Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: συνεχές κάψιμο λάμπας

  1. #1
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916

    συνεχές κάψιμο λάμπας

    Ναι το ξέρω...ακούγετι απλό από τον τίτλο αλλά ΜΗΝ κράξετε και διαβάστε προσεκτικά ΟΛΟ το θέμα όσοι ενδιαφέρεστε να βοηθήσετε.
    Πρόκειται για το sym magic.Είπαμε αγοράστηκε κουτα καλοκαίρι και πριν από εναμιση μήνα μου έκαψε την μεγάλη σκάλα στην λάμπα.
    Λέω οκ θα ναι ελλατωματική η λάμπα ποιος ξέρει, δεν κάθησα καν να ασχοληθώ να πάω αντιπροσωπεία την άλλαξα με άλλη.Ίδιου τύπου.
    Απλά αντί για OSRAM έβαλα Phillips.Ίδιο πράμα είναι λέω χαλαρά.
    Έλα που χτές μου έκαψε πάλι την μεγάλη σκάλα;Μέσα σε τόσο λίγο διάστημα;Κάτι παίζει κάπου βραχυκυκλώνει;Από ηλεκτρολογικά δεν έχω ιδέα και θέλω να πάρω μερικές ιδέες πριν πάω να τους παρατήσω το παπί απ'έξω απο την πόρτα με μερικά λεκτικά στολίδια για την ποιότητα κατασκευής.
    Τι θα μπορούσε να φταίει;
    Σημειωτέον έχει αλλαχτεί μπαταρία από απλή ανοικτού τυπου με λιθίου (πιο πολλά αμπέρ),Δεν υπάρχει διακόπτη φώτων στο μηχανάκι απο κατασκευής (euro4 γαρ).

  2. #2
    περιμενε να σου ξανακαψει μια ακομα και μετα πηγαινε .
    μπορει να ηταν κατι τυχαιο .

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Εντάξει είσαι ..φίλος που είχε πάρει κάτι παρόμοιο(το ξεχνάω συνέχεια ποιο έχει..) άλλαξε ιντζέκσιον ,όργανα ,μάσκα φαναριού δίσκους στον 1 1/2 χρόνο και δεν θυμάμαι τι άλλο ... εγγύηση έχεις , το πας και στο φτιάχνουν.
    ΜΠορέι να φταίει αυτό που είπες ,η φίσα που μπαίνει η λάμπα δεν είναι σταθερή και στις καίει.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Απλά, ξαναβάλε την δική του μπαταρία...
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Επειδή ρώτησα κατά πάσα πιθανότητα έχετε το ίδιο μοντέλο με τον φίλο και συνάδελφο
    Αυτός έχει αυτό http://www.sym.gr/model/magic-125-sr/.
    Το πιο σοβαρό που του έτυχε ήταν το ρουλεμάν του πίσω τροχου που διαλύθηκε καθώς πήγαινε και του πήρε όλο το πίσω σύστημα.Του τα άλλαξαν όλα πίσω εντός εγγύήσης. Μπορεί να κάνει και 60 χλμ την μέρα με αυτό.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 15/01/2019 στις 01:04.

  6. #6
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Επειδή ρώτησα κατά πάσα πιθανότητα έχετε το ίδιο μοντέλο με τον φίλο και συνάδελφο
    Αυτός έχει αυτό http://www.sym.gr/model/magic-125-sr/.
    Το πιο σοβαρό που του έτυχε ήταν το ρουλεμάν του πίσω τροχου που διαλύθηκε καθώς πήγαινε και του πήρε όλο το πίσω σύστημα.Του τα άλλαξαν όλα πίσω εντός εγγύήσης. Μπορεί να κάνει και 60 χλμ την μέρα με αυτό.
    ΜΜΜΜ Το ίδιο είναι αλλά...μέχρι τώρα...
    2 φορές φίσσα πολλαπλασιαστή,πρόγραμμα στον εγκέφαλο λόγω ανάκλησης και επειδή έσβηνε στο σταμάτημα πολλές φορές,σινεμπλόκ ψαλιδιού (όχι πίσω τροχού...ψαλιδιού)...είμαι στα στα 100χλμ την μέρα περίπου με αυτό με μέγιστο μαι φορά 168...
    Και κάποιες άλλες βλάβες ακόμα που σταματημό δεν έχουν...Μέχρι και κόμπλερ μου λένε θα χρειαστώ...
    Πάντως δίσκους...πατινάρει από την πρώτη μέρα και μου λένε σκάσε 70 γιούρα διότι είναι μηχανικό μεν αλλα αναλώσιμο δε οπότε ΔΕΝ καλύπτεται απο την εγγύηση.
    Από την άλλη σκέφτομαι αν ήταν η μπαταρία που λόγω αμπέρ τις καίει...θα έκανε 1μισι μήνα να κάψει 1 λάμπα και μόνο την μπροστινή?Και ΜΟΝΟ την μεγάλη σκάλα?Διότη η μικρή σκάλα μια χαρά φωτάει...

    Υ.Γ. Το ρουλεμάν το δεξί του μπροστινού τροχού έχει σκουριάσει...απλά το βλέπω με το μάτι...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    ΜΜΜΜ Το ίδιο είναι αλλά...μέχρι τώρα...
    2 φορές φίσσα πολλαπλασιαστή,πρόγραμμα στον εγκέφαλο λόγω ανάκλησης και επειδή έσβηνε στο σταμάτημα πολλές φορές,σινεμπλόκ ψαλιδιού (όχι πίσω τροχού...ψαλιδιού)...είμαι στα στα 100χλμ την μέρα περίπου με αυτό με μέγιστο μαι φορά 168...
    Και κάποιες άλλες βλάβες ακόμα που σταματημό δεν έχουν...
    Πάντως δίσκους...πατινάρει από την πρώτη μέρα και μου λένε σκάσε 70 γιούρα διότι είναι μηχανικό μεν αλλα αναλώσιμο δε οπότε ΔΕΝ καλύπτεται απο την εγγύηση.
    Ναι το ίδιο θέμα έιχε με τον εγκέφαλο και τον στέιλαν Γερμανία νομίζω για νεκροψία πριν παραλάβει τον καινούριο. Με τους δίσκους να δεις τι τράβηξε, που τους κυνηγούσε 2 3 μήνες μέχρι να τους αλλάξουν.ΔΕν τους είχε αφήσει σε χλωρό κλαρί!! Κάτι τέτοια του λέγαν .Εμένα μου έκανε εντύπωση που του άλλαξαν το πίσω σύστημα χωρίς να τον χρεώσουν γιατί το θεώρησα φυσική φθορά. Τώρα στα πόσα χλμ του έγινε κομμάτια δεν ξέρω.

    Μόνο για το καντράν των οργάνων περίμενε 2 με 3 μήνες μέχρι να έρθει,

  8. #8
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    ΜΜΜΜ Το ίδιο είναι αλλά...μέχρι τώρα...
    2 φορές φίσσα πολλαπλασιαστή,πρόγραμμα στον εγκέφαλο λόγω ανάκλησης και επειδή έσβηνε στο σταμάτημα πολλές φορές,σινεμπλόκ ψαλιδιού (όχι πίσω τροχού...ψαλιδιού)...είμαι στα στα 100χλμ την μέρα περίπου με αυτό με μέγιστο μαι φορά 168...
    Και κάποιες άλλες βλάβες ακόμα που σταματημό δεν έχουν...
    Πάντως δίσκους...πατινάρει από την πρώτη μέρα και μου λένε σκάσε 70 γιούρα διότι είναι μηχανικό μεν αλλα αναλώσιμο δε οπότε ΔΕΝ καλύπτεται απο την εγγύηση.
    Επειδή κάποτε αγόρασα δύο ίδια Kymco ο π@π@ρ@ς, ένα για μένα κι ένα για την γυναίκα μου, επειδή ψήθηκα από τα νούμερα στα χαρτιά και τα διπλά δισκόφρενα όταν όλοι οι άλλοι είχαν πίσω ταμπούρο κι επειδή από την αρχή άρχισαν τα όργανα με διαφορετικές βλάβες το καθένα μηχανάκι, και αφού είχα αγανακτήσει από τις επισκέψεις στο συνεργείο κι επειδή μου έλεγαν αρλούμπες, πήγα μια μέρα με ένα στουπί στο χέρι στο συνεργείο. Του λέω μάστορα (πατέρας του αντιπρόσωπου και υπεύθυνος του συνεργείου) θα το βρέξω με βενζίνη θες να του βάλεις φόκο εσύ ή θα το κάνω εγώ??
    Τελικά για να μη στα πολυ-λέω πήρε η αντιπροσωπεία πίσω τα ρδέλα, χάσαμε κάτι λίγα λεφτά (3000 χλμ είχαν δεν είχαν τα μηχανάκια) και μας έφερε τα 2 kawasaki kaze r που επέλεξα. Έτσι γλίτωσα κι εγώ από κείνους κι εκείνοι από μένα
    Τελευταία τροποποίηση από vaska; 16/01/2019 στις 11:51.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Τα νούμερα στα χαρτιά για το συγκεκριμένο μοντέλο ισχύουν βέβαια όπως και το φόκο για τις ζημιές που βγάζει . Τον συνάδελφο μάλλον τον βλέπω να το δίνει μόλις λήξει η εγγύηση.

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Τα νούμερα στα χαρτιά για το συγκεκριμένο μοντέλο ισχύουν βέβαια όπως και το φόκο για τις ζημιές που βγάζει . Τον συνάδελφο μάλλον τον βλέπω να το δίνει μόλις λήξει η εγγύηση.
    Πες στον κακομοίρη που θα το πάρει να κάνει εγγραφή εδώ, τουλάχιστον να βρίσκει λύσεις για τις ζημιές που θα παθαίνει

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Ίσως,ίσως λέω,πιάνεις την λάμπα με γυμνό χέρι;Γιατί η osram nightbreaker που έβαλα έλεγε να μην την πιάσετε με γυμνό χέρι γιατί μειώνει σημαντικά την ζωή τους.
    Το βλέπω λίγο απίθανο βέβαια να είναι αυτό με όσα διάβασα εδώ για τα συγκεκριμένα αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
    porca miseria.

  12. #12
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Μετρα τον ανορθωτη πρωτα αν θες να εισαι προετοιμασμενος για το οως θα κινηθεις. Βαλε τον κινητηρα να δουλευει και μετρα ταση μπαταριας σε ρελαντι και δινοντας γκαζι σε υψηλοτερες σαλ.

  13. #13
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Επειδή έχει στο κοντέρ βολτόμετρο βλέπω οτι ναι μεν ανοιχτά ρευματα με κλειστό κινητήρα έχω περίπου απο 12,5-13 βόλτ αλλά εν κινήσει το μηχανάκι κυμαίνεται απο 14,1 ώς 14,4 βόλτ

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Ίσως,ίσως λέω,πιάνεις την λάμπα με γυμνό χέρι;Γιατί η osram nightbreaker που έβαλα έλεγε να μην την πιάσετε με γυμνό χέρι γιατί μειώνει σημαντικά την ζωή τους.
    Το βλέπω λίγο απίθανο βέβαια να είναι αυτό με όσα διάβασα εδώ για τα συγκεκριμένα αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
    Μαύρα γαντάκια...

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Γουσταρω που εχεις εμπιστοσυνη στο βολτομετρο του κοντερ σε μηχανακι που εχει προβληματικα ντουϊ απο την μανα του..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Πες στον κακομοίρη που θα το πάρει να κάνει εγγραφή εδώ, τουλάχιστον να βρίσκει λύσεις για τις ζημιές που θα παθαίνει

    Εδω και 4 5 μήνες δεν τον ακούω να παραπονιέται για επιπλέον ζημιές .Την έχει καταβρεί με την οκονομία και την ταχύτητα που πιάνει.Είναι και ψείρας σε πληροφορώ και το έχει του κουτιού.
    Αλλά αν το αποφασίσει, σίγουρα θα βρει να το σμπρώξει γιατί έχει και μηδενισμενό καινούριο κοντέρ

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. καψιμο πισω λαμπας σε c50
    από giorgos95 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2014, 21:21
  2. Καψιμο φλας λογω εξατμισης
    από sunnymtx στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2006, 00:40
  3. Συνεχες ωραριο καταστηματων
    από ...city στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2006, 09:47
  4. αλλαγή λάμπας μπροστά
    από cityfly στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 11:47
  5. Το καψιμο της Λαμιας.....
    από ireneepi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2005, 13:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF