξερω. προφανως κανένας δεν μπορει να κάτσει εκει για παντα να περιμένει.

  4. #94
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Γι'αυτά δε γνωρίζω, γιατί δε με ενδιαφέρουν. Αλλά σε τροχαία ατυχήματα οφείλουν, είναι η δουλειά τους. Αν ψάξεις, θα βρεις και τα ανάλογα άρθρα. Ξανά εμένα δε με ενδιαφέρει να ψάξω, γιατί δε μου'χει τύχει ποτέ να μην έρθουν όταν τους κάλεσα, τραυματισμός ή όχι. Αν δεν είναι μέρος της δουλειάς τους, μάλλον με συμπαθούν και με εξυπηρετούν. Πού είναι οι αστυνομικοί του φόρουμ να επιβεβαιώσουν ό,τι γνωρίζω ήδη; Μια δουλειά έχουν.
    Εσυ υποστηριξες οτι ειναι υποχρεωμενοι να ερθουν σε καθε περιπτωση. Αφου το υποστηριζεις σου ζητησα να το αποδειξεις γιατι φαινεται να εισαι βεβαιος. Εγω ειπα απλα τι μου ειπε η τροχαια, σε δυο διαφορετικες πολεις, προσφατα. Δεν μου το ειπε καποιος ασχετος οποτε δεν εχω και λογο να ψαξω.

  5. #95
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Εσυ υποστηριξες οτι ειναι υποχρεωμενοι να ερθουν σε καθε περιπτωση. Αφου το υποστηριζεις σου ζητησα να το αποδειξεις γιατι φαινεται να εισαι βεβαιος. Εγω ειπα απλα τι μου ειπε η τροχαια, σε δυο διαφορετικες πολεις, προσφατα. Δεν μου το ειπε καποιος ασχετος οποτε δεν εχω και λογο να ψαξω.
    Αυτά που γράφει το astynomia.gr και παρέθεσε παραπάνω ο νεοσσός δεν αρκούν;

    "β) Να λάβει μέτρα κυκλοφοριακής ασφάλειας και να ειδοποιήσει την πλησιέστερη Αστυνομική Αρχή"

    Δεν αναφέρει τίποτα απολύτως για τραυματισμό στη συγκεκριμένη παράγραφο. Απλά "οδικό τροχαίο ατύχημα".

    Ειλικρινά δε με ενδιαφέρει να σας πείσω, αλλά είμαι βέβαιος. Το αν μπαίνουν στον κόπο ή συνεχίζουν να τρώνε τα donuts τους, είναι εντελώς διαφορετικό θέμα.
    Life begins at 45°.

  6. #96
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Στο κομματι που παρεθεσες, ειναι κατανοητο οτι η ειδοποιηση δεν συνεπαγεται αυτοματα οτι θα ερθει και η τροχαια στο χωρο του συμβαντος... Ενημερωσεις και απ οτι φαινεται, θα κρινουν απο τη φυση του συμβαντος...

    Εγω ειπα οτι για να εχω παρει ακριβως την ιδια απαντηση σε 2 διαφορετικες πολεις, προφανως πατανε πανω σε καποια οδηγια/εντολη η κατι τελος παντων

  7. #97
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Στο κομματι που παρεθεσες, ειναι κατανοητο οτι η ειδοποιηση δεν συνεπαγεται αυτοματα οτι θα ερθει και η τροχαια στο χωρο του συμβαντος... Ενημερωσεις και απ οτι φαινεται, θα κρινουν απο τη φυση του συμβαντος...
    Δε νομίζω ότι έχουν να κρίνουν κάτι, αφού μιλάει ξεκάθαρα για απλό τροχαίο με υλικές ζημιές. Στην επόμενο παράγραφο, ξεκαθαρίζει τι να κάνεις αν υπάρχει θάνατος ή σωματική βλάβη. Εμένα μου φαίνεται αρκετά ξεκάθαρο τι εννοεί το όλο κείμενο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Εγω ειπα οτι για να εχω παρει ακριβως την ιδια απαντηση σε 2 διαφορετικες πολεις, προφανως πατανε πανω σε καποια οδηγια/εντολη η κατι τελος παντων
    Νομίζω απλά το λένε και όποιος ψαρώσει, αλλά αν τους πιέσεις, θα αναγκαστούν. Δοκίμασέ το την επόμενη φορά.

    Με λίγο ψάξιμο δε βρήκα κάτι άλλο συγκεκριμένο κι επίσημο, εκτός από ένα ποστ του 2013 από τον σούτερ, που έλεγε ό,τι λέω κι εγώ, πάνω-κάτω.
    Life begins at 45°.

  8. #98
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Πάντως εμένα που μου έπεσε μπάρμπας με το αμάξι πάνω στο νόμιμα παρκαρισμένο μηχανάκι μου,
    κάλεσα τροχαία και ήρθε κανονικά, με αποτέλεσμα να μου πάρει τις πινακίδες επειδή δεν είμαι ντόπιος,
    ενώ ο άλλος ήταν

  9. #99
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Ο καθενας αναλαμβανει τις ευθυνες του. Κι ευθυνες εχουν ολοι.
    Οταν ζητας ανοιχτα σε ενα φορουμ αποψεις να εισαι ετοιμος να αντιμετωπισεις το τι θα ακουσεις.
    Και επειδη εσυ εισαι αυτος που ανοιγει το νημα τα ακους εσυ για το δικο σου λαθος.
    Αν θες σοβαρα κατευθυντηριες...δικηγορο και τεος. Ουτε φορουμ ουτε φιλους και γνωστους.
    Εγώ τι έκανα πάλι????Και Πώς θα τον βοηθήσω...Μη γίνει στουκα ο τεος....νισάφι πχια,μην πέσει ένας ανθρωπος...
    Throttle that mysterious friend of ours

  10. #100
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Πάντως εμένα που μου έπεσε μπάρμπας με το αμάξι πάνω στο νόμιμα παρκαρισμένο μηχανάκι μου,
    κάλεσα τροχαία και ήρθε κανονικά, με αποτέλεσμα να μου πάρει τις πινακίδες επειδή δεν είμαι ντόπιος,
    ενώ ο άλλος ήταν
    γιατι σου πηρε πινακιδες? "στάθμευση σε λάθος νομό?"

  11. #101
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    γιατι σου πηρε πινακιδες? "στάθμευση σε λάθος νομό?"
    Επειδή ο ντόπιος έχει πάντα δίκιο.

    βέβαια μια επίσκεψη στο διοικητή της αρμοδίας τροχαίας με την καταγγελία στο χέρι,
    τους έκανε και αλλάξανε γνώμη.

  12. #102
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Εδώ Λαμία που γίνονται 10 τροχαία τη μέρα(),πάνε σε όλα οι τσέοι και χωρίς να υπάρχει
    τραυματισμός.
    Εγώ έπεσα μόνος μου και κάποιος τους ειδοποίησε και ήρθαν,και μου έκαναν και αλκοτεστ.
    Παίζει όμως το σενάριο σε μεγαλύτερες πόλεις να μην τρέχουν σε κάθε κλήση για απλά
    τρακαρίσματα λόγω φόρτου(?)εργασίας ξερωγω

  13. #103
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παω κατευθειαν στο τερμα.
    3 φορες με εχουν τρακαρει.
    Την μια ηρθανε σφαιρα τα παντα... (Τροχαια, Εκαβ, Αστυνομια)... Αλλα ισως οφειλοταν στο σημειο που ηταν το Χιλτον.
    Τη 2η στην Νικαια παλι ηρθανε γρηγορα.
    Δεν δηλωσα εγω τραυματισμο στο 2ο αλλα στην 1η φορα χτυπησε αλλος και ηρθανε γρηγορα.
    Μια 3η φορα χωρις τραυματισμο... Δεν ηρθανε ποτε.

    Και δηλωσα συναδελφος για οποιους λενε οτι ακουνε συναδλφο και τρεχουνε.

    Στο διαταυτα... Αν υπαρχει τραυματισμος και δεν ερθουν σχετικα γρήγορα υπάρχει θεμα.
    Πρεπει πχ να γινει αλκοτεστ στους εμπλεκομενους οταν υπαρχει και αντιδικια.
    Οποτε και σεις απο τη μερια σας εχετε δικαιωμα να καταγγειλετε ολιγωρια.
    Θα μου πειτε... Σε ποιον πλανητη γινονται αυτα...???... Αλλα γνωριζοντας μαθαινεις.

    Απο κει και μετα για να τελειωνει το ποστ...
    Αδερφε μην ζητας τετοιες απαντησεις εδω γιατι απλα θα σου πω οτι ασφαλιστική βρηκε μεσω αντιστοιχου φορουμ 2 τυπαδες που κανανε σικε δηκωση με υλικες και το διαφημιζανε κιολας. Οποτε τελειωνε και με συγχωρεις κιολας αλλα πολυ το μελετας για την Μαλακια που εκανες

  14. #104
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g_m900 Προβολή μηνύματος
    Παω κατευθειαν στο τερμα.
    3 φορες με εχουν τρακαρει.
    Την μια ηρθανε σφαιρα τα παντα... (Τροχαια, Εκαβ, Αστυνομια)... Αλλα ισως οφειλοταν στο σημειο που ηταν το Χιλτον.
    Τη 2η στην Νικαια παλι ηρθανε γρηγορα.
    Δεν δηλωσα εγω τραυματισμο στο 2ο αλλα στην 1η φορα χτυπησε αλλος και ηρθανε γρηγορα.
    Μια 3η φορα χωρις τραυματισμο... Δεν ηρθανε ποτε.

    Και δηλωσα συναδελφος για οποιους λενε οτι ακουνε συναδλφο και τρεχουνε.

    Στο διαταυτα... Αν υπαρχει τραυματισμος και δεν ερθουν σχετικα γρήγορα υπάρχει θεμα.
    Πρεπει πχ να γινει αλκοτεστ στους εμπλεκομενους οταν υπαρχει και αντιδικια.
    Οποτε και σεις απο τη μερια σας εχετε δικαιωμα να καταγγειλετε ολιγωρια.
    Θα μου πειτε... Σε ποιον πλανητη γινονται αυτα...???... Αλλα γνωριζοντας μαθαινεις.

    Απο κει και μετα για να τελειωνει το ποστ...
    Αδερφε μην ζητας τετοιες απαντησεις εδω γιατι απλα θα σου πω οτι ασφαλιστική βρηκε μεσω αντιστοιχου φορουμ 2 τυπαδες που κανανε σικε δηκωση με υλικες και το διαφημιζανε κιολας. Οποτε τελειωνε και με συγχωρεις κιολας αλλα πολυ το μελετας για την Μαλακια που εκανες
    Αν τους πρήξεις στα τηλέφωνα και τους φωναξεις και λιγο και τραυματισμός να μην υπάρχει,έρχονται.Απλα θελει να επιμένεις αργά η γρήγορα θα έρθουν

  15. #105
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Για την ιστορία μόνο πριν κάνα μήνα που τράκαρα με αμάξι που μου βγήκε από στοπ και έφυγε, κάλεσα τροχαία ήρθε. Βέβαια τους πήρα τρεις φορές τηλέφωνο και τις τρεις με ρώτησαν έντονα αν θέλω να δηλώσω τραυματισμό και να έρθει ασθενοφόρο και τους είπα όχι δεν έχω χτυπήσει τόσο ώστε να χρειάζομαι ασθενοφόρο θέλω να έρθετε να κάνετε καταγραφή και με κάνα δίωρο καθυστέρηση ήρθαν. Δήλωση τραυματισμού πήγα και ένα την επόμενη μέρα αφού όλο το βράδυ το πέρασα στα επείγοντα που πήγα μόνος μου για εξετάσεις για κάποιες κακώσεις. Για την απορία που μπορεί να έχει κάποιος στο γιατί δεν δήλωσα τραυματισμό θεωρώ πως είναι βλακεία για να έρθουν να πρέπει αναγκαστικά να καλεστεί και ασθενοφόρο ενώ δεν το χρειάζομαι και μπορώ να πάω μόνος μου στο νοσοκομείο. Αλλά αυτό είναι δική μου λόξα στο να μην θέλω να τραβολογάω ασθενοφόρα όταν δεν πάνε καλά καλά σε περιπτώσεις που κάποιος πεθαίνει. Άρα δεν παίζει η απάντηση στο δεν ερχόμαστε να κάνουμε καταγραφή, δεν αμφισβητώ το ότι το είπαν αλλά τυπικά δεν ισχύει αυτό. Για τον Ttrakias‎ ενώ καταλαβαίνω την ανάγκη του να δουλέψει και εγώ αυτό το βάζω σε διαφορετική κατηγορία από το οδηγάω χωρίς δίπλωμα για την πλάκα μου οι νόμοι όμως δεν έχουν διαφορετικές κατηγορίες. Ευτυχώς που δεν είχες κάποιο ατύχημα που να φταις και να έχεις χτυπήσει εσύ κάποιον χωρίς δίπλωμα γιατί εκεί αντί να βοηθήσεις βιοποριστικά την οικογένειά σου θα κατάφερνες το αντίθετο. Άρα από αύριο με δίπλωμα και σε άλλη δουλειά. Όσο καλό και αν σου φαίνεται το αφεντικό σου που σε πήρε στην δουλειά δεν το έκανε για την ψυχή της μάνας του. θεώρησε πως θα βγάλει κέρδος, δεν μπαίνω καν στον κόπο να ρωτήσω τη μεροκάματο σου έδινε, δεν είναι εξάλλου και θέμα της παρούσας ανάρτησης. Το καλύτερο που μπορεί να σου πει κάποιος από εδώ είναι ρώτα δικηγόρο. Αν και η δική μου γνώμη χωρίς να είμαι νομικός είναι πως για να τα ζητάει μουλωχτά ο παππούς μάλλον δεν θα το τραβήξει απλά είναι σκατόμυαλος και κοιτάει να βγάλει κιόλας από την μαλακία που έκανε. Για το φρικάρισμα με την οδήγηση χωρίς δίπλωμα τι να πω, αλίμονο αν έμπαινες σε μοτοσυκλετιστικό φόρουμ και σου λέγαμε ότι είναι κομπλέ να οδηγάς χωρίς δίπλωμα, θα ήταν όλοι για πνίξιμο εδώ.

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567

Παρόμοια θέματα

  1. Τρακάρισμα και ασφαλιστικές..
    από Trickster στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2007, 10:38
  2. Τρακάρισμα (ποιός Αγιος γιόρταζε χθές...??)
    από motaba στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2007, 12:16
  3. τρακαρισμα!!!!!!!!
    από caster1 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 10:17
  4. Καλοκαιρινό Τρακάρισμα...
    από Innersense στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2005, 15:01
  5. Τρακάρισμα Suzuki SV650S
    από Multijohn στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2005, 14:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF