Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 24 από 24

Θέμα: συνεχές κάψιμο λάμπας

  1. #16
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Γουσταρω που εχεις εμπιστοσυνη στο βολτομετρο του κοντερ σε μηχανακι που εχει προβληματικα ντουϊ απο την μανα του..
    E άμα ειναι και αυτό προβληματικό...Αλλα μιας και μου βαλες την ιδέα θα την βγάλω να την μετρήσω την μπαταρία.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Εδω και 4 5 μήνες δεν τον ακούω να παραπονιέται για επιπλέον ζημιές .Την έχει καταβρεί με την οκονομία και την ταχύτητα που πιάνει.Είναι και ψείρας σε πληροφορώ και το έχει του κουτιού.
    Αλλά αν το αποφασίσει, σίγουρα θα βρει να το σμπρώξει γιατί έχει και μηδενισμενό καινούριο κοντέρ
    Ποιά οικονομία μιλάς;Καίει ΑΚΡΙΒΩΣ όσο το kaze-r του 99 και απο ταχύτητα μια απο τα ίδια είναι.Κόφτη στα 100 έχει.

  2. #17
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Αλλα μιας και μου βαλες την ιδέα θα την βγάλω να την μετρήσω την μπαταρία.
    Να μη βγαλεις τπτ.. Την μπαταρία θα την μετρήσεις ΠΑΝΩ στο μηχανακι..!!
    (οι τιμες που σου δινει το βολτομετρο του κοντερ είναι too good to be true.. - αν παρ' ολα αυτα παρεις παρόμοιες μετρησεις ξεκινα να ψαχνεις ντουϊ και κοντινες γειωσεις..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος


    Ποιά οικονομία μιλάς;Καίει ΑΚΡΙΒΩΣ όσο το kaze-r του 99 και απο ταχύτητα μια απο τα ίδια είναι.Κόφτη στα 100 έχει.
    ¨Οτι με είπε σε λέω.Δεν θυμάμαι τι είχε πριν αλλά επιμένει ότι τώρα καιει 2,2 με 2,3 στα 100,μπορεί και λιγότερο. Νομίζω περνάει τα 100χλμ/Ω .Και είναι και ψωμομένος ,100κιλ 1,85 ύψος

    Μήπως ήρθε η ώρα ν΄αλλάξεις δίσκους λέω εγώ τώρα και το περνάς για κόφτη??
    Εντός εγγύησης φυσικά!
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 16/01/2019 στις 14:44.

  4. #19
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Να μη βγαλεις τπτ.. Την μπαταρία θα την μετρήσεις ΠΑΝΩ στο μηχανακι..!!
    (οι τιμες που σου δινει το βολτομετρο του κοντερ είναι too good to be true.. - αν παρ' ολα αυτα παρεις παρόμοιες μετρησεις ξεκινα να ψαχνεις ντουϊ και κοντινες γειωσεις..)
    Koίτα η μπαταρία είναι 4 μηνών οπότε μου φάνηκαν λογικές οι τιμές.Αν και χτές το μεσημέρι που έφυγα να πάω στην δουλειά έδειχνε 8v αν θυμάμαι καλά και το βράδυ εχτές όταν σχόλασα ήτανε στα 12,1v.(Έπεσε πολύ μανιβελιά)
    Παρόλα ταύτα αύριο θα μετρήσω την μπαταρία πάνω στο μοτοσακό και βλέπουμε.Και επειδή θα την αλλάξω -αναγκαστικά- την λάμπα θα πάω να βάλω μια led με ψύκτρα να δώ τι θα κάνει και με αυτή.Φοράει τις ίδιες με το astrea grand 100cc το παλιό.Τώρα για τα ντουί και τις γειώσεις θα μετρηθούν και αυτά.Ευκαιρία να αλλάξω και ντίζα γκαζιού μιας και καμια φορά κολλάει και θέλει 2-3 ξερόγκαζα να ξεκολήσει.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    ¨Οτι με είπε σε λέω.Δεν θυμάμαι τι είχε πριν αλλά επιμένει ότι τώρα καιει 2,2 με 2,3 στα 100,μπορεί και λιγότερο. Νομίζω περνάει τα 100χλμ/Ω .Και είναι και ψωμομένος ,100κιλ 1,85 ύψος

    Μήπως ήρθε η ώρα ν΄αλλάξεις δίσκους λέω εγώ τώρα και το περνάς για κόφτη??
    Εντός εγγύησης φυσικά!
    Κόφτης στα 100 ένεκα ΕΥΡΟ4 ήταν η επίσημη απάντηση της αντιπροσωπεία -MotoHaritos-.Δίσκους θα αλλάξω λογικά μόλις πάω πάλι για αλλαγή λαδιού και θα δώ αν κουμπώνουν απο το παλιό άστρα δισκάκια κεβλαρ.Η διαφορά στην τιμή αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι γύρω στα 2 ευρώ;Για το καζεράκι είχαν περίπου 16 ευρώ το σετ δισκάκια σασμάν κέβλαρ.Απο κατανάλωση σου λέω υπεύθυνα και με αποδείξεις οτι με σβέλτη οδήγηση εντός πόλης σε συνθήκες ντελίβερυ η βελόνα καυσίμου τερματίζει κάθε 80-85χλμ.Πάω βενζινάδικο και βάζω κάθε φορά 3 λίτρα -έχει ρεζέρβα 2,2 λίτρα-.Και είμαι 110 κιλά.Η μοναδική μετατροπή που του έχω κάνει είναι στο γρανάζωμα που έχω αλλάξει το μπροστινό απο 14 σε 15 δόντια.Γιατί πριν...τα 80 τα έβλεπα με το ζόρι και επειδή χρειάζομαι αρκετές φορές να ανοίξω σε Συγγρού και Βουλιαγμένης λόγω αποστάσεων δεν ήθελα να είμαι στα κόκκινα συνέχεια.
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 17/01/2019 στις 12:13.

  5. #20
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Koίτα η μπαταρία είναι 4 μηνών οπότε μου φάνηκαν λογικές οι τιμές.Αν και χτές το μεσημέρι που έφυγα να πάω στην δουλειά έδειχνε 8v αν θυμάμαι καλά και το βράδυ εχτές όταν σχόλασα ήτανε στα 12,1v.(Έπεσε πολύ μανιβελιά)
    Παρόλα ταύτα αύριο θα μετρήσω την μπαταρία πάνω στο μοτοσακό και βλέπουμε.Και επειδή θα την αλλάξω -αναγκαστικά- την λάμπα θα πάω να βάλω μια led με ψύκτρα να δώ τι θα κάνει και με αυτή.Φοράει τις ίδιες με το astrea grand 100cc το παλιό.
    Η μπαταρία σου έχει ψοφήσει πλέον και είναι λογικό είναι να σου καίγονται οι λάμπες.
    Σε λίγο θα σου καεί κι ο ανορθωτής όπως πάει αν δεν την αλλάξεις, αν δεν έχει καεί ήδη δηλαδή.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #21
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Η μπαταρία σου έχει ψοφήσει πλέον και είναι λογικό είναι να σου καίγονται οι λάμπες.
    Σε λίγο θα σου καεί κι ο ανορθωτής όπως πάει αν δεν την αλλάξεις, αν δεν έχει καεί ήδη δηλαδή.
    Λιθίου 4 μηνων να είναι ψοφια με καθημερινή χρήση;Πως το λες αυτό;Τα χαμηλά βόλτ μηπως οφείλωνται στο οτι δεν εβαζα με μανιβέλα αλλα με μίζα μόνιμα;

    Υ.Γ. Επειδή Δεν γνωρίζω ρωτάω...
    Υ.Γ.2 Φυσικά τα βόλτ δεν μετράνε το πόσο φορτίο έχει η μπαταρία αλλά...

  7. #22
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Λιθίου 4 μηνων να είναι ψοφια με καθημερινή χρήση;Πως το λες αυτό;Τα χαμηλά βόλτ μηπως οφείλωνται στο οτι δεν εβαζα με μανιβέλα αλλα με μίζα μόνιμα;

    Υ.Γ. Επειδή Δεν γνωρίζω ρωτάω...
    Υ.Γ.2 Φυσικά τα βόλτ δεν μετράνε το πόσο φορτίο έχει η μπαταρία αλλά...
    Πως το λέω?
    Το λέω γιατί έγραψες οτι είδες 8 Volt αλλά δεν είσαι και σίγουρος αν και αυτό μου φαίνεται περίεργο γιατί είναι πάρα πολύ χαμηλή τάση.
    Οπως και νά χει εγραψες επίσης οτι όταν σχόλασες εδειχνε 12,1. Φαντάζομαι οτι έκανες και αρκετά χλμ στην δουλειά σου.

    Μπαταρία λιθίου με τάση χωρίς φορτίο κάτω απο 12,5 volt εχει πεθάνει ασχέτως αν ειναι 4 μηνών η 14 ετών.
    Η καθημερινη χρήση δεν λέει απολύτως τίποτα αν ο ανορθωτής είναι τελειωμένος.

    H skyrich που έχω εγώ δείχνει 13,8 V περίπου μετά απο 1 μήνα+ που κάθεται χωρίς φόρτιση.

    Δες εδω τι τάση πρέπει να έχει μια μπαταρία λιθίου:

    http://www.skyrichbattery.com/p9/Fre...ons/pages.html
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος



    Κόφτης στα 100 ένεκα ΕΥΡΟ4 ήταν η επίσημη απάντηση της αντιπροσωπεία -MotoHaritos-.Δίσκους θα αλλάξω λογικά μόλις πάω πάλι για αλλαγή λαδιού και θα δώ αν κουμπώνουν απο το παλιό άστρα δισκάκια κεβλαρ.Η διαφορά στην τιμή αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι γύρω στα 2 ευρώ;Για το καζεράκι είχαν περίπου 16 ευρώ το σετ δισκάκια σασμάν κέβλαρ.Απο κατανάλωση σου λέω υπεύθυνα και με αποδείξεις οτι με σβέλτη οδήγηση εντός πόλης σε συνθήκες ντελίβερυ η βελόνα καυσίμου τερματίζει κάθε 80-85χλμ.Πάω βενζινάδικο και βάζω κάθε φορά 3 λίτρα -έχει ρεζέρβα 2,2 λίτρα-.Και είμαι 110 κιλά.Η μοναδική μετατροπή που του έχω κάνει είναι στο γρανάζωμα που έχω αλλάξει το μπροστινό απο 14 σε 15 δόντια.Γιατί πριν...τα 80 τα έβλεπα με το ζόρι και επειδή χρειάζομαι αρκετές φορές να ανοίξω σε Συγγρού και Βουλιαγμένης λόγω αποστάσεων δεν ήθελα να είμαι στα κόκκινα συνέχεια.
    To ξέρεις ότι αυτό είναι 3,5 λίτρα στα 100χλμ έτσι ? Κάτι δεν υπολογίζεις σωστά .Δεν είναι ninja 250 το μηχανάκι. Το γρανάζωμα το έχει κάνει και αυτός. Δισκάκια του έβαλαν απο αντιπροσωπεία φυσικά

  9. #24
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    To ξέρεις ότι αυτό είναι 3,5 λίτρα στα 100χλμ έτσι ? Κάτι δεν υπολογίζεις σωστά .Δεν είναι ninja 250 το μηχανάκι. Το γρανάζωμα το έχει κάνει και αυτός. Δισκάκια του έβαλαν απο αντιπροσωπεία φυσικά
    Mιλάμε για βάρος στο μηχανάκι.110 κιλά + μεγάλο κουτί.Πές του να σου πεί με χιλιόμετρα πόσο καιει γιατί με ενδιαφέρει.Να το δει για 1-2 μέρες.Και θα βάλω απο σήμερα μπροστά το τεστ αποδειξη με χλμ να το διαπιστώσουμε.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Πως το λέω?
    Το λέω γιατί έγραψες οτι είδες 8 Volt αλλά δεν είσαι και σίγουρος αν και αυτό μου φαίνεται περίεργο γιατί είναι πάρα πολύ χαμηλή τάση.
    Οπως και νά χει εγραψες επίσης οτι όταν σχόλασες εδειχνε 12,1. Φαντάζομαι οτι έκανες και αρκετά χλμ στην δουλειά σου.

    Μπαταρία λιθίου με τάση χωρίς φορτίο κάτω απο 12,5 volt εχει πεθάνει ασχέτως αν ειναι 4 μηνών η 14 ετών.
    Η καθημερινη χρήση δεν λέει απολύτως τίποτα αν ο ανορθωτής είναι τελειωμένος.

    H skyrich που έχω εγώ δείχνει 13,8 V περίπου μετά απο 1 μήνα+ που κάθεται χωρίς φόρτιση.

    Δες εδω τι τάση πρέπει να έχει μια μπαταρία λιθίου:

    http://www.skyrichbattery.com/p9/Fre...ons/pages.html
    Λίαν χρήσιμο.Σε ευχαριστώ.Θα τσεκαριστεί ΑΜΕΣΑ.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. καψιμο πισω λαμπας σε c50
    από giorgos95 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2014, 22:21
  2. Καψιμο φλας λογω εξατμισης
    από sunnymtx στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2006, 01:40
  3. Συνεχες ωραριο καταστηματων
    από ...city στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2006, 10:47
  4. αλλαγή λάμπας μπροστά
    από cityfly στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 12:47
  5. Το καψιμο της Λαμιας.....
    από ireneepi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2005, 14:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF